Păreri Leningrad

Leningrad

Edbah pe 07 Martie 2010 10:16
Un film extraordinar care ecranizeaza drama locuitorilor Leningradului in timpul asediului german de 3 ani, din cel de-al doilea razboi mondial.
Intr-un intreg decor de orori (razboi, iarna, moarte, foamete, necrofagie, etc) solidaritatea si caldura umana nu dispar in totalitate. Doua femei isi conjuga eforturie pentru a salva de la inanitie copii care nu erau ai lor.

BaetuAndrei pe 06 Decembrie 2013 20:24
dif.
leningrad= saint petersburg 4.8mil loc.
stalingrad= volgograd. 1mil.loc.

pst35 pe 31 Martie 2013 13:42
Foarte bun filmul, contrar comentariilor de mai sus...eu cred ca acest film abia daca reuseste sa zugraveasca realitate cruda a acelor 882 de zile de asediu...spun doar ca un film nu poate fizic sa faca mai mult...nici nu pot sa-mi imaginez in ce situatie ne-ar aduce foamea pe noi oamenii...am deveni animale de prada....
Utube pe 12 Februarie 2012 20:10
Acesta este un film despre război care prezintă asediul germanilor asupra Leningradului, din al doilea război mondial, şi care este mai mult despre suferinţa umană decât despre campania militară germană, din această cauză conţinând foarte puţine scene de război, adică de înfruntare dintre ruşi şi germani, scenariul lui axându-se mai mult pe relaţiile interumane şi legăturile de suflet, între câţiva dintre locuitorii Leningradului asediat, precum şi pe degradarea condiţiei umane, până la cea mai de jos treaptă, degradare generată de atrocităţile războiului. Pelicula insistă foarte mult pe legătura ce se realizează între cele două femei, din rolurile principale, iar scena din final, prezentată nostalgic, cu cele două dansând, concluzionează faptul că filmul este despre ele două, mai puţin despre Leningrad, creând impresia că un nume mai… citeşte
Manusa pe 12 Octombrie 2011 22:57
Un film foarte bine realizat care arata ce s-a petrecut in acei ani de razboi, nu doar luptele ci si cum s-a trait atunci la Stalingrad, unde ratia de mancare tot scadea. Tragic ce s-a intamplat la Stalingrad unde asediul asupra orasului a durat 884 de zile si au murit peste 1, 5 mil de oameni.
Malombra pe 11 februarie 2012 23:36
stalingrad??? leningrad nu e stalingrad. la stalingrad a fost altceva, asemănător, dar nu identic...
defav pe 6 decembrie 2013 23:41
Stalingradul se numeste Volgograd si e pe malul drept al Volgai , in sud, si acolo a fost o batalie decisiva pentru soarta WW2,cind Von Paulus cu aproape 1 milion de nemti au fost incercuiti si luati prizonieri, etc, etc. La Leningrad- actual si fost Sankt Petersburg-in nord , pe Neva, orasul ciumei rosii, asaltul asupra palatului de iarna din 1917, cand cu revolutia bolsevica, orasul Ermitajului, etc, etc,etc, - a fost alta poveste, cea redata in film. Draga Manusa, cu toata stima, dar esti dintr-o generatie mai noua, care nu s-a omorat dupa istorie .E totusi bine ca inveti cev din filme de acest gen .
NmpN pe 08 Mai 2011 23:12
Un film foarte bun despre tragedia din 41. Asteptam ceva mai bun la final . Oricum merita vazut, recomand!!!!
cosmin742000 pe 05 Aprilie 2017 17:43
Un film rusesc de razboi cu actori americani si irlandezi , coproductie cu Marea Britanie , nu putea sa fie decat cel mai slab film de razboi rusesc din cate am vazut.Adica sa o vad pe Mira Sorvino jucand tontoroiul printre bombe fara sa pateasca nimic , numai in filmele americane se putea intampla.Partile bune ale filmului in totalitate rusesti au fost efectele speciale si dramatismul.Partile proaste , lipsa de realism , tipic americaneasca , desi americanii nu avut drept contributie la acest film decat pe Mira Sorbino si sfarsitul , mult prea abrupt.
