Păreri Goodfellas

(1990)

Băieți buni

Alin pe 05 Octombrie 2004 08:33
corect.dar totusi pesci face tot filmul.
"funny how?like a clown?im here to fuckin' amuse you?"

sebyelton pe 01 August 2009 17:29
Al doilea film de calibru cu mafioti, dupa Godfather in opinia mea! Extraordinar!
miere pe 30 aprilie 2010 18:44
daca nu chiar primul :)
mogul pe 25 aprilie 2011 20:57
corect
MNarcis pe 26 Decembrie 2011 21:16
M-am gandit foarte mult daca sa ii acord 9 sau 10 stelute (initial vroiam sa ii acord 9 stelute); insa cand am vazut filme ca: Avatar 8.6 sau Transformers 8.5 etc, (recunosc au efecte speciale bune insa scenariul este: zero barat, pur si simplu praf, si vin copii astia care au intre 12 si 16 ani si le dau numai note de 9 si 10 la cele doua prostii mentionate mai sus, cum as fi putut sa ii acord acestui film 9 stelute?.....va spun sincer ca nu ma lasa inima); oricum un trio pur si simplu perfect, cei trei (Ray Liotta, Robert De Niro si Joe Pesci joc exceptional, sau mai bine zis dumnezeieste) iar scenariul este impecabil, un film care pur si simplu m-a impresionat, iar cand am citit ca este din fapte reale mi s-a facut pielea de gaina (acele oribile crime sa fiu din fapte reale si constientizand pentru acesti mafioti cat de putin reprezinta viata pentru ei, si cum poate sa ia viata unui… citeşte
Theodor2011 pe 9 iulie 2012 22:48
NU TE LUA DUPA MEDIA NOTELOR DE PE CINEMAGIA LA FILMELE DATE EXEMPLE DE TINE SI AICI MA REFER LA AVATAR SI TRANSFORMERS.INTRADEVAR AVATAR ARE 8.6 PE CINEMAGIA DAR PE IMDB ARE UN RATING DE 8 DE ASEMENEA SI TRANSFORMERS ARE NOTA 8.5 DAR PE IMDB ARE UN RATING DE 7.2 IMDB ESTE CEL MAI TARE SITE INTERNATIONAL (DIN LUME) DE GEN, NU CINEMAGIA CARE ESTE UN SITE CINEMATOGRAFIC AUTOHTON.AVATAR SI TRANSFORMERS AU MEDIA RATINGURILOR (8 RESPECTIV 7.2) DIN CATE APROXIMATIV 300000 DE MII DE VOTURI NU DIN 2-3000 CA PE CINEMAGIA
mc_chaos pe 11 august 2015 10:41
Din pc. meu de vedere Goodfellas este un film de referinta in istoria cinematografiei, Avatar mi s-a parut supraapreciat, un film cu imagini interesante dar cu foarte multe clisee, iar Transformers trebuie laudat pentru efectele speciale si cam atat.
sarrpe pe 16 Iulie 2009 01:33
Un film extraordinar de interesant, adevarata mafie...mai ales k e inspirata din poveste reala...deci faze ca alea au fost si in realitate :O:O =)) marfa, mai vreau :))
iondindeal pe 01 Iunie 2010 10:14
10/10
O capodopera a genului marca Martin Scorsese. Excelente prestatii Ray Liotta si Robert De Niro, dar mai ales Joe Pesci care dupa parerea mea face un rol memorabil. Cu siguranta printre cele mai bune filme cu si despre gangsteri alaturi de Godfather, Scarface sau A Bronx Tale. Recomand pentru cei care inca nu l`au vazut
cezarika21 pe 24 Aprilie 2012 10:01
Incursiune memorabilă în culisele Mafiei
"Goodfellas" este un film foarte bun despre Mafia italiană din America. Activitatea Mafiei este prezentată de către Henry Hill (interpretat de Ray Liotta), un mafiot de origine irlandezo-americană din Brooklyn care şi-a dorit dintotdeauna să fie un gangster şi a intrat sub aripa protectoare a familiei Lucchese. El a învăţat cele două reguli de bază ale organizaţiei: "să nu-ți torni niciodată prietenii" și "să-ți ții întotdeauna gura închisă" şi a luat parte la mai multe acţiuni armate organizate de Jimmy "The Gent" Conway (Robert De Niro) şi Tommy DeVito (Joe Pesci). Henry se implică în traficul de droguri şi este arestat de FBI, care-l ia în custodia sa.

