Păreri I Am Sam

(2001)

Eu sunt Sam

Yuber pe 05 Aprilie 2010 15:04
E un film care pur si simplu te cutremura pana in adancul sufletului....e unul din putinele filme la care am plans .Vazand greutatile prin care trece Sam si felul in care el se comporta te face sa reflectezi putin la conditia ta umana .Sean Penn joaca magistral si pentru acest rol consider ca ar fi meritat Oscarul:)
Theodor2011 pe 16 decembrie 2013 21:51
''Pentru acest rol consider ca ar fi meritat Oscarul'' Ma rog este parerea ta, dar in dauna prestatiei lui Russell Crowe (Gen, sclav si mai apoi GLADIATOR Maximus Decimus Meridius) din super-filmul Gladiatorul?
Theodor2011 pe 16 decembrie 2013 23:55
Mea culpa. A fost intr-adevar Russell in cursa pt OSCAR (rol principal) in acel an dar nu cu prestatia din Gladiator in urma caruia la si castigat, ci, cu rolul din A Beautiful Mind (am gresit initial anul/editia/gala), Gladiator a aparut cu 1 an inainte de I am Sam si Beautiful Mind) Si pe langa Russell a mai fost in cursa pt OSCAR si Denzel (castigator) cu prestatia din Training Day. Concluzia este ca Sean Penn ar fi putut castiga OSCARul (rol principal) daca nu ar fi avut o asa concurenta extraordinara. Probabil si membrilor academiei le-a fost greu sa voteze/sa se decida. Multi spun ca Russell trebuia sa castige OSCAR'ul atunci cu prestatia sa SUPERBA din A Beautiful Mind
Matrix pe 18 Mai 2004 15:59
Interpretare de exceptie a lui Sean Penn.
Scenariul in schimb parca echilibreaza filmul.
Iar aia mica ii depaseste cu mult pe cativa din "talentatii" de la Hollywood.

Silvanna pe 30 Iulie 2010 20:06
iubirea adevarata trece de granitele durerii,suferintei si singuratatii...bun film!!!...
Felix pe 09 Mai 2005 13:58
Un film bun . O poveste buna . Un actor extraordinar . Are tot ce ii trebuie sa fie un film de exceptie .
cezarika21 pe 18 Ianuarie 2015 08:52
Intenţii bune, realizare modestă
Mergând pe linia lui "Rain Man" (1988) şi "Forrest Gump" (1994), filmul "I Am Sam" încearcă să reediteze formula succesului acestora, dar nu reuşeşte. Povestea este simplă: un bărbat retardat mintal are o fiică cu o inteligenţă mai mare decât a sa, iar autorităţile încearcă să-i ofere copilului şansa unei educaţii superioare pe care tatăl bine intenţionat nu este capabil să i-o ofere.

Filmul este sentimental, pe alocuri emoţionant, şi are momente când îţi poate stoarce şi o lacrimă. Dar, dincolo de intenţiile bune ale realizatorilor, există numeroase părţi slabe. Ceea ce se constată în primul rând este lungimea exagerată a filmului, subiectul fiind stors până la maxim, iar multe acţiuni sunt redundante şi previzibile. Scenariul conţine şi el multe replici exagerate, iar regizarea este conformistă şi ambiguă, acţiunea fiind pe… citeşte

