Păreri La belle et la bête

(2014)

Frumoasa și bestia

badea_maria_ioana pe 14 Februarie 2016 11:46
imi place foarte mult sa ma uit la genurile astea de filme .
nu ma plictisesc niciodata de ele

marinescunadia20 pe 14 Octombrie 2016 01:46
Magnifique!!!Totul e de poveste,de la coloana sonora,actori,peisaje!!
Maire pe 12 Septembrie 2015 15:53
Très belle
”Frumoasa şi bestia” (2014) este cea mai bună adaptare a poveștii, după părerea mea.
O variantă franțuzească a unei povești clasice de dragoste. Bestia jucată de Vincent Cassel este pur și simplu wow. Întregul film de la decor, costumație, protagoniști este exact cum mi-am imaginat eu când am citit prima oară povestea. Efectele speciale sunt deosebite. Mi-a plăcut viziunea lui Gans. Merită văzut cu siguranță.

Verdict: Magique

lilianaserban pe 17 Mai 2014 08:51
va rog sa ma ajutati
caut pese tot unde pot viziona filmul belle et bete 2014 si nu gasesc nicaieri. Stie cineva pe ce site sau la ce cinema pot viziona acum in luna mai filmul? Multumesc mult
dm_sorin pe 25 iunie 2014 00:01
Te pot ajuta eu, daca nu ai reusit inca
bande pe 03 Aprilie 2014 04:18
Frumos
L-am vazut ieri in cinema! Nu am avut prea mari asteptari la inceput insa m-a impresionat! Ma bucur ca nu l-am ratat!
Cretzulynne pe 18 Februarie 2014 23:13
Pentru a nu face confuzii intre autorii povestii, cei care stiati si stiam ca autoarea a fost Jeanne si nu Gabrielle, aveti mai jos explicatiile preluate de pe wikipedia.com:

Prima versiune publicata a fost o predare de catre Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve, publicata in „La jeune américaine, et les contes marins” in 1740. Cea mai cunoscuta versiune scrisa a fost un rezumat al lui Jeanne-Marie Le Prince de Beaumont, publicat in 1756 în „Magasin des enfants, ou dialogues entre une sage gouvernante et plusieurs de ses élèves”; o traducere in engleza a aparut in 1757.

Legolas13 pe 27 Noiembrie 2013 18:19
ROmania
Sa speram ca va fi distribuit si in Romania. Din toate adaptarile mdoerne, asta pare a fi cea mai apropiata de povestea originala. In plus, Christophe Gans nu a dezamagit pana acum !
SYNDJ pe 12 August 2014 16:08
Nimic deosebit
Nu m-a surprins cu nimic. Nu se compară cu superbitatea de animaţie din 1991. Franţuzesc/european, ce să mai...
ioanaa_ioana pe 01 Iunie 2022 21:00
Un film dragut.
Cassel are o fizionomie ciudata dar excelenta pentru rolul din basmul asta.
Imi plac toate adaptarile basmelor.
Nota 7.

xerses pe 25 Decembrie 2020 23:34
Povestea este frumoasa chiar si in aceasta versiune....
cezarica98 pe 25 Aprilie 2016 11:30
Poveste nemuritoare.
Cu totii stim povestea frumoasei Bellei si a Bestiei. Ecranizarea frantuzeasca este frumoasa, sincera, abunda in decoruri si culori care te halucineaza si iti incanta privirea, personajele sunt simple nu ies din tiparul basmului. Mi-a placut tare mult, cei doi Lea si Vincent au fost alegerea perfecta. O pelicula de vazut, cu siguranta va trezi in orice spectator nostalgia de a revedea varianta Disney, il recomand.
silviu1985 pe 20 Februarie 2014 00:15
hmm
pare interesant.. fara prea multe efecte speciala facute asupra bestiei...