Păreri Lawless

(2012)

În afara legii

Anna23 pe 08 Septembrie 2012 22:58
Inspirat dupa o poveste adevarata...foarte bun filmul desi nu ma asteptam. Pe langa drama si actiune are si un pic de umor pe ici pe colo. Obligatoriu de vazut.
Nikole22 pe 13 iulie 2013 13:54
Ai dreptate este cel mai tare fiml..imi place la maximmmm
MNarcis pe 15 Mai 2012 19:30
Ok, deci avem un film inspirat din fapte reale cu: Gary Oldman , Guy Pearce, Tom Hardy etc. Voi vorbi in numele meu (si a altor cateva sute de persoane) ca il astept/asteptam cu nerabdare si mult drag!
MNarcis pe 22 noiembrie 2012 21:11
Un film placut, excelent care mi-a facut o deosebita placere sa-l urmaresc, filmul este unul elegant, rafinat, cu prestatii deosebite din partea tuturor actorilor. Filmul m-a captivat de la primul cadru (pot spune ca socheaza din primele secunde), iar pe tot parcursul sau (inclusiv finalul) filmul nu dezamageste nici macar o secunda din nici un punct de vedere. Pt mn acest film este unul de foarte bun gust si rafinament cum se face doar o data la 2-3 ani (ca sa nu zic 5-10 ani). Trebuie sa recunosc ca la final m-a lasat putin nostalgic si cu siguranta il voi revedea la scurt timp cu aceeasi placere deosebita ca la prima vizionare. Nu exista nici un ''grad de rudenie''\legatura insa daca va placut ''Legends of the Fall'' (Legendele toamnei 1994), atunci cu siguranta o sa va placa si acest film.
narcisson pe 6 iunie 2015 14:06
De acord, plus la review! :)
OptimusPrime pe 22 August 2012 13:52
Tom Hardy devine din ce in ce mai interesant. E plin de potential si sunt sigur ca filmul nu va dezamagi! Pe Shia il stim cu totii din seria Transformers. S-a descurcat foarte bine acolo, si cred c-o va face si-n alte genuri de film.
Andrey92 pe 14 septembrie 2012 21:08
Cu ce s-a descurcat foarte bine Shia in Transformers? Esti fan al francizei, te inteleg dupa avatar si nick-name. Si eu sunt mega fan Transformers, dar asta e cinemagia.ro nu vreun site dedicat transformerilor. Aici se discuta filme si calitatea lor. Shia nu a avut calitate de actor in Transformers. Arata-mi tu mie unde se vede in Transformers ca Shia e un actor bun. Tot timpul urla si fugea cu explozii pe fundal. E bun ca actor, nu am ce zice, insa sunt cu totul alte filme care arata acest lucru, nu un film care tu il preaslavesti si zici ca e actor bun acolo doar ca asa ai tu chef.
OptimusPrime pe 20 septembrie 2012 21:21
Bine :) N-am chef de munca de lamurire.
wildinthecountry pe 06 Septembrie 2012 23:29
x
Un film f bun
Nu ma asteptam sa fie asa bun.
Tom Hardy imi demonstreaza inca o data ce actor grozav este...a nimerit la fix accentul de american sudist al anilor 1920..nici nu ai spune ca e englez.
Guy Pierce a facut un rol negativ fabulos.Inca din primele secvente ale filmului iti doresti ca personajul lui sa moara.
Un minus al filmului ar fi faptul ca Gary Oldman a aparut f rar.Ma asteptam la o prezenta mai consistenta a acestuia in film.
PS: Exista in aceasta pelicula si scene mai violente care ar putea sa nu fie pe placul persoanelor mai slabe de inger...
Per total un film pe care merita sa il vezi...

psihologu pe 18 Septembrie 2012 08:54
Lawless: moralitate si mortalitate
Momente de actiune la care incremenesti in scaun, personaje interpretate cu maiestrie, o poetica vizuala de pus la colectie. Lawless ar fi fost perfect daca Shia Le Beouf s-ar fi ridicat la acelasi nivel.

