Păreri Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

(2011)

Harry Potter și talismanele morții: Partea 2

denis pe 12 Aprilie 2008 15:48
Cartea e minunata sper sa fie asa si filmul
Ariel6 pe 15 aprilie 2011 11:50
Abia astept ! Abia astept sa vad partea cu Severus Snape ..:D " Povestea printului semipur " [ cei care au citit cartile stiu despre ce vorbesc ] ... Severus Snape e personajul meu preferat. [ nu comentati ce am zis daca nu ati citit cartea 7 ;) ]
cj_maria88 pe 10 noiembrie 2011 13:19
http://www.youtube.com/watch?v=e1KUtW761ZA&feature=results_video&playnext=1&list=PLB40C81DBE9631888 Nicholas Hooper - In Noctem Lyrics
legolas05 pe 22 Februarie 2011 19:16
super fain
am vazut filmul azi,este foarte,foarte frumos,seria s'a terminat cum nu se putea mai bine,printr'o capodopera,prima parte din serie si cu asta imi plac cel mai tare,sincer mie imi pare rau ca s'a terminat aceasta incredibila serie
camaleonii pe 17 Iulie 2011 13:31
Filmul copilariei mele
Mai violent ca niciodata, mai intens ca niciodata, mai alert ca niciodata, mai romantic ca niciodata, mai dramatic ca niciodata, mai ironic ca niciodata, mai spectaculos ca niciodata, mai emotionant ca niciodata.
Impresionant de la inceput pana la sfarsit, filmul creste in tensiune si suspans pas cu pas, toate misterele se dezleaga avand parte de multe surprize , in special din partea unui personaj care pana in acel moment se credea a fi aliatul lui Voldemort, culminand cu cele doua batalii epice: prima intre Hogwarts si armata lui Voldemort, iar cea de a doua dintre Harry Potter si Lord Voldemort din care numai unul poate supravietui.
Finalul este unul emotionant, foarte bine conturat de sentimentele si replicile personajelor , marcand sfarsitul unei ere, dar si inceputul alteia.
Daca despre actingul celor trei personaje principale (Harry, Ron, Hermione ) nu mai… citeşte

diana1 pe 23 iulie 2011 01:07
same on here...filmul si cartea copilariei mele....
marian_studio_music pe 8 martie 2016 11:33
Foarte bine punctat!
anamaria_desteapta pe 07 Iunie 2009 20:53
Harry Potter
Cartea e bestiala sunt sigura ca asa o sa fie si filmul!Merita sa o cititi!
BlackJack pe 20 ianuarie 2011 19:22
Rectific : Merita sa le cititi pe toate !!! Sunt foarte tari ! :P
Cherly pe 20 iulie 2011 12:23
Daca ai cinematograf acolo cu siguranta va rula...
valigeo96 pe 01 Septembrie 2009 18:58
Asa cum am precizat astept cu sufletul la gura acest film
Partea 1 a fost geniala...nu gasesc alt grad de comparatie pentru film...partea a 2-a este probabil cel mai asteptat punct si anume incheierea unei serii ce a marcat o generatie...go HP !!!
VeveeveV pe 1 ianuarie 2010 18:54
Nici sor-mea nu mai are rabdare..
valigeo96 pe 23 ianuarie 2011 10:51
:))) sper sa traiasca si sa nu rateze finalul seriei ...peace!
AeroX pe 14 Iulie 2011 23:23
Tratat mizerabil de niste fani puristi ai cartilor si de rablagitii de la Oscaruri
***recenzie super laudativa de 10 pagini Word, scrisa in 4 ore, eliminata pe 14 ianuarie 2012 de catre autor, acesta fiind coplesit de numarul prea mare de Incuiati de pretutindeni***

Reeditat la 27 februarie 2012:

Cu toate ca a avut printre cele mai pozitive recenzii din 2011, culmea, a fost calcat in picioare, in cel mai defavorabil mod, unul lamentabil, de 2 categorii de persoane.
Prima categorie: fanii puristi ai cartilor, acei dezamagiti(complet) neintelesi, care habar n-au ce inseamna o adaptare si cata munca se depune la realizarea acestor filme si cat de imens de talentata e echipa care a lucrat la ele!
A doua categorie: bosorogii de la Academia Americana de Pilme cu P, de la pile. Acestia n-au inghitit primele 2 filme ale lui Columbus...si cam aceeasi idee le-a ramas intiparita si acum, nevrand sa dea importanta acestei serii. Oricum, stiti… citeşte