Scenariul filmului este de foarte bună calitate, fiind inspirat din fapte reale; regia lui Martin Scorsese este aproape impecabilă, iar acţiunile sunt realizate veridic şi devin memorabile.… citeşte

serghei_romanu pe 28 Decembrie 2009 22:31
Hmm...bun, dar nu foarte
Pentru mine nu a avut mai nimic special.Este un alt film cu gangsteri, avand aceleasi ingrediente: conturi reglate, violenta, droguri si tot tacamul.Nu ma intelegeti gresit, este un film reprezentativ pentru acest gen insa pentru mine a fost cam ca o mancare nesarata, adica nu am reusit sa spun: da domne' ador filmul asta pentru ca... . Este solid, bine realizat, nu exceptional, fara sa fie sclipitor in niciun domeniu, mai putin interpretarea lui Joe Pesci, care este singura mare revelatie.Il recomand doar iubitorilor de gen.7.5/10
Tirdea pe 30 Ianuarie 2008 19:49
O scena memorabila este aceea cand barmanul Sonny ii spune lui Tommy vorbele "go fuck yourself" si dupa o tacere de doua secunde Tommy isi descarca pistolul in bietul barman.
Andrei.Ciprian pe 08 Februarie 2012 08:55
Funny how?
Excelent.Un film care te atrage din primul pana in ultimul minut,un scenariu foarte bine conturat,un ritm excelent,regia este de nota 10 iar in ceea ce priveste jocul actoricesc nici nu mai putem comenta.Toti ne uimesc cu prestatile lor in special Joe Pesci care pur si simplu ne da pe spate.Unul din cele mai bune filme despre mafie.Trebuie vazut neaparat !
pssst pe 08 August 2003 14:46
acest film poate trebuia sa-l abordez dpdv al lui ray liotta, dar asta altadata.

pai veti zice, un alt film cu mafioti...beaaahh! pai fratilor, nu-i asa! de niro avea deja ceva experienta, dar liotta ne demonstreaza ca cercul exclusivist al Marilor Actori nu este nici pe departe inchis, cum am fi putut sa credem!

bravo si celor doi si lui scorsese!!!

-Wizz- pe 15 August 2010 18:48
capodopera !
Ammelie pe 26 Aprilie 2010 15:26
Goodfellas
Un exemplu despre cum ar trebui filmele facute. Pentru fanii genului = o capodopera. Pentru mine = o realizare de exceptie. As putea vorbi de soliditatea scenariului, dar nu pot - pentru ca gandul fuge la povestea adevarata din spatele filmului.
Totusi, o poveste bine tesuta, bine legata, un film construit in egala masara de actiunea prorpiu-zisa si de personajele puternice, bine create si bine legate.
Impresionant Ray Liotta, stralucitor Joe Pesci, acelasi Robert de Niro (in sensul bun, de data asta).
Scene si replici memorabile, nu tocmai spectaculos, dar nicio clipa plictisitor, chiar amuzant pe alocuri - un film cu adevarat solid. 8.85/10 din partea mea.

Vegetarian pe 26 Februarie 2011 04:51
Nu exista eroi ! Doar oameni care coopereaza si oameni care ar fi vrut so faca !
Este un film potrivit si pt lista : Metode nelegale de procurat bani pt muribunzi si nu numai .. Apoi Mai poate fi adaugat si in lista : True Story = Filme inspirate din cazuri reale , povesti adevarate .
. . Omul este lup pt om ( cel mai mare dusman al omului sunt tot oamenii ) . Asa se intampla la majoritatea specilor de animale . Dusmanul celor din marile orase din SUA ar fi partidul democrat , datorita tolerantei lor fata de infractorii , coruptie etc . Datorita lor SUA este un lagar de munca de lux . Intrun lagar viata nu este respectata si o crima in plus nu conteaza . Vin zilnic destui altii emigranti in New York . Acolo unde oamenii stau cu teama de moarte zilnic deobicei exista prosperitate . In Los Angeles , San Francisco si Japonia sunt zeci de cutremure anual . In New York este criminalitate . In lumea mafiotilor crima este ceva normal zilnic . Uneori sunt ucisi si cei… citeşte