Colaborarea de sange australian dintre regizorul John Hillcoat si muzicianul Nick Cave continua sa rodeasca in plan cinematografic sub aripa studiourilor Weinstein. Cum Weinstein si Oscarurile dau bine impreuna, iar Hillcoat a avut parte de o critica excelenta pentru The Proposition (2005) si The Road (2009), nu e greu de inteles de ce nume de prima importanta precum Ryan Gosling sau Scarlett Johansson au fost interesate de o aparitie in Lawless. Poate ca distributia finala nu e la fel de sonora pentru publicul larg pe cat ar fi putut fi, dar ea functioneaza exceptional (exceptie face Shia LeBeouf), iar rezultatul cinematografic e o elegie cu gloante suierate pe la… citeşte

azalea pe 09 Septembrie 2012 03:03
Mi-a placut in mod special de Guy Pearce si-a intrat in rol foarte bine. Tom e un dur ca deobicei :P (dar si amuzant pe ici colo ) oricum el m-a castigat ca si fana demult. ce as putea sa spun mai mult : arme, coruptie, violenta etc. Eu zic sa va convingeti voi singuri daca e bun sau nu :). Mie mi-a placut
goldenleaves pe 27 Septembrie 2012 15:10
Foarte reusit filmul si intr-adevar sunt doua interpretari de exceptie: Tom Hardy si Guy Pearce. Ma bucur cand pot sa urmaresc actori care chiar stiu sa dea viata personajului.
Filmul este dinamic, povestea interesanta, prezentata cu poate prea multa violenta pe alocuri. UN film de vazut la cinema

narcisson pe 6 iunie 2015 14:09
L-as introduce si pe Shia LaBoeuf la interpretari de exceptie, mai ales pe final. Plus evolutia personajului de-a lungul fimului, care este destul de impresionanta. :)
pavaly pe 28 Septembrie 2012 11:47
frumos dar nu pentru oricine :)
un film foarte bun, interpretari foarte bune, mi-a placut ffff mult Tom Hardy ( mai nou printre actorii mei preferati, dupa ce l-am vazut si in Warrior, Wuthering Heights 2009 - magnific, Dark Knight Returns si acum Lawless ) in sfarsit are ocazia sa arate ca e un actor foarte bun si sa le dea ceata multor staturi de la Hollywood! Mi-a placut ffff mult si Guy Pearce dar la el ma asteptam...o surpriza placuta a fost Shia, foarte bine si-a interpretat rolul! Filmul e deosebit, de vazut clar, dar parca ceva i-a lipsit, poate mai multa actiune... au fost cateva momente in care m-am plictisit putin, la inceputul filmului... per total insa un film foarte bun!
Manusa pe 16 Noiembrie 2012 16:58
Am ramas uimit, dupa ce am vazut filmul, cat de bun este acest film, foarte bine realizat, cu o poveste foarte buna, care este inspirata din fapte reale, dar nu doar acestea ci si prestatia tuturor actorilor, care a fost una excelenta si au facut ca filmul sa fie foarte, foarte bun. Mi-e mi-a placut foarte mult si il recomand,
Claudio.Alecu pe 12 Septembrie 2012 00:18
Neasteptat de bun
Un film deosebit , foarte bine gandit si pus in "opera". Recomand oricui , mai putin celor care nu agreeaza violenta.
anonymous.6229028630c4f pe 14 Noiembrie 2012 21:12
dhany_81 pe 22 Septembrie 2012 22:09
Trebuie vazut !
Un film bun. Imi place mult...desi scenele de violenta m-au cam inspaimantat. Noroc ca are si putin umor ca sa mai echilibreze balanta. Tom Hardy joaca foarte bine si cred ca o sa auzim tot mai des de el in roluri IMPORTANTE.
paradox_utopic pe 05 Aprilie 2013 01:23
niste taranoi..
un film static,plictisitor,cu doua trei tente gangsta...in rest avem de-a face cu o poveste despre niste tzaranoi americani tipici :nespalati,prosti,betivi si cu pusca in mana ! politistii sunt de paie,smecherul e putin metrosexual (sa constrasteze cu nespalatii aia de frati),gansterul e tare si mare dar cu niste tarani "malaci" rapciugosi nu se pune....tom hardy ar trebui sa ramana in ring,acolo reprezinta ceva... acum dati cu pietre! succesuri !
DiCaprio21 pe 16 Decembrie 2012 23:34
mi-a placut filmul , nu m-am plictisit absolut deloc urmarindu-l tom hardy a jucat excelent , trebuie vazut acest film !
Ammelie pe 11 Decembrie 2012 11:43
Lawless (2012)
Wow, Tom Hardy urca tot mai sus in topul actorilor mei preferati! In acest film, pe laga faptul ca joaca bine, mai si arata criminal! :) Filmul e interesant, personajele asemenea. 7/10
Theodor2011 pe 15 Noiembrie 2012 14:03
Filmul acesta seamana cu urmatoarele: The Untouchables, Al Capone, Capone, The Valentin's day Massacre are cam acelas subiect CONTRABANDA CU ALCOOL DIN PERIOADA PROHIBITIEI (1920-1933) din S.U.A. Difera orasele, in Lawless este vorba de un sat Franklin County Line (California) si are in prin plan traiul pe perioada prohibitiei al fratilor Bondurant, iar in celelalte filme pe o scara mult mai mare traiul din Chicago pe aceias perioada a prohibitiei al celui mai tare gangster all-time Al Capone, revenind la film remarc personal prestatia buna a lui Tom Hardy in rolul lui Forrest Bondurant
nicolas84 pe 17 noiembrie 2012 12:11
Ok, inteleg ce vrei sa spui DAR tu pui Untouchables si Capone pe acelasi palier cu Valentine's Day Massacre?????????? Hai sa fim seriosi.
Theodor2011 pe 18 noiembrie 2012 10:16
The Untouchables iti pare tie nicolas84 mai bun datorita distributiei din care nu lipsesc nume sonore: Robert De Niro, Kevin Costner, Andy Garcia si Sean Connery, dar are multe scene si date fictive, informeaza-te si ai sa vezi. Repet cel mai l-a subiect a fost Valentine's Day Massacre
robywolf19 pe 27 Martie 2013 23:40
Slab!
O porcarie de film, acest film nu are nimic! M-a luat somnul la el, Distributie buna dar doar atat! 2 ore pierdute degeaba!
Spaghete pe 18 Noiembrie 2012 20:03
Extrem de amuzant Tom Hardy in acest rol cu maraiturile sale. Shia LaBeouf caruia nu-i dadusem destula atentie desi avusese cateva aparitii convingatoare, incepe sa se impuna si cred ca va fi unul din "greii" cinematografiei americane.
Gary Oldman, Guy Pearce, Mia Wasikowska ...numa' lume buna.

