Păreri I, Robot

(2004)

Eu, Robotul

Radu47hitman pe 07 Februarie 2010 22:13
Doar el a prevăzut.
* În peliculă este implicată una dintre cele mai recente evoluţii a companiei Audi - maşina şic, Audi Le Mans Quattro. Cu toate că această maşină iniţial a fost fabricată special pentru acest film, şefii intreprinderii au fost atât de impresionaţi de noul model, încât au decis să-l ruleze în procesul de producţie.
* Odată cu iniţierea proiectului în 1998, Bryan Singer a fost însemnat ca regizor.
Ador acest film. L-am privit de mai multe ori şi încă nu m-a plictisit. În mare măsură, datorită faptului că este intr-adeăr un FILM. Nu-i o peliculă cu efecte speciale întinse, ci un film foarte interesant şi incitant. De asemenea, în film există o temă filozofică foarte captivantă, strâns asociată cu apariţia roboţilor în viaţa noastră. Aceasta poate fi clar pentru toată lumea. Aşa film ca ''Eu, Robotul'', rămâne în memorie pentru… citeşte

Bagio pe 14 mai 2011 20:57
bine ai spus! numai ca eu i-as fi dat 10!
claudiu-daniel pe 31 Martie 2009 18:16
claudiu-daniel lugoj
un film bun mai ales ca e sf. mia placut idea filmului .
FreakDoll pe 27 Iunie 2009 21:58
E bine realizat filmul, efectele speciale sunt de calitate, Will NU joaca prost, iar robotul m-a induiosat :))
iondindeal pe 8 aprilie 2010 23:35
will nu joaca prost niciodata
iondindeal pe 8 aprilie 2010 23:36
:d
Bradley pe 22 Septembrie 2004 03:15
I,ROBOT nu este un film de prima clasa dar impresioneaza prin realismul robotilor umani care ne fac sa mai uitam de Terminatorii nemilosi si santinelele de care nu puteai scapa nici in baie. :)
E interesanta si povestea, Chicago anului 2035, urmarirea din tunel destul de bine realizata, revolta robotilor si emotia unui...robot.
Will Smith este in forma maxima, mai dur si serios ca niciodata este in stare sa rezolve complicatul caz in care este implicat pt prima data un robot.
Interesante si scenele in care noii roboti ii distrug pe cei vechi si demodati sugerand evolutia, modernismul in lupta cu vechiul si tehnologia de ultima ora care o inlocuieste pe cea rudimentara pana la cel mai inalt nivel, al unor "fiinte" din metal care vor aparea pe banda in viitor, poate nu asa devreme cum este aratat in film, 2035.
Eroul lui W.S. aduce aminte de Sly din Demolation… citeşte