Vegetarian pe 27 decembrie 2011 22:56
Dusmanul iti spune CE TREBUIE sa faci . Prietenul iti spune ce AR trebui sa faci .
ciobotaru pe 22 Noiembrie 2009 17:11
cel mai tare film in care joaca Ray Liotta , iar Joe Pesci e memorabil in rolul lui , un film care o sa te lase putin pe ganduri dupa ce il vezi
mvpsebi pe 18 August 2010 11:53
Un film excelent conturat in jurul vietii lui Henry (Ray Liotta), un gangster de mana a doua, si ambitiei acestuia de a-si face un nume in lumea cruda a interlopilor, impreuna cu cativa prieteni de-ai sai, Jimmy (Robert de Niro) si Tommy (Joe Pesci). O poveste destul de usoara pusa in scena ireprosabil de actori de prima clasa, o poveste care ne arata in final ca tot e mai 'sanatos' sa duci o existenta simpla.
morfil pe 16 februarie 2012 13:45
"o poveste care ne arata in final ca tot e mai 'sanatos' sa duci o existenta simpla. " Suna atat de frumos, insa este atat de greu cand ii vezi pe altii din cartier, candva saraci precum tine, acum in BMW-uri, cu boxe la maximum, la brat cu pustoaica pe care ai iubit-o si tu odinioara, ca un fraier ce credea inca in dragoste... cand stii cine sunt si cum au ajuns ce au ajuns, cand tu vii de la munca zi de zi si ii vezi stransi in acelasi loc, mereu. Dar, sigur, avem incredere, noi, astia mai "simpli", ca, urmand caile Binelui, macar mai mult decat altii, vom fi rasplatiti in vreun fel, vreodata, daca in viata asta rasplata este doar pentru cei "rai'... Ar fi, totusi, trist sa nu existe, de fapt, nici Bine si nici Rau, iar rasplata si pedeapsa sa nu vina pentru nicio categorie...
Sergiu.Lobont pe 10 August 2010 23:02
Dezamagit din nou... As spune ca este o poveste frumoasa insa nu am gasit nici o poveste in filmul acesta. Mi se pare mie sau in Donnie Brasco s-a folosit exact acelasi scenariu? Suspans si chestii din acestea marunte ce s-ar cere de la un film ... absolut deloc. Singurul motiv pentru care ii dau o nota mare e prestatia remarcabila a tuturor actorilor. Ray Liota, nota 10.
Theodor2011 pe 09 Octombrie 2012 10:41
Un film mafiot BIOGRAFIC foarte bun ce are in distributie nume sonore ca: Robert DeNiro, Joe Pesci si Ray Liota, la care se adauga si un regizor pe masura Martin Scorsese, filmele biografice ce reda viata individuala a gangsterilor sicilieni stabiliti in SUA (inainte de anii 70) gen: Capone, The Vlentin's day Massacre, The Untouchables, Casino si mai ales GOODFELLAS sunt impresionante cand le vizionezi si te gandesti ca crimele si faptele acelea macabre s-au reglari de conturi intre "familiile" mafiote chair au avut loc si in viata reala de zi cu zi. Si revenind la Goodfellas indiferent cat de reusit a fost raman la PAREREA PERSONALA ca tot trilogia THE GODFATHER este cel mai tare film mafiot din toate timpurile cu toate ca nu a fost biografic sau istoric
Harry1516 pe 31 Decembrie 2012 18:32
"Goodfellas" sau ce rezulta cand "Godfather" intalneste un "Fight Club" individualist
Regizat de Martin Scorsese, "Goodfellas" este un film care trateaza subiectul mafiei italiene din SUA celei de-a doua jumatate a secolului XX, avand la baza un scenariu adaptat dupa cartea "Wiseguy" scrisa de Nicholas Pileggi. Construit pe un substrat inspirat din realitate, "Goodfellas" priveste lumea ilegalitatilor prin ochii personajului principal, Henry Hill care isi spunea povestea vietii petrecute intr-o lume in care totul este posibil, iar individul are propria lege.

