Păreri J. Edgar

(2011)

J. Edgar

pandy_diana pe 06 Februarie 2012 16:15
nu e cel mai bun rol a lui DiCaprio, insa se vede k omului ii place ceea ce face si are talent. in rest, povestea....cam laconica si ambigua.
alex2812 pe 22 Septembrie 2011 00:04
Se anunta a fi un alt film exceptional, regizat de Clint Eastwood, de aceasta data cu Leo
DiCaprio in rolul principal. Probabil ca va fi unul din filmele favorite la premiile academiei in 2012.

CosminHorrorMaster pe 22 septembrie 2011 20:14
si eu sper
psihologu pe 25 Ianuarie 2012 10:05
Pentru: cinefili cu acte in regula
Cu un film biografic risti sa spui lucruri deja cunoscute si sa provoci somnolenta, risti sa nu gasesti un unghi interesant si sa plictisesti si, nu in ultimul rand, risti sa oferi un profil monocromatic care sa nu starneasca in niciun fel privitorul.
Leonardo DiCaprio a sperat ca, acceptand un cec mai mic si mai mult machiaj, va reusi sa induplece Academia pentru primul sau Oscar in acest rol cu greutate istorica. E aproape o certitudine ca nu va reusi. Nu pentru ca nu face o treaba buna, ci pentru ca pe undeva, in spatele intregului machiaj si a discursurilor hoover-iste despre natiune, loialitate si costume, simti din cand in cand ca e inca vorba de el, de actorul DiCaprio. Castul e insa completat la superlativ de frumuselul Armie Hammer, al carui machiaj vireaza spre ridicol, si de cele doua femei din viata lui Hoover, mama si secretara, interpretate milimetric de Judi Dench si… citeşte

wildinthecountry pe 18 Ianuarie 2012 22:27
x
Am vazut azi filmul in avanpremiera.
Leonardo di caprio nu este unul din actorii mei preferati dar chiar mi-a placut cum a jucat.
E greu sa il interpretezi pe Hoover,unul din cele mai influente personalitati americane ale secolului XX, insa DiCaprio s-a onorat echitabil de aceasta sarcina.
(Hoover asta chiar ca era un mare santajist.... si avea dosare despre oamenii importanti ai SUA.)
Filmul poate parea plictisitor pentru multa lume si nu stiu cati romani ar fi interesati sa afle cate ceva despre Hoover din moment ce multi habar n-au cine a fost si ce a reprezentat el pentru poporul american.
Cred insa ca o mare parte o sa mearga sa vada acest film strict pentru Di Caprio.
Pelicula se concentreaza in special pe relatiile dintre Hoover si asistentul sau,respectiv mama sa.
Desigur ca se pune problema homosexualitatii lui Hoover,care nu este… citeşte