raduul pe 27 Februarie 2011 15:23
drama si razboi la ele acasa. leningradul sub asediul nemtilor, si o jurnalista americanca de origine rusa ajunsa acasa dupa multi ani si drama prin care aceasta trece, realizeaza un film foarte bun care reuseste sa-si transmita mesajul!
andreiu7z pe 03 Noiembrie 2010 17:47
Slab dar patrunzator
Subiectiv vorbind, nu pot spune ca filmul exceleaza, insa pentru fanii filmelor istorice/razboi poate fi considerat ca fiind bun. Intra-adevar, se reuseste, intr-un cardu foarte bine realizat, reconstituirea tragediei `41, perioada in care nemtii reusesc sa asedieze Leningradul.
marcugeorge pe 8 mai 2011 16:43
un film foarte bun...drama razboi, o poveste de supravietuire ...mie unu' mi-a placut foarte mult..e diseara la 21.00 pe tvr1
bizonul pe 12 Octombrie 2011 08:10
Bun,dar de ce nu-l programati la o ora accesibila tuturor oamenilor, la ora 20 sau 20,30 ? Ptr. cei din schimbul 1 este prea tirziu, schimbul 2 inca n-au ajuns acasa,iar cei din 3 pleaca chiar in timpul filmului, atunci ptr. cine este acest film? ptr. o mina de indivizi fara munca?
bizonul pe 12 iunie 2013 07:12
Cinefili, va intreb; De ce nu se face o rocada cu serialele indiene? Ce fel de gusturi avem noi romanii ? Pe ce lume traim ?
matew10 pe 15 Decembrie 2020 21:54
Motivational.
Daca suferința ar avea un sinonim aceasta ar fi Leningrad. O drama cu firimituri romanțate a unei tragedii ce te lasă fără cuvinte. Nici Shakespeare nu ar fi putut sa realizeze o opera ca asta. Doar ca este inspirata din fapte reale, despre supraviețuire in condiții inumane. Totuși un strop de umanitate ne opera la nivel micro destinul unei englezoaice ambițioase. Restul merita sa-l descoperiți singuri...
geanina_geany pe 07 Decembrie 2013 11:21
Un film impresionant din toate punctele de vedere.
Vegetarian pe 07 Decembrie 2013 02:01
Case , apartamente - Probleme , solutii : incendii , talharii , furturi ..azi blocuri ca si cele din flimu asta explodeaza anual peste tot in lume de la acumulari de gaz metan , nu de la bombele fascistilor . Si cu toatea astea oamenii continua sa gateasca si sa se incalzeasca cu gaze .
Oamenii din Leningrad trebuia sa fie evacuati fortat , asa cum sunt evacuati azi cei care stau in zone inundabile dupa ce se anunta o inundatie . Datorita infometarii au ajuns sa se bata cu ultimele organe de ordine , care incercau sa le opreasca sa se apropie de bombe cu pungi in care ar fi fost zahar .
. . . Femei frumoase si tinere , ca si cele din filmu asta , pe care oricine lear fi dus gratis din Leningrad , apoi ar fi fost destui care lear fi primit si gazduit cu placere numai sa le tina de urat , au murit in frig , in apartamentele lor sau ale parintilori etc . SI oamenii mai… citeşte

Vegetarian pe 10 noiembrie 2016 21:27
Sã nu râzi de cineva , sã nu plângi pe cineva , sa nu detesti pe cineva , sã nu admiri pe cineva , ci sã întelegi . Ne definim in functie de deciziile luate . Viata este suma alegerilor noastre . Majoritatea oamenilor gasesc placere in munca lor , in familie si in speranta ca generatiile urmatoare vor intelege mai mult .