Păreri Il buono, il brutto, il cattivo

(1966)

Cel bun, cel rău, cel urât

iondindeal pe 17 Noiembrie 2009 00:58
ATAT
Nu e doar cel mai bun western din vremea sa ci din toate timpurili
Blondie pe 13 Iulie 2010 13:06
Mai are rost sa spun ca este filmul meu preferat?:)
pe 24 august 2010 12:55
Eustake pe 1 septembrie 2010 20:07
Exact, doar tu esti Blondie:D
mvpsebi pe 11 Iunie 2010 11:47
Legendar!
Nu doar cel mai bun western, dar si unul din cele mai tari filme din istorie in general. Pe langa coloana sonora memorabila, prestatiile actorilor se ridica si ele la mare inaltime. Clint Eastwood si ceilalti doi "muschetari" interpreteaza niste personaje pline de haz si vigoare, facand ca cele aproape 3 ore sa treaca pe nesimtite.
veronica210 pe 14 Mai 2010 04:25
in top imdb,dar si in topul preferintelor mele!!!
Hey, Blondie!!!! You know what you are? Just a dirty son of a bitch !!!
Blondie pe 28 iulie 2010 15:57
Singura persoana de gen femenin care a scris un comentariu la acest film si mai este si pozitiv. Ai devenit preferata mea printre utilizatoarele cinemagia:)
kapkaunu pe 28 ianuarie 2014 21:49
Cu siguranta cel mai bun film western
dory96 pe 01 Ianuarie 2010 02:27
Un film pe care nu trebuie sa il ratati....cel mai tare mi-a placut de urat (Eli Wallach)
Theodor2011 pe 16 octombrie 2014 10:01
Intr-adevar. Ia surclasat ca joc actoricesc pe Clint Eastwood (Bunul) si pe legendarul Le Van Cleef (cel rau). El a fost mai ''clovn'' pe langa ceilalti doi (mult mai seriosi si la subiect)
aayana pe 02 Ianuarie 2011 02:06
Filmul ăsta mi-a deschis apetitul pentru western, eu nefiind un fan înrăit al genului. Trebuie să recunosc, este construit excepţional: personaje bine conturate, muzica te ţine conectat la acea atmosferă, prim-planuri în care vedem teama, dorinţa de răzbunare, lăcomia. Unele replici sunt chiar memorabile: dacă vrei să tragi, nu mai sta la discuţii. Altfel zis, trage când ai ocazia, altfel eşti mort. Mai sunt şi alte scene pline de umor, dar totul este bine dozat. Mi-au plăcut nonşalanţa lui Blondie, disperarea şi felul în care-şi schimba atitudinea Urâtul dar şi viclenia din ochii Răului. Cei trei rămân pe scenă până-n final dar simpatia o atrage Blondie (Clint Eastwood) încă de la început.
O altă scenă memorabilă este cea în care Urâtul fuge prin cimitir ca să găsească aurul. Nu se puteau ilustra mai bine aviditatea, egoismul şi perfidia.… citeşte