CMyhay pe 15 Ianuarie 2012 20:37
nota
cum pot uni sa voteze cand nici nu a aparut,nu va inteleg!
2themoon pe 23 Septembrie 2011 20:16
unul din putinele filme pe care le astept anu asta
nelutufarcas pe 18 noiembrie 2011 09:22
sa nu uitam de Sherlock Holmes
2themoon pe 23 noiembrie 2011 21:33
sper sa fie la fel de bun ca primul
Pancamo pe 19 Noiembrie 2011 03:01
Leo is the Boss
cred ca va da clasa filmelor de duzina dedicate copilelor de clasa 10-a gen Twilight sau serialele Gossip Girls.. nemaipomenit
talexi pe 13 Februarie 2012 12:11
Plictisitor
Super mega plictisitor si plin de informatii false (zvonuri prezentate ca adevaruri dovedite). Nu am rezistat mai mult de 30 de minute. Viata lui Hoover a fost oricum numai plictisitoare nu. Gasiti documentare mult mai bune decat porcaria asta. Singurul plus este dat de prestatia lui Di Caprio.
naski2000 pe 20 Februarie 2012 19:27
Prea lent, prea clasic, prea fad. Di Caprio face un rol bun, incercand sa-l prezinte cat mai exact pe marele om politic american. Totul este previzibil, totul este " romance ". Personal m-a plictisit pe alocuri, mai ales in partea a doua a filmului.
alexaa pe 29 Decembrie 2011 14:29
ma asteptam sa fie plictisitor dar nu a fost deloc asa.Leonardo DiCaprio, dupa cum era de asteptat,face un rol minunat, interpreatarea sa impresioneaza prin claritate,precizie, concizie.manevreaza cu dibacie perosnajul, expimand f bine starile de indiferenta,dand aproape impresia ca va face un rol cum nu se poate mai corect din punct de vedere al tehnicii actoricesti, dar fara emotie ,ca mai apoi sa surprinda dandu-i personajului o sensibilitate neasteptata.bineinteles , amprenta lui clint eastwood se simte inca de la primul cadru.
rusoghne pe 27 Ianuarie 2012 14:03
Interpretari foarte bune
Trei filme bune si trei interpretari f bune in ultimii doi ani pentru di Caprio si nicio nominalizare la Oscar...
Apache95 pe 15 Ianuarie 2012 17:27
Cred ca la momentul actual sunt numai 2 actori care pot sa ridice orice film numai cu prezenta lor !
Johnny Depp si Leonardo Di caprio
Pe cel din urma cand l-am vazut in titanic ...doar un pusti de care nu o sa se mai auda nimic
Apoi au urmat the aviator ,cartita ,the beach.....si mi-am dat seama ca tipul asta chiar stie sa joace !
Sa apara filmul peste 5 zile ....dar din rolurile facute de de caprio in filme politiste *shutter island de ex * ,zic ca o sa fie un film bun !
si 2 ) Daca nu a aparut filmul in romania ...atunci de ce dracu dati vot ?

A.Mlex pe 17 ianuarie 2012 15:51
si in Inception a jucat bestial!
IzabelaLuiza pe 22 Ianuarie 2012 20:49
Nu merita sa dai banii pentru a-l vedea la Cinema. Daca as fi stiut cum e filmul nu l-as fi ales.
MadalinaGabriela pe 22 ianuarie 2012 22:03
Eu consier ca au meritat banii, filmul chiar e bun, are cateva scapari dar totusi e de luat in seama.
andrew2196 pe 17 februarie 2012 21:20
filmul e cam plictisitor , de aceea nu a fost nominalizat la oscar
Manchester pe 09 Noiembrie 2011 19:32
Foarte bun ..
Cred ca o sa fie un film de exceptie , actori foarte buni si un regizor nu mai spun no comment ..
mateiAlexandru pe 15 Ianuarie 2012 23:09
Se anunta un film interesant. Abia astept sa-l vad mai ales ca joaca DiCaprio.
body3DevinA pe 19 August 2013 20:42
Un film care nu a fost bine primit de public, atat cel romanesc cat si cel mondial. Pentru mine a fost un film destul de bun, DiCaprio a intrat foarte bine in pielea lui J. Edgar Hoover, directorul FBI-lui. Poate se putea mai bine, dar a fost un film destul de reusit care merita vizonat. Vizionare placuta!
Insomnyac pe 13 Iulie 2013 11:10
Omul în spatele culiselor
Câte poveri, suferinţe şi îndoieli poate suporta un bărbat de-a lungul vieţii ?

Pentru mine, filmul “ J.Edgar “ este o ilustrare a unei vieţi pline de incertitudini şi greutăţi, în care un bărbat trebuie să-şi menţină statutul şi să lupte neîncetat împotriva tuturor.

J.Edgar nu este un bărbat obişnuit: renunţă la fericirea personală şi la speranţa de a o găsi vreodată, şi îşi dedică viaţa carierei sale în folosul ţării sale.

Pe parcursul filmului ne dăm seama că se confruntă cu diferite probleme personale, este complexat, de multe ori se simte singur şi este copleşit de probleme. Îşi pune judecata sub semnul întrebării, dar în faţa oamenilor se arată hotărât şi sigur pe sine.

