Păreri Joyeux Noel

(2005)

Crăciun fericit

adina pe 28 Decembrie 2005 18:33
mirobolant filmul ;-)merita...o imbinare spectaculoasa intre magia Craciunului si manifestarea iubirii in diferite circunstante....ce daca e razboi?natura omului de a-si manifesta iubirea este prezenta si aici si poate e bine de stiut ca razboiul poate fi privit putin altfel....nu numai cum ne-au invatat vechii nostrii istorici:sange si cruci peste tot...in final va doresc tuturor celor care sunteti dispusi si disponibili sa vedeti un film bun:vizionare placuta!
lucho pe 08 Mai 2006 03:45
de-a dreptul emotionant
alin cristian pe 28 August 2008 14:58
un film cu adevarat de valoare , un film genial si asa ca vi-l recomand cu mare placere sa vedeti ce inseamna cu adevarat fiinta numita om ( in orice rau exista intotdeauna ceva bun, frumos !!!!!!!)
gaga pe 28 Decembrie 2008 20:29
foarte frumos.faptul ca soldatii aia s-au reunit,chiar dak pt putin timp, a fost fain.
bendis969 pe 02 Mai 2009 23:50
Un film care nu te lasa rece, cu o poveste impresionanta, romantata dar inspirata din realitate si actori f. buni. Dramatism, umor...Nu-l ratati!
Vladut1994 pe 17 Martie 2010 18:30
Formidabil
Un film absolut fantastic.Plin de emotie .Nu poate fi descris in cuvinte ci poate doar sa fie simtit prin vizionare.
mvpsebi pe 04 Aprilie 2010 16:06
frumos
M-am uitat in seara de Inviere la un film despre frumusetea Craciunului :)) si puterea sa de a scoate la suprafata bunatatea umana chiar si in cele mai dificile perioade. Scena cu colindul este una din cele mai frumoase pe care le-am vazut, cu adevarat exceptionala si emotionala.
portofel pe 03 Mai 2010 16:01
Iata cum magia Craciunului a reusit sa sparga barierele impuse de razboi si a reunit taberele inamice,facand dintr-o noapte rece si ostila cea mai frumoasa amintire a acelor bieti ostasi.Emotionant filmul,nu ma asteptam sa-mi placa ,dar...niciodata sa nu spui niciodata!
alex_il_fenomeno pe 02 Iulie 2010 14:23
frumos tare!
acesta este unul dintre marile filme de Craciun! de 10+!!! cel mai mult mi-a placut secventa in care se aduna toti si canta fiecare colinde din tara lui!
margott pe 06 Ianuarie 2011 12:52
Un film frumos si emotionant, ce iti reda speranta in umanitate. Un film despre iubire, sub toate aspectele ei : iubirea dintre doi indragostiti, iubirea de frate, de mama, iubirea fata de Dumnezeu, iubirea pentru aproapele tau. Un film care ar trebui vazut si pretuit de toata lumea.
Jazz-Stalker pe 07 Martie 2012 12:40
o gluma...
Au renuntat la razboi doar pentru o zi, apoi au continuat sa se omoare intre ei. Se pare ca magia n-a tinut prea mult...
iiii pe 4 iulie 2012 10:26
[Mesaj editat de moderator]
Jazz-Stalker pe 4 iulie 2012 23:50
Vrei sa-mi demonstrezi ca iti lipseste educatia?
branzica pe 24 Aprilie 2012 13:49
Printre atatea laude...
...nu pot sa spun decat ca merita vazut. Asa ca.... Vizionare placuta !
NmpN pe 13 Decembrie 2012 23:33
Un film foarte emotionant ce merita apreciat deoacere a scos in evidenta bunatatea umana care din pacate in ultimul timp este pe cale de disparitie . Mi-a placut foarte mult filmul, coloana sonora , tot si a reusit sa imi creeze o imagine foarte frumoasa si emotionanta . Recomand
cosmin742000 pe 01 Ianuarie 2013 14:00
Ultimul film de razboi reusit., altul nu vad sa mai iasa ....
MikkaelWolfganger pe 19 ianuarie 2013 21:16
A fost intra-adevar foarte reusit...Stai ca iti baga Bigelow la filme de razboi de o sa te saturi:))
cosmin742000 pe 19 ianuarie 2013 21:36
Alea care le face Bigelow cu greu pot fi numite filme , dapoi de razboi:)).Poate de razboi cu cinefilii:))
MikkaelWolfganger pe 19 Ianuarie 2013 21:20
Ce e european, e european!
Un film foarte puternic care trateaza razboiul nu intr-o maniera simplista,americana, ci intr-o maniera complex,europeana.Intr-adevar evenimentul istoric din anul 1914 nu are cum sa lase pe nimeni nemiscat.Filmul acesta este unul dintre favoritele mele, nu numai pentru ca a fost facut in Europa, dar si pentru simplul motiv ca este altfel decat tipicele filme americane de razboi.
cosmin_kedii pe 04 Mai 2013 15:42
Inspirat de evenimente adevarate, filmul emana o umanitate mare. El este sprijinit de toți actorii de diferite naționalități. În ciuda lipsei de acțiune nu este nimic plictisitor în această poveste.
Vegetarian pe 26 Decembrie 2013 05:24
True Story = Filme inspirate din cazuri reale = filmul este inspirat dupa o poveste adevarata, care s-a petrecut in Ajunul Craciunului in 1914, in timpul Primului Razboi Mondial in multe locuri diferite de-a lungul liniei frontului.

a fost difuzat la
TVR 1
Vineri, 21 Dec 18 01:10

oana.andreea pe 13 Februarie 2014 01:28
Frumos film , chiar merita vazut, nu ai cum sa nu iti placa , trist si frumos
radu3455 pe 24 Ianuarie 2015 11:02
inca un film despre razboi foarte reusit,scenariu inspirat din fapte reale,actorii au jucat foarte bine,plus ca daca vizionezi acest film afli si cate ceva despre razboi,merita vizionat!
Smrs pe 08 Ianuarie 2019 23:33
Excelent film. Cel mai bun despre razboi, o tema extraordinara, care nu tine atat de eroism cat de ceea ce trebuie sa ne descrie in cele din urma - umanitatea, intr-un context in care numai asta nu puteai sa arati, la razboi.
blackmore pe 02 Iulie 2019 22:31
Un film de razboi francez mai de doamne ajuta mult peste mizeriile de americane de gen , dar mult sub ce fac rusii in domeniu