nume pe 04 Noiembrie 2004 04:13
Toate asa numitele "spaghetti western"-pt. ca sunt vb. in italiana si nu numai, au fost vehement contestate de niste critici fitzosi si de 2 lei. Filmele lui sergio leone sunt beton , ca si muzica de altfel-ennio morricone. Cel mai tare din "seria" asta mi s-a parut Pentru un pumn de dolari in plus. Ceasul raului obsedeaza. Si Afost o data in america - chiar daca nu e western ,nu dezamageste. E kiar cult pt. unii.
miaunila pe 28 ianuarie 2012 12:42
Filmul mentionat de tine se numeste "Pentru un pumn de dolari" pur si simplu, abia al doilea din 1965 se numea "Pentru cativa dolari in plus", am fost proiectionist cinema pe atunci, filmul a ajuns in Romania in 1968. Dan C-ta
costi2506 pe 15 Noiembrie 2009 14:37
cu siguranta nu sunt fan western dar triologia lui sergio leone si in special ''Il Buono, il brutto, il cattivo'' ma tine lipit de fotoliu
alex_il_fenomeno pe 23 Septembrie 2010 21:49
unul dintre cele mai bune si mai cunoscute filme western ale tuturor timpurilor , ce ii reuneste pe cei dintre cei mai buni actori ale filmelor de acest gen ! nota 10+
V_Rossi pe 02 Noiembrie 2004 22:07
Pentru vremea la care a fost facut... parerea mea.. este un bestSeller :) cu ghilimelele de rigoare.. si de diferentiaza de toate filmele din vremea sa NOTA 10
andreyuzzu pe 31 Ianuarie 2010 09:34
MASTERPIECE
Filmul face parte din trilogia lui Sergio Leone , acesta debarasandu-se lejer fata de celelalte doua. Nu stiu daca e cel mai bun western dar e unul foarte bun. Are de toate motion picture , muzica , actori buni , e perfect. Scena de la final cu Tuco cautand banii in cimitir e una dintre cele mai bune scene filmate din instoria cinematografiei , acolo se vede geniul lui Leone si superba "Ecstasy o Gold" al lui Morricone.
sebyelton pe 06 Decembrie 2009 12:01
Am vazut zilele astea o parte din el la TV. Foarte bun film. Nu sunt un fan western, dar asta e chiar reusit!
RavenScar pe 08 Noiembrie 2009 13:40
Categoric unul dintre cele mai bune filme western facute vreodata. Tot respectul pentru Sergio Leone
ionutt- pe 10 Octombrie 2010 17:57
Cel mai bun western si totodata una din cele mai de seama realizari cinematografice din toate timpurile. De la scenariu, coloana sonora de exceptie semnata Ennio Morricone, decoruri ,peisaje ,distributie ,cu trio’ul fenomenal Eastwood,Wallach si Van Cleef in prim plan, regie marca Sergio Leone , toate contribuie la o atmosfera de film aparte, cum nu cred ca voi mai vedea vreodata. Un film memorabil
valahul pe 02 August 2009 23:36
valahul
Este un film fara egal este o capodopera de film si merita sa fie vazut de zeci de ori.
Mar rar asa film,merita vazut si revazut de zeci de ori.

Stephen2D pe 31 August 2013 01:38
Poate nu cel mai bun, dar sigur cel mai BAM BAM!

CosminHorrorMaster pe 23 Martie 2012 17:19
Al 4-lea film preferat al meu! Sincer, tot ce se afla in acest film este nemaipomenit si nemaiintalnit. Coloana sonora este magnifica, jocul actorilor foarte bun iar regia de nota 10. Aceasta numesc eu, dragi cinefili o triologie foarte buna!
Midnite pe 04 Februarie 2012 12:28
Cei doritori sa vada filme hollywoodiene western ar trebui sa inceapa cu acesta. Poate fi considerat o piesa de referinta pentru celelalte.

Intr-un fel era si normal ca filmul sa fie chiar atat de bun. In perioada aceea nu existau efecte speciale spectaculoase. Toate scenele trebuiau executate de cascadori, iar acting-ul conta cel mai mult. O experienta cinematica obligatorie de vazut!

Vorador pe 22 Iulie 2011 22:33
"When you have to shoot,shoot, don't talk"
Un film exceptional,cel mai bun western pe care l-am vazut.Nu ai cum sa te plictisesti la acest film,iar sfarsitul este magnific,alaturi de soundtrack-ul extraordinar.
KarGo pe 18 Septembrie 2012 01:12
`10 +
Un film exceptional! O coloana sonora de zile mari! Un trio fenomenal: Eastwood, Van Cleef si Wallach, toti parca s-au nascut pentru a juca in acest film!Sa nu uitam de Sergio Leone care a facut o arta din aceasta trilogie superba! Acesta e cu siguranta cel mai bun dintre ele! Un Must See pentru toti iubitori de film .
IulianManea54 pe 03 Ianuarie 2012 15:44
Un film excelent. Inca o dovada remarcabila ca in anii '60 se faceau printre cele mai bune filme.
Finalul a fost excelent, iar coloana sonora nu mai zic. Un film de nota 10