Naratiunea introduce spectatorul in suburbia anilor '50 in Brooklyn-ul de est al unui New York dominat de mafia italiana. Scorsese apeleaza la un narator pentru a-si consolida caracterul realist si complexitatea filmului sau, nedorind sa lase "spatii goale" sau loc pentru interpretari si abstractism. Prin intermediul vocii narative, suntem introdusi intr-un "prolog" in care ne sunt prezentate personajele,… citeşte

White.Lily pe 30 Aprilie 2012 14:37
Goodfellas, sau altfel spus introducere in lumea gangsterilor
Recunosc, nu sunt o fana a filmelor cu si despre mafie, insa acesta m-a cucerit irevocabil.
Modul in care personajul lui Liotta isi spune povestea la persoana intai, pe alocori intr-un mod atat de candid, te face sa intri in atmosfera filmului imediat. Si chiar sa rezonezi cu lumea mafiei.
Joe Pesci este incredibil in rolul lui Tommy. Te face sa-l uiti complet pe Harry din Home Alone sau pe avocatul traznit din My cousin Vinny. Iar faptul ca a luat si Oscarul pentru acest rol, spune tot.

raraee pe 27 Februarie 2012 20:02
Excelent film!!!!Mi-a placut enorm....cat despre distributie nici n-am cuvinte. Nu ma intereseaza ce spun altii, mie mi-a facut enorma placere sa-l vizionez!
cocomama pe 29 Decembrie 2011 21:41
MAFIA
DEci bah nu o sa uit niciodata replica lui Joe Pesci : '' What'a fuck i'm so' funny , what'a fuck it's so funny with me , tell me?'' un film de nota 10+, merita vazut , daca nu ar fi fost THE GODFATHER ............THE GODFELLAS ar fi fost cel mai bun film despre mafie , orikum este peste SCARFACE,
Adryan.bz023 pe 20 Noiembrie 2011 20:03
c
Un alt film excelent din regia lui Martin Scorsese
flutushor pe 02 Iunie 2011 16:00
GENIAL!! Un film cu Robert De Niro e obligatoriu de vazut :D
Joe Pesci isi interpreteaza rolul exceptional, desigur, nici Robert De Niro si Ray Liotta nu se lasa mai prejos. :)

