Păreri Hanna

(2011)

Hanna

legolas05 pe 23 Februarie 2011 17:39
foarte frumos si interesant filmul,mi'a placut foarte mult,merita sa il vezi,iar Saoirse Ronan a jucat foarte bine
spanac2015 pe 26 octombrie 2011 09:20
simpatic filmul
Bayard pe 20 Iunie 2011 00:56
Nu inteleg cum poate sa aiba nota atat de mare filmul asta!! Este plin de probleme... practic trailerul contine partea cea mai buna a filmului, adica primele 30 de minute, si cea mai buna scena de lupta. Ideea desi nu e noua, este interesanta, la fel si actrita, care parerea mea este ca joaca foarte bine. Scenariul insa este un dezastru!!!

SPOILER ALERT, o sa incerc sa insir niste ciudatenii:
- tatal creste fata in nordul extrem si pe urma, desi nu ii cauta nimeni o trimite in mainile CIA-ului, cand ar fi putut foarte bine sa se mute direct oriunde in lume
- tatal pleaca de la Polul Nord in costum si tuns ca sa arate exact ca inainte, nu putea sa-si dea haina jos dupa ce ajungea in civilizatie???
- Eric Bana traverseaza inot Marea Baltica (presupun) desi putea foarte usor sa ia un tren, sa mearga pe pod... Suedia, Danemarca, Germania, toate sunt in UE, nu… citeşte

Prodomo pe 9 iulie 2011 16:05
Subscriu.
Krystyne pe 18 iulie 2013 15:15
ai dreptate @Bayard si in plus la sfarsitul filmului personajul negativ e impuscat din spate desi...prin padure se alergau numai Hanna si Cate Blanchett...
Pitbull pe 17 Iunie 2011 00:06
Imposibil, improbabil, dar credibil
"Hanna" - Imprevizibilul predictibil...
...şi imposibil, improbabil, dar credibil

În mod normal, banalizarea unui subiect constituie un handicap pentru cei ce urmează la rând, punându-i în situaţia ingrată de a risca să repete la nesfârşit aceleaşi şi aceleaşi clişee. Există, însă, şi avantajul de a şti să înveţi din lecţiile înaintaşilor, constituindu-ţi propriul tău brand de originalitate, tocmai prin conştientizarea a ceea ce s-a mai făcut şi evitarea sau reînnoirea acelor elemente - căci, în fond, care e definiţia originalităţii? A face ceva cu totul nou? Cam greu, de vreme ce aproape toate poveştile posibile şi imposibile s-au spus şi răs-spus de nenumărate ori; mai degrabă, originalitatea înseamnă a relua într-un mod nou ceva ce s-a mai spus - şi exact asta face Joe Wright, în propria sa variaţiune pe tema… citeşte

alt_test pe 17 iunie 2011 15:17
Omule, daca tot ai de gand sa povestesti chestii "dezvaluite abia in final", pune un avertisment la inceput ca sa nu strici placerea filmului pentru toata lumea. Eu merg abia maine sa-l vad. Nu stiu cine m-a pus sa-ti citesc primele paragrafe din recenzie :( eu 17 iunie, 2001, h. 15:15 - 15:16 Bucuresti, Romania
existentus pe 7 martie 2015 14:47
pITBULL PEDO..
mtraianc pe 09 Iunie 2011 19:06
EA ,, joaca bine
in lipsa de altceva , , 20 minute din film se alearga , tata putea pleca impreuna cu fata , o lasa in padure ,,el trece oceanul inot , pe ea o fura , EA SE MIRA CIND vede prima data in viata ei cum SE APRINDE BECUL DE LA INTRERUPATOR ,, dar cauta pe google ceva pe un calculator /// dragut NU?/ ;:)) si iara urmeaza 1000 m alergaturi
Tenfix pe 19 iunie 2011 21:27
m-ai convins sa nu ma mai uit la el.
veronica210 pe 5 iulie 2011 20:20
de acord cu tine mtraianc
userbusy pe 25 Mai 2011 00:54
Slab
Prea slab, pt timpul alocat...Pacat de distributie, insa...nu poti face tot timpul numai filme bune, mai dai si pe alaturi.
Deci, mai bine nu!