deadlord pe 20 Iunie 2013 21:25
O revolutie a robotilor. Un film foarte bun si destul de spectaculos. Scenariul este foarte bun, regia, superba, iar distributia foarte buna. Efectele speciale sunt superbe pentru acea vreme. Sfarsitul este foarte neasteptat si surprinzator. Mi-a placut si il recomand cu mare caldura celor care nu l-au vizionat inca.
catasmile17 pe 18 Februarie 2013 23:58
Un film superb cu un subiect interesant. Finalul este unul de milioane :)
Nicku NyKk pe 05 August 2004 18:43
Deci filmul I Robot este foarte reusit dar din pacate unele chestii ma enerveaza in film acolo pt ca el nu gandeste unele chestii :)) mai bine ii zicea la film "Eu prostul" decat asa . ce sa mai zic Despre will smith el este un actor bun dar in filmu asta sa stricat rau de tot pentru ca mama lui a fost violata de un tanar de 15 ani pt ca nui daduse niste bani. Sper ca will smith sa poata faca alt film de milioane. Va multumesc!
Serban Laura pe 22 Decembrie 2004 13:00
Parerea mea, este un film destul de bun, are niste efecte speciale de-ti taie respiratia, este la fel de bun ca Matrix.
KarGo pe 28 Iunie 2012 04:41
Chiar daca m-am saturat de filme cu roboti iar mesajul transmis de film se regaseste in multe altele, mi-a placut mult. Scenariul este bun, efectele reusite, ritmul nu te lasa sa te plictisesti si imbina placut actiunea si sf-ul cu unele momente amuzante plus ca in distributie este Will Smith, unul dintre favoriti mei si unul dintre putini actori ce isi fac foarte bine treaba indiferent de rolul jucat. Il recomand tuturor.
MNarcis pe 08 Noiembrie 2011 14:07
Un SF foarte bun cu un subiect foarte interesant, m-a captivat filmul, are actiune si deznodamant foarte bun, l-am vazut de vro 2 ori........si il recomand de vazut macar o data!
Vegetarian pe 14 Mai 2011 23:04
. . . Robotii nu sunt prea destepti dar sunt mai buni la administrare decat coruptibilii oameni ... Sa lasam oamenii sa creeze si robotii sa lucreze in servicii , la muncile plictisitoare si periculoase , sa administreze dezvoltarea economica in functie de necesitatile oamenilor etc .. Parlamentarii si multi funcţionarii publici din Romania si UE primesc spor de stres de 50% din salariu , spor pt radiatii electromagnetice (antene de telefonie pe cladirea pe care lucreaza ) 10% , etc .. Deci lucreaza in conditii grele la fel ca in vopsitorii din fabrici de masini unde nu prea mai exista decat vopsitori roboti ..
... Film pt multimilionari : este mai neplacut sa fi supravegheat de un robot servitor , decat de niste camere video ascunse in pereti .. Poate ar fi acceptabil pt copii bogatasilor din Mexico city , Rio de Janeiro etc , care sunt obisnuiti sa traiasca zeci de ani ,… citeşte

Vegetarian pe 15 mai 2011 01:39
Robotii nu simt frica , teama ... , pt ca ei nu simt durerea , foamea , oboseala ..
Valar pe 17 Aprilie 2006 03:43
O miscare inspirata sa nu foloseasca povestirile lui Asimov ca scenariu propriu zis ci numai sa se inspire din acestea.
Filmul m-a surprins, niciodata nu am rezut ca un robot poate fi facut atat de uman, si de aceea eu zic ca se poate inscrie printre SFurile bune, detasandu-se net de altele ce pretind ca trateaza acelasi subiect. Foarte expresiv Sonny, pe care nu-l mai pot numi robot. As vrea sa vad daca se va ajunge la asa ceva in viitor(in nici un caz nu va fi cel apropiat). Adevarata Inteligenta Artificiala.

