Păreri Happy End

(2006)

Happy End

cezarika21 pe 03 August 2012 16:13
Kitch cu vulgarităţi
Aş fi dat chiar şi o notă mai mică, dar filmul are şi unele momente bune. Actorii au jucat ca şi cum ar fi cu toţii debutanţi (interpretarea lui Mircea Diaconu a fost şi ea slabă, se observă astfel diferenţa între un actor talentat de talia lui Diaconu şi un actor genial de talia lui Dinică), montajul a fost prost realizat (secvenţele au fost adăugate fără cap şi coadă), iar filmul a lăsat impresia că este neterminat.

În rest, filmul a început destul de bine, dar a început s-o ia pe arătură pe la mijloc pentru ca la final să devină chiar penibil (la un moment dat George Alexandru ajunge să-i spună lui Mircea Diaconu că este un labagiu, mie mi s-a făcut ruşine faţă de Diaconu că a ajuns să interpreteze astfel de roluri; chiar mă gândeam cum ar fi fost ca Alexandru Giugaru să-i fi spus astfel de lucruri lui Birlic, sau Lucia Sturdza… citeşte

bizonul pe 3 martie 2016 07:34
D-le @cezarika21, este clar , nu da-i gres niciodata si am invatat "lectia"; Ma uit la comentarii, il caut pe Cezarica, si atunci este definitiva convingerea, filmul trebuie vazut sau nu. Acest film chiar de este romanesc, nu l-am vazut si se pare ca nu are rost, in acest context.
Deceoare pe 3 martie 2016 22:33
Jocul şi limbajul actorilor se face la indicaţiile regizorului . Îţi aminteşti cumva cum se numeşte regizorul ? AHA , parcă POTCOAVĂ , acel substantiv comun ce se bate în ''cuie'' în copita calului . De aici imaginaţia îţi poate juca feste .
margott pe 05 Martie 2012 19:56
Filmul asta te duce inevitabil cu gandul la Twin Peaks, dupa moartea unei adolescente incep sa iasa la iveala secrete legate de trafic si consum de droguri, coruptie, prostitutie, iar anchetatorii descopera din marturiile prietenilor ei o adolescenta atipica, dezinhibata, care consuma droguri si are o relatie cu unul din profesorii ei.
Constantin Gabriela pe 01 Decembrie 2006 23:44
super tare filmul!iar actorii sunt toti absolut geniali!desi debutanti, toti sunt foarte talentati si rolurile le reusesc de minune!iar pelicula e o imbinare frumoasa de umor si tragic, surprinde perfect diferite aspecte ale atat din viata politica, cat si cea a generatiei tinere
cosmin742000 pe 27 Decembrie 2016 01:05
O drama politista romaneasca bunicica...............................
lili22 pe 25 Aprilie 2014 06:51
a inceput campania electorala cu un film prost
a lui Diaconu, Neptun tv si TVR ne intoxica cu filmele proaste in care apare Diaconu, ma intreb cum de un om atit de sarac isi va face campanie?Are bani de afise, pixuri, brichete?
Nu imi dau seama cum un cinefil poate sa vada in intregime asemenea film, e amatorism curat.Seamana cu un serial facut intr-o saptamina.Scenariu mediocru, interpretare nula, Diaconu face cel mai slab rol din viata lui, la fel si regretatul Serban Ionescu.Cei tineri nu au pic de talent, cred ca jucau pe gratis.
Filmul este pierdere de vreme, evitati asemenea facaturi.

Deceoare pe 3 martie 2016 22:35
Actorii sunt bucâţi de ''plastilină'' în mâinile regizorilor .
Deceoare pe 03 Martie 2016 23:41
Unde este corelarea ?
Citind titlul filmului am crezut că totul se v-a termina cu bine (Happy end = Sfârşit fericit) . Este descoperită o tânără moartă pe faleza Mării Negre în dreptul localităţii Eforie Nord . Este deschisă o anchetă asupra morţii tinerei , unde apar o mulţime de alte acte antisociale . Totul se termină cu o pereche de tineri pe faleză . Acţiunea filmului are loc într-un anotimp răcoros . Nu am sesizat SFÂRŞITUL FERICIT .
Vegetarian pe 26 Mai 2014 00:55
Meseria de politist Dezavantaje = obraznicii ale tinerilor cercetati , amenintari , santaje ale parintilor celor arestati ..

Acest film a fost difuzat online la National 24 plus in 26 mai 2014 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..

mano_mano pe 30 Martie 2014 10:47
Nu am vazut
Mi-as dorii foarte tare sa vad si eu filmul,nu l-am vazut inca... Si vreau foarte tare sa il vad online sau chiar sa il descarc... imi puteti da si mie un link cu el? :
Radu Apreotesei pe 31 August 2006 06:52
A aparut filmul sau nu? Vad ca are voturi.. Cum se poate da de o copie?

One!

/R

MissLady pe 23 Iunie 2012 11:02
Încă un film românesc, din vremurile noastre, într-adevăr bun! A fost prea genial filmul! :)