doryna.scumpa28 pe 26 Aprilie 2011 14:30
am vazut filmul pe calculator...mia placut mult,este foarte interesant
anonimus99 pe 30 mai 2011 19:37
am si eu o intrebare dak nu te superi....de unde ai descarcat filmul k premierea in Romania e pe 17 iunie???
pyalex pe 7 iunie 2011 12:46
si eu l-am vaz calitate dvd este acceptabil
quaSe pe 15 Mai 2011 13:45
e okay
Salutare tuturor!
Sunt nou pe aici si asta e si primul meu comentariu :)
In legatura cu filmul.. pot spune ca mi-a placut in mare. E un film bun ce isi desfasoara actiunea pe o idee clasica, prea clasica deja.. (si pentru unii mai critici, poate cadea chiar in banal si sa-i apuce cascatul la un moment dat:) ) dar intr-un cu totul alt context.. Tot filmul, in opinia mea e facut de actrita din rolul principal care a jucat aproape impecabil.. E plin de actiune dar si foarte multa comedie, chiar sunt 2-3 scene foarte comice
L-as recomanda doar in situatia in care nu ruleaza ceva mai interesant la cinema, caci din trailerul pt acest film, el poate parea de 5/5
Vizionare placuta tuturor :)

coco_mafya pe 7 iunie 2011 14:16
foarte mare dreptate,destul de putin frumos,cel putin actriata chear daca a macat rolul pe paine nu prea avea aspectul necesar,cred ca altfel arata filmul daca era cineva mai cunoscut in rolul principal,bafta celor care nu l-au vazut si plictisitiva incet:))
annaollie pe 12 iunie 2011 00:14
comedie???unde ai vazut tu asa ceva?in fine,filmul e bun,dar nu memorabil...
Sweet13 pe 08 Iunie 2011 16:34
Nu stia ce e ala un bec sau tv,dar sa foloseasca pc-ul stia.Oare a intrat si pe mess?
mtraianc pe 9 iunie 2011 19:08
acuma te-am vazut ,, si eu am ramas surprins ,, de la bec la pc este doar un pas :)))
yekto pe 07 Mai 2011 19:18
interesant
interesant film. ideea este buna dar dpdv al realizarii nu este chiar pe gustul meu. oricum merita vazut
andrei.muntean pe 16 Mai 2011 14:33
mia placut mult filmul
merita vazut
nota 10 din partea mea

flutushor pe 02 Iunie 2011 01:03
Descrierea filmului suna foarte foarte...bine si interesant... Si.. m-a facut foarte curioasa. astept sa il vad! :D
florin36ani pe 20 Mai 2011 21:01
actiune da, idee de film....lasa de dorit ! asta e parerea mea !
Jenny_pisica pe 21 Aprilie 2011 00:32
nui rau !!!!!!!!! orcum au gast o actrita forte potrivita pentru rol !!!!!!!!!
traficante pe 4 iunie 2011 22:15
Esti analfabeta.
deedeekills pe 10 iunie 2011 10:19
analfabeti sunt cei care habar n-au a scrie si sa citeasca.din cate vad fatuca stie cuvintele limbii romane, dar nu prea le nimereste la tastatura.In cel mai rau caz, este deci, agramata:D
nikkolle pe 25 Ianuarie 2012 11:53
nu prea e bun......depinde ............
nu prea am avut rabdare sa ma uit , am vazut doar vreo 30 de min ma plictiseaaaaaa!
danymury pe 04 Iunie 2011 19:00
este bun filmu...da ar trebui mai multa actiune...pe degeaba este ea super, mega daca nu arata, dar este bun de vizionat
TehParadoxFaN pe 04 Iunie 2011 21:56
imi place la nebunie Saoirse Ronan abia astept sa iasa Blu-Ray-ul :X:X:X
gbanescu pe 25 Iunie 2013 11:10
Un film cam "mic" pentru Cate Blanchett
De altfel, cam "subtire" filmul si pentru Eric Bana.
Greu de inteles nota IMDb: 6,9 ?? Momente bune, dar atat.

superdepeche pe 03 Iulie 2011 04:04
slabutz
in primul rand eu nu prea sunt de acord cu implicarea copiilor in chestii din astea,pistoale,crime,omoruri.
Un film extrem de slab la capitolul actiune,regie si ...scenariu
Ici colo niste chestii interesante ...