Liviu2995 pe 15 iulie 2011 00:17
Am citit tot iti vine sa crezi:))Da dupa ce ai scris tu aici cred ca nu ai facut spoilere de loc pt ca majoritatea intamplarilor sunt din carte asa ca nu-ti face griji.Deci in concluzie filmul este EPIC la fel cum am spus de atatea ori.HARRY POTTER FOREVER!!! P.S:Nu am vazut filmul pt ca in Buzau inca nu-l da sper ca peste 1 saptamana sa am onoarea sa il vad.
DARK333REM pe 15 decembrie 2011 12:55
FeLiCiTaRiLe MeLe AeroX :)
yoana1997 pe 15 Iulie 2011 09:42
Capodopera!
L-am vazut si e..wow!Cu siguranta cel mai bun din serie si dupa parerea mea,e mult peste celelalte.Nu e chiar ca in carte,dar oricum e o poveste geniala si actorii joaca foarte bine, efectele sunt spectaculoase si muzica foarte bine aleasa.Chiar sper sa castige multe premii si sa doboare multe recorduri.Merita.
adycris pe 25 iulie 2011 21:06
Sunt de acord cu tine, am fost la cinema si l-am vazut de doua ori. Un film bun care s-a sfarsit pe masura. Merita sa il vezi de cateva ori 3D.
manu212 pe 11 Septembrie 2009 19:50
Am citit toate cartile, dupa parerea mea, ultima este cea mai buna... senzationala. abia astept filmul, sper sa nu dezamageasca... .
Ioanagtr pe 19 iulie 2010 17:42
De acord.
pe 19 august 2011 15:22
alex.eu pe 03 Ianuarie 2011 11:54
Capodopera!
Un film pur si simplu extraordinar.Pacat ca J.K Rowling a oprit seria magica care ne`a dat tuturor emotii in suflet.
Partile 1 si 2 au fost filme care era frumos sa le vezi in familie.Cu timpul celalalte serii au devenit si ele niste filme cu suspans,aventura,si multe altele.
Nu cred ca va aparea alta serie cum a fost seria Harry Potter.Si chiar nu inteleg cum toate fetele de 12-16 ani dau importanta seriei Twilight.Nu am spus ca acea serie nu merita atentie dar sa fim seriosi Harry Potter se uita de sus la Twilight.
Anyway un film care merita vazut!

valigeo96 pe 23 ianuarie 2011 10:56
ai MARE dreptate...si in seria harry potter gasesti tot c ai putea sa primesti vreodata de la un film...lectii de viata,dramatism,suspans,actiune,umor etc...toate descrise impecabil ...HP FOREVER!!!
cercetas pe 26 august 2011 18:13
"TOATE fetele de 12-16 ani dau importanta seriei Twilight". Ma fac ca nu am vazut asta. Ce sa le ceri unora?! Dar revenind la ceea ce a spus valigeo96 in legatura cu lectiile de viata... Intr-adevar. Si eu sunt de parere ca Harry Potter a schimbat perceptia despre viata a multor persoane. Cel putin mie una mi-a schimbat-o. E adevarat ca uneori unii trebuie sa mai aiba si ochi si simtire pentru a intelege unele aspecte, dar atata timp cat acestea au fost percepute corect de o parte din cei care au luat parte la fenomenul Harry Potter cred ca, intr-o masura sau alta, cartile si filmele si-au atins scopul.
septick pe 14 Iulie 2011 18:48
Am avut ocazia de a viziona filmul astăzi, în avanpremieră şi a fost peste orice alt film Harry Potter, egalând cele mai bune filme văzute de mine vreodată.

Pentru început, include toate momentele (mai mult sau mai puţin importante) din ultima carte din seria fenomen a lui J.K. Rowling. Scena de la Gringotts este completă, la fel şi povestea lui Snape. Coloana sonoră este de-a dreptul epică – moartea vrăjitorului (Harry Potter sau Voldemort – vă las pe voi să descoperiţi care dintre ei) dându-ţi fiori pe şira spinării. Lupta dintre bine şi rău n-a fost niciodată mai bine ilustrată. Emoţionant şi spectaculos, ultimul Harry Potter este de-a dreptul mirific. De această dată David Yates nu a mai dat greş cu efectele speciale, precum în prima parte, deci nu aveţi de ce sa va faceţi griji în această privinţă.

De asemenea, este,… citeşte

marian_007bond pe 26 Februarie 2010 12:24
HARRY POTTER
PRESIMT CA HARRY POTTER O SA BATA TOATE RECORDURI FILMELOR EXISTENTE PE PLANETA
MissBlossom01 pe 11 aprilie 2010 12:40
nu neaparat,sa stii ca e pe locul 2 sau 3..dar harry potter sigur e pe locul 1 in popularitate si o sa se vorbeasca mult timp despre el...
Gaby_Gabycool2011 pe 31 decembrie 2011 12:37
LOLL
kamy99 pe 20 Iulie 2011 15:33
Harry Potter si Talismanele Mortii-Partea a 2 a
A fost un film exceptional...Iar cei 10 ani de munca au meitat,oferind astfel o productie deosebita...
Desi Harry Potter s-a terminat va ramane in inimile multor copiii care au privit si au descoperit fantezia si aventuri uluitoarea pe tot acest parcurs...