Ari_ana pe 08 Ianuarie 2011 16:15
Lux, viata buna, dar si crime si multa violenta sunt ingredientele filmului, surprinse foarte bine de exceptionalul regizor Martin Scorsese. Si in acest film, Scorsese reda foarte bine comportamentul oamenilor, creionand viata in cercurile mafiote...super film ( nu numai pentru iubitorii de gen ) . De Niro, la fel ca si in celelalte filme a lui Scorsese este foarte bun. Foarte buna si combinatia De Niro-Pesci, pe care marele regizor a mai folosit-o ( si nu degeaba ) si pe care o va mai folosi pe viitor.
trephel pe 10 ianuarie 2011 01:32
crezi ca vor mai filme cu De Niro-Pesci?
LavyBogdy pe 31 Octombrie 2010 22:20
Ce periculoasă și tentantă e viața de gangster.Lux,lumea la picioare,să faci parte dintr-o familie unde respectul și încrederea sunt primordiale;toate acestea ar fi frumoase dacă nu ar implica suferința,distrugeri,crime,șantaj,tortură și altele.Ne este explicată foarte clar corupția la toate nivelele,teama și ce înseamnă să intri în afaceri cu gangsterii.
cetateanu pe 30 Octombrie 2010 20:17
Cu acest film, Martin Scorsese se intoarce in lumea gangsterilor violenti (in cea mai mare parte) italo-americani, pe care o explorase in “Crimele din Mica Italie” (1973), urmarind destinele unor escroci locali pe parcursul a 30 de ani. De la frecatul mangalului pe langa sirul de taxiuri, Henry Hill (Ray Liotta) trece la jefuitul masinilor, al pasagerilor din aeroporturi, la stoarcere de bani, vatamari corporale grave, trafic de droguri si, in cele din urrna, la a fi informator. Pe parcurs, Henry se insoara cu o evreica (Lorraine Bracco) care, spre deosebire de femeile din familia Corleone, nu se poate tine departe de stilul de viata amoral al sotului sau. Mai importante sunt prietenille masculine ale eroului: cu jimmy (Robert De Niro), un talhar violent cu sage rece, si Tommy (Joe Pesci), un psihopat instabil care spera sa „ajunga”. In cele din urma, Henry este abordat de FBI… citeşte
NightChild pe 01 Octombrie 2010 14:14
Are multe faze bune, dar pe mine ma cam plictisit. Nu sun ca nu e un film bun, doar ca nu e pe placul meu.
Stefan2010 pe 15 Iulie 2011 21:07
Clar. Filmul meu favorit, Scorsese ne arata inca o data ca este un geniu.
elenaelena77 pe 20 Noiembrie 2010 09:31
scorsese ce sa zic mai mult poveste reala, regie prima clasa, actori preferati nota 10 ca si pt casino
psihologu pe 19 August 2010 09:04
genial...
Martin Scorsese reda cu lux de amanunte felul in care functioneaza aceasta lume a gangsterilor,cat si distributia filmului care este un trio de exceptie:Robert De Niro,Joe Pesci si Ray Liotta...toate aceste lucruri fac din acest film unul de o mare exceptie.
Seria "The Godfather" ramane preferata mea no.1 insa actiune din filmul Nasul se petrece cu totul la un alt nivel...intr-o altfel de lume,pe cand filmul "Goodfellas"isi indreapta atentia asupra mafiotului de rand...cel care pune in practica deciziile luate.
Il recomand tuturor, un film magnific de la scenariu pana la interpretare.

EternalWinter pe 13 Decembrie 2009 19:54
Mi-a placut filmul foarte mult,mi-a placut cum au jucat Ray Liotta si Robert De Niro,filmul este cu adevarat o capodopera,il recomand celor care nu lau vazut sa-l vada cat mai repede :)
Theodoric pe 14 Septembrie 2014 19:03
De la regizor pana la distributie sta excelent.De la inceput pana la sfarsit sta foarte prost.Desi poarta un gen pe gustul meu,povestea mi s-a parut slaba.Dau un rezultat destul de mare dar nu insusi pentru film ci pentru celebritati
nick-azh pe 01 Aprilie 2014 21:28
Goodfellas... Baieti buni
Exceptional...O capodopera a lui Martin Scorsese. Robert De Niro, Joe Pesci si Ray Liotta interpreteaza rolurile excelent. Scena cu "funny how ?" este memorabila. Pentru mine a fost mult mai placut decat Godfather, dar asta e doar parerea mea.
Il recomand tuturor, un film magnific de la scenariu pana la interpretare. NOTA 10/10.

Razvan600 pe 18 Ianuarie 2014 19:16
Un film foarte bun despre mafia anilor '70, mai ales ca este inspirat din viata reala. Merita vazut
iulian94 pe 05 Ianuarie 2014 18:29
Un film cu si despre mafie obligatoriu de vazut . Filmul e foarte bine regizat iar prestatia tuturor actorilor e geniala!
romeo_anisoreac pe 14 Octombrie 2013 21:47
Este un film exceptional, dar nu cred ca-si merita nota pe care o are avand in vedere ca exista filme mai bune decat acesta si au o nota mai mica!
Pantaleon pe 13 ianuarie 2015 20:28
Spune-mi unul !!!! Te rog frumos !
YgReK pe 30 August 2013 05:34
Formidabil.
Un De Niro in forma ,un Joe Pesci care a jucat impecabil si un Ray Liotta care promitea de atunci.
Regia impecabila,a la Scorsese.
Un film de revazut!