valik1992 pe 26 Iunie 2011 23:11
hmm
slab rau filmu mai bine ma lipseam :( actori slabi scenariu asa si asa
Da-Luck pe 09 Iunie 2011 16:14
hanna
hanna imi place numele dar nu imi prea place filmul
Costirik pe 06 Iunie 2011 08:01
destul de bun seamana foarte mult cu seria bourne.. urmeaza filmele suprematia hannei si ultimatumul hannei..
NU LE RATATI!!!:)))))

mtraianc pe 9 iunie 2011 19:09
sper ca nu mai apare nimic ,, a ajuns atit :)
dido pe 13 iunie 2011 08:15
Foarte haios!!!
shadow_rider pe 22 Mai 2011 15:49
o sa il vad si eu ... mi se pare interesanta ideea...revin cu un comentariu dupa ce o sa il vad
legiune pe 04 Iunie 2011 22:09
Un film captivant bazat mai mult pe "pshologia" fetei Hanna obligata sa elimine pe cineva ca sa traiasca. Scenele de pura actiune sunt putine, iar intensitatea lor este scazuta.
Nu se merita vazut la cinema mai bine asteptati sa para dvd-ul.

cosminlipsa pe 22 Februarie 2011 12:43
Excelent
Un film care merita vazut, foarte bine vazut de critici.
mihhnea pe 22 februarie 2011 18:31
Intradevar! ai dreptate.... deabia astept!
mtraianc pe 9 iunie 2011 18:58
inca nu l-ai vazut dar este super ,, iti spun un secret dar sa nu mai spui la nimeni NU ESTE SUPER ,
LFa pe 28 Aprilie 2021 19:16
Suficient de bun ,dc nu este altceva de făcut (6,5) .
Embrioni (vreo 20) modificați genetic ce trebuie ulterior , (la 2 ani) nu se explica de ce (și nu intelegem din film de ce), trebuie distruși!
Cate ii urmareste si ultimul este Hanna.
Subiect(Regie) cu mult potențial, ft promitator , dar abordarea pierde acest potential pe parcurs!
Montaj și scenarii ok.
Jucat acceptabil de actori !

sabinalin pe 07 August 2018 15:07
Din ciclul “ In programul promovarii tovaraselor noastre de munca propun ca in acest an functia de mos Gerila sa fie indeplinita de o tovarasa de munca poreclita pe scurt tanti Gerila”, asta era la noi pe vremea comunismului intr-un fabulos sketch cu Toma Caragiu, acum la moda la Hollywood e feminismul agresiv, in prima linie sunt nesatisfacutele care pe vremuri faceau orice pentru cariera iar acum s-au trezit ca le-a hartuit un producator pentru ca s-a uitat pe sub fusta in urma cu zece ani, da’ ce, numai Stallone si Van Damme stiu sa dea cu pumnul, uite ca pot s-o faca si Scarlett Johansson sau Charlize Theron, “Hanna” ridica miza, aici avem de-a face cu o copila masina de ucis care bate la ei ca la fasole, ce infruntare mareata, Saoirse Ronan versus Cate Blanchett, se vede ca Joe Wright e un meserias dar il prefer in “Atonement” sau “Darkest hour”, filmul de fata… citeşte
cosmin742000 pe 01 Noiembrie 2017 09:19
O mizerie de film de actiune american , deci nimic nou............................
Rippa pe 23 Februarie 2014 12:30
mai bn nu.,film de 2 lei, cu actori de 2 lei...mai rau de atat nici ca se putea..slab raw
Krystyne pe 18 Iulie 2013 15:20
Ideea filmului e ceea ce te atrage,incita,insa urmarind filmul sunt anumite detalii care nu se leaga...sunt momente impresionante,scene de lupta cat de cat bune...ideea filmului cumva se pierde pe drum...actiunea devina banala si uneori lipsita de logica.Putea fi un film chiar bun!...
mallakkai pe 13 Iunie 2013 12:51
este unul dintre cele mai slabe filme care le-am vazut.nici n-am ce comenta despre el.
gaby_gaby18 pe 04 Februarie 2013 21:16
Povestea este una destul de interesanta si cred ca de la aceasta se putea construi un film de zile mari. Daca nu ar fi existat unele detalii care se bat cap in cap (tuturor ne vin in minte scenele cu becul si calculatorul) si intreaga legatura cu modificarile genetice ar fi fost realizata cu mai mare grija (sau ar fi fost inlocuita de un alt pretext), cu siguranta nota mea era mai mare. Acum, mergand mai departe la partea umana a filmului, trebuie sa recunosc faptul ca prestatia actorilor din rolurile principale m-a lasat placut impresionat. Saoirse Ronan si-a dus la indeplinire misiunea de a interpreta o tanara ,,rece'', pentru care viata este o continua lupta, iar Cate Blanchett ne-a dovedit din nou ca merita roluri ,,mari''.
MNarcis pe 02 Februarie 2013 21:31
Filmul tine in suspans, are actiune insa este si ceva mai real construit fata de alte filme tot de acest gen (in care asasini ucid tot ce misca fara teama, frica de parca ar fi nemuritori), iar Saoirse Ronan are o prestatie foarte buna.
truesensation pe 16 Octombrie 2012 16:25
Filmul m-a cam dezamagit m-a asteptam la mai mult din trailer.
Screwcificator pe 10 August 2012 09:11
Daca vezi trailerul si citesti synopsisul, zici ca e extraordinar de interesant, nemaivazut...
Dupa ce vezi filmul (eu personal nu am rezistat sa il vad cap-coada, am derulat pe alocuri fazele enervante) iti dai seama cat de tampit e scenariul si cat de cusut cu ata alba (un fel de Rambo cu femei, dar mult mai prost si tras de par - Stallone macar are umor si prestanta :-) ) Total de acord cu mtraianc.
Nu il recomand decat celor care vor sa vada actiune cu orice pret, indiferent de cat de absurda si idioata e. Nota mea - pierdere de timp...