sorinreddog pe 29 Iunie 2010 17:31
Sorin.Pitesti
Cu siguranta in acele vremuri era o capodopera a cinematografiei,dar este un film bun chiar si in zilele noastre, parerea mea ca este cel mai bun western din toate timpurile.
viktor27oct pe 25 August 2010 16:55
despre film: "5: Aşa şi-aşa"... "si o coloanã sonorã inegalabilã" mai ales sunetul ciorilor intrepatruns :))....Noroc cu fazele comice ... ca in rest drama nu l-am prea simtit eu
veronica210 pe 30 septembrie 2010 21:52
despre tine : esti pe dinafara :))
JuanRuben pe 3 iulie 2015 17:26
cioara ii sa nu zic eu cine , fata nu te-a luat peste picior asa ca arata respect , cap de pluta !
SANDA45 pe 04 Noiembrie 2012 15:01
CAPODOPERA e putin spus. E cel mai bun film din istorie.
ciprian34 pe 12 Decembrie 2011 00:12
Un film western si atat.Ce mi-a placut a fost doar coloana sonora,nici nu sunt un fan al genului,ma enerveaza momentele acelea interminabile cand minute in sir actorii nu fac altceva decat sa se uite unul la altul in speranta ca unul il va impusca primul pe celalalt
CosminHorrorMaster pe 23 martie 2012 17:19
Ai cascat ochii degeaba...
snooper pe 16 decembrie 2012 15:32
Daca filmul e plictisitor dupa parerea ta atunci cum de e pe locul 5 in IMDB si e pe undeva acolo de cativa ani . Iti zic eu de ce . Pentru ca filmul e o adevarata capodopera . Momentele alea interminabile de care zici tu sunt puse ca sa creeze atmosfera .Scene lungi care pot dura si 10 minute in care nu se intampla mai nimic sunt urmate de o violenta rapida care incheie toata scena in cateva secunde . Asta e una din caracteristicile lui Sergio Leone . cel mai bun exemplu il poti vedea la inceputul filmului "Once Upon a Time in the West" in care primele 10 minute nu se intampla mai nimic inafara de asteptarea unui tren de catre 3 criminali dar ceea ce e interesant in scena e atmosfera .
anonymous.5f6b20f656655 pe 24 August 2010 12:50
CosminHorrorMaster pe 19 septembrie 2010 13:37
esti cu siguranta cel mai mare bou din toate timpurile !!
Theodor2011 pe 24 aprilie 2016 22:35
crede-ma, nu 'credema' (Tyson_Kyd)
andystarx pe 03 Februarie 2016 18:41
Intr-adevar ,recitalul actoricesc este de exceptie,la fel si coloana sonora,dar poate simplul fapt ca nu imi plac filmele western,nu este insa un film pe care l-as revedea,si nici nu m-a dat pe spate,cu toate ca are cateva intorsaturi de situatie !Eu consider ca nu isi merita locul 9 in top 250 imdb ,dar este doar opinia mea !Si totusi in acel an vad ca nu a avut nici macar o nominalizare la oscar,asa ca este in top ,doar datorita preferintelor unora dintre userii acestui mare site !Nota de aici,este mult mai aproape de realitate !
Jigorugu pe 08 Ianuarie 2013 03:45
Chiar daca e un film lung de 2 ore si ceva , nu te poti plictisi urmarindu-l de nenumarate ori ( in cazul meu ) .
deadlord pe 27 August 2012 20:03
Cred ca este cel mai bun western facut vreodata. Totul este extraordinar la acest film.
mihai1231 pe 15 Octombrie 2011 18:36
Asta film...
un film complet...in filmu asta n-ai cum sa te plictisesti fiind amuzant prin numeroase faze,foarte bine gandit si cu o actiune care te tine in suspans pana la sfarsit...Merita vazut garantat!
XShadowX pe 31 Ianuarie 2015 10:54
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
Cel mai bun film western din toate timpurile de departe ! nota 10+ si sa le fie rusine celora care i-a dat mai putin , nu stiu apreia un clasic , o capodopera in toate sensurile . Acest film a stabilit etaloane in filmele western , cu actori celebri si un regizor Sergio Leone mare de tot cum nu se mai gaseste in ziua de azi . Un MUST SEE de cate ori aveti ocazia ,tine putin mai multe insa iti vei dori si vei sta si 4,5 ore sa mai vezi ... Impreuna cu Unforgiven care seamana destul de mult cu acest film , Clint Eastwood este un maestru al western-ului , mie personal imi place cel mai mult acest actor asa ca va recomand toate filmele cu el si pentru cei carora nu le plac westernurile...
Tyybi1 pe 01 Decembrie 2014 18:12
Filmul e super bun, dar finalul e genial. Clar este cel mai bun film western din istorie. Clint Eastwood a fost magistral, o legenda a filmului western si nu numai.
Trebuie urmarit...