Acest film este o capodoperă, conturând imperfecţiunile caracterului uman.
Arta… citeşte

Phantom_sub pe 14 August 2012 02:45
Un film in care Leonardo DiCaprio intruchipeaza personalitatea marcanta a directorului FBI. Reuseste sa contureze o figura puternica, un lup singuratic ce a dorit ca legea federala sa aiba prioritate in apararea SUA.
Octaz pe 22 Februarie 2012 22:46
Si uite asa, prin acest film, s'a scris istoria pentru foarte multe persoane, a inceputul FBI'ului, nu multi stiu defapt si ce este FBI, doar ca au auzit si ei de el. Sincer si pentru mine se aplica aceeasi regula,pentru ca habar nu aveam chiar de existanta lui J Edgar Hoover, dar mai ales de inceputurile FBI'ului. Am ramas totodata impresionat de ce am aflat, de maretia si puterea acestor oameni si la urma urmei de binele pe care l'a facut omenirii. Dar ce mi s'a parut mai interesant este viata personala a lui J.Hoover, si modul in care se lega de ea, modul prin care reusea sa se faca faimos, criticat de unii, apreciat de altii inclusiv de mine. Despre orientarea lui sexuala, prefer sa cred ca un asemenea geniu, nu ar fi fost niciodata homosexual, pur si simplu refuz sa cred. O scena remarcabila este aceea a dansului cu mama lui, un om in toata firea, poate cel mai important al… citeşte
Bmave pe 21 Februarie 2012 13:37
l
Leonardo DiCaprio a jucat ft bine si in filmu asta . Filmul are un minus ft mare pentru ca este un film biografic si informatiile nu sunt corecte de ex afacerile cu mafia pe care le avea Hoover etc. Scenariul putea sa fie mult mai bun fiind vorba de Hoover care a santajat pe toata lumea si avea dosar la fiecare om important. Mai interesant a fost documentaru de pe discovery ( a fost dat prin luna ianuarie). DiCaprio ramane un super actor.
VasyL pe 24 Ianuarie 2012 00:28
Foarte bun, cu mici exceptii
Este un film foarte bun, interesant, din care ai de invatat cate ceva, Leonardo si-a jucat rolul impecabil. Nu mi-a placut faptul ca s-a pus accent prea mult pe viata privata a lui J. Edgar, pentru ca cele mai importante sunt faptele lui si ceea ce a lasat in urma ! Oricum, eu zic ca merita un oscar.
leduta pe 21 Ianuarie 2012 15:57
pacat ca mastile nu au fost foarte reusite; in special cele ale personajelor secundare.
mongolarix pe 21 Ianuarie 2012 13:25
Un Leonardo Di Caprio impecabil
Pentru unii un film plictisitor pentru altii o capodopera , aceasta ''lucratura'' cinematografica semnata Clint Eastwood este intradevar o compozitie , un film superb care te face curios de viata reala a lui J.Edgar Hoover chiar daca inainte nici macar numele nu iti suna familiar ,film complex cu un machiaj de oscar .
doinarac pe 21 Ianuarie 2012 00:49
Mi-a placut cum a jucat Leonardo Di Caprio. Si cam atat.
FlorinMovieFreak pe 24 Ianuarie 2012 12:16
Una bucata felie din istoria Americii .. Eastwood .. ne arata inca odata cat de priceput este .. iar Leo face o interpretare de zile mari .. place accentul sau .. so old .. so vintage :)
ax.rasmus pe 16 Ianuarie 2012 20:20
.. ,
Xsky pe 13 Februarie 2012 21:16
Sub asteptari
Daca chiar nu ai la ce te uita merita dar altfel din pacate pe mine unul ma dezamagit ma asteptam la mai mult.
Dragos.87 pe 11 Februarie 2024 03:15
Merită văzut..!
Mă bucur că am reușit să văd filmul ăsta..Are atât de multe perspective si oportunități ale personajului încât ai putea scrie și o carte..Clint Eastwood, a creat un film matur și cu un personaj controversat atât în idei cât și pe plan profesional, are detalii foarte bine construite iar Leonardo Di Caprio, are o prestație impecabilă..De văzut și iar de revăzut, merită din plin..!
Smrs pe 10 August 2019 04:07
Un film biografic, fara o actiune iesita din comun, dar care contureaza personalitatea creatorului si moderatorului FBI ului cum il stim noi azi. J.Edgar, de care nu auzisem pana acum, a creat dintr-o institutie formala cum era inainte, ceea ce este acum FBI - baza legislativa in lupta contra infractionalitatii si coruptiei in SUA. Rolul lui Dicaprio e ok, cred ca nici nu putea face mai mult. As vorbi putin pe marginea omului si agentului J.Edgar - un tip serios, foarte implicat in activitatea sa, care ajunge sa se impuna cu forta si cu atitudinea de director chiar si inaintea celor pe care ii privea si ca pe ceva mai mult decat niste angajati. Singura exceptie fiind mama sa. Un om care a dorit pana pe patul de moarte sa nu lase frâiele FBI ului pt a nu se pierde integritatea institutiei si care a luptat chiar contra politicului pt a -l mentine asa cum e...un om care a prins niste… citeşte
gbanescu pe 14 Iulie 2019 19:30
La pomul laudat..
Am citit aici cateva comentarii ale unor avizati in ale filmului, laudative si foarte laudative la adresa filmului si a prestatiei lui Di Caprio.
Eu nu am vazut ceva deosebit la acest film. Din contra. In afara faţetei biografice a peliculei – care il prezinta pe fondatorul FBI in tuşe nu foarte magulitoare de altfel – filmul nu mi s-a parut ca exceleaza in ceva anume. Este o impletire de secvente ale inceputului si sfarsitului carierei lui J.E.Hoover, intr-o maniera obisnuita as spune, Di Caprio joaca bine (dar are alte roluri mult mai reusite), Naomi Watts, Judy Dench si Armie Hammer sunt in regula, dar, din nou, nimic deosebit. Machiajul mi s-a parut prea strident – in special al personajelor interpretate de Naomi Watts si Armie Hammer.
Pentru mine, masura unui film bun sau foarte bun este data de dorinta de a-l revedea si apoi re-revedea in timp. In cazul lui… citeşte