HarryCineastul4 pe 21 iulie 2011 16:30
Exact!
MadaxD pe 01 August 2011 23:08
De ce s-a terminat totul? Mi-a placut filmul la nebunie, cred ca am stat nemiscata pe scaunul de la cinema ca nu cumva sa pierd vreo clipa. Disperata much?lol
anaoha2 pe 3 august 2011 15:01
same here :D
codrutlazarescu pe 18 Iunie 2011 11:17
FILMUL VA FI BESTIAL! Am vazut noul si din pacate ultimul trailer al partii a 2 a :(:(:( Filmul asta va marca o gneratie intreaga...eu cel putin am crescut odata cu cartile(in 1997 aveam 1 an :)):)) si putin mai traziu cu filmele( 2001) Cred ca toti sunteti de acord ca filmul asta va lasa urme adanci in copilaria tuturor.
Ciprian97 pe 17 iulie 2011 23:35
Chiar îţi dau mare dreptate , am copilărit cu Harry Potter şi chiar mâ gândesc că nu o să mai apară, o să o iau de la început când o să-mi fie dor de ele. :(
Teoharrypottera pe 11 mai 2013 20:55
NU stiu , adica am terminat carte ma refer la ultima carte de un an si de atunci vad in fiecare seara filmele,nu ma plictisesc , dar de fiecare data lipseste magia noutatii.
Sady pe 18 Iulie 2011 12:41
Super, felictari echipei care a realizat aceasta capodopera. Depaseste cu mult toate celelalte episoade din serie, totul bine ales si transpus, de la muzica , la efecte vizuale , de la story-line pana la emotia pe care reuseste sa o transmita. Un sfarsit demn de o poveste extraordinara care a marcat o generatie.
danymury pe 15 Iulie 2011 20:10
un film de exceptie, efecte, poveste mi-a placut mult de tot, pacat ca s-a terminat.
crissgheorghe pe 14 Iulie 2011 17:08
Nu m-am asteptat ca filmul sa fie atat, dar atat de bine realizat. Totusi, m-a uimit atat de tare, a surprins atat de bine toata seria incat nu cred ca il voi putea uita vreodata. Felicitari celor care au reusit sa ofere seriei Harry Potter finalul pe care l-a meritat inca de la inceput!
rugby92 pe 22 Iulie 2011 14:00
filmul este SUPERB..nu ma asteptam la asa final...imi pare rau ca totul s`a terminat
superdepeche pe 17 Iulie 2011 00:55
spectaculos
>>Absolut spectaculos un filmla care cred ca nu am respirat decat de vreo 5 ori intr-o ora.
Superb pur si simplu

Gaby_Gabycool2011 pe 23 decembrie 2011 07:09
aha
ane_mona pe 12 August 2011 13:03
filmul asta e ata de tare cu niste efecte si o poveste de nici nu-ti vine sa crezi ca a fost facut de mana omeneasca... e dea dreptul spectaculos ,incredibil
AeroX pe 12 august 2011 14:52
"nu-ti vine sa crezi ca a fost facut de mana omeneasca". Intocmai. D-aia ador filmele astea :x
cercetas pe 26 august 2011 12:55
Doamne... Ce frumos ai spus-o! :x
giulio1993 pe 15 Iulie 2011 23:38
grozav.foarte mult suspans si o poveste fantastica
Alex4Fun90 pe 12 August 2011 22:34
Impresionant . Pacat ca s-a terminat , nu cred ca va mai exista o poveste de genul asteia
mariusika98 pe 26 Iulie 2011 21:19
Super film!!!!!
am vazut ambele parti si sunt super tari felicitari emmei watson este o actrita exceptionala si impresionanta povestea cred ca o sa iau si cartile
MissBlossom01 pe 27 iulie 2011 20:55
O da,sa stii ca sunt foarte frumoase cartile :)
edy21 pe 19 Iulie 2011 21:38
EPIC !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tocmai am venit de la cinema si trebuia sa sar la tastatura sa comentez........sincer nu stiu de unde sa incep pt.ca as putea vorbi despre acest film ore in sir....dar voi incerca sa-l rezum cat de tare pot :))
Nici nu pot sa-l descriu in cuvinte......e EPIC E FENOMENAL cred ca mi s-a facut pielea de gaina de vreo 5-6 ori :)) in timp ce m-am uitat la el in primul rand Harry Potter a creat istorie it's something so big it's huge, si e ceva atat de special,magic e unic in lume pt.ca s-a strecurat in inima a catralioane de copii si nu numai si cred ca Hollywood-ul ar trebuii sa fie mandru ca are regizori ca David Yates si un film ca Harry Potter and the Deathly Hallows part.II si cred ca lumea si oameni ar trebuii sa fie mandrii si recunoscatori ca are o scriitoare de carti ca J.K Rowling !!!!!
Ca multi altii am crescut cu Harry Potter si intodeauna i-am fost "fidel" si am… citeşte

