Păreri Imposibila iubire

Imposibila iubire

nemotoujours pe 21 Octombrie 2010 18:27
IMPOSIBIL
IMPOSIBIL DE BINE FACUT.
ESTE O MARE SURPRIZA INTRE FILMELE NOASTRE,CA SCENARIU,JOC SI CADRE FRUMOASE,CHIAR DACA UNEORI ACADEMICE-DAR BINE GANDITE SI EXPRESIVE.
NU AM VAZUT UN SERBAN IONESCU ATAT DE BINE PE ROL,TANAR,VISATOR,PRINCIPIAL,PLIN DE ASPIRATII CITITE PE CHIP,O TORA VASILESCU SUPERB DE EVOLUTIVA IN ROL-MA REFER LA FELUL IN CARE A EVOLUAT DE LA TARANCA AMARATA SI ASCULTATOARE LA COMPLEXA FIINTA EGOISTA DIN FINAL SI LA IUBIREA PLINA DE STRALUCIRE ARBORATA LA INTOARCEREA LUI-STARI SI GESTURI SUPERB JUCATE,UN AMZA PELLEA PLIN DE MIEZ SI DE AUTORITATE SI NU DOAR ATAT.
FILMUL ESTE O INCANTARE DEPLINA,PACAT DE COPIILE PROASTE EXISTENTE.

ASA CEVA NU TREBUIE PIERDUT.

marius_chereches pe 26 Decembrie 2014 03:36
Daca facem abstractie de cateva clisee ale epocii, filmul este exceptional. Actorii sunt fabulosi, scenariul in mare ok. Regizorul are si el un rol important, dar cu asa actori, greu sa nu ai un film exceptional.
Iulidesprefilme pe 22 Noiembrie 2012 19:04
Foarte bun acest film cu Şerban Ionescu, discipolul mult regretatului Amza Pellea, cu Tora Vasilescu, după romanul Intrusul de Marin Preda. Neapărat de văzut, mai ales acum când Şerban Ionescu a intrat şi el în eternitate.
mihaelatb pe 11 Octombrie 2010 22:11
si cartea si filmul sunt extraordinare, familia Serban Ionescu si Magda Catone joaca acompaniati de "domnul profesor "Amza Pellea, si vedeti ce mare actrita e Irina Petrescu?
Es pe 10 Aprilie 2010 11:55
Unul din cele mai bune filme romanesti
Si unul din filmele care respecta mult mai mult cartea (fiind de fapt o ecranizare a romanului "Intrusul" a lui Marin Preda). O drama foarte buna . O drama care vrea sa evidentieze inca o data ca in aceasta tara, "luxul" de a fi erou te marginalizeaza si in final te impinge spre ratare. O lectie de viata in care binele si constiinta nu raman niciodata "nerasplatite" cu mizeria si disperarea .
Vegetarian pe 20 Mai 2013 13:24
Nulitatile cresteau in Romania si in 1980 ca si azi .. Singura lor sansa este ca nu sunt eterni .

Femei albe - dezavantaje - solutii !? = un barbat dupa ce salveaza o femeie din mainile unui barbat violent ajunge ca femeia sa ii spuna ca ia parut rau ca nu a murit cand a incercat sa salveze un om dintrun rezervor cu gaze toxice . Barbatul ajunge sa se apuce de fumat , bea excesiv ..
Foarte bine interpreteaza in acest film Tora Vasilescu , rolul de romanca vesnic nemultumita si spurcata cu sotzul sau partenerul ei .
Apoi barbatul este batut de doi barbati pe un drum izolat dupa ce incercase sa discute cu o angajata de la bufet care ar fi incercat sa se sinucida .

Acest film este reluat periodic si difuzat online la Tvr International in 1 dec 2014 .

Numele multor actori care apar in acest film , pot fi vazute doar pe genericul de… citeşte

Salata_de_Vinete_cu_Ardei_Copt pe 6 iunie 2013 13:36
. . . . Parerea mea este ca aceasta parere contine pareri personale , care pot avea sau nu legatura cu realitatea . Orice asemanare cu personaje reale este pur întâmplatoare . Persoanele fara simtul umorului sunt rugate sa nu mai comenteze aceasta parere .
mitza2003ro pe 17 Septembrie 2021 14:50
Unul dintre dramele mele preferate. O poveste de viata care te lasă cu ochii în lacrimi. Cred ca este și ultimul film în care a apărut memorabilul Amza Pellea. Deși pare un film lung nici nu am simțit cele aproape 3 ore. Pentru mine este filmul in care Șerban Ionescu are rolul cel mai bun după filmul "Ion". Alta nota nici nu se putea pentru un astfel de film decât 10.
rosix pe 02 Iunie 2021 21:29
Filmul este foarte bun - personajele se prezintă într-o manieră credibilă raportat la vremurile in care a fost făcut filmul (propaganda e minima), conflictul e realist, actorii joaca la înalt nivel, povestea e cursivă.. Șerban Ionescu joaca bine, de parcă filmul și rolul a fost special făcute pentru el.
blacksea_rider pe 03 Ianuarie 2020 14:00
Cel mai bun film al lui Vaeni,iar Serban Ionescu rolul carierei...bine-nteles ca scenariul/romanul a contribuit la asta...printre putinele filme romanesti favorite...
carmen_angelus_romila pe 22 August 2018 10:31
"Imposibila iubire" o drama patrunzatoare, un omagiu adus dragostei, o interpretare de exceptie al actorilor romani, dintre care, se distinge remarcabil, Amza Pellea.
El_KaPpa pe 14 Mai 2020 15:47
7,8/10
Ecranizat dupa romanul "Intrusul" de Marin Preda, "Imposibila iubire" face parte din categoria rara a filmelor romanesti din perioada comunista care nu au imbratisat propaganda si nici divertismentul usor, oferind o poveste trista si captivanta a unui destin amar, a unui erou intr-o societate care nu-l doreste, a unui om traind niste timpuri in care nu se regaseste. Surprinzator, sunt cateva momente excelente care au trecut de cenzura si ii dau un aer aparte, in special vazut in ziua de astazi
cosmin742000 pe 06 Octombrie 2016 08:09
O ecranizare romaneasca foarte buna dupa romanul lui Marin Preda.
popples pe 25 Aprilie 2011 20:28
detalii vizionare
Buna. Imi doresc foarte mult sa vad acest film. Voi unde l-ati vazut?