andystarx pe 22 Octombrie 2015 01:47
Desi nu sunt fan al filmelor biografie,am urmarit filmul cu interes fiindca am vrut sa aflu povestea creatorului FBI,si mai ales ca rolul principal a fost nimeni altul ,decat DI Caprio !FIlmul chiar mi-a intrecut asteptarile ,si desi poate parea cam static,chiar merita vazut macar odata !
sirmaximus26 pe 14 Iunie 2014 22:12
Leo & Clint - are the bosses
Filmul J.Edgar este un fulm excelent prin care reflecta cariera lui Hoover, unul dintre cei mai straluciti oameni ai planetei.Sef al FBI timp de 48 de ani.Un film care merita vazut mai mult de 2 ori.
Dana04 pe 29 Decembrie 2013 19:22
Super tare filmul! Nu cred ca se putea sa fie cineva mai bun decat di Caprio in rolul lui Edgar.
vladimir84 pe 28 Iulie 2013 11:35
Trebuia sa ia oscarul DiCaprio pentru acest rol, unul dintre cele mai bune ale sale. Film foarte reusit.
lili22 pe 13 Mai 2013 20:06
asa si asa
Nu putea iesi o capodopera din filmul despre Hoover.Regizorul s-a achitat onorabil de sarcina, di Caprio la fel.Totusi nu pot sa-l trec in rindul filmelor valoroase, nu depaseste media.
georgel1976 pe 20 Aprilie 2013 12:41
istoria americii
un film despre istoria SUA, despre oameni politici puternici si influenti. un film despre manipulare. merita vazut, fiind regizat de Clint Eastwood, iar Di Caprio face un rol bun.
Miiku pe 18 Februarie 2013 21:50
Nhu e o minunatie de film, cam plictisitor, dar totusi DiCaprio a jucat destul de bine.
pisicuta1 pe 22 Ianuarie 2013 23:27
nu pot sa spun ca nu a jucat bine ,dar parca nu e ceeia ce ma asteptam
edinaa pe 20 Ianuarie 2013 08:05
pacat de Leonardo
Un film care e tipic ca si actiune pentru modul de a regiza al lui Clint Eastwood. Din pacate a jucat in film un mare actor - Leornardo Di Caprio, care a jucat excelent dar modul de a regiza, de a face filme al lui Clint Eastwood e foarte lent, are filme foarte lungi si foarte plictisitoare dar si foarte intortocheate si pana sa te prinzi de firul actiunii si sa te dumiresti incotro se indreapta povestea, c'est fini le film.
AndreBlack pe 06 Ianuarie 2013 21:47
Un film absolut superb . Nu m-am plictisit deloc pe toata durata filmului . Intr-adevar este un film foarte bun iar DiCaprio joaca incredibil de bine .
piratcarabbean pe 23 Iulie 2012 14:36
Un film interesant ,merita vazut mai ales ca este cu Leonardo DiCaprio
margott pe 02 Iulie 2012 18:26
Lasand la o parte faptul ca Di Caprio si Naomi Watts sunt uneori prea sprintenei in secventele cand personajele lor au ajuns la varste inaintate, in rest nu prea am avut ce reprosa filmului, chit ca biografia mi se pare mult romantata in clasicul stil hollywoodian... sau sa zic in stilul lui Eastwood, mai degraba ?
sabinalin pe 19 Mai 2012 19:49
Un dur intr-o lume dura