daniel.puscasu pe 20 Decembrie 2010 18:52
legenda
un adevarat film de legenda , adevaratul western!!!!!!!!!!
MariusCiprian87 pe 28 Septembrie 2019 00:48
3 ORE pierdute...
Un clasic ce a ramas acolo, in vremea lui , care pe mine personal nu ma impresionat cu nimic , poate doar rolul lui Eli Wallach, poate cel mai apreciat al carierei sale , in rest nimic special la aceasta "capodopera", un Clinnt Eastwood deloc fortat , o idee puerila, un scenariu mult prea static , prea lent pentru ceea ce avrut sa transmita Sergio Leone , d.p.m.d.v exagerat de apreciat acest western care nu se ridica cu nimic peste alte filme in care Clint Eastwood chiar face niste roluri mult mai mari + plus ca finalul mi-a oferit o stare penibila in care m-i sa dat senzatia ca vad urmele unui "musical" indian ( scena cautarii numelui de pe cruce) ,dupa ce am zambit sarcastic la scena incercarii de ucidere a lui Tuco in cada in care isi facea baie ( cu pistolul sub apa :))) ) , in concluzie urmele de comedie ieftina , mi-au lasat un gust amar de "capodopera" de mult apusa ....
serban_ionescu pe 13 Ianuarie 2017 18:46
Un western de exceptie, foarte posibil chiar cel de pe primul loc al topului acestui gen cinematografic !
Iata cum un western realizat de marele regizor italian (deci EUROPEAN) Sergio Leone cu exact 51 de ani in urma (!!!) poate foarte posibil ocupa chiar primul loc in topul celor mai bune filme western de aventuri, deci ca gen cinematografic specific american, ale tuturor timpurilor ! O mentionare speciala merita actorul Eli Walach, care dupa parerea mea face un rol memorabil, probabil cel mai bun din intreaga sa cariera actoriceasca in interpretarea personajului banditului lipsit de scrupule Tuco, dar si cu o relativ notabila inflexiune comico-umoristica, foarte bine si la momentele oportune dozata de catre regizorul Sergio Leone. Foarte bine alesi in rolul personajelor pe care cu succes le interpreteaza sunt si viitorul mare actor, dar si regizor si producator de film Clint Eastwood, aflat aici la o varsta tanara din anii de inceput ai carierei sale… citeşte
Ammelie pe 14 Octombrie 2010 11:58
Il Buono, il brutto, il cattivo (1966)
Absolut impresionant! Un film atat de bine facut, o regie perfecta, actori foarte buni, scene superbe, amuzant, incitant - ce mai, totul la superlativ! Coloana sonora este iarasi, la fix. 9/10 pentru unul dintre filmele mele preferate.
danyx493 pe 17 August 2010 10:11
Cel mai bun western ale tuturor timpurilor, o capodopera...nu-i lipseste nimic, are tot ce-i trebuie....coloana sonora, actiune si mai ales actori de nota 10! Jocul lui Clint Eastwood este ca de obicei "no comment", iar Eli Wallach pot sa spun ca se intrece pe sine, prin comicul situatiei....mai rar asa filme, merita vazut!!
Vdcnsrg pe 15 Iulie 2010 12:57
Unul dintre cele mai bune filme facute vreodata, si nu ma refer doar la Westernuri.
pe 24 august 2010 12:53
kanibalo pe 13 Iunie 2010 11:38
Cu siguranta cel mai bun western all time,are cam de toate,scenariu,actiune,pe alocuri comedie,dramatism,un film complet
MIRCEA_mircea pe 13 Aprilie 2009 19:39
~~~~~THE BEST WESTERN-NR.1 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
