Păreri High and Low

(1963)

High and Low

cezarika21 pe 13 Ianuarie 2015 10:34
O societate japoneză în declin moral
Un om de afaceri aflat în pragul unei tranzacţii importante în care-şi investise întreaga avere este anunţat telefonic că i s-a răpit fiul şi i se cere ca recompensă o sumă imensă care riscă să-l ruineze. Plata este făcută, omul ajunge la sapă de lemn, iar poliţiştii încep o investigaţie intensă pentru a da de urma răpitorului.

"Tengoku to Jigoku" (în traducere "Raiul şi Iadul") este un film poliţist cu o structură solidă, care combină atât investigaţia detectivistică, cât şi dramele personale ale celor implicaţi în acest caz odios. Onoarea, valoarea morală supremă a poporului japonez, este pusă de regizorul Akira Kurosawa în contrast cu invidia, cu lăcomia de bani şi cu decăderea morală, conturându-se imaginea unui declin moral al poporului japonez după cel de-al Doilea Război Mondial.

Încă de la început, Kingo… citeşte

lili22 pe 01 Mai 2019 12:47
Nu este cel mai bun film realizat de Kurosawa.E un film politist albnegru.Interesant dar nu iesit din comun.
Dimz pe 29 iulie 2019 08:40
N-a zis nimeni ca e cel mai bun film a lui Kurosawa. Oricum, e doar parerea ta. Asa cum si parerea mea e ca Ikiru este poate cel mai supraapreciat film al lui.