MissBlossom01 pe 19 iulie 2011 22:03
Exact,te inteleg perfect :P
HarryCineastul4 pe 21 iulie 2011 16:30
vorba lui AeroX!:))
MissBlossom01 pe 05 Aprilie 2010 11:43
Ultima carte e absolut superba, preferata mea.O sa revin cu un edit dupa ce voi vedea filmul.. sper sa castige in sfarsit vreun Oscar! Deja are reiew-uri foarte bune, ce final pe cinste :D.
Abia astept sa il vad,dar in acelasi timp nici nu vreau sa se termine, sincer, am crescut cu Harry Potter..
Dar nu se termina totul, mai avem probabil enciclopedia(daca o va scrie Jo),parcul din America(poate se va face si in Europa), Pottermore si multe altele.

"According to BoxOfficeMojo.com, despite Transformers: Dark of the Moon's two week head-start, the boy wizard beat them to the $1 billion mark. The final Potter film also tied Avatar for the fastest to reach $1 billion (19 days)."

Movie clips:

citeşte

cavallioty pe 5 aprilie 2010 21:38
big bang ai vrut sa zici:)):)):)),stii ce e ala big ben?
MissBlossom01 pe 1 august 2011 13:25
Si eu :D 588 era raspunsul de astazi.Astept mailul.
Badea Cristian pe 18 Septembrie 2008 15:51
O sa fie film serial !!!
twinkie pe 25 noiembrie 2010 19:00
e deja
Gaby_Gabycool2011 pe 23 decembrie 2011 07:08
cam asa
danny18 pe 15 Iulie 2011 21:48
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Este superb filmul...un sfarsit de nota 10. Pentru prima data mi-a placut sa ma uit la un film 3D la cinema.
Filmul contine momente emotionante care te fac sa simti si sa traiesti alaturi de Harry.
Va recomand cu tot sufletul sa mergeti la cinema sa-l vizionati! Eu chiar azi l-am vazut si mi-a placut enorm de mult!

danny18 pe 15 iulie 2011 21:51
Am uitat sa mentionez ca nu urmaream seria de fiecare data ce aparea un nou film...dar ultima parte indiferent ca iti place sau nu..te lasa cu gura cascata. Pacat ca sa sfarsit!
ancacarla pe 13 August 2011 19:21
exceptional
cel mai bun film ever ..a batut toate recordurile ... minunat..cel mai bun harry potter dintre toate cele 8 filme..si cartea 7 cea mai buna ..lumea harry potter este o creatie de geniu
marian_007bond pe 15 august 2011 12:01
ai mare dreptate
cj_maria88 pe 10 noiembrie 2011 12:43
ai dreptate! sincer merita din plin sa i-a un premiu! si chiar daca nu o sa mai fie si alte serii de la filmu harry potter ...tot am sa ma uit continuu la film...deoarece iti lasa o impresie foarte buna, si a meritat sa asteptam atata timp..... ma bucur ca sunt printre cei care admira acest film.....v-am pupat :*
HarryCineastul3 pe 17 Iulie 2011 21:23
Mistchief Managed!
M-am tot gandit: sa fac un review scurt sau unul lung? Nu stiu, am ajuns la concluzia ca o sa scriu pana o sa spun tot. Ok si eu la fel ca AeroX, daca vreti cititi, daca nu, treba voastra.
Sa incepem cu inceputul........... Filmul incepe mai bine ca niciodata, un fior pe sina spinarii disparand la fel de repede precum a aparut......... 3D a accentuat mult acest lucru. Dupa ce vedem figura aceea legendara de nepatruns a lui Snape, apare titlul! Mai bun ca niciodata! Mi-a placut ca n-au omis detaliul cu inscriptia de pe piatra funerara a lui Dobby.
Casa lui Bill si Fleur mi-a adus aminte de o cabanuta greceasca... Forte placuta!
Ajungem la momentul cand cei trei vorbesc cu Griphook si Olivander, niste discutii care au fost redate foarte bine! Insa a urmat unul din momentele mele preferate! Helena Bonham Carter jucand rolul lui Hermione care o interpreteaza pe Bellatrix!… citeşte

