Păreri Haute tension

(2003)

Înaltă tensiune

Farista pe 20 August 2006 23:16
eu cred ca Cecile De France avea 2 personalitati. Ea era de fapt criminalul. Faptul ca era prietena cu tipa aia si faptul ca a fost invitata in casa ei s-a intamplat doar in imaginatia ei. Filmul a avut cateva scene tari, dar finalul, desi s-a vrut a fi socant, a cam dezamagit.
Cristake pe 25 septembrie 2011 23:42
sunt perfect de acord, cred ca putini au inteles filmul. Dupa ce am vazut finalul asta a fost si gandul meu, faptul ca cele 2 nu erau prietene si ca toata chestia cu examenele etc au fost in imaginatia ei.
Cosmina pe 09 Februarie 2008 16:50
unul din filmele mele preferate,desi nu am inteles cine este defapt criminalul...dar poate k tokmai de aceea mi`a plakut tare mult...pare atat de real....este un film extraordinar si cei kre ma contrazik ku sigurantza sa`l mai vizioneze ink o data si apoi o sa`mi dea dreptate...inspaimantator:X
fr4t3ll0 pe 7 septembrie 2009 23:24
mie imi place filmul, numai ca detest scena cand ii rupe lu' ala capu' cu dulapul (la propriu). Scena de o FALSITATE CRASA. dar in rest e super misto filmul. Chiar il recomand.
worde pe 18 Mai 2010 02:52
www
atmosfera filmului este ok.nu prea apar cliseele holywoodiene ceea ce este ok
silv_xd_tweety pe 23 iunie 2010 17:28
mie imi plac cliseele hollywoodiene :D
Mastragaci pe 06 Ianuarie 2011 18:05
imi plac filmele in care personajul principal sufera da sindromul dublei personalitati . de aceea ii dau nota 9
alex_il_fenomeno pe 25 Septembrie 2011 19:44
un thriller psihologic fabulos , un film remarcabil care a avut niste momente de extrema tensiune ! nu ma asteptam ca actiunea sa ia aceasta intorsatura , si cu atat mai mult sa aflu cu stupoare cine este de fapt criminalul ! decorurile , desfasurarea , totul este excelent facut ! ma bucur ca si Romania si-a adus un beneficiu la aceasta productie !
CristiN pe 03 Februarie 2011 02:46
Ce pot sa zic , mie mi-a placut filmul . Fiecare cu genurile lui . Gusturile nu se discuta .
otonis pe 11 August 2010 02:11
O alta franciza sangeroasa. Lesbianca pshihopata cu dubla personalitate se indragosteste de un castor de acelasi sex, si cum castorul asta cu dantura supradimensionata si fata de coropisnita se crede prea frumoasa ptr. lesbianca si se lasa greu cucerita, lesbianca recurge disperata la vechiul principiu dupa care nu, inseamna de fapt da, si inlatura orice obstacol din calea dragostei neimpartasite. A se observa pe parcurs monotonia condimentata cu ketchup din belsug. O reteta intalnita-n toate filmele care n-au o poveste suficient de atractiva, si un buget pe masura. Sincer, ma asteptam la mai mult. :(
Ii dau totusi un 5, ptr. ca mi-a satisfacut vizual pofta barbara de violenta.

gothbeast666 pe 17 octombrie 2010 22:29
da, şi oana pellea are a rezistat mai mult de 5 minute "ucigaşului", merită şi ea un 5 :))
Mr.Halloween pe 17 mai 2015 13:04
POSIBIL SPOILER!!!
mvpsebi pe 05 Martie 2012 10:16
Scuzati profunzimea...
La figurat, te fute'n urechi cat de smecher e. La propriu, te alinta'n urechi cu doua piese misto: Sara perche ti amo si New Born, ma bucur ca le'am redescoperit.
Un horror dezinhibat, cu personalitate...
Insa ce ma socheaza mai mult decat filmul in sine e cum a ajuns regizorul Alexandre Aja, de la aceasta minunatie, sa faca Piranha 3D?! Fuck!