Get0dac pe 19 Februarie 2013 18:14
Sa va mai spun si eu ca filmul e foarte bun? Pai nu v-ati saturat?....E prost filmul....E asa de prost, ca l-am pus bine, la colectie.
Andrei.Ciprian pe 08 Februarie 2013 22:59
In primul rand vreau sa remarc distributia de gala:Jessica Chastain,Shia LaBeouf,Tom Hardy,Guy Pearce,Gary Oldman,Mia Wasikowska.Actingul este foarte bun:Tom Hardy si Shia LaBeouf reusesc evolutii mai mult decat apreciabile.Lawless este foarte bun si se axeaza in mare parte pe personajul lui Shia LaBeouf !Filmul reda foarte bine atmosfera acelei perioade,este interesant si desi are un ritm destul de lent este plin de suspans si tensiune! Merita vazut!
PS:Trailerul este inselator

Dana04 pe 23 Noiembrie 2012 22:41
Personal nu prea imi place dupa primele 30 de min am adormit =)))
MariusCiprian87 pe 26 Decembrie 2022 23:22
O ecranizare bună a a vestitei perioade a prohibiției, un ciclu de renaștere a Statelor Unite ale Americii și de creștere financiară și industrială a țării, filmul are o distribuție legată, bună, cu actori de mare calitate, însă, ca să fiu sincer, mă asteptam ca împreună cu ideea de scenariu să se creeze o capodoperă din această ecranizare, nu a fost tocmai așa...puțin pe repede înainte, cadre grăbite, ușor previzibil și puțin plagiat din mult mai titratele filme cu gangsteri și totuși un film de văzut, ce are din toate câte puțin...acțiune, sex, violența, duritate, dialog...un film de vazut!
yanysboy pe 21 Ianuarie 2022 00:51
Un film care chiar merită văzut! Nota 8 cu felicitări!
xboxgeorge pe 29 Octombrie 2021 23:35
Nota 10 pentru film si sa sugeti pixu' astia care comentati aiurea despre el.
GiulianoDirt pe 29 Octombrie 2021 19:35
Un film bun, realist și destul de corect din punct de vedere istoric. Latura rurală a prohibitiei americane împletită cu povestea a trei frați, pentru care contrabanda era singura soluție pentru un trai decent. Multă muie imbecililor care scriu ca au adormit la film. La Dani Mocanu nu vă ia somnul, mârlănoi cocalari analfabeți googleari.
morpheus2711 pe 29 Octombrie 2021 18:40
Un film dur insă cuprinde exact perioada prohibiției, perioadă tumultoasă din istoria Americii de Nord...pentru fanii genului( incluzându-mă și pe mine) este un film extaordinar, de neratat!!!
serban_ionescu pe 18 Martie 2017 17:06
Cand o taietura criminala de cutit sectioneaza intreaga fata anterioara a gatului cu sectionarea ambelor artere carotide, urmeaza moartea aproape instantanee printr-o hemoragie ultraabundenta si de nestavilit !
O drama profunda, extrem de brutala care reliefeaza destul de bine societatea americana din perioada prohibitiei (anii 1920-1933 inclusiv) din mediul rural al westului. Filmul contine destule secvente extrem de dramatice prin brutalitatea salbatica deosebita cu care sunt prezentate efectiv, in asociere cu inalta coruptie a reprezentantilor statului a caror meserie era tocmai invers, aceea de a impiedica conform legii prohibitiei atat producerea cat si comercializarea alcoolului, dar si cu lasitatea si lipsa totala de demnitate a autoritatilor rurale locale care in loc sa se opuna vehement marilor abuzuri a violentelor barbare si coruptiei agentilor centrali de stat, pactizeaza intr-un mod extrem de las si degradant uman cu acestia. Nu trebuie uitata nici… citeşte