Sapientia pe 15 Iulie 2012 19:39
Cand pustoaica e in actiune, e in actiune, nu ai ce sa spui. Asta se intampla in primele 30 de minute ale filmului. Apoi filmul se duce de la incet la cat mai dureaza pana cand fata mai tabaceste niste funduri...
G2015131 pe 23 Februarie 2012 13:37
Nu stiu ce sa zic mai exact
Ori au vrut sa faca o parodie fara gust ori au facut una... Trailerul m-a captivat si pe mine ca pe multi asa ca am spus "da", parea un film lipsit de banalitate si nou nout, un subiect al naibii, dar de unde, dupa primul sfert de film incepe comedia nesarata, dar nu ca nesarata, ci foarte, jur, nu am mai intalnit un film care sa ma dezamageasca atat, ma simt practic furat ca l-am vazut si ca povestea putea fi exploatata nu stricata. Acuma oricine ar mai incerca un remake, ar fi banat de toti, desi sunt sigur ca acel oricine ar reusi ceva cu mult mai bun. As incerca si eu o varianta romaneasca si ar da mai bine. Glumesc, dar partea proasta e ca nu-i de ras deloc. M-a dezamagit mult, atat de mult ca simt ca nu-mi mai trece.
margott pe 21 Decembrie 2011 23:28
Spoiler alert !
Sincer, pe mine nu m-a impresionat. Nu aduce nimic nou in materie de film de actiune, intriga filmului e subtire, tot filmul consta in urmarirea unei pustoaice care cafteste pe toata lumea. Din punct de vedere al scenariului, sunt multe chestii pe-acolo care n-au sens, spre exemplu Hanna calatoreste cu familia Sophiei in duba, iar aia rai sunt in spatele lor intr-o masina. N-am inteles de ce agentii n-au oprit pur si simplu duba daca stiau ca Hanna e acolo, asteptau sa faca aia popas ca sa puna mana pe pustoaica. In plus, erau doar 3-4 tipi in masina aia care o urmarea, in conditiile in care la inceputul filmului Hanna omoara singura cativa agenti. Dupa parerea mea, un film ratat, gandit superficial, pacat de actori.

