Păreri Kari-gurashi no Arietti

Lumea secretă a lui Arrietty

SakuraBlack90 pe 29 Iunie 2011 18:35
Nu stiu cum reusesc cei de la Ghibli sa faca animatii atat de bune.
Coloana sonora este si ea pe masura!
Desi am vazut tot de la Castle in the Sky si pana in prezent stilul grafic ramane la fel de bun chiar daca este unul clasic.

alali pe 28 August 2017 01:48
Cu cat esti mai mic si mai plapand, cu atat dorinta de supravietuire este mai mare.
Yonebayashi, Niwa si Miyazaki, ultimii doi in calitate de scenaristi, au resusit sa imi ecranizeze una din fanteziile copilariei. Cu migala ce caracterizeaza orice asiatic, cei 3 animatori au reprezentat in imagini o carte minunata, The Borrowers, scrisa de Mary Norton. Acele detalii din casa papusilor, acea locuinta a micutilor oameni cred ca au incantat orice om, tanar sau batran, ce odata a visat la ideea de "cum ar fi sa existe...". Despre vrajirea imaginatiei copiilor nu cred ca mai are rost sa facem vorbire, intrucat o asemenea animatie le va aprinde fanteziile ce cu siguranta le vor oferi la randul lor, pe toata durata copilariei, vise care le vor infrumuseta aceasta parte a vietii.
Insa ecranizarea nu se rezuma, doar la aceasta reprezentare detaliata a unei lumi minuscule. Problematica este mult mai profunda si ea se lasa inteleasa abia spre final cand tanarul prieten al… citeşte

mvpsebi pe 06 Iulie 2011 13:18
Arrietty este un anime ce surclaseaza animatii mult mai cunoscute, aparute recent, gen Rio, Rango etc. Poate nu la nivel vizual, insa indiscutabil la capitolul creativitate, datorita povestii in primul rand. Si pana la urma acesta e unul din cele mai importante aspecte de luat in considerare la genul asta de filme, si nu numai.
E lipsit de "confetti-ul" si "maioneza" animatiilor pe care le'am mentionat, nu are din stralucirea mai degraba falsa a acestora si nici actiunea ce se desfasoara nu este foarte antrenanta. Insa pt mine a avut o frumusete aparte acest anime.
Relatia lui Arrietti cu parintii, prietenia ei cu Sho si in general felul acestor caractere degaja o armonie aproape de nedescris, foarte linistitoare si calduroasa. Acea lume minuscula a Prumutatorilor, atat de fantastic realizata, iarasi m'a impresionat. Sa inchei, Arrietty este o animatie relaxanta, educativa,… citeşte

ciobotaru pe 03 Iulie 2011 12:59
un desen animtfoarte reusit , te face sa te simti copil
dmsteaua pe 07 Septembrie 2011 13:09
Fascinant
O poveste emotionanta,care m-a vrajit de la primele cadre.Am avut norocul sa vad varianta japoneza si sunt f. multumit,nici nu vreau sa stiu de varianta americana !
DragonMaster pe 06 Martie 2012 13:56
O animatie foarte buna
Coloana sonora este superba, ideea filmului este unica, iar nota oferita acestui film este 8.5.
xerses pe 20 Februarie 2012 18:58
Superba aceasta animatie japoneza..Merita vazuta.M-a surprins in mod placut.
lavvw pe 08 Ianuarie 2019 12:46
Un anime bun. Se simte ca nu e a lui Miyazaki. Scenariu destul de simplist, previzibil. E povestea Degetica doar ca la o scara mai mare
The Secret World of Arrietty – Nostalgie dupa sambata dimineata | Raluk.ro - Filme, restaurante, cafenele, ceainarii, baruri din Bucuresti
[...] filmului Grave of the Fireflies, Castle in the Sky si My Neighbor Totoro astazi va prezint The Secret World of Arrietty. Adaptarea celebrei carti a scriitoarei britanice Mary Nortons – The [...] citeşte
cosmin742000 pe 03 Iulie 2011 12:43
F bun
In ciuda faptului ca am citit cartea .( care nu e asa de buna) , ca am vazut si filmul american (care e jenant de slab) , un prieten m-a sfatuit sa vad si animatia japoneza. Nu am regretat deloc .Japonezii chiar fac din rahat bici.