SconsulParfumat pe 13 Februarie 2016 20:29
O poveste interesanta, captivanta, plasata in vremurile prohibitiei anilor '20, nu chiar asa cu mult accent gangsteresc pe cat se spune, ceea ce nu e un repros; doar sa nu va asteptati la ceva cu al capone vreau sa spun.
Tim22 pe 30 Iulie 2015 18:19
Se vad diferentele mari dintre filmele Western vechi si noi.
Infinity pe 28 August 2014 01:36
Lawless (2012)
Regizorul acestui film a reusit sa ne aduca pe ecrane imaginea sangeroasa a anilor '30 din partile rurale vestice ale Americii. Mi-a placut foarte mult cum a fost realizat, dar si mai mult m-au impresionat prestatiile actorilor, in special cea a lui Tom Hardy care, dupa parerea mea, cred ca a jucat unul dintre cele mai bune roluri ale sale. Printre scenele violente si sangeroase, am remarcat si cateva momente exagerate si mai putin realiste.

PS: freza lui Guy Pearce... :))

lili22 pe 04 August 2014 07:21
un film bun
Regizorul stie sa recreeze atmosfera acelor ani.Chestia cu invincibilitatea unora mi s-a parut exagerata.
nicoux pe 11 Septembrie 2013 11:44
Nu cunosc intamplarile reale dar modul cum au fost relatate aici este cel putin impresionant, intro maniera alerta, incitanta, pe multiple planuri si cu interpretari de exceptie. Mi-a placut si il recomand.
alex_il_fenomeno pe 16 August 2013 01:26
Dupa parerea mea, una dintre cele mai reusite productii ale anului trecut, un western realizat ca la carte, cu atat mai mult cu cat este modern. Shia Laboeuf, dupa “Transformers”, face alta figura geniala, aici urmat indeaproape de alti colegi geniali precum Tom Hardy, Gary Oldman sau Guy Pierce, iar povestii chiar nu i-a lipsit nimic, de la tensiunile tipice dintre personaje rezolvate de ei insisi cu arma si pana la atmosfera fascinanta, oferita spectatorilor de decorurile destul de “rudimentare”, specifice anilor desfasurarii actiunii, acel oras lucrat in amanunt sa semene cu unul din era cowboy-ilor, mijloacele de transport specific, cat si a coloanei sonore sau demersului jocului, implacabil, incat nu ai nimic sa ii reprosezi! Iar finalul m-a lasat fara cuvinte, vocea naratorului transmitand niste sentimente atat de puternice pe fundal, mai ales cand mentiona de moartea atat… citeşte
adda_adrianna pe 02 Aprilie 2014 15:33
Tom Hardy cel mai bun actor, un film ce m-a impresionat foarte mult si nu multe ma impresioneaza . TOM HARDY rulz ;))
tudiqu pe 25 August 2013 16:49
A fost un film foarte bun, care face cinste genului (gangsteri, contrabanda etc.).
Scenele de actiune sunt faine, sunt conflicte intre personaje...
Sfarsitul mi s-a parut cam aiurea, dar in rest totul este fantastic.