MNarcis pe 15 Aprilie 2012 08:03
Cand pui actrita mea favorita (de mic ''borac'') intr-un film, alaturi de unul dintre actori mei favoriti (la masculin de data aceasta) si un scenariu ''siropos'' dar care poate fi intalnit si in realitate, de la mn acel film cu siguranta merita vazut macar o data in viata ( eu personal l-am vazut de 3 ori) si il recomand cu caldura!
OvFire pe 05 Aprilie 2010 16:08
Un rol exceptional al lui Sean Penn, care, dupa parerea mea, ar fi trebuit premiat cu un premiu Oscar. Micuta (atunci) Dakota Fanning reusea sa dea clasa multor copii care de-abia intrasera pe usile cetatii Hollywood, de-atunci ea evoluand in multe alte filme bune, cum ar fi Coraline. Michelle Pfeifer, desi cateodata pare ca joaca fortat, reuseste sa-si duca rolul pana la capat, interpretand avocata care il ajuta pe Sam pro bono, facand acest lucru, la inceput, pentru a fi vazuta cu ochi buni de catre colegi. Coloana sonora este compusa in mare din clasicele piese ale celor de The Beatles. In concluzie, este un film foarte bun, foarte realist, care trebuie vazut indiferent de varsta, zic eu.
serghei_romanu pe 23 Decembrie 2009 22:43
Merge la inima
O poveste emotionanta, si o experienta de neuitat.Mi-a placut enorm de Sean Penn dar si de micuta Dakota.Nici Michelle Pfeifer nu te lasa indiferent pentru ca este foarte credibila in rolul de avocata.Ce m-a impresionat a fost felul cum a fost regizat, am intrat deosebit de repede si usor in atmosfera filmului.Foarte bun il recomand tuturor.8/10
monicarusu25 pe 27 Ianuarie 2013 18:14
e un film foarte bun care te tine in fata televizorului pana la sfarsit.
masha pe 04 Februarie 2010 22:32
m-a emotionat tare mult filmul,poate si datorita coloanei sonore,clasicele piese ale beatlesilor.nu mi s-a parut a fi un film tras de par,ba din contra,mi s-a parut ca lucrurile au decurs firesc.il recomand tuturor,macar fanilor beatles!
blitz43 pe 19 Aprilie 2004 16:24
bah, interesant acest film!
Penn merita oscaru' (desi ochii aia inteligenti si sfredelitori il dau de gol in mai multe faze din film). Povestea e neverosimila insa. Sa i-o spuna lu' Mutu ca un om cu intelectul unui copil de 7 ani scoate din ele toate "fazele" alea inteligente la proces. Apoi rolul lui Michelle e super-tras de par. Face ea munca voluntara...
Americanii nu se dezmint nici de data asta...
Parerea mea!

corigeb pe 5 iulie 2010 17:51
:) ai mare dreptate..chiar e tras de par pe alocuri...si parca prea lung pentru povestea pe care o contureaza..cu indulgenta i-am dat nota 7
knoxuletz pe 21 Septembrie 2009 14:19
un film exagerat de interesant, care te face sa te gandesti la oamenii care nu au capacitati de 100% la nivel intelectual dar la randul lor au si ei sentimente si ganduri , afectiune si iubire. Eu am ramas placut impresionat si pot sa-l adaug in top 10 al meu :)
Diana_tgv pe 5 noiembrie 2009 21:44
Un film foarte bun, totodata interesant, o poveste care nu o vezi in toate filmele. Este asemanator intr-un fel cu forrest gump. Un lucru care nu prea mi-a placut a fost sfarsitul care este cam confuz. oricum ii dau nota 10!
PET pe 04 Aprilie 2004 22:06
In primul rand genul nu este COMEDIE.
In al 2-lea rand :

Cand implineste 7 ani, Sam isi da seama de limitarile sale si incearca sa o impiedice sa devina mai desteapta ca el.

PARDON ! El nu o impiedica sa devina mai desteapta de cat el. Din contra, el incepe sa o ajute ...

