Păreri Independența RomânieiVincent Morisset

(1912)

Independența României (Războiul independenței)

Iulidesprefilme pe 06 Iulie 2015 20:22
Scenariul: Petre Liciu, C.I. Nottara, Aristide Demetriade, în colaborare cu Grigore Brezeanu şi Corneliu Moldovanu. Imaginea: Franck Daniau - Johnson, asistat de N. Barbelian şi Gh. Ionescu.
liviubogdan pe 13 August 2013 08:43
Cine e Vincent Morisset, ce legatura are cu acest film?
De ce apare SUA ca tara producatoare?
Toata lumea spune ca e primul film romanesc, iar la categoria filme romanesti nici nu apare!!

alex_il_fenomeno pe 02 Septembrie 2012 14:12
o poveste de exceptie , spusa intr-o maniera de toata frumusetea pentru acele timpuri , o pelicula ce punea Romania pe harta cinematografica ale acelor vremuri cu niste fapte cunoscute , si anume victoria zdrobitoare a romanilor asupra turcilor ! tehnica nu merita blamata , ba chiar considerata minunata , avand in vedere ce dificultati erau in acele momente , si totusi regizorii au reusit sa treaca peste ele si sa ne ofere un film istoric de o valoare inestimabila !
ciprian34 pe 06 Aprilie 2012 21:08
Mi-au placut intodeauna filmele vechi,iar acesta este chiar vechi,de 100 de ani si ne arata ceva ce multi nu stiu,istoria noastra,portul nostru popular,filmul e realizat destul de recent fata de evenimentele care au avut loc in 1877,deci foarte aproape de adevar si oamenii unii dintre ei au fost acolo la Plevna,Rahova,Vidin