HarryCineastul4 pe 21 iulie 2011 16:29
:)) ma mir ca nu ctitica nimeni nimic.........
AeroX pe 22 iulie 2011 11:42
Nu? Uita-te la comentariile altora unde am eu de criticat ce critica altii =)) Apropo, e "Mischief", fara "t''. Na...ca tot te intrebai daca te critica cineva :)) =))))
xerses pe 17 Iulie 2011 20:32
Excelent film.Si mie imi pare rau ca s-a terminat aceasta poveste.
Crist11 pe 12 Iulie 2011 17:46
Sigur se lasa cu plans... Abia astept sa il vad desi, gandul ca se va termina ma macina.
AeroX pe 14 iulie 2011 17:24
Chiar am plans. Am fost miscat. sincer. Nici nu putea cineva sa-l faca mai bun! Chiar nu gasesc ceva, sa-i fi lipsit, adica ceva de mare importanta. A fost ...n-are sens. E filmul meu preferat din toate timpurile. Ce sa mai palavragesc...
Beatryce pe 27 decembrie 2011 11:48
Harry Potter is about confronting fears, finding inner strength, and doing what is right in the face of adversity. Twilight is about how important it is to have a boyfriend. - Andrew Futral =))=))
Ioanagtr pe 19 Iulie 2010 17:41
Va fi superb.No doubt. (Chiar trebuie sa fie minim 50 de caractere?)
mihai.mitza26 pe 10 Septembrie 2011 10:07
prea tare
sunt fan Harry Potter ! Intr-un fel imi pare rau ca se termina , insa orice inceput are un sfarsit...frumoasa ultima parte , insa dupa parerea mea nu este cea mai buna :)
cercetas pe 25 August 2011 14:34
Toata aceasta serie face parte din categoria filmelor la care simti nevoia sa te uiti. Le stiu pe toate secventa cu secventa si totusi, de fiecare data cand le revad ma uit de parca ar fi pentru prima data. Nici nu mai stiu de cate ori le-am vazut dar, in ciuda acestui fapt nu au reusit sa ma plictiseasca niciodata, iar acesta cred ca e mare lucru. Felicitari J. K. Rowling. Felicitari intregii echipe. Tot respectul din lume pentru voi.
MissBlossom01 pe 25 august 2011 14:50
Foarte frumos spus..
HarryCineastul4 pe 26 august 2011 23:13
Da.... si eu am acekeasi snetimente ca si tine! Bravo brav Cercetas!
Tanasi pe 21 August 2011 19:48
Capodopera
Pur si simplu extraordinar! Efectele 3d excelente , luptele si dialogurile sunt perfect executate, muzica care te acapareaza complet, totul este dur si crancen exact cum trebuie sa fie. Cel mai bun film din serie!
Pur si simplu la sfarsitul filmului mam oprit mijlocul salii de cinema , complet uimit si satisfacut de ce am vazut dar si cu o mare parere de rau ca nu voi mai putea vedea alte filme HP:(

Godric pe 22 Iulie 2011 00:46
Este un film exceptional desi sunt unele scene care m-au dezamagit.Ca de pilda nu mi-a placut cum moare Cap de Mort, in carte este lovit de propria vraja in timp ce in film moare dupa ce este dezarmat.Si ce e cu faza de la final cand Harry rupe Bagheta din Soc,mi-ar fi placut daca aratau si cum isi repara bagheta lui folosind-o pe cea din soc.Conversatia cu Dumbledore din Gara este lamentabila,in carte Dumbledore ii explica o multime de lucruri iar in film este o harababura, nu intelegi nimic.Lasand lucrurile negative la o parte,superbe scenele de lupta dintre Harry si Voldemort de la final,iar scena cu amintirile lui Plesneala si cu Banca Gringotts sunt superbe.Per ansamblu sunt multumit,este superb dar se putea mai bine.
AeroX pe 22 iulie 2011 11:13
Ba se intelege tot ce vrei(sau ce e necesar cel putin) din scena de la King's Cross cu Dumbledore. Iar in carte, moartea lui Voldemort e chiar mai simpla decat in film! Eu chiar am detestat lucrul asta in carte LOL :)) In film nu e lovit de propria vraja? Ia mai revizioneaza filmul! Voldemort incepe sa se descompuna chiar inainte sa-i fuga bagheta din mana! Cine ar mai fi preferat trupurile astora in viata(Voldy, Bellatrix, alti devoratori, etc.) ? :)) E chiar o moarte mai simbolica, mai frumoasa, cel putin din punct de vedere al efectelor, care si-au facut treaba. La sfarsit e irelevant. Si ce daca Harry rupe bagheta? Oricum trebuia sa nu mai ajunga in mainile nimanui! Iar daca te ingrijorezi in privinta baghetei lui Harry...Fawkes era in viata(tot timpul va fi)...Ollivander era in viata. Se putea construi o noua bagheta ca precedenta. Filmul il poti gandi logic putin si o sa vezi ca nemultumirile sau neasteptarile astea n-au nicio importanta. In niciun caz scena de la King's Cross nu e lamentabila...mie mi-a placut prea mult si chiar am inteles tot ce trebuia. Mie mi-a placut mai ales acel Voldemort trimis acolo, dupa moarte. Stii de ce? Spre deosebire de carte, din film, din momentul ala, incepuse sa-mi fie mila de Voldemort.
AeroX pe 26 iulie 2011 12:34
Si da...iti multumesc si eu pentru poze! Chiar as fi vrut sa vad multe poze din film la o calitate buna :)
mihhai pe 05 August 2011 00:25
AeroX esti penibil frate! eu stiu ca nu vrei sa iti ia nimeni din euforia filmului dar intelege ca cei care au o parere diferita de a ta nu sunt neaparat prosti.

