Păreri Killing Season

(2013)

Sezon de vânatoare

a_anywhere pe 15 Iulie 2013 10:33
Min. 25 “(…) Unele lucruri devin o parte din tine.
Indiferent dacã-ti place sau nu.(…)”

GALD pe 27 Iulie 2013 22:54
Actorii fac filmul
O reprezenatie cu boase a celor 2 senzationali actori.
Un fim despre cum e considerata interventia americanilor in Bosnia - indecis justificata sau nejustificata - asa cum se schiba si se rastoarna situatia actiunii in film.
Vanatoarea este cel mai vechi ritual al barbatilor, readus la alte standarde de semnificatie de doi vechi combatanti ce-si retraiesc frustrarile unui razboi oribil si marcant.

wildinthecountry pe 16 Septembrie 2013 08:22
X
Un film submediocru despre razbunare cu un scenariu zero .
Parti bune: De Niro-in mare forma si versatil ca de obicei, imaginea, coloana sonora (Johnny Cash).
Parti slabe : scenariul , dezinformarea istorica a razboiului , accentul de sarb al lui Travolta.
De vazut acasa pe DVD.

CatalinPHD pe 15 Iulie 2013 22:57
Wow!
La un moment dat mă întrebam care dintre cei doi actori va rămâne în viață,,.A fost un film mai mult decât plăcut...
Pantaleon pe 11 August 2013 15:16
Penibil
Atunci cand vezi doua nume precum De Niro si Travolta pe un afis de film, te gandesti deja la un film de exceptie. Sau asta era odata. Imi aduc aminte de un film cu Al Pacino si De Niro atat de prost incat nu l-am putut urmari pana la capat (stati calmi, nu e vorba de Heat). Acest film aduce pe ecran doua nume mari ale cinematografiei americane pentru a stoarce o tampenie grosolana, cu un scenariu extrem de prost scris si cu o regie de doi bani. Le-as pune doar o singura intrebare celor care ridica in slavi acest film: ce anume i-a impresionat atat de mult, incat sa nu-l considere un gunoi cinematografic ? Cat de putin pretentios sa fii sau cat de putine filme cu adevarat bune sa fii vazut, ca sa dai nota de trecere acestui Killing Season de categorie B ? Ah, gusturile nu se discuta ? Perfect de acord, daca ne raportam la asta. Eu il consider foarte prost, plictisitor, previzibil, cu… citeşte
anonymous.6229028630c4f pe 15 Iulie 2013 22:05
cotzofica pe 11 august 2013 23:15
E sârb, nu bosniac...
Florina1976 pe 29 mai 2014 10:57
se imita in spatele blocului!
cezarika21 pe 02 Mai 2018 17:18
Fără interes
În cazul că nu ați văzut acest film nu merită să vă pierdeți timpul căutându-l sau vizionându-l atunci când este difuzat de vreunul din posturile de televiziune. Cu toate că are pe generic numele a doi actori arhicunoscuți: Robert de Niro și John Travolta, filmul păcătuiește printr-un scenariu neconvingător și printr-o regie mediocră, potrivite mai degrabă filmelor de categoria a III-a cu Steven Seagal sau Jean Claude van Damme.

Acțiunea este simplă: doi foști combatanți în Războiul din Bosnia (un american și un sârb) se întâlnesc după 18 ani pe un teren de vânătoare din Munții Apalași și încep să se vâneze unul pe celălalt. Martori ai ororilor războiului, fiecare are suferințe adânci ascunse în suflet, purtându-le ca pe o povară pentru tot restul vieții. Au loc mai multe răsturnări de situații, prea multe și prea puțin… citeşte

Jazz-Stalker pe 24 Iulie 2013 17:02
varza
superficial, plictisitor si dezamagitor
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Manusa pe 01 August 2013 22:14
Un film bun, care mi-a placut. Nu este chiar plictisitor precum spun unii, pe langa cei doi mari actori care joaca in acest film, mai este si o poveste interesanta pot spune, pe care am fost curios sa o aflu. Multe rasturnari de situatie in ceea ce ii priveste pe protagonisti, ori unul este in avantaj, ori altul, dar sfarsitul................
FlorinMovieFreak pe 24 Iulie 2013 18:39
Film bun .. De Niro si Travolta au o chimie foarte buna ..
Nu te plictisesti .. are umor si glumite reusite .. actiune pe muchie de cutit .. si suspans .. merita vazut!