mu_zz_i pe 17 Martie 2006 17:50
Reprezinta un SF care trebuie vazut. Imi place la acest film in mod special povestea lui. O morala din acest film, daca e sa deducem una, este aceea ca noi ne vom omori singuri, de armele si tehnologiile facute de noi. Mi-a placut interpretarea lui Smith, care alaturi de Martin Lawrence si Edy Murphy mi se par cei mai comici actori de culoare. Despre film mai trebuie sa spun ca este foarte bun si in ceea ce priveste miscariile robotiilor care se apropie de un om. 4 stele.
Adi B pe 28 Septembrie 2004 13:22
Am asteptat mult timp sa vad filmul si pot sa spun ca a meritat.desi imprumuta putin din romanu lui Asimov filmul a reusit sa ma impresioneze.Nu a avut tiparele clasice ale filmelor de actiune(unde ati mai vazut roboti care se bat intre ei?) si e un film care dupa ce a fost vizionat te lasa pe ganduri.
Tyson_Kyd pe 13 Septembrie 2013 19:33
I, Robot este un SF foarte ingenios ! Intreaga poveste in sine este impresionanta, iar prestatia lui Will este de milionae . Imi place foarte mult tensiunea produsa pe parcursul filmului si efectele speciale folosite in el . Rolul lui Will, Detectivul Spooner, pare a fi un Arnold in Terminator pus pe uciderea robotilor . Filmul contine multa actiune de calitate, iar in concluzie merita vizionat .
psihologu pe 15 Aprilie 2010 07:54
Will Smith, ne incanta din nou simturile cu caracteristicul cinism umoristic cu care ne dispune la fiecare aparitie.....merita vazut....
kensu pe 29 Iulie 2009 16:28
e ok
eu mai intai am vazut filmul apoi am citit seria de nuvele din i ,robot.pot sa spun ca filmul cand l am vazut prima data m a fascinat d p d v psihologic si nu numai.mi e mi place de will smith ca actor si imi place ca l au ales sa joace in filmul acesta.filmul e bun pt marele public dar sincer spun ca au distorsionat de tot povestea i ,robot care e muuult mai bun decat filmul .filmul foloseste anumite elemente din seria de povestiri dar se inspira prea putin din seria i robot scrisa de asimov.regizorul si a pus amprenta propriei interpretarii prea mult desii poate asta o fi fost un lucru bun ca poate asta a intuit el ca se vinde.as fi preferat sa fi facut o miniserie tv .dar asta e .sa speram ca roland emmerich nu va distorsiona seria fundatia si nici seria cu roboti prea mult din moment ce vrea sa le ecranizeze.
gmihalka pe 12 aprilie 2010 10:41
Ei, nu uita ca un Regizor , din mandrie vrea sa-si lasa amprenta atunci cand face un film, mai ales dupa un scenariu cunoscut deja, totzi vor sa schimbe ...ceva. Iar pe de alta parte, cum crezi ca se pot ecraniza seriile "Fundatia si Imperiul" si "Robotii si imperiul", conform cartilor? Or fi destul de avansate tehnicile cinematografice din ziua de azi, dar..nici chiar pana acolo nu se poate...as fi curios..cum ar putea descrie filmul intrarea in/manipularea unei alte minti. Eforte usor sa desenezi un nou robot, masinarie, dar trairile.....hai sa-i multumim lui Will Smith ca a reusit foarte mult in "I, robot".......
oana pe 26 August 2004 00:16
mai uite ca am vazut si eu filmul, mi s-a parut super mishto...will smith...supwer actor..orce film e kalumea cu un actor asa bun!
credeam ca va fi ca si cartea lui asimov dar...neh

Costi pe 25 August 2004 20:13
Este un film misto dar ar mai trebui o gagica robotica
Denis pe 04 August 2004 17:57
Peste o luna apare si la noi.De abia astept.O sa ajung in Bucuresti pe 2.09.2004.Deci o sa am timp in ziua urmatoare.Am inteles ca stau pe Langa Hollywood Multiplex.De abia astept.
Gil pe 18 Iulie 2004 15:14
Cica filmul ar fi chiar bun (zic vesticii care l-au vazut). Nu macelareste povestile lui Asimov dar nici nu se prea mult leaga de ele.

Acum sunt chiar curios sa il vad... pacat ca ajunge in SEPTEMBRIE LA NOI!!!!