crisan bibian pe 09 Mai 2007 15:17
fain filmul Haute Tension. Prima oara l-am vazut exact pe data de 30 decembrie 2005. Te tine in suspans si zic ca merita vazut, numai atentie !!!! nu luati in serios ce se intampla in film. Deci...e un film...nimic mai mult.
anonim pe 22 Octombrie 2004 18:54
un film pentru psihopati !!!
arnoldroland pe 25 Decembrie 2011 18:40
Almost Perfect !
Inainte sa-l vad nu eram atat de sigur ca va fi ceva "tare" in materie de horror, insa, asteptari aveam destule, dar dupa ce l-am vazut, mi-am dat seama ca tocmai urmarisem un "brilliant horror" ce reusise, de fapt, sa ma captiveze inca din prima clipa. Il recomand cu toata inima + vad ca francezii cand fac ceva "ca lumea", nu se joaca, intrec tot ce misca in cinematografie, cel putin in filme de acest gen (desi cam rar) ;)
mcatalin pe 05 Octombrie 2010 14:33
Cel mai bun film horror pe care l-am vazut pana acum.
smire pe 18 noiembrie 2011 12:23
te credm dar imi poti spune si mie cum il pot vedea? ms
Cocis Larisa pe 21 Octombrie 2004 00:55
wwuuuaaaawwww.....merita neaparat vazut!! E super sadic!!! Acum inteleg de ce se numeste Inalata Tensiune...pt ca e o tensiuneeee cand te uiti la film....de nu poti sta pe scaun...
crisalisa pe 23 Aprilie 2011 01:01
Crisalisa
Recomand filmul.Cecile joaca bine avand dubla personalitate....iar sfarsitul...minunat :)
michael_mike pe 14 Decembrie 2006 14:58
inca un horror naspa...
qawHaq pe 08 Iunie 2013 11:18
Poate pentru ca a avut ghinionul sa-l vizionez imediat dupa "Martyrs" (cunoscatorii stiu despre ce vorbesc), mi s-a parut fad, plin de clisee, chiar plictisitor. Tema dublei personalitati, tratata in stil hollywoodian, devenit deja banal, aici sfideaza inteligenta privitorului. Nu-l consider chiar pentru "zmeura" insa nici in top 500. Asa si-asa, spre slabut.
Vorador pe 10 Ianuarie 2012 21:25
Cu acest film si-a inceput cariera Alexandre Aja,apoi a urmat The Hills Have Eyes si Mirrors.Pentru cei care au nelamuriri cu finalul,eu cred ca tot filmul este recapitularea intamplarilor la cele intamplate prin viziunea personajului principal,de aceea filmul incepe intr-un spital de nebuni si tot acolo se incheie cu cuvintele ''Nu voi lăsa pe nimeni sa mai intervină intre noi''.As putea sa spun mai multe dar nu pot,poate ca cineva vrea sa-l vada si ii stric surpriza de la final.
mu_zz_i pe 27 Aprilie 2006 20:51
Initial cand am vazut ca sunt in Peugeot-ul 207, cu o muzica cei drept misto (Romina si Albano) si cu o zi superba am zis ca se duc pe o plaja din Biarriz.Am crezut gresit. E un film klumea mai ales ca este si european. Eu nu am inteles o singura chestie si aia destul de importanta: cine era defapt criminalul? Totul se petrecea in mintea aleia sau chiar exista un criminal?
anomin pe 14 Aprilie 2006 23:16
Un film pentru puternici!Prea dur,prea sadic!Cecile de France are o fata,zici ca a evadat din puscarie,asasinul de abia moare,si romanii mor repede adica Oana Pellea si tasu lu fata aia,dar si jandarmu!Chiar au facut bine ca l-au interzis sub 18 ani,caci la americani s-a dat maximul:Nerecomandat sub 17 ani,dar in alte tari e interzis sub 21 de ani!
Merita vazut doar dak ai curaj!