bizonul pe 29 iunie 2018 06:42
De Niro este de nota 10, Travolta imi pare rau nu are aceiasi "chimie" , nu are "moaca" de actor si chipul nu-l avantajeaza in nici-un film. Pana la urma nu conteaza dragalasenia, ca nici Denny Trejo nu-i dragalas dar are "stofa" omului de film. Travolta are gust de agurida prin filme.
crysteamyhay pe 17 Iunie 2013 20:56
RDN Rullez Abia astept sa vad filmu .2 actori de senzatie Robert si john nu vor fi uitati cel putin 200 de ani :)
Robert.Chetan pe 29 Aprilie 2018 21:52
De duzina...sau nici macar
Un film pur si simplu imbacsit de clisee "americanesti".Singurul lucru care il mai salveaza sunt cele cateva momente de suspans,dar prea putin totusi.Foart slab John Travolta...
johnybz pe 05 Februarie 2014 13:38
Ma asteptam la mai mult !
Ce pot sa zic , filmul nu m-a plictisit neaparat , totusi scenariul este foarte slab. Este un film cu schimburi de roluri foarte dese intre vanator-vanat. Sunt prezente cateva paradoxuri d-astea hollywoodiene : sunt curios daca muschiul ala din spatele tibiei e chiar atat de rezistent incat sa sustina greutatea unui om. Sunt curios daca poti sa devii tovaras la final cu un om care te-a atarnat intr-un copac cu o sfoara trecuta prin corpul tau/cu un om care ti-a tras o sageata prin falci. Pun pariu ca filmul nu ar fi avut nicio prindere la public daca nu erau 2 legende ca actori principali. Vorbind de ei acum , pot spune ca John Travolta isi joaca rolul foarte bine , accentul ii este chiar simpatic. Robert de Niro este si el bun ca intotdeauna , jucand in stilul caracteristic.
Aceasta pelicula este asadar , dupa parerea mea , salvata cat de cat de cei doi mari actori. Nu… citeşte

Theodoric pe 20 Decembrie 2013 22:58
La prima vedere se arata a fi un film foarte bun datorita actorilor excelenti,De Niro si Travolta care au avut momente importante in istoria cinematografiei.Dar,acum odata am simtit ca acest excelenti calca gresit mai departe.Sa speram ca isi revin cat de curand.Ca filmul nu pare ca face asta
andystarx pe 27 Februarie 2015 20:32
6/10
Un film in care se pare ca scenaristul ,parca copiaza un altul (Foarte bun)The Edge ! UN rol bun facut de Travolta si DE Niro dar finalul lasa mult de dorit ! Oricum,actiune este slava Domnului !Pe mine ,nu m-a dat pe spate !
daniel_si_alexandra pe 29 Decembrie 2013 14:25
Un film excelent......din punctul meu de vedere merita vazut.Isi joaca amandoi foarte bine rolul.
vladimir84 pe 01 August 2013 14:55
Filmul asta mi-a adus aminte de The Hunted cu Benicio Del Toro si Tommy Lee Jones. Nu a fost chiar atat de bun ca si The Hunted dar este totusi o disputa captivanta intre doi actori mari. Finalul este imprevizibil si bine gandit. Nota 7.
emy_sinaia pe 4 august 2013 10:53
Asa este, mi-am adus aminte de acelasi film !
dan.apostol pe 19 septembrie 2018 21:30
nu mi-a adus aminte de nimic!
Deceoare pe 27 Martie 2024 23:34
Tot de la război se trage. Tot cu gândul să-l omor pe cel de lângă mine. Jeguri de scenarii.
user-623a1d1dc7a7c pe 22 Martie 2022 21:04
Peisaje frumoase, mai ales cascada..in rest nu iti trebuie o distribuție mare ptr un film captivant, dar parca mai era loc de niste actori/actiune..
balta67verde pe 29 Decembrie 2018 17:42
Actori buni, film prost. Evitati !
Un film sub-submediocru. Nu prea pricep de ce ProCinema il difuzeaza cel putin odata pe luna la ora de varf (???) Probabil din motive de propaganda politica.
Oare cati bani au primit De Niro si Travolta ca sa joace in acest rahat de film ?