Si eu sunt putin dezamagit de unele parti din film , in special de batalia finala.. de fiecare data cand am citit cartea replica :" Protego ! Tuna Harry si isi scoase in sfarsit pelerina invizibila" mi-a facut parul de gaina, ei nu, acum el se rostogoleste din bratele lui hagrid si o ia la sanatoasa.. cam penibil.. nu a introdus dialogul dintre el si cap de mort in fata tuturor oamenilor, ba nici macar momentul in care LVD piere in fata tuturor iar lumea explodeaza de bucurie.. astea sunt micile frustrari.. Una peste alta a fost frumos ! Viva Harry Potter!

AeroX pe 5 august 2011 11:01
Nagini, kill!
adda97 pe 1 septembrie 2011 18:01
Cu placere ;)
Melinamaria pe 03 August 2011 14:42
Unul dintre cele mai bune filme din serie!
Acest film chiar merita vazut de toti fanii Harry Potter. Este combinatia perfecta dintre suspans, drama si comedie, care sunt servite in cantitati mari. Efectele speciale sunt grozave. Eu am fost la IMAX si uneori trebuia sa ma intorc cu spatele la ecran datorita lor, dar mi-au placut. Dupa parerea mea, nu puteai sa te astepti la ceva mai bun(in sensul de lauda). Marturisesc ca mie cel mai mult mi-au placut primele 2-3 filme si ultimele 3. Acesta a fost foarte bine realizat si nu a avut nicio scena plictisitoare. In plus, a fost alta poveste. Nu s-a mai repetat nimic din cele anterioare. Ca o noua carte pe care abia astepti sa o citesti. Acum imi pare mai rau ca niciodata ca s-a terminat.
Fara indoiala, a marcat o intreaga generatie! :)

AeroX pe 3 august 2011 15:03
Cum adica merita vazut de toti fanii? Merita vazut de oricine doar daca le-a urmarit pe precedentele. Fanii oricum il vor vedea. Altfel n-ar fi fani.
cj_maria88 pe 10 noiembrie 2011 13:07
Ai mare dreptate AeroX!! Sincer merita vazut cei cei care le plac filmele de genu asta si inteleg destre ce este vorba in film si in plus nu regret ca m-am uitat de la bun inceput la Seria Harry Potter! Mereu va fi filmul meu preferat!!! Cui nu ii place Seria Harry Potter..nu are ce comenta aici... O zi buna va doresc!
93GabiBT pe 26 Iulie 2011 13:06
Finalul unei povesti..
Azi, 1 august 2011, am inlocuit vechiul comentariu cu unul nou, care reprezinta mai bine ce gandesc despre harry Potter..
Am vazut filmul asta de 3 ori si mai vreau sa-l mai vad o data la imax
De ce?
Pentru ca incerc sa aman ( :P ) cat se poate de mult terminarea perioadei "Harry Potter", perioada care a tinut pentru mine vreo 10 ani..

CINE N-ARE CHEF SA CITEASCA ASTA SA SE DUCA DIRECT LA CRTITICA FACUTA IN ULTIMUL PARAGRAF ;)
Prin 2001 se vorbea prin clasa (eram intr-a 2-a) de cartile HP, dar nu prea bagam de seama, apoi incepeam sa vad prin multe reviste si la televizor reclame cu cartiile HP si deja stiam ca Rowling a ajuns mare datorita lor.

