Păreri Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

(2004)

Lemony Snicket - O serie de evenimente nefericite

Avram Denisa pe 26 Septembrie 2006 19:58
Intr-adevar...cartea este incredibila...Filmul la fel de bun...Altceva nu pot spune decat:Vizionare Placuta !!!
zincagabriela pe 27 octombrie 2011 22:23
cum se numeste cartea?
Boboc Ancuta pe 01 Martie 2007 11:01
Este cel mai tare film pe care l-am vazut.L-am vazut la Bucuresti la CINEMA SCALA
Vorador pe 23 Februarie 2011 18:02
Este o comedie ce are insertii de drama care reuseste sa te tina intins pe fotoliu pana la finalul acestuia.Merita vazut macar o data.
bogdi_07_yo pe 27 Ianuarie 2011 18:52
mi-a placut , desi nu a fost chiar comedie (ma rog, a avut cateva faze amuzante)
cezarika21 pe 31 Ianuarie 2015 19:53
Fantezist, dar amuzant
Trei copii orfani sunt repartizaţi în grija unui unchi malefic, contele Olaf, care doreşte doar să pună mâna pe averea moştenită de ei. Povestea este destul de fantezistă şi previzibilă, dar amuzantă. Întregul film se sprijină pe interpretările unor personaje caricaturale de către actori arhicunoscuţi precum Jim Carrey şi Meryl Streep, deghizările şi replicile amuzante ale acestora ascunzând subţirimea scenariului. Un film indicat doar copiilor mai mici de 14 ani.
QueQuowle pe 06 Ianuarie 2011 14:54
Este printre putinele filme din care imi amintesc mai mult de jumate. Mi-a placut foarte mult si l-as recomanda tuturor 1
dana sweet pe 31 Mai 2008 19:59
am vazut filmul si mi-a placut mult........intr-adevar e si putin fantastic dar si aventura.....o poveste frumoasa.merita 5 stele
dandare pe 19 Decembrie 2010 23:31
Un film bun si un rol extraordinar facut de Jim Carey.Merita vazut
alexaa pe 03 August 2010 21:12
mi-a placut foarte mult, cred ca am avut si jocul... meryl streep mi s-a parut geniala la fel si jim carrey si povestea in sine ...e ceva original ,il recomand
kingdogg69 pe 26 Iulie 2010 02:24
Bun! Foarte bun!
Un film relaxant, plin de fantezie, la care te poti uita impreuna cu familia. Mi-a placut ca poti trage invataminte foarte bune din el. Micuta aia Sonny e o dulce! E foarte draguta si face niste grimase care te fac sa razi. Ce pot spune.. actorii au jucat bine si e foarte inventiv filmul. Jim Carrey nu ma dezamageste cu niciun film.
laura pe 01 Ianuarie 2008 18:00
filmul a fost superb chiar azi l`am vazut la protv( 1 ian 2008) dar titlul ma dus repede la gandul ca e o carte ecranizata.
e foarte frumos cum imbina realitaea cu fantezia doar ca indulceasca amarul. nu as incadra filmul la genul comedie doar ca apare J.carey... in fine asta e alta mancare de peste :D. ce as vrea eu sa intreb este, e o singura carte sau mai multe?? "o serie" se refera la o carte cu tote seriile sau seria impartita in mai multe carti? sunt tare curoasa ca as vrea sa le citesc daca stiti dati`mi un mail la adresa shoot_yourself_by_me@yahoo.com multumesc
nota 10 pentru film

Spis AlexAndra pe 02 Septembrie 2005 17:45
klaus e un tip exceptional ...ca si filmul de altfel. Lemony snicket e asa un geniu ...iubesc tot filmul pana si pe contele Olaf .Sa le fie rusine celor care au dar o stea !!!
zeki pe 05 Ianuarie 2011 09:50
Un film exceptional !
Merita vazut ! m-as uita la el de 10 ori .... un film super tare ... Nota 10 !
xerses pe 24 Iulie 2011 17:37
Pe langa povestea interesanta, filmul a fost bine regizat, bine interpretat si a fost o reala placere sa-l urmaresc.
danydanydany pe 08 Ianuarie 2008 21:02
un super film :exceptional . te transpune intr-o lume imaginara dar in acelasi timp nu te lasa sa te desprinzi de realitate
Garofil Alina pe 03 Mai 2005 13:59
Am vazut filmul. Mi-a placut la nebunie. M-a fascinat cum realitatea se impleteste cu fantasticul.Realitatea in acest film este realitatea celor trei frati Beaudelaire care se confrunta cu cosmarul pe care nici un copil si l-ar dori si anume sa fie orfan.
madalinaXD pe 16 Octombrie 2013 18:26
Un film bun plin de imaginatie si fantezie.Inca un film in care Jim Carrey ma suprinde.Merita vizionat!
Butterflies pe 16 Octombrie 2010 22:24
un film frumos tareeee :x
merita vazut :x
Jim Carrey e superb , un actor ce te lasa masca la fiecare rol al lui :x , te uimeste de fiecare data :x