vladimir84 pe 28 Iulie 2013 16:55
Probabil cel mai bun film al lui Ray Liotta(putea sa fie la fel de mare ca si De Niro sau Al Pacino dar i-a lipsit norocul). Sigur cel mai bun film legat de jocurile de noroc. De Joe Pesci si De Niro nu mai trebuie sa zic nimic ca ar fi de prisos.
jonny17 pe 27 Decembrie 2018 23:37
Un film bun, dar nici vorba atat de bun cum il arata imdb. E mult sub Donnie Brasco.
Infinity pe 13 Februarie 2014 14:25
Goodfellas (1990)
Un adevarat film cu gangsteri. Si la propriu, si la figurat. Jocul actorilor, povestea, scenariul si modul "ascendent" in care a fost realizat fac din acest film un veritabil MUST SEE. Nu te plictiseste, nu te abureste ci doar te incanta prin absolut orice. 10.
Ovidiu239 pe 29 Iunie 2013 19:23
Lumea gangsterilor
O poveste despre gangsteri inspirata din realitate, bine regizata de Martin Scorsese si foarte bine jucata. Filmul in unele momente este chiar socant, si reflecta foarte bine realitatea, acelasi lucru il face la fel de bine Scorsese in "Taxi Driver" cu ceva ani inainte.
Una peste alta "Goodfellas" e un film decent, insa nu pot spune ca-i vreo mare capodopera, si asta si datorita primei ore de film care nu m-a dat pe spate, chiar m-a plictisit in unele momente, dar noroc ca spre final se salveaza, oricum valoarea sa este incontestabila. Dar, mi se pare usor supra-apreciat. Seama totusi din cateva puncte de vedere cu opera de arta a lui Francis Ford Coppola, "Nasul", dar in opinia mea comparatia cu acest film nu-l ajuta. Si asta din mai multe motive, n-are suspansul si dramatismul din acel film, iar ala a avut o coloana sonora mult mai buna (bine, nu-i asta marea problema) si actori… citeşte

MYCHAEL pe 28 Mai 2013 22:12
Cel mai bun film cu gangsteri
Nu stiu ce mama dracu are acest film de ma captiveaza atat de mult ... Poate este regia lui Scorsese , poate interpretarile de nota 10 , poate povestea incredibila inspirata din fapte reale sau poate Joe Pesci care a ''incediat'' cu interpretarea sa tot filmul ... sau poate toate astea combinate :))
alex_il_fenomeno pe 19 Septembrie 2012 17:02
unul dintre cele mai frumoase filme realizate, o poveste atat de impresionanta, de dramatica, venind cu acea atmosfera new-yorkeza de toata frumusetea, cu personaje care mai de care mai reusite, dar nici nu e de mirare, avand in vedere actorii ce au jucat rolurile principale: Robert De Niro, Ray Liotta sau Joe Pesci, iar surprizele atat de numeroase ce fac filmul si mai interesant. Martin Scorsese a reusit unul dintre cele mai bune filme ale sale despre mafie!
GeorgeGeo2011 pe 29 Aprilie 2012 17:02
Acesta dupa filmele the godfather este cel mai bun cu mafioti
deco20 pe 10 Martie 2012 09:57
GENIAL
acest film si cu casino mi se par extraordinare...si tandemul de niro-pesci e super
pop.katy pe 06 Martie 2012 21:03
e extraordinar filmul...imi place cum descrie ca ajung drogurile in state..viata de mafiot..
xerses pe 24 Februarie 2012 23:04
Acesti actori reusesc ca prin jocul lor sa te faca sa simti realmente pulsul evenimentelor...
catasmile17 pe 22 Ianuarie 2012 17:44
Unul dintre cele mai bune filme cu mafioti pe care l-am vazut !!!!
Merita vazut !!!

Raku pe 19 Ianuarie 2012 19:23
Unul dintre cele mai bune filme despre mafie si mai e si inspirat din fapte reale!
lili22 pe 15 August 2012 23:33
exceptional film
Ray Liotta face rolul vietii lui, in filmul acesta e peste de Niro.L-am vazut si revazut de mai multe ori cu toate ca nu sunt fan al genului.