Nu stiu cum e pentru aceia care cunosteau mai multe despre personalitatea lui J Edgar Hoover dar pentru subsemnatul, care stia ceva dar nu mare lucru, filmul e o veritabila lectie de istorie predata de un regizor mult mai mare decat a fost actorul, care nici el nu era deloc de neglijat. Pe mister Eastwood il preocupa iar istoria propriei tari si noua sa contributie la cinematografia hollywoodiana e din nou admirabila. Am vazut ca unii au caracterizat filmul drept "o friptura uscata". Parerea lor... Pe mine m-a prins si l-am urmarit cu atentie maxima da capo al fine. Si am avut si o surpriza foarte placuta: Leonardo di Caprio. Mi s-a parut foarte artificial in "Titanic", imi pare aproape o blasfemie ca i-a luat locul lui de Niro in filmele lui Scorsese, mi-e antipatic din motive nu foarte clare dar de asta data se autodepaseste, e impecabil in rolul unui dur intr-o lume dura, un dur care… citeşte
MNarcis pe 09 Mai 2012 14:28
Se putea si mai bn insa pt mn (cel putin) a fost suficient si atat ca sa mai aflu cate ceva despre J. Edgar Hoover. Desi am acasa doua reviste, carti, (habar nu am ce sunt), despre viata sa ca sef al F.B.I.-ului, m-a uimit cateva lucruri (cum ar fi relatia sa atat de apropiata cu masa sa, sarutul ''buclucas'', sau cererea in casatorie, cat si iubirea sa de patrie sau munca lui fara oprire pana in ultimul moment).......filmul este captivant (dar daca sunteti fanii efectelor speciale sau 3d atunci nu-l recomand pt ca stim toti maniera lu' Eastwood de-a face un film, ''molcom'' dar bun).
Blueface pe 03 Mai 2012 22:18
Parerea mea este ca Leo merita un Oscar nu doar pentru acest film .Filmul are mici "greselute" dar e bun .
Ccucu pe 02 Aprilie 2012 11:10
Foarte bun filmul, pacat ca pune prea mult accent pe latura homosexuala a lui Edgar
Mihai2508 pe 25 Martie 2012 23:08
Filmul este foarte bine realizat, insa la final prea l-au lungit, devenind astfel plictisitor spre sfarsit, in rest pot spune ca este interesant.
BoA pe 15 Martie 2012 01:14
Mi s-a parut c-am fortat, totusi e un film foarte bun.
andyy pe 11 Martie 2012 01:20
Un film bun, dar care, cu parere de rau o spun, nu straluceste cu nimic. Probabil este mai bine inteles si apreciat de pasionatii de istorie. Mi-ar fi placut sa se puna accent mai mult pe activitatea profesionala a lui J. Edgar, cred ca ar fi fost mai interesant. Oricum, inteelg ca acest personaj a fost unul foarte controversat. Mi-a placut, interpretarea lui Di Caprio...insa cu o floare nu se face primavara.
Andrei.Ciprian pe 05 Martie 2012 11:16
J.Edgar Hoover
La inceput am ramas surprins de faptul ca are foarte multe critici proaste.Dupa vizionare sunt de aceasi parere ca filmul este unul mediocru.Nu ma asteptam de la Clint Eastwood o regie asa slaba.Punctul foarte al filmului este jocul actoricesc:atat A.Hammer si N.Watts reusesc niste roluri bune dar omul care reuseste o interpretare peste medie este Di Caprio care inca odata nu dezamageste.Il recomand doar pentru jocul actoricesc si pentru pasionati de istorie!