kakapiciu pe 11 Noiembrie 2011 22:35
Tot ce mi-a placut la acest film este creativitatea personajului principal, in rest consider filmul ca fiind prost.
Ghemot pe 08 Noiembrie 2011 19:19
Inceputul este destul de promitator, pacat ca se pierde din intensitate pe parcurs.
Octaz pe 07 August 2011 02:23
Foarte recomandatul "Hanna" a ajuns iata si pe mana mea,si nu cred ca asta e de bine... Un lucru e sigur, filmul cica este bun, o fi, nu zic ca nu, dar la prima vedere sunt sigur ca mai mult de jumatate din telespectatori ar spune la sfarsit, " Ah, am pierdut vremea", inclusiv eu :) de remarcat! Filmul incepe bine, are multe scene plictisitoare(mai ales daca te uiti la film noaptea e un chin), dar incet incet incepe sa aiba o logica,o logica care din pacate se duce de rapa.As caracteriza filmul ca fiind unul banal, extrem de simplu,lipsit de acel suspans care dupa mine e cheia succesului, mai pe scurt un film cu subiect de Action( misiunea e sa il omori pe al rau...si toate bune si frumoase). Raman profund dezamagit din mai toate punctele de vedere.. macar daca alegeau o actrita mai frumoasa sa imi starneasca mai mult interesul
rCiprian2010 pe 11 Iulie 2011 11:15
Pierdere de timp
Nu merita vizionat acest film. E mult prea expirat. Pacat de actori...
intis pe 08 Iulie 2011 16:05
Mai bine nu
Saoirse Ronan joaca excelent. Atat pot sa spun de bine despre acest film. Scenariul si intreaga realizare sunt mediocre. Filmul este un pur pretext pentru violenta si "alergatura" fara sens - ingredientele care aduc multi bani cinematografiei. Puteti sa il vizionati daca doriti sa vedeti o interpretare ireprosabila a unei tinere care probabil va deveni una dintre cele mai "vanate" actrite in bransa. Si cam atat; in rest este inutil.
Delua pe 01 Iulie 2011 20:33
Am observat intentia de a crea suspans, de te tine lipit cu ochii de ecran si de a fi un film actiune/drama, dar filmul m-a plictisit de nu se poate! La final, am avut multe intrebari pe care nu le-am primit despre pustoaica.
Imi pare rau de Ronan ca a fost in distributie. Fata are potential

Hanna – Sau motivatia razbunarii

Regie: Joe Wright
An: 2011

Actori: Saoirse Ronan, Cate Blanchett, Eric Bana
Genul: actiune

Am mers la Hanna incurajat de prezenta pe afis a numelui Cate Blanchett. Si incepuse bine, chiar aveam speranta ca nu voi pati la fel ca la Mammuth. Filmul, ca idee, e relativ original din punct de vedere al scenariului, nu-i rau facut pana la un punct, dar are inconsistenta sau inconsecventa cum vreti sa-i spuneti. Actiunea este construita in jurul ... citeşte

simona_love pe 07 Iunie 2011 15:27
Pare un film foarte bun, si dupa celelalte comentari se pare ca foarte multi dintre cei care au vazut filmul sunt foarte multumiti , cred ca o sa ma uit si eu l-a el.
mtraianc pe 9 iunie 2011 19:11
de ce naiba ai dai nota 8 ?
simona_love pe 17 iunie 2011 20:13
Pentru ca asta e parearea mea, am zis ca e un film bun nu o capodopera
ArjenRobben pe 06 Iunie 2011 01:00
Singurul lucru care a impresionat in film este felul cum a jucat tanara actrita Saoirse Ronan
Vorador pe 05 Iunie 2011 18:57
"Sometimes children are bad people too"
Filmul are un subiect cam invechit,despre agenti secreti si razbunare(ca in multe filme de categorie B sau C din cursul saptamanii de la Tv).Diferenta este ca acesta are scenariul mai bunicel, iar Saoirse Ronan isi joaca foarte bine rolul la varsta ei.
ionutt- pe 11 Iulie 2011 11:40
Au uitat astia sa treaca la genu` filmului, fantasy
Am dus vreo 50 de min si m`am cam lamurit...desene animate, i`a luat sailor moon la mardeala pe toti. Am o problema cu genu` asta de personaj ca si cel din Salt, cum sa`mi arati mie ca Saoirse Ronan sau Angelina Jolie care abia fac amandoua la un loc 50 de kg.. ude, dau cu brandu` mai rau ca Bruce Lee. Imi place fata am mai vazut`o prin alte filme..e talentata, da astea nu`s roluri pentru ea. Filmul din punctul meu de vedere a plecat ca slab din start, n`are ce cauta un regizor ca Joe Wright care n`a regizat altceva decat filme gen romantic (facand`o foarte bine ce`i drept, filme bune) sa treaca sa regizeze filme de actiune.
gaby-maxx pe 06 Iunie 2011 08:12
Ma asteptam la ceva mai mult,5 stele sunt de ajuns!!
user-658c38dbaf922 pe 12 Februarie 2024 17:24
Cosmineeeee 742000 nu te - ai plictisit să dai același comentariu la 99% din filme??? Mai schimba și tu apelativul!! Ne - ai plictisit pe toți! Ești de - a dreptul patetic!