Păreri La Reine Margot

(1994)

Regina Margot

Yufeng pe 29 Noiembrie 2009 13:18
O capodoperă ce reunește pe afișul său multe din starurile filmului francez.
bluetybell pe 09 Noiembrie 2007 19:27
frumos filmul ,dar in comparatie cu cartea cam slabut...frumoase decoruri costume ,dar mult prea siropos...cartea in schimb mi-a placut la nebunie si desi actorii mi se par bine alesi, nu se respecta foarte bine cartea si astefl se pierde din magie...
ramonacristinamanu_gmail_com pe 22 Mai 2018 04:34
Un film pe care l-am vãzut în urmã cu mulți ani și l-am uitat. Revãzându-l recent...nu e nicio pagubã cã l-am uitat!:)) O producție epopeicã, tip Hollywood, cu ritm foarte alert, mult sânge și sex, pe mãsură. Nu asta mi-a transmis, mie, romanul lui A.Dumas! Desigur, fiecare e liber sã interpreteze cum poftește. Este adevãrat, costumele sunt fabuloase. Și cum bine spunea Lili22, nu e un film de revãzut sau ținut minte.Nota 6.
Iulidesprefilme pe 02 Februarie 2013 20:51
Povestea nefericitei Marguerite de Valois, alintată Margot, fiica reginei Caterina de Medici...
Turi pe 02 Martie 2013 18:53
Filmul este foarte bun, dar cam mult sange, probabil asa s-a gandit pentru a ilustra mai bine ceea ce a ramas ca denumire "noaptea Sfantului Bartolomeu". Te face sa te intrebi de ce de-a lungul timpului religia a fost folosita ca scuza, ca motiv sau ca orice altceva pentru a porni un razboi. Credinta avea si cred in continuare ca are un substrat politic; cand nu exista un motiv plauzilbil de atac, punem repede divergente pe considerente religioase si razboiul devine sfant.
lili22 pe 19 Mai 2018 23:00
A fost un film mult asteptat si s-a discutat suficient dupa aparitia lui.In ciuda distributiei nu e un film de revazut sau de tinut minte.
xerses pe 18 Februarie 2012 20:06
Mi-a placut filmul pentru atmosfera creata, pentru jocul pesonajelor....
Milla pe 24 Mai 2010 20:43
În opinia mea ”La Reine Margot” este un film destul de reușit, Isabelle Adjani a avut o prestație bună și cu toate că subiectul nu este întocmai cu cel din carte... este totuși destul de aproape.
B.M.Filip pe 02 August 2013 11:16
Cine a citit romanul cu acelasi nume,scris de Dumas,va aprecia cu atat mai mult acest film.''Regina Margot'',desi de spita regala,nu se aseamana intru nimic fratilor si mamei ei,fiecare lacomi de a conduce,lucru pentru care sunt dispusi si la un masacru ca cel din Noaptea Sfantului Bartolomeu.Margot e intruchiparea angelicului,a frumusetii sufletesti si a bunatatii,desi in film este prezentata drept frivola ,cum Dumas s-a ferit sa o descrie.Ea nu poate lua parte la saparea sotului ei,Henric de Navarra,desi nu il iubeste,ci devine prietena tuturor celor ce cauta dreptatea.Tocmai de aceea ajunge sa sufere atat de mult!
margott pe 18 Iulie 2011 17:07
Faptul ca au schimbat multe lucruri in scenariu e in defavoarea filmului, care nu reuseste sa fie nici pe departe atat de captivant si de frumos cum e cartea lui Dumas. Remarcabil Jean-Hugues Anglade in rolul regelui Charles.
Bulumulu pe 05 Decembrie 2005 18:24
cam lame ca poveste - intrigi peste intrigi, si scandaloasa (pe atunci) aventura cu un derbedeu rommmmmantik. hoooray... dar recomand (in ceea ce priveste caracterul ei) luis bunuel cu belle de jour ,)
mitza2003ro pe 11 Ianuarie 2023 13:25
Atâta desfrânare e de neînchichipuit. Chiar atât de josnice erau femeile din acea perioadă? Sincer filmul ,în ciuda subiectului istoric,lasă mult de dorit.
tyby222 pe 08 Mai 2012 00:12
cum pot sa vizionez si eu filmul regina margot online
laura d pe 29 Iulie 2002 00:00
film extraordinar.
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 16:08
Un film slab in primul rand datorita prestatiei jalnice a Asiei Argento