Iulidesprefilme pe 30 Iunie 2018 11:01
Cei doi remarcabili actori sunt întrecuți poate doar de peisajele etalate de Apalași...duelul personajelor are poate ceva din încordarea, tensiunea, psihologia filmelor lui Ridley Scott...finalul este ceva mai senin, mai dezamorsat, decât restul poveștii inspirată din situații reale, tragice...
nicoux pe 07 Septembrie 2013 14:57
Un pic cam sec in sensul ca un film cu o disputa intre doua personaje, doi actori nu prezinta pentru mine prea mare atractie.
Get0dac pe 03 Septembrie 2013 17:33
O revedere dulce amara cu doi monstrii ai cinematografiei. Cele mai frumoase parti ale lui sunt genericele de inceput si de final. La ce rol a acceptat dl. De Niro.....parca imi vine sa il recomand pe maestrul Radu Beligan in rolul lui Rambo. Prestatiile actoricesti ale lui De Niro si Travolta sunt f. bune, din pacate calitatile de supersoldati pe care le impregneaza regizorul/scenaristul, celor doi, strica filmul.
Dragos.87 pe 01 Martie 2017 00:20
Acum ceva vreme am vazut filmul asta.Doi actori mari si o poveste destul de interesanta.Ce inseamna sa fii bun si mai ales ce ai facut rau sa se intoarca impotriva ta.O prestatie buna a celor doi actori si povestea te face sa fii atent la orice actiune din film.
xerses pe 21 Septembrie 2013 07:52
Mi-a placut; un film profund si doi mari actori la lucru....
Kuhaylan pe 29 Noiembrie 2016 15:45
WD 1
......................................................
georgel1976 pe 15 Februarie 2014 13:22
razboi in bosnia
poate filmul vrea sa arate consecintele, pe termen lung, al crimelor comise de cei implicati in razboiul din fosta Iugoslavie, nu ca ar fi un lucru rau. dar acest film nu face asa ceva. doar o urmarire continua prin padure, ca si in razboi cei doi fosti soldati se ucid intre ei, iar la final, apoteotic, se iarta reciproc. cam tras de par si fortat uneori. in afara de cei doi actori celebri, care ajuta filmul cat de cat, nu se merita sa il vezi. pierdere de timp.
Stefanzy pe 01 Februarie 2014 20:11
Un Razboi cu 2 actori
Filmul nu are o poveste chiar asa interesanta,dar conceptul ei este unul bun . Personajele...hm,de un 9-8 iar filmul in sine...cam scurt ( 90 de minute cu tot cu creditele de final si rolurile,regizorul,actorii s.a.m.d ) . Nu este chiar atat de bun incat sa fie o capodopera dar totusi as putea sa spun ca e foarte bun!
ciucuras pe 29 Ianuarie 2014 10:57
Cerbii
Robert de Niro, excepțional ca de fiecare dată, John Travolta, foarte bun, un film despre război și ororile cumplite ale acestuia, atât în timpul cât și mult, mult timp după, o coloană sonoră remarcabilă, peisaje superbe, iar pentru mine personal, cerbii!
DeadSea07 pe 25 Ianuarie 2014 18:33
Un film de acțiune foarte bun cu două super staruri Robert De Niro (Benjamin Ford) și John Travolta (Emil Kovac) care au fost magnifici. Ei arată că pot juca în orice rol la fel de bine. Un film de acțiune palpitant și intens. Povestea este foarte interesantă, scenele de luptă sunt foarte bine realizate. Cu toate filmul are decât două personaje, filmul nu este plictisitor. Regizorul Mark Steven Johnson a realizat un film foarte bun, dar cu ajutorul celor doi superi actori. Un film foarte reușit care merită să fie vizionat.
mesersmith pe 06 Septembrie 2013 12:18
Film cu doi actori si atat. Totusi, mi-a placut foarte tare jocul lui Travolta.
N-a fost rau deloc.

RaMy_SmIlE pe 04 Septembrie 2013 19:27
Mie chiar mi a placut filmul.. nu a fost nici plictisitor .. parerea mea
belora pe 08 August 2013 23:27
Ar fi trebuit sai spun ca se terminase razboiul?=))))))tare film nota mea 7!!
emy_sinaia pe 04 August 2013 11:03
Bun, nota 7
Un scenariu reusit, impreuna cu 2 actori de succes rezulta un film bun cu rasturnari de situatii nebanuite, un film la care nu se doarme. Ca paricularitate se observa accentul diferit al lui Travolta, precum si peisajele superbe de munte de inceput de toamna.