eh... pierde numai Romania film din asta :D

Adrian pe 22 Iunie 2004 11:23
Filmul e super de abia astept sa-l vad. mai.. ca matrix.
Mihai Ticea pe 13 Iunie 2004 21:06
IT RULEZZZ
maia pe 25 Septembrie 2004 00:01
mai..nu mai spune-ti ca filmul a fost prost ca..hapciu..."sunt alergica la tampenii" :D
popescu dragos pe 15 Iunie 2004 19:42
eu sper ca o sa iasa ceva fain....pare interesant... votul e precaut....
forever_young_ pe 22 Octombrie 2020 20:20
FOARTE BUN !
un film SF de referinta ....merita vazut ...si revazut cu placere !
margochirila24_69 pe 16 August 2017 10:26
Nu e genul meu preferat, dar m-a prins si deja l-am vazut de vreo trei ori!!! Ma gandeam ca nu mai e mult pana in 2035!!! Sa speram ca pana atunci cei care azi ucid in numele lui Alah, gasesc partea buna, frumoasa si inteleapta a credintei lor, si omenirea isi continua evolutia!!!
AlexandruDragosStegaru pe 27 Ianuarie 2016 18:46
I, Robot
Sorin87 pe 26 Noiembrie 2015 19:50
Tot ce pot sa spun despre film ca este unul foarte bun mai ales actiunea din film te lasa cu sufletul la gura
kakapiciu pe 15 Martie 2015 19:56
Foarte bun filmul insa de la inceput este umpic previzibil.
DaniMar pe 13 Noiembrie 2013 20:11
Multe clisee,in schimb scenariul este solid si efectele vizuale pe masura.
Infinity pe 26 Septembrie 2013 13:55
I, Robot (2004)
Un action-SF destul de bun si de bine realizat cam la toate capitolele. Efecte din belsug, actiune ritmata, putin umor si un scenariu interesant. Merita vazut.
mishu88 pe 25 Iunie 2013 08:07
alarma...
Ati observat ca alarma de dimineata este IDENTICA cu cea din I AM LEGEND? :)
SarpeleCocosat pe 21 Februarie 2013 17:08
Idee buna desi nu originala insa povestea cam subtire dupa parerea mea. Foarte bine redata imaginea viitorului, filmul are atmosfera.
krstplay pe 27 Iunie 2012 14:10
nu ma dau un vand dupa sf-uri dar acesta a fost bun
BiaB pe 10 Aprilie 2012 23:34
Interesant film,mi-a placut,chiar merita vazut in opinia mea!
Ammelie pe 10 Aprilie 2012 15:19
I, Robot (2004)
Un SF usurel, dar destul de bine facut. Ideea centrala este una cu potential si este suficient de bine exploatata incat se pot trece cu vedere cele cateva clisee utilizate. Mi-a placut. 7/10
raraee pe 31 Martie 2012 14:40
Cum va arata lumea in anul 3000? Pai, cred ca exact ca in film. Nu sunt afna Sf, totusi mi s-a parut interesanta abordarea relatiei dintre oameni si roboti!
cosmin_kedii pe 26 Martie 2012 06:58
Acest film este cel mai mare Sci-Fi din toate timpurile.
africanus pe 14 Martie 2012 18:48
Un film S.F. destul de reusit Will a jucat foarte bine asa cum ne-am si obisnuit, trebuie colectionat neaparat de totii fanii genului, nu trebuie ratat.
puffulette pe 14 Ianuarie 2012 14:39
Will Smith joaca excelent, filmul este intradevar frumos, plin de actiune si suspans, mi-a placut
Crist11 pe 06 Iulie 2011 17:07
Bun film facut de Will Smith, mi-a placut foarte mult....
danymury pe 10 Iunie 2011 15:35
super tare filmul, l-am vazut demult, adevarata capodopera, will smith face un joc super
nightmare28 pe 28 Mai 2011 14:32
Foarte tare filmu efectele sunt de nota 10 nai ce comenta...si audi-ul ala alb e chiar smecher:X
M-Joy pe 23 Mai 2011 22:43
Foarte bun! Will joaca bine si are si replici pe masura! :)) Frumos filmu'! Interesanta si povestea! Efecte bune! ;) BV!
bboy.junio pe 22 Mai 2011 19:30
Foarte Bun
Foarte bun filmul,mi-a placut mult. L-am revazut zilele astea pe PROTV si mia trezit amintiri vechi
alex_il_fenomeno pe 16 Mai 2011 10:31
a fost un film foarte reusit , cu o poveste chiar destul de realista si cu niste efecte speciale impresionante ! avand in vedere ultimele culmi atinse de tehnologie , acest film chiar te face sa te intrebi : oare asa vom ajunge in viitor ?
yonutzTM pe 15 Mai 2011 13:13
Un film foarte bun , mia placut mult. , efecte speciale destule si o poveste interesanta .
Dar_kvampire pe 15 Mai 2011 09:46
O capodopera imi place la nebunie foarte bun si are destula actiune merita vazut 10
margott pe 10 Ianuarie 2013 18:57
Nici nu straluceste, nici nu plictiseste. Un SF clasic, dupa care nu te doare prea mult mintea. Ba deloc, as zice. Efectele fac cam 70 % din film.