Abia prin 2003 m-am prins ca se faceau filme pe baza cartilor. In tot timpul asta nu am incetat sa vreau in sinea mea macar o carte HP. Nici pana in ziua de azi n-am reusit sa-mi procur vreuna.… citeşte

septick pe 2 august 2011 12:17
Cu exceptia celor doua filme Talismanele Mortii (pe care le-am vazut in 2010 si 2011) si filmul Piatra Filozofala (vazut in 2003), eu am devorat toate cartile si am citit restul filmelor intr-un singur an - 2009. Mie mi s-a trezit interesul si mai tarziu decat tie.
HarryCineastul4 pe 26 august 2011 23:09
Lsa-l AeroX sa isi intareasca bagheta in pace...... Cum zicea Dumbledore: "Fie-ti mila de cei care traiesc fra iubire" Ai dreptate in penultimul comentariu al tau... Da asta e!
xtremealex15 pe 18 Martie 2011 20:43
film de oscar
Harry potter si talismanele mortii partea a2a vine cu finalul (mult asteptat sau nu) ce ii aduce pe cei 3 protagonisti in fata unor noi incercari..acum ei trebuie sa se confrunte cu voldemort (din nou iar aceasta lupta va fi finala)

eu unul dabia astept sa apara filmul dar imi aduc aminte ca acesta este sfarsitul

se va discuta mult timp despre acest film

am un sentiment ca va fi cel mai bun film al anului 2011 iar incasarile vor bate toate recordurile

la un moment dat trebuia sa se termine dar acum parca timpul incepe sa ramana in loc

xtremealex15 pe 16 aprilie 2011 10:41
UPDATE: Am facut rost de scena de inceput a filmului al2lea pm daca vreti sa o vizionati (o sa o pun si pe youtube cred)
HarryCineastul4 pe 31 iulie 2011 20:51
si eu am urmarit walktrough-ul pe you tube jucat pe x box....
bogdan0125 pe 04 Februarie 2010 15:52
"Vă jur că totul este făcut pur şi simplu din punct de vedere creaţional. Spre deosebire de celelalte cărţi, din cartea a şaptea nu poate fi omis niciun element, asta nu se poate face", a declarat producătorul David Heyman.

Mda ma indoiesc ca acum cand suntem in plina criya acesta a fost singurul motiv. Eu cred ca au avut si banii un rol in impartirea cartii in doua filme. (dupa succesul celorlalte 6 filme)

