Păreri Kraftidioten

(2014)

În ordinea dispariției

wildinthecountry pe 05 Iunie 2014 19:45
x
Cel mai cool film vazut la TIFF pe anul asta.
Filmul face parte din categoria Ochi pt Ochi si are ca tema razbunarea desigur insa totul ne este prezentat intr-o maniera umoristica.
O Comedie neagra de cea mai inalta calitate cum ne-au obisnuit nordicii pana acum.
Umor,replici amuzante,suspans,imprevizibilitate,personaje caricaturizate la greu, violenta dozata.
Stellan face un rol delicios.
10/10.

narcisson pe 9 martie 2015 02:10
La fel si Pal Sverre Hagen, a fost demential, am vazut in el intruchiparea raului. :)
myhaita1 pe 02 Septembrie 2017 22:39
Un film foarte bun, plus melodia de la sfasitul filmului care este excelenta
narcisson pe 09 Martie 2015 02:28
Cand am auzit despre acest film si am hotarat sa il descarc, nu ma asteptam nici pe departe sa fie atat de bun. Este dupa parerea mea unul dintre cele mai bune filme din Scandinavia ultimilor ani. Principiul pe care se bazeaza acest film este legea talionului, ochi pentru ochi si dintre pentru dinte, insa modul cum acest principiu este pus in practica este unul foarte inspirat. Pelicula ne surprinde cu momente de comedie savuroasa, drama, trairi intense si o poveste imprevizibila dar in acelasi timp captivanta. Remarcatii mei din acest film sunt Stellan Skarsgard, un colos al actoriei nordice si Pal Sverre Hagen, pe care l-am mai vazut in DeUsynlige unde a avut o prestatie excelenta, si a carui interpretare in acest film mi s-a parut de-a dreptul delicioasa. In prestatia celui din urma am simtit raul intruchipat, insa un rau de-a dreptul comic si care te face sa vrei sa il cunosti din ce… citeşte
XShadowX pe 05 Martie 2015 19:17
Foarte bun !!!
Este o comedie neagra excelenta pentru anul 2014 , un film cu un scenariu bun , distributie buna si cu un subiect interesant , captivant si amuzant pe alocuri , imprevizibil si deloc plictisitor , merita vazut cu siguranta ! Skarsgard reuseste sa ne uimeasca din nou cu acest rol...
muresan_stefan pe 02 Septembrie 2014 15:44
A meritat efortul
Cel mai captivant dintre toate. Foarte comic e finalul si e cel mai hazliu acest film, actiunea e cea mai tare. A meritat sa fie premiat la Berlin si este cel mai captivant si inteligent film. De nota 10 bravooooooo!
Irinuck pe 25 Iulie 2014 22:14
Captivant, amuzant, ironic, imprevizibil, pe scurt: de neratat!
dincolodenume pe 22 Iulie 2014 12:58
Incantator
Filmul european este la mare inaltime prin acesta pelicula. Mi-a placut scenariul, felul in care au jucat actorii, totul.
O poveste cu gangsteri intretesuta cu discutii filosofice/sociale despre orientari politice amestecata cu umor negru.
Cei ce v-ati plictisit de filmele americane puteti gusta un film plin de seva nordica.

blackmore pe 11 Noiembrie 2018 00:35
Un thriller black comedy norvegian foarte bun , a carui intensitate creste pe parcursul filmului , fara a avea cine stie ce suspance , dar acestuia (suspanceului ) nu i se simte lipsa.Jocul actorilor excelent.Povestea originala.Peisajele mirifice
eduard_stratan pe 11 septembrie 2021 11:45
Cosmine ce bine ca te-au blocat pe acest site! Apoi în 2018 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul înca vreo 2 ani pâna te-au blocat din nou!
lili22 pe 08 Decembrie 2018 19:05
Un film bun, cu peisaje nordice si interpreti foarte bun.De amintit coloana sonora.
Smrs pe 05 Martie 2019 00:52
Un film bun
Un alt film nordic de calitate; de vazut cel putin o data.
Argo2013 pe 04 Februarie 2019 18:42
BUN FILM
Peisaje superbe, actiune foarte buna, actori buni. E frumoasa Norvegia! Trebuie vazut pentru ca nu te ia somnul si nu numai...