An0nim pe 15 Aprilie 2012 17:27
Printre puţinele filme la care am inceput să plâng . Filmul asta e o CAPODOPERĂ
Lukandee pe 17 Aprilie 2010 09:11
SP
Este pur si simplu dureros sa vezi un astfel de film. Am vazut inainte multe filme cu autisti si cu retardati, insa Sean Penn, un actor de mare calibru, reuseste sa faca un rol de neuitat. Sean Penn este un actor foarte foarte bun si o demonstreaza inca o data in filmul asta, care mi-a dat fiori.
corigeb pe 5 iulie 2010 17:53
Dustin Hoffman face totusi un rolmai bun in Rain Man, ti-l recomandat.Intr-adevar Sean Penn e si el f talentat insa consider ca filmul asta nu i-a evidentiat atat de bine talentul actoricesc..
Lukandee pe 6 iulie 2010 09:27
adevarul e ca nu-i cel mai bun film al lui, dar tot joaca bine fata de ceilalti. o sa ma uit, mersi. :)
Butterflies pe 07 Septembrie 2011 08:54
drama aceasta nu este o drama obisnuita.... are ceva aparte, ceva ce te rascoleste pana in adancul sufletului si te face sa plangi ,te face sa te gandesti mai bine daca uneori unui copil ii este mai bine alaturi de oameni instariti care sa-i ofere orice isi doreste sau alaturi de oamenii care-l iubesc neconditionat indiferent de starea lor psihica sau materiala ....
BeNnY pe 22 Aprilie 2004 16:42
Ce faze inteligente? La faza aia cu "what's parenting about" cita din Kramer vs Kramer (film care l-au vazut ei la "Video night")
emanuel pe 05 Aprilie 2004 14:09
Am modificat, iti multumim ca ne-ai atras atentia.
Ghemot pe 19 Februarie 2018 23:17
Un film de dramă profund impresionant!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lupul_alb pe 16 Octombrie 2016 17:15
un film impresionant. foarte frumos jocul actorilor mai ales Sean Penn
PaulCristian pe 22 Decembrie 2015 23:07
Ce bine joaca Sean Penn in filmul asta! bravo, genial!
dianaef pe 14 Decembrie 2015 23:21
Chiar mi-a placut. Am plans cu lacrimi amare, dar bine macar ca finalul nu iti strica ziua.
mihaelatb pe 28 Martie 2015 17:49
un rol bun facut de Sean Penn, o prezenta mai mult decat agreabila, a uneia din actritele mele favorite : Michelle Pfeiffer si un un scenariu ...SF.
O avocata care nu apara pe degeaba si nu pierde- o replica feminina a personajului jucat de Robert Downey, Jr., 13 ani mai tarziu- un retardat cunoscator a tot ce inseamna 8 in biografia Beatles si o mama adoptiva care aduce suspect de mult cu mama din Kramer vs. Kramer (vezi povestea cu dormitorul). Rapacii devin painea lui Dumnezeu, retardatii tin speechuri memorabile, etc. Cam telenovelistic si cu o tendinta pronuntata de a stoarce lacrimi. si lung, lung!

maryuselu pe 06 Martie 2015 14:17
RECOMAND :DDD!
Recomand cu placere filmul ! foarte bun o lectie de viata !!!
Tamara99 pe 20 Ianuarie 2015 16:40
In multe dintre comentarile citite,se vorbeste despre punctele slabe ale filmului,insa mai bine ne amintim ca oamenii devalorizeaza persoanele cu astfel de probleme,uitand de bunatatea sai naivitatea lor.Sam se arata a fi capabil de iubire,in ciuda diagnosticului sau si a parerii pe care oamenii o aveau despre el,dovedindu-se capabil sa o creasca pe Lucy Diamond.Sam este si un prieten bun,ce da dovada de multa intelegere,impresionandu-si avocata.Distributia si coloana sonora de exceptie.
lili22 pe 21 Februarie 2013 00:35
foarte siropos filmul, pentru coafeze
De apreciat rolul lui Sean Penn care face ce poate, dar pe scenariul acesta lacrimogen.Am numarat nu stiu cite greseli in scenariu, cea mai grava e cu prietenii.Asta caracterizeaza un autist.imposibilitatea de a avea o relatie normala..Autistii, retardatii nu au astfel de prieteni.Michelle a fost isterica, personaj care nu il vei intilni in viata.Copilul a fost dragut.
lumaxya pe 13 Februarie 2011 00:18
Un film care merita vazut. Cum incearca un om sa-i salveze viata copilul sau, el fiind in acelasi timp un tip " diferit":).
Andrei843 pe 14 Aprilie 2014 13:38
Un film cutremurator, care ne arata ca cei care au probleme mintale totusi nu sunt nebuni in adevaratul sens al cuvantului. Poate cei nebuni suntem noi, cei din jurul lor, care cateodata ii tratam ca pe niste retardati. Raman la aceeasi parere: Un film IMPRESIONANT.
oana.andreea pe 13 Februarie 2014 01:32
Doamne cat am mai plans la filmul asta , un film asa frumos si tristtttttt
Merita 10 din partea mea, numai cat am plans :(