baly pe 4 februarie 2011 19:33
Pai a fost o tehnica de marketing. Asta e clar. Oricum eu nu cred ca o sa reuseasca sa expuna toata elementele de detaliu din carte, dar cu siguranta va fi frumos!
nabulio pe 15 Iulie 2011 19:35
DEZAMAGITOR
au maltratat cartea mai mult ca nici odata ...cred ca nu am plecat niciodata mai dezamagit de si nervos de la un film ... da ma asteptam sa mai modifice cate ceva, dar nu in halul asta ...
AeroX pe 15 iulie 2011 20:21
pai spune ce nu ti-a placut....ce scene?
cercetas pe 26 august 2011 12:52
Eu nu cred ca acele scene despre care vorbesti tu au fost scoase pentru ca nu le puteau introduce pe toate. Ma rog... Poate ca e si asta un motiv, dar care ar mai fi fost farmecul filmului daca se copia cu exactitate ce se intampla in carte? Vezi tu... Eu cred ca daca faceau acest lucru, producatorii diminuau atat din magia filmului cat si a cartii.
KingViking pe 30 Iulie 2011 10:55
haha
Harry Potter Partea 2,sub asteptari,mai slab ca niciodata!
AeroX pe 30 iulie 2011 13:27
Voldemort avea nevoie de tine in batalia de la Hogwarts pe post de troll.
HarryCineastul4 pe 27 august 2011 20:54
Da.... tocmai la asta ma refeream........
Gaby_Gabycool2011 pe 05 Noiembrie 2011 20:47
Harry Potter and the deathly hallows part. 2
Intradevar,acesta a fost cel mai frumos,emotionant,si captivant film din seria Harry Potter,dar si din lumea intreaga.Imi amintesc cand eram mic si am vazut prima oara pe T.V. pe micutzul vrajitor cu ochelari rotunzi,iar acum a crescut mare si in cele din urma l-a ucis pe Voldemort odata pentru totdeauna.Scena finala cand el are vreo 20,30 ani a fost asa de intensa si de emotionanta atat la efectele vizuale cat si la cele auditive incat am inceput sa plang in cinematograf.Efectele speciale dar si cele 3D au fost un deliciu,ca deobicei pentru Harry Potter,iar Daniel a jucat mai bine ca niciodata in acest film,sa vedem acu cum se va descurca in Femeia In Negru 2012.Scena mortii lordului intunecat nu a fost asa de grandioasa ca in carte dar mi-a placut oricum foarte mult,mai ales ca efectele vizuale cand s-a topit el au fost excelente.Batalia de la scoala de magie a fost super marfa si m-a… citeşte
Alico23 pe 28 Iulie 2011 23:36
L-am vazut astazi la Samsung Imax, si cum bine zicea cineva de langa mine, "S-a terminat aventura unei generatii" . Este un film placut, cei care au trait primele parti vor regasi in acest film o incheiere a acestei povesti, o incheiere foarte emotionanta( va las sa vedeti despre ce e vorba, care a fost rolul lui Harry de fapt in poveste ); bineinteles apar si mult asteptalele batalii cu baghete :X, niste saruturi :D, si cateva scene care-ti lasa pielea gaina
nikkolle pe 30 August 2011 16:16
CEA MAI TARE PARTE ;) E NORMAL SA FIE ASA E FINALUL
Totul a luat o asa intorsatura in aceasta parte de pur si simplu m-a uimit cum de s-a gandit producatoarea sa imbine asa perfect prima serie din Harry Potter cu cea din ultima de acum . Foarte interesanta actiunea si faza cu protectia scolii a fost super , e foarte bun filmul mai ales ca trebuia si sa fie astfel doar E FINALUL povestii! oricum BINELE INVINGE INTOTDEAUNA ! vizionare placuta ;)
anaoha2 pe 29 Iulie 2011 23:19
A fost super filmul!Ultima carte mi-a placut cel mai mult,si filmul pot spune ca a fost pe masura.Nu ma asteptam ca un film sa fie aproape la fel de bun ca o carte,dar iata ca in acest caz am fost placut surprinsa.Au reusit sa acopere toate momentele importante din carte,si a fost un film foarte emotionant,dar si cu multa actiune.Inca de la inceput am plans,cand era scena cu inmormantarea lui Dobby,apoi pe tot parcursul filmului am tinut-o tot asa...noroc cu ochelarii 3D :))....Scena cu Lily si Severus a fost de-a dreptul extraordinara,cred ca atunci am plans cel mai mult,si cu harry avand ochii in lacrimi,superba realizarea.

Pentru mine este cel mai bun film din serie,imi pare rau ca s-a terminat,e ca si cum o mica parte din mine s-ar stinge,dar a fost frumos,am crescut alaturi de cartile si filmele Harry Potter si nu cred ca va mai exista o astfel de serie care sa ma… citeşte

anaoha2 pe 29 iulie 2011 23:32
Si am o intrebare,e vreo diferenta mare intre imax si 3D normal?Ca as vrea sa ma duc sa-l vad si la imax,dar sa stiu daca merita :D.
HarryCineastul5 pe 27 decembrie 2011 18:20
Cam dezamagitor Pottermore... ziceau ca il deschid in Octombrie, vine Ianuarie si tot in beta e... Camera secretelor e tot secreta, iar blogul il umplu cu tampenii sa nu zica ca nu scriu nimic....
andrada3 pe 28 Iulie 2011 13:39
deci marturisesc ca am vazut filmul sapatamana aceasta si mi s-a parut suficient de emotionant....sincer cel mai emotionant mi s-a parut cand harry a vazut amintirile lui severus...ala a fost momentul in care mi-au dat lacrimile.in momentul ala mi-am dat ,seama ca cel mai chinuit si sacrificat a fost severus care a pierdut iubirea vietii sale ,n-a avut parte de nicio alta bucurie si a trebuit sa se sacrifice si sa se infiltreze sa fie ,,the bad guy'' si sa il omoare pe albus pentru a fi demn d increderea lui voldemort.iar ca rasplata pentru munca lui a murit ucis de voldemort.n-a putut niciodata sa isi arate sentimentele pentru baiat si pe deasupra a fost temut si urat de elevi si de ceilalti profesori deopotriva....trista soarta zau asa!
MirceaCeaTanara pe 28 Iulie 2011 12:23
M-a fascinat filmul, a fost poate cel mai bun. Totuşi e trist că ultimul.
Aş vrea să fie câte un film Harry Potter pe an, dar toate lucrurile frumoase, bune se termină la un moment dat şi filmul acesta încheie cu succes seria Harry Potter.

andagirl pe 23 Iulie 2011 23:28
Am vazut filmul si e super . Intradevar nu se poate compara cu cartea ,dar ce film se compara?!
Go1 2 3 4 5