Păreri High Noon

(1952)

La amiază

alex_il_fenomeno pe 25 Mai 2012 19:33
un western clasic , atat de reusit incat ma incumet sa il incadrez in primele 25 ale tuturor timpurilor prin atmosfera creata , subiectul complex , varietatea personajelor , intrigile de culise , tensiunile , si de asemenea nu trebuie sa omitem distributia , unde activeaza fantasticul Gary Cooper , cu un personaj atat de bine jucat incat parca rolul a fost scris pentru el insusi ! nu stii cat de bun este pana nu il urmaresti , recomandandu-l tuturor cu o deosebita placere .
Mr.Halloween pe 10 Mai 2015 16:50
Nota 9,5
Unul din Western-urile mele preferate. Ador coloana sonora iar prestatia lui Gary Cooper e impresionanta.
nick-azh pe 07 Martie 2014 09:25
High Noon (La amiaza)
Numele westernului High Noon vine de la ora la care ajunge cu trenul Frank Miller in oras. Acesta din urma cautand razbunare dupa ce seriful Will Kane l-a trimis la inchisoare in urma cu 5 ani. Actiunea se desfasoara in descurs de o ora si jumatate, timp in care oamenii se pregatesc de sosirea nelegiuitului Miller. Foarte interesant filmul, fapt reprezentat si de locul pe care il ocupa in preferintele fanilor de filme western.NOTA 10+
bluci pe 17 Februarie 2014 21:45
High Noon un film de nota 10 - deosebit de impresionant indiferent de varsta.
radu3455 pe 16 August 2013 14:19
un western clasic foarte bun,mi-a placut cum a jucat in special Gary Cooper,merita vazut nota 9
cotzofica pe 18 Februarie 2013 10:27
Un western ceva mai diferit decât altele. În primul rând are o durată mai redusă, nu predomină împuşcăturile, ci mai mult latura psihologică. Lee van Cleef are un rol mult prea redus în film (nu cred că are vreo replică), dar Gary Cooper şi Grace Kelly sunt magistrali.
CriticFin100La100 pe 07 Februarie 2013 18:07
Mi se pare un western foarte bun, iar ceea ce mi-a placut, in comparatie cu multe westerne, este faptul ca nu sunt doar impuscaturi fara sens tot filmul. Acest film chiar are un scenariu bun, actori care joaca foarte bine, si o poveste in spate, este un film pe care il recomand.
Iulidesprefilme pe 04 Noiembrie 2012 13:39
Eroul este singur împotriva celor patru bandiţi care au jurat să-l omoare...Interesant şi cântecul -temă a filmului: "Nu mă părăsi..."
Vorador pe 26 Iunie 2012 23:11
Timeless
Un western mai diferit,este mai mult un film psihologic axat pe personajul principal.Un film foarte bun bun care nu trebuie ratat.
tatucu_alin pe 24 Mai 2015 15:45
Un Western foarte bun,mie mi-a placut la nebunie.
Continutul review-ului trebuie sa aiba minim 50 caractere

rafaelionita8_gmail_com pe 13 Iulie 2015 17:33
Porcarie.
Cum naiba va place filmul acesta praf ? Un film oribil de prost.
alex43497 pe 15 iulie 2015 23:18
inca odata.asta e film de nota 1?
alex43497 pe 29 iulie 2015 11:55
High Noon nu e titanic sa i dai 1.
El_KaPpa pe 16 Noiembrie 2020 12:37
8,1/10
"You risk your skin catching killers and the juries turn them loose so they can come back and shoot at you again. If you're honest you're poor your whole life and in the end you wind up dying all alone on some dirty street. For what? For nothing. For a tin star."

Un western clasic total pe gustul meu, adica mai mult pe dialog de calitate si pe construirea atenta a terenului de lupta si mai putin pe impuscaturi. Daca n-ar fi suferit de ceea ce sufera o mare parte dintre filmele acelor ani, adica trecerea rapida peste deznodamant, probabil i-as fi dat si mai mult. Cat despre Gary Cooper nu stiu daca este chiar de Oscar rolul, dar sigur iti ramane intiparit in memorie personajul sau si felul in care este interpretat.
Un must see pentru fanii filmelor clasice, in special pentru fanii westernurilor.

kakapo pe 01 Ianuarie 2017 12:54
...posibil unul dintre "cele mai inteligente' westernuri, in care dorinta de razbunare a unor nelegiuti, care urmeaza sa se reuneasca in miezul zilei, la sosirea trenului, provoaca panica in randul locuitorilor oraselului Hadleyville din Vestul Salbatic...
Kuhaylan pe 08 Noiembrie 2016 11:19
WD 1
.....................................................
Tim22 pe 30 Iulie 2015 18:24
Un film excelent
Gary Cooper a câstigat Oscarul pentru cel mai bun actor în aceastã povestire clasicã a unui om al legii care apãrã singur un oras de cetãteni lasi, împotriva unei bande care cautã sã se rãzbune.
blackmore pe 11 Octombrie 2019 01:19
Unul dintre cele mai bune westernuri americane.............
eduard_stratan pe 25 octombrie 2021 00:14
alex43497 pe 08 Mai 2015 22:53
E cel mai bun film pe care l-am vazut,si da,am vazut multe filme.
rafaelionita8_gmail_com pe 13 iulie 2015 17:32
Cum sa iti placa porcaria asta de film. Scenariu praf , actorii praf , totul praf. Merita nota 0.
alex43497 pe 15 iulie 2015 23:18
mai bine decat 1.adica ce?High Noon e cumva titanic?
cosmin_kedii pe 13 Aprilie 2013 16:21
High Noon (1952), de Fred Zinnemann este, din nou, o capodoperă care se potrivește perfect în conformitate cu cele mai importante filme western de la Hollywood.