Păreri Ikiru

(1952)

A trai

aayana pe 23 Martie 2010 14:48
Când ştii că mai ai de trăit câteva luni, nu-ţi mai permiţi să duci acelaşi stil de viaţă ca atunci când erai sănătos. Kanji Watanabe (actorul Takashi Shimura, protagonistul multor filme regizate de Akira Kurosawa printre care Cei şapte samurai şi Kagemusha) interpretează în Ikiru, rolul unui funcţionar care află că are cancer la stomac şi va muri.

Interesant este faptul că doctorii nu au puterea să-i spună adevărul ci vor să-l liniştească spunîndu-i că are doar o formă uşoară de ulcer.

Această veste nu numai că-l trezeşte la realitate dar îşi dă seama că din cei aproape 30 de ani de activitate ca şef la secţia de Afaceri Publice din cadrul Primăriei, nu are nicio amintire plăcută şi nicio satisfacţie majoră. Diploma de pe perete, primită pentru faptul că era un angajat model care nu a lipsit niciodată de la… citeşte

ciobotaru pe 18 Iunie 2011 18:02
mesajul filmului este ca trebuie sa facem ceva cu vietile noastre atat cat traim
alex_il_fenomeno pe 07 Februarie 2012 17:50
un film genial , in regia marelui Akira Kurosawa . desi filmul porneste de la o idee simpla , chiar banala pentru unii , in afara de personajul principal , bineinteles , regizorul reuseste sa ilustreze prin numeroase imagini o adevarata drama , dar si o schimbare brusca , pe care nimeni nu o banuia . iar pana si acele argumente pro si contra de la urma sunt geniale , oricare alt regizor trecand peste astfel de momente , dar nu si Akira , care a reusit sa arate ca oricand filmul o putea lua pe alte cai decat cele asteptate de spectatori . oricum , este un film genial , pe care oricine ar trebui sa il vada cel putin o data in viata !
Stephen2D pe 20 Aprilie 2016 13:30
"A world of dew, / And within every drewdrop/ A world of struggle"

frodo_b pe 23 Iulie 2011 21:57
Traieste
Cine din noi poate recunoaște că întradevăr a trăit? În încercările noastre de a răzbate în calvarul acestei lumi nici nu observăm cum viața agale trece pe lîngă noi. Apoi apar mustrări de conștiință. Dar doar apoi! Acum nu. Nu e timp de gîndit trebuie de mers înainte, fără a observa că poți lua pe scutătură, sau în genere un avion. O astfel de viață haotică pînă la un anumit moment a dus și Kanji Watanabe. Cît de straniu e alcătuit omul. Omul simte viața numai atunci cînd pe dînsul îl paște noaptea.

Rolul principal în acest film îl joacă Takashi Shimura care ca un adevărat maestru nu joacă acest rol ci îl trăiește. Dar cum îl trăiește? Aceasta-i întrebarea... Eroul său – un birocrat imparțial ce ocupă o poziție înaltă de Șef al Departamentului Relații Publice, în decursul celor 30(!) de ani de lucru nu… citeşte

mihaelatb pe 12 Martie 2023 19:13
Desi recunoaste ca a fost influentat de nuvela lui Tolstoi, Moartea lui Ivan Ilici, filmul lui Akira Kurosawa imbogateste scrierea marelui scriitor rus, caci viata privita prin perspectiva mortii lui Watanabe capata un sens. Nu mai este doar o existenta inutila si lasa.
Watanabe are curajul de a iesi din randul slugarnicilor ce sunt la randul lor slugarniciti de cei inferiori lor.
Practic Watanabe incepe sa traiasca atunci cand are constiinta mortii sale iminente.
Exceptionala scena comemorarii , cand fostii colegi, in aburii de sake, promit sa se trezeasca la viata inainte de a fi prea tarziu.
Sfarsitul, crud, dar real, este viata intepenita in obisnuinta.

lili22 pe 10 Mai 2019 15:28
Dintre toate filmele lui Kurosawa acesta este favoritul meu..Cel putin pentru scena de la paradtas.De neegalat.
user-655e70e50d4a1 pe 28 Ianuarie 2024 22:13
E un film strict pentru o anumită categorie de cinefili.
Mai trebuie să ai și o anumită dispoziție sufleteasca pentru a întra în atmosfera creată de Kurosawa.

alexhard pe 28 Ianuarie 2024 20:10
Pt aayana.Incredibil,aici ar trebui sa postam cateva pareri sau aprecieri despre un film sau altul,dar ce vad,sa scrii un roman cu sute de cuvinte si sa descrii filmul in totalitate?De ce ai face asta?In primul rand cine citeste tot cand e enorm de mult,apoi imi taie tot cheful de a vedea filmul cand citesc aproape tot despre el.Pacat..
Andrey703 pe 17 Martie 2023 04:10
da-mi doamne putere
sa nu ajung
o janghină de birocrat
blocat in rutina,
fortat sa cultiv hemoroizi zilnic de la 8 la 16,
somnambul pana la pensie si de aici
cancer la stomac
pentru ca e relaxant sa fumezi in pauze
un pachet intreg de
marlboro rosu scurt necartonat
pe zi
si ca sistemul meu digestiv
nu a mai avut parte de
un mar, morcov, ceai verde
din toamna lui '96,
alienat de propria familie pentru ca
munca il face pe om
si devenit doar o sursa de avere (cand mai mori si tu tataie?),
fara a avea timp sa privesc macar
10 minute
cerul
si realizând greșelile alegerilor mele cand deja e prea tarziu pentru
a trăi