Mbi pe 30 August 2009 23:09
Nu prea am inteles faza cu incendiul,daca ma ajuta cineva:-?....
elena03 pe 26 decembrie 2011 00:32
nici eu nu prea am inteles... cred ca era un fel de legatura intre lentilele alea si moartea parintilor copiilor... sau ceva de gen... poate ne ajuta si pe noi cineva care a inteles :))
edy21 pe 31 August 2010 19:05
Foarte misto film....iar Jim Carrey si-a intrat in personaj foarte bine.....9
ionutt- pe 10 Iulie 2010 21:49
nu`i un film rau ,dar daca nu era Jim Carrey parca nu i`as mai fi dat 7 .Sa zicem ca merge vazut mai mult pentru Jim
cristdum pe 29 Mai 2022 19:07
un film foarte bine facut si foarte bine jucat iar povestea este inedită.
frumos film in cele mai mici detalii!

user-5cc4c4812ada3 pe 29 Aprilie 2019 14:29
Filmul este unul foarte bun. Poate și datorită lui Jim Carrey. Este de-a dreptul o poveste scufundată într-un mister, care iti pune la încercare răbdarea și simțul de observație. În final, se dezvăluie o lecție foarte importantă care merită învățată spusa chiar de contele Olaf "Nobody listen to childrens!"
pisicuta1 pe 04 Iunie 2012 20:48
da
da e superb,mi a placut f mult ,de mult nu mai sint la virsta adolescentei ,ar e un film pt toata familia!
diciluma pe 13 Mai 2012 10:54
un film de aventura bun in care Jim are interpreteaza rolul negativ .Ok pentru film , ok si pentru Jim .
MNarcis pe 24 Februarie 2012 18:24
Un film foarte bun la care am fost surprins pozitiv de calitatea lui. As zice ca este o drama-fantastica frumoasa care poate fi urmarita si inteleasa usor si de catre copii, plus niste faze amuzante.........dupa parerea mea, merita vazut!
Ciofanul pe 10 Februarie 2012 23:23
Un film pentru copii, dar in aceeasi masura si pentru adulti, realist, dar si anormal. In orice caz genial, cu decoruri si costume reusite si cu un joc desavarsit al actorilor. Un film care te imbie sa revii la lectura, sa citesti adevaratele aventuri ale celor 3 copii orfani.
mtraianc pe 15 Mai 2011 10:48
merita vazut
nu prea este comedie ,, ,, in ori ce caz merita vazut
andyy pe 17 Februarie 2010 17:58
O aventura interesanta, plina de peripetii.Mi-a placut.
sandokan pe 10 Iulie 2005 14:50
Din partea mea filmul este o usoara drama care se pune pe niste sarmani copii care au ramas orfani in urma unui eveniment tragic.Filmul nu est bun iar comedia se compara cu groaza.
S.R.Dragon pe 23 Mai 2019 16:55
A fost un film bun, dar prefer serialul. În serial este inclusă toată povestea lor, iar cei trei copii chiar au parte de un final...mai puțin pus pe fugă. Ce e drept tot orfani vor rămâne și nu vor avea un tutore ce să-i îndrume pe o perioadă lungă de timp, dar măcar Violet ajunge la majorat și Olaf îi lasă în pace.
ioanaa_ioana pe 20 Iulie 2018 20:46
Un film mediocru nu imi plac grimasele lui Carrey .