andreea7214 pe 28 Iunie 2013 13:56
Filmul e unul dintre cele mai frumoase pe care le-am vazut eu in ultima perioada , chiar daca e mai vechi , e uimitor ce face Sam pentru a avea dreptl sa-si creasca fetita.
A, si intre Sam si Rita nu se infiripa nicio poveste de dragoste...

xerses pe 27 Iunie 2013 22:07
Mi-a placut enorm acest film . asa ca il recomand din inima.
deadlord pe 03 Iunie 2013 20:47
Foarte bun.Un film care a reusit sa ma emotioneze. Mi-a adus aminte de "Rain Man". O poveste despre reliatia dintre tata si fiica. Scenariul este foarte bun, regia este interesanta, dar potrivita pentru un astfel de film. Distributia este de exceptie. Sean Penn este absolut fenomenal. Nu il credeam asa un mare actor, dar filmulul acesta arata exact de ce este in stare. Si Michelle Pfeiffer este fenomenala. Au reusit sa transmita emotia necesara unui asemenea film. Un film ce trebuie neaparat vazut.
alex_il_fenomeno pe 02 Iunie 2013 18:30
O drama cu adevarat nemaipomenita, care isi merita pe deplin toate aprecierile si atentia de care a beneficiat de-a lungul timpului... Cand urmaresti un asemenea film, chiar ajungi sa fii fericit pentru ceea ce esti in pielea ta, sa uiti de anumite reprosuri pe care ti le aduceai in trecut, atunci cand vezi cat de nepretuita este normalitatea... Povestea este foarte profunda, insa cred ca nu ar fi fost asa daca nu interpretau niste actori ca Sean Penn, Michelle Pfeiffer sau chiar Dakota Fanning... Un film de vazut si revazut.
Iulidesprefilme pe 12 Martie 2013 16:30
Dakota Fanning: "Iubesc actoria. Nu aş da-o pentru nimic în lume. Nu mă gândesc la asta ca la o slujbă. Este distractiv pentru mine."
liviuneagu pe 20 Februarie 2013 21:57
Eu sunt Sam
Mi-a placut sa revad acest film de exceptie. Sean Penn este un actor desavarsit, drept pentru care nici aici nu se dezminte...
Tyybi1 pe 28 Ianuarie 2013 16:07
Mi-a placut foarte mult filmul. Sean Penn a prestat nemaipomenit. Merita vazut !
Andrei.Ciprian pe 28 Ianuarie 2013 14:50
Impresionant!
Actingul este de exceptie!!Michelle Pfeiffer este superba,Dakota Fanning e minunata si dupa umila mea parere Sean Penn face cel mai bun rol al sau(peste cel din Milk) un rol dificil dar interpretat excelent de Sean Penn care demonstreaza ca este un actor excelent.Filmul este bun,emotionant,o poveste de viata.De vazut!
cosmin_kedii pe 18 Ianuarie 2013 09:53
Bun film. Sean Penn într-adevăr scoate personajul din Sam. El este iubitor, și în ciuda defectelor sale, el este un om bun și un tată minunat.
pisicuta1 pe 14 Aprilie 2012 22:55
da
e un film exceptional mi a placut si l am revazut!.....................
sallyuk pe 30 Decembrie 2010 15:22
pur si simplu extraordinar. l-am vazut o data si apoi l-am regasit in programul tv, i-am spus mamei care s-a si uitat, dar eu n-am mai rezistat sa-l mai vad o data.