Păreri La Sirene du Mississipi

(1969)

Sirena de pe Mississippi

klute pe 22 August 2011 11:49
Englezii nu vorbesc romgleza. Nici americanii. Deocamdată.
"Louis Mahe, un cultivator de tutun, o aşteaptă pe Julie Roussel să se căsătorească cu ea. Nu a întâlnit-o niciodată, o cunoaşte numai de pe internet." Perfect, o cunoaște de pe internet, într-un film din 1969, dar filmul e regizat de Jules Verne, nu de Truffaut, aici ați greșit...

Un sfat: dacă tot nu faceți altceva decît să traduceți IMDb-ul, măcar faceți-o ca lumea. În "română", e de înțeles că mail = e-mail (deci... internet), dar în engleză, cît timp n-o să-i învățăm pe ăia de-o vorbesc să zică poștă sau corespondență, mail va fi de cele mai multe ori diferit de e-mail (deci și de... internet). Chiar și azi, nu doar în '69.

Ultimul: filmul e bun. Și merită văzut. Fie la TV, fie chiar și pe internet. Dar nu încercați pe mail, și nici în cutia poștală.

adrian0891 pe 11 septembrie 2011 19:23
Bravo. Mi-a placut comentariul. Chiar ma miram si eu internet in filmele lui Belmondo (cand era mai tanar cel putin).
mihaelatb pe 09 Noiembrie 2019 20:07
spoiler
Regret, dar nu am rezonat cu filmul. Sa-ti lasi linistea, bunastarea si clima din Reunion pentru o viata nesigura intr-o Elvetie inzapezita. Dragostea sa te faca sa comiti cele mai tampite lucruri. Daca viata intr-o insula unde esti milionar te plictiseste in asa hal incat sa renunti la tot... va rog spuneti-mi o insula disponibila. Nici jocul lui Bébel, nici cel al frumoasei Catherine Deneuve nu mi s-a parut stralucit. Singura satisfactie, moartea personajului interpretat de Michel Bouquet. Atat de tare l-am urat in Deux hommes dans la ville- personajul nu era acelasi, dar actorul, da! macar o data sa-i vad un personaj murind.
cosmin_kedii pe 11 Octombrie 2013 08:50
Un film mare , o pereche de actori talentați și un mare regizor . Acest film este cu siguranta o capodopera a cinematografiei franceze
Mariana_10.2009 pe 06 Februarie 2013 13:45
Internet in anul 1969 ?
Ce comentarii de doi bani ! Mai mare jena !
Filmul e bun, nu la el ma refer, merita vazut.

Vegetarian pe 12 Noiembrie 2012 00:12
Este un film potrivit si pt lista : Categoria 30 - 40 de ani = filme cu actori in rol principal intre 30 si 40 de ani = Jean-Paul Belmondo la 36 de ani , ester un cultivator de tutun de pe o insula franceza din Reunion - langa Magagascar ( in Oceanul Indian langa sudul Africii ) , este pacalit de o tanara , care ii fura ceva bani ..

. . . Este un film potrivit si pt lista : Femei albe - dezavantaje - solutii
...Spoiler ! ! ( prezentarea deznodamantului )
citeşte