vladimir84 pe 06 August 2013 21:52
Film de film. Ar putea foarte bine sa aiba si o continuare. Are o oarecare trimitere la Godfather(cei trei frati). Foarte foarte bun!
Nikole22 pe 13 Iulie 2013 13:57
Lawless
este cel mai tare film....dar nu stiu cum il cheama in realitate pe Howard...fratele lui Jack. si a lui forrest...imi puteti sp???please
ornitoring pe 01 Iunie 2013 00:32
poveste adevarata
un film cu o noua abordare de stil de mafie si razbunare, superb vizionatii cu incredere un film de nota 10
GALD pe 29 Ianuarie 2013 00:20
Realmente
Un film cursiv si placut, atat cat de placuta a fost perioada prohibitiei. Dar orice perioada are farmecul si parfumul ei, iar daca firul povestii ne duce peste generatii, insotiti de o muzica realmente buna si pusa la locul potrivit, coctail-ul este de cea mai buna calitate.
Merita vazut.

tomberota pe 15 Ianuarie 2013 08:52
Initial I-am dat nota 9(recunosc doar trailer-ul l-am vazut) dar dupa ce am vazut filmul am mai pus o stea ca merita.
AndreBlack pe 06 Ianuarie 2013 11:50
Intr-adevar Lawless este un film chiar mai bun decat ma asteptam . Are o poveste foarte interesanta , foarte mult suspans si nu te plictisesti deloc pe parcursul celor 115 de minute , iar distributia pot spune ca mai bine de atat nu se putea . Il recomand , merita vazut .
deadlord pe 28 Decembrie 2012 18:25
Un film foarte bun cu o poveste interesanta ce dupa parerea mea trebuie vazut macar o data.
Tyybi1 pe 26 Decembrie 2012 18:48
Un super film. Distributia a fost fenomenala prestand perfect. Per total merita vizionat.
eko pe 25 Decembrie 2012 17:38
un film extraordinar de bun cu o distibutie de milioane , absolut toti actori au jucat excelent dar cel mai mult mi-a placut de Tom Hardy care sigur va devenit unul din cei mai buni actori ai tuturor timpurilor. nici Shia LaBeouf nu a dezamagit a aratat ca are talent , un scenariu perfect scris si o regie perfecta. de mult nu am mai vazut un film asa de bun ii dau nota 10 + , pot spune ca e un film perfect.
Ion-Chinezu pe 21 Decembrie 2012 20:42
Un film extraordinar de bun !
Nu ma asteptam sa vad un film atat de bun . Se pare ca dupa generatia Pacino , marlon Brando , De niro si ceilalti vin din spate actori foarte buni. Recomand din tot sufletul acest film !
catasmile17 pe 15 Decembrie 2012 12:14
Un film extrem de bun si interesant. Foarte bine pus la punct. Actorii isi interpreteaza foarte bine rolurile. Merita vazut.
alyn.alyn pe 09 Decembrie 2012 15:11
Foarte tare
Foarte interesant filmul, subiect captivant, actiune tot ce vrei nu te vei plictisii.
alxFIN pe 04 Decembrie 2012 18:44
Un film foarte bun , hardy a jucat dupa asteptari f bine , per total filmul merita vazut !
tonymaestrul pe 03 Decembrie 2012 20:10
Cu toate ca nu imi plac filmele cu subiect de pe timpuri, acest film a fost foarte tare si foarte interesant. Probabil din cauza subiectului care este unul captivant. merita vazut
Sapientia pe 01 Decembrie 2012 19:54
"What I'm tryin to say is, the course of your life is changing right in fron' of you, and you don't even see it..."
Un film bun. De ce? Tom Hardy. De-aia. Vorbesc serios. Fara el, filmu' ar fi fost un film oarecare pe care nu ar merita sa-l vezi. Dar cu el...Practic, duce filmul in spate. Cel mai interesant personaj. De-asemenea mi-au placut si legendele fratilor. In cele din urma, Shia dovedeste ca poate sa joace in filme, scapand de titlul de "baiatu' din Transformers". Scenariu relativ bun, personaje interesante, cateva scene cu impuscaturi bine realizate, coloana sonora care s-a simtit, si o portretizare a prohibitiei acceptabila. Dar din nou, Tom Hardy.