qqq pe 15 Martie 2006 09:24
Cel mai bun film western facut pana acum.Inca unul din putinele filme care iau 5 stele de la mine.
Vlad pe 01 Noiembrie 2004 23:56
cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata!!
andrei_oarga pe 03 Octombrie 2022 19:54
Nu sunt familiar cu filmele Western dar acesta a fost unul excelent,muzica lui Enio Morricone e fabuloasa,cei trei interpreți principali sunt de senzație iar povestea este foarte buna si plină de răsturnări de situație,obligatoriu de vazut pentru orice cinefil!
Dragos.87 pe 01 Iunie 2021 23:50
Foarte bun acest western clasic marca Clint Eastwood..fără dar și poate este printre cele mai reușite western-uri realizate vreodată..decorul, scenariul,interpretarea actorilor este absolut magnifică..are și o atmosferă care te introduce în poveste și te captivează într-un mod unic..îl recomand insistent!
contas pe 30 Martie 2021 01:02
Este unul din cele mai bune filme western făcute dar excelează prin tensiunea acțiunii și coloana sonora! Cei mai învârstă vor fredona melodiile lui Ennio Morricono ani la rând. Părerile contra îmi par puțin exagerate. Hai să facem un exercițiu de imaginație! Vedeți un actor sau un regizor sau un muzician de film din zilele noastre să se ridice la nivelul acestui film? Nu sunt mare specialist dar nu cred!!!
Smrs pe 21 Decembrie 2020 02:25
Am revăzut acest film după vreo 12 ani.. Se poate încadra la categoria capodoperă în categoria sa asemenea rolului pe care îl are și Nașul între filmele cu mafioți, dar am văzut și mai bune din ambele categorii. Este un film de referință, o pot admite, dar acțiunea nu te dă pe spate și chiar e prea lung pentru ceea ce expune. Ca plusuri, cred că rolul urâtului Tuco este cel mai bun, joacă fenomenal..cu toate schimbările lui de direcție. De asemenea, foarte tari răsturnările de situație și modul în care toți trebuie să se facă frate cu dracul la un moment dat pentru a merge mai departe. Doar că în toate aceste situații, contextele par puțin exagerate pentru a li se crea mijloacele propice depășirii momentelor nefavorabile. Se vede că e mână de maestru la realizarea filmului, dar e puțin depășit pentru vremurile noastre și nu spun asta pt că e… citeşte
Ghemot pe 04 August 2015 23:44
Un film foarte bun. Un western clasic care va rămâne în istoria cinematografiei ca punct de reper!
Theodoric pe 19 Septembrie 2014 22:21
Un film legendar,complex,excelent.Cel mai bun western al tuturor timpurilor.Eastwood un rol de milioane,printre primii la hollywood.Extraordinar,nota 10+
Infinity pe 18 Februarie 2014 18:34
Il Buono, il brutto, il cattivo (1966)
Asta da western adevarat. Clasic pana "la oase". Are toate elementele pe care poate un western sa le aiba. Totul este construit frumos, cu calm, pana la finalul epic. Tensiunea creste si ea pe masura ce inaintam in poveste, iar actorii si replicile lor condimenteaza dialogul si povestea. PS: explozia de la pod, arata mai bine decat efectele speciale realizate in ziua de azi. Filmul nu te plictiseste deloc. 10.
tudiqu pe 16 Februarie 2014 22:50
Foarte fain
Un western remarcabil, iar razboiul de secesiune este pe plan secundar