Păreri L'Arbre de Noel

(1969)

Pomul de Craciun

margott pe 25 Decembrie 2016 21:29
Un film de vazut nu o data, ci de mai multe ori in viata, pentru ca fiecare etapa din existenta ta, cu lectiile de viata pe care ti le-ai insusit pana la acel moment, te face sa-l privesti de fiecare data cu alti ochi si sa-l apreciezi din ce in ce mai mult. Si sa-ti amintesti ce spunea Martin Luther King : "Nu regreta ca imbatranesti, e un privilegiu pe care nu multi il au". Stia Luther King ce spune, pentru ca nici el n-a avut acest privilegiu, la 39 de ani a plecat sa lupte pentru drepturile civile intr-o lume (poate) mai buna.
Bourvil, ajuns la apogeu - si la sfarsit - de cariera, interpreteaza un rol cu atat mai dramatic cu cat lumea e obisnuita sa-l vada in comedii in care chipul i se largeste permanent intr-un zambet aproape tamp. Un an mai tarziu dupa aparitia lui in L'Arbre de Noel, a intrat si el in legenda ca unul din cei mai mari comedianti francezi.
Departe de… citeşte

paunescuanghel pe 30 Decembrie 2010 13:16
O carte pe care o citeşti cu ajutorul peliculei. Dramă, lecţie de viaţă şi o realizare de zile mari! Merită văzut, mai ales în preajma Crăciunului. Aş dori varianta originală, în engleză, nu dublat în franceză. Am cartea, dar de cinci ani mă chinuiesc să intru în posesia filmului. Dacă cineva mă poate ajuta, îi rămân recunoscător. Mumă de film!
mborcea pe 20 August 2009 12:34
Merita vazut. O filozofie de viata aparte. Un film bine jucat si impresionant. Se ridica la nivelul cartii.
cosmin_kedii pe 14 Octombrie 2013 10:08
Acest film relatează sfârșitul duratei de viață a unui copil tânăr , fiul unui milionar