Păreri Întoarcere la dragostea dintâi

(1981)

cezarika21 pe 27 Octombrie 2013 14:51
Un ușor dezgheț ideologic, susținut insuficient din punct de vedere artistic
„Întoarcere la dragostea dintâi” a fost realizat într-o perioadă de aparent dezgheț ideologic a regimului comunist ceea ce a permis punerea în discuție a unor aspecte cenzurate până atunci (călătorii în străinătate, rude emigrate, criticarea colectivizării forțate și a învățăturilor „tătucului” Stalin - termen folosit în film).

Filmul conține o poveste de dragoste frumoasă și prezintă peisaje frumoase din zona Sibiului, impresionându-și spectatorii prin momentele sale poetice în acord cu trăirile sufletești profunde ale personajelor. Unele momente mai vulgare, pretins comice și datorate cel mai probabil compromisului necesar cu organele de cenzură, maculează însă calitatea artistică a peliculei. Ceea ce rămâne însă din film este ideea că momentele din trecut nu mai pot fi readuse la viață, iar omul este obligat să… citeşte

Vegetarian pe 26 Septembrie 2013 23:13
Superba Rodica Mureşan la 34 de ani in acest film
eduard_stratan pe 20 septembrie 2015 09:07
se scrie in filmul acesta!
cosmin742000 pe 17 septembrie 2016 16:51
corect e si filmul asta si filmul acesta ,varianta filmul acesta este pentru snobii care nu au pus in viata lor mana pe o carte , dar se afiseaza ca niste genii ale gramaticii
catalin_otelariu pe 13 Februarie 2011 17:43
Despre Intoarcere la Dragostea dintai
Ma uit la film si imi place. Imi place foarte mult. Barbati care saruta mana doamelor, oameni din alte vremuri.
Si Sibiul, ramane Sibiul. Pentru mine cel mai frumos oras din Romania.

cosmin742000 pe 26 Octombrie 2013 22:11
E mereu o placere sa vezi filme e pe vremea cand in tara asta se mai si muncea.Intreb pe unii mestecatori de cuvinte ,care se dau marideontologi filmul asta a fost cenzurat ? Ca eu rar am vazut asa film pe vremea regretatului. Raman la parerea ca nu exista cenzura . Ca pe Ceausescu il durea la basca de filme.Si ca cine voia sa pupe in fund regimul il pupa , cine nu ,nu
eduard_stratan pe 20 septembrie 2015 09:08
ca sa vezi, chiar exista cenzura pe vremea lui Ceausescu! ( si gainile faceau oua!)
eduard_stratan pe 10 iulie 2022 19:55
Horatiucrisan pe 16 Iulie 2023 13:19
Un film cu oareșce încercări de dizidență Intr-un regim comunist încă tolerant cu 'soparlele'. Se critica perioada stalinistă, nepotismul, se prezintă români veniți din străinătate cu țigări și alte bunuri apreciate care nu se găseau la noi.
user-63b02ad8a0ee8 pe 22 Ianuarie 2023 18:43
Cineva comentează că : "Rămân la părerea că nu exista cenzură " ...pe vremea Comunismului in România . DOAMNE MARE E RĂBDAREA TA ,SI MULȚI NEBUNI ÎNGĂDUI PE LUMEA ASTA , ZOMBIE DESCREIERAȚI CARE CONSUMĂ OXIGENUL ȘI RESURSELE PĂMÂNTULUI DEGEABA ! !!!
///"Întoarcerea la dragostea dintâi " ...Petre Munteanu este comerciant trimis de statul român la Rio De Janeiro, care după 4 ani se întoarce în România. Dragostea dintâi = să fie iubita din tinerețe a acestuia , să fie familia lui Petre -adică tatăl, sora și frații lui , să fie întâlnirea cu colegii de liceu....? Să fie nostalgia regizorului scenarist născut în Sibiu după locurile natale ??? Rămâne de văzut..........
Mi-a plăcut mult portretul fratelui Ion Munteanu , intruchipat de actorul Ion Hidrișan : limbajul verbal și non-verbal , aspectul fizic , îmbrăcămintea ,… citeşte

nik-cristian pe 12 Noiembrie 2012 13:14
imi explica si mie cineva cum vad filmul asta??? nu reusesc sa il vad nicaieri ma ajuta cineva???
trbor pe 27 septembrie 2013 11:55
Este astazi, 27.09.2013, de la ora 10,45 si maine dimineata, 28.09.2013 de la ora 4,45.
trbor pe 27 septembrie 2013 11:56
P.S.: pe TVR international.
user-5a412b14dd464 pe 24 Februarie 2024 16:30
Filmul trebuie văzut prin prisma anilor 80 (pentru cine a trăit anii respectivi înțelege perfect). Azi poate pare plicticos și lipsit de acțiune, dar are replici și dialoguri care pentru vremea respectiva erau absolut "nedorite" pentru ca nu reprezentau idealul "omului nou". Ma mir ca a trecut de cenzură. Eu il consider foarte curajos pentru anii respectivi și poate din cauza asta (dialoguri atent dimensionate) pare poate azi "ciudat".
user-5ce5cf2e2f436 pe 23 Mai 2019 01:55
Interesant pentru replicile necenzurate pentru 1981, in rest, zici ca e România 2019, nepotism, competiție de proști între rude, gen orașeni vs țărani locali, funcții de șmecher, etc, romantism frigid comunist, combinații cu femeia lui frate-su, relații cu străinătatea, gen RFG, scandal la chefuri, samd...:))
JojuRo pe 28 Decembrie 2020 20:22
L-am vazut acum..
Surprinzator de "colorat" limbajul si comportamentele .. Ma mir ca a trecut de cenzura comunista.
Se observa lipsa de chimie intre personajele principale interpretate de Rodica Muresan born: June 4, 1947 , (sotia regizorului Mircea Mureșan ) si Costel Constantin născut 20 octombrie 1942 ..
Ea pare de 52 si el de 43 .. Poate atmosfera plumburie si incompatibilitatea dintre ei,, dialogurile filozofic "transcedentale" ii fac sa para mult mai batrani.
Da, nu e cenzurat, poate o indulgenta aratata de comunisti regizorului ..sincer, nici nu cred ca a fost difuzat atunci la tv, poate doar cateva luni la cinema.
Ideea filmului: 'ce nu traiesti la timp, nu mai traiesti niciodata'.
Foarte reci si 'ratați' in plan personal ambii eroi.

eduard_stratan pe 20 Septembrie 2015 16:06
Un film depasit de timp, plictisitor in multe momente!

Film - Întoarcere la dragostea dintâi

(1981)