Smrs pe 28 Decembrie 2022 23:36
Slăbuț
La început pare un horror puțin forțat, cu o familie retrasă într-o preerie dintr-un izolat sătuc francez, din dorința de a trăi la o fermă proprie, dar în zona căreia dă târcoale un vidanjor crimineal și nebun, supărat pe viața lui și cu o pasiune pentru gagici de 25-30 ani. Seamănă puțin cu Jeepers Creepers la faza asta. Doar că finalul schimbă tot și aflăm că colega cu care venise fata cea mare a familiei din preerie ca să învețe pentru examene nu e ceea ce pare și suferă de o tulburare psihică gravă. Am avut o senzație de deja-vu pentru că am mai văzut un film exact la fel, dar mai bine realizat. Ce nu se explică la final este precedenta scenă criminală din film, când vidanjorul se satisface cu un cap tăiat.. cine era, când, unde?
Mr.Halloween pe 17 Mai 2015 13:04
Inca un film pe care l-am evitat mult timp si cand am decis sa-l vad mi-a placut la nebunie.
Cosmy16 pe 16 Octombrie 2014 01:09
FOARTE BUN
Un film bun care te tine in suspans il recomand nota 10:)
anamaria1234 pe 18 Octombrie 2013 22:50
De vazut.
Mi a placut.Putin cam multa crima dar nu m am asteptat sa vad fluturasi. "Asa da".
tanitamagia pe 17 Octombrie 2012 23:13
PORCARIE MAXIMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Film mai prost ca asta nu am vazut. Este foarte prost! Un film pentru psihopati. Mult prea sadic. Daca ar exista nota -0 pe aia as dao. Nu are nici un fel de actiune si nici nu prea intelegi mare lucru din el decat ca un individ omoara in cel mai crud mod posibil niste oameni printre care si un copil. Chestia cu copilul mi s-a parut dezgustatoare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Valex pe 03 Noiembrie 2011 20:51
Am vazut filmul pentru prima data acum vreo 4 ani si l-am revazut de curand, mi-a ramas intiparit in minte ca un film foarte bolnav.
into_the_labyrinth pe 20 Mai 2013 23:55
Atenţie conţine spoilere mari!
...Deci nu citiţi decât după ce aţi văzut filmul! Fenomenal! Complet dement! E cel mai bun thriller pe care l-am văzut în ultimii ani! (În fine, poate fi şi horror, dar este construit, la bază, ca un thriller). Şi nu spun asta pentru că aş avea gusturi excesiv de morbide, ci pentru că ar trebui predat oricărui nou-venit în lumea filmelor de gen. Două lucruri m-au frapat: felul în care tensiunea acumulată în spectator atinge cote insuportabile (la un moment dat am vrut să nu mă mai uit, ceea ce nu mi s-a mai întâmplat, cred, niciodată) şi pasiunea cu care îţi vei dori ca sadicul ucigaş să fie, în sfârşit, prins, precum şi finalul-bombă. Am văzut multe thriller-uri cu accente horror, dar unele m-au plictisit pentru că se vedea că sunt contrafăcute. Acesta este VIU, trezeşte emoţii, te face să participi cu adevărat la el. Poate cam exagerată… citeşte
cosmin_kedii pe 10 Februarie 2013 08:38
Acest film este un șoc excelent, care este mai mult decât pot spune pentru majoritatea filmelor de groază
andreisri pe 10 Februarie 2012 19:58
andreisri
Numai este un secret francezi stiu sa faca filme Horror nu gluma superb filmul nota 10 ca sa zic asa. RECOMAND
radu3455 pe 30 Decembrie 2011 13:44
un horror superb mi-a placut foarte mult ma tinut in suspans pana la final nota 10
paul2000 pe 12 Iulie 2011 18:03
Un film horror foarte bun, plin de suspans si imprevizibil! Actorii joaca bine, suspansul este prezent, momentele infricosatoare nu lipsesc nici ele, iar finalul este neasteptat! Filmele europene sunt superioare si greu de ajuns de altii! Merita vazut de toti fanii genului! Recomand!
cosmin742000 pe 28 Martie 2012 00:50
Cel mai bun horror frantuzesc vazut de mine , daca nota lui e 4 ganditi-va ce fel sunt restul.