andystarx pe 19 Ianuarie 2017 02:05
Desi este si putin fantastic,ceea ce nu prea ma atrage,datorita lui Carrey si a celor 2 actori principali,filmul este bunicel ,mai ales pentru fanii fantasy ,merita clar o vizionare !NU pot sa spun ca este plictisitor,doar un pic prea lung !
SAndrei2000 pe 29 Noiembrie 2013 22:52
Acest film este cufundat deabinelea in mister.Cei 3 orfani sunt plimbati de colo colo in cautare de un loc pe care sa il numeasca casa.Unchiul lor malefic le sta pe urme si incearca sa puna mana pe avere... .Finalul este unul incurajator si ne da o lectie de viata tuturor:sa ne iubim familia!
marius93 pe 09 Noiembrie 2013 17:20
Un film foarte interesant si foarte imprevizibil, cu multa comedie neagra si decoruri spectaculoase. Aduce aminte pe alocuri ca atmosfera de Tim Burton. Jim Carrey e foarte hilar in rolul contelui fara scrupule, iar Meryl Streep are un rol foarte trasnit, destul de atipic pentru ea.
mirco2000 pe 07 August 2013 16:02
... nu toate povestile au un happy-end .... Trist faptul ca acei 3 copii au ramas orfani si au trebuit sa lupte pentru a scapa de Contele Olaf, dar ca de obicei pe copii nu-i asculta nimeni ;)) ... Sunny mi-a placut cel mai mult, iar Jim Carrey a impresionat din nou :). Oricum, . very nice.
cosmin_kedii pe 27 Februarie 2013 09:15
O Poveste magnifică regizată de Brad Silberling
Jim Carrey a avut întotdeauna un talent pentru a juca personaje ciudate
margott pe 13 Decembrie 2012 01:30
La prima vedere, pare mai mult un film pentru copii, dar te binedispune, indiferent de varsta. Actorii cred ca s-au distrat de minune la filmari, mai ales Jim Carrey care a intrat in pielea atator personaje. Mie mi s-a parut cel mai bun rol al lui.
elena03 pe 26 Decembrie 2011 00:27
fooooarte talentat jim carrey... ca deobicei. pur si simplu il ador :X:X:X. legat de filmul asta... mi-a placut. a fost extrem de interesant, nu a fost facut dupa un tipar anume,asa cum sunt facute majoritatea filmelor recente. trebuie sa recunosc totusi ca nu prea am inteles finalul... partea aia cu lentilele care canalizeaza energia solara si legatura dintre ele si moartea parintilor copiilor. daca ar putea cineva sa imi explice si mie ar fi minunat :D
AliceT pe 29 Octombrie 2011 23:01
Inca o data mi-am confirmat antipatia pentru Jim Carrey.E actorul care-mi distrage foarte mult atentia de la talentul sau actoricesc.
Filmul merita vazut, e o povestioara trista, dar draguta.

elmedico pe 24 Iulie 2011 18:39
O coloana sonora foarte buna !
smada94 pe 24 Iunie 2011 17:10
mi-am uitat doar pentru ca joaca Jim Carrey si pentru ca m-a impresionat trailerul si am crezut ca este un film mult mai bun insa am fost dezamagita dupa ce am vazut filmul.... ma asteptam la mult mai mult:(
shadowofnight pe 11 Septembrie 2009 23:43
foarte foarte tare:))
mi-a placut cel mai mult faza cu "sifon. sifon. banana"
hm...bine poate nu cel mai mult da o fost tare:))

claudiu-daniel-lugoj pe 08 Iulie 2009 14:10
claudiu-daniel lugoj
un film foarte reusit,saraci copi sunt pusi in situati ciudate de tot de acelasi jim carrey,care schimba personajul foarte repede si il prinde acest rol.
Felix pe 25 Mai 2005 18:53
Un film super ... Si pentru a doua oara am fost impresionat de Jim Carrey . Iar pustii au jucat exceptional . Mi-a placut :)
muraru mircea pe 03 Mai 2005 17:06
,, draga cititorule , imi pare rau ca trebuie sa-ti spun , dar povestea aceasta are intamplari extrem de triste . iti relateaza o poveste nefericita a trei copii fara nici un pic de noroc in viata . chiar daca sunt fermecatori si isteti , fratii baudelaire duc o viata nefericita , plina de suferinta . chiar din prima pagina acestei carti , cand copii sunt la plaja si primesc acele vesti teribile , ca pe parcursul intregii povesti , dezastrul ii pandeste la tot pasul . s-ar putea spune ca atrag nenorocirile ca un magnet . in aceasta carte , cei trei tineri dau de un talhar lacom si respingator , li se cumpara haine care provoaca mancarimi,un incendiu devastator le omoara parintii si le distruge casa , sunt gata sa cada prada unui complot , in urma caruia sa li se fure averea si au parte de poridge rece… citeşte
muraru mircea pe 03 Mai 2005 16:47
sper ca filmul sa indeplineasca idea scriitorului lemony snicket. prima carte din seria evenimentelor nefericite este o carte extraordinara dar cum spune autorul ,,nu te opreste nimeni sa lasi imediat cartea din mana si sa citesti ceva vesel , daca preferi genul respectiv " .
giovani pe 22 Noiembrie 2004 19:08
sper sa fie dragut filmu
Raku pe 26 Iunie 2009 13:38
3 stele si acelea sunt date pentru interpretarea lui Jim Carrey si pt subiectul filmului! Efectele nu mi-au placut deloc!
Nicholaus Olahus pe 27 Decembrie 2008 23:34
Am pierdut timpul degeaba uitandu/ma la el...o fantezie...o poveste pentru copii pana in 10 ani...elogiiile sofisticate aduse siâunt penibile...prefer un film pe acelasi subiect dar inspirat din fapte adevarate...nu bazaconii.