Păreri Goodbye Again

(1961)

Va place Brahms?

Lucica Adam pe 27 Ianuarie 2008 20:30
"Va place Brahms?"
Da!De ce?Pentru ca in el gasim si ne regasim sensibilitatea,durerea,iubirea...
Un film pe care l-as revedea oricand cu mare placere.
L-am vizionat la varste diferite.De fiecare data mi-a placut.As dori sa mai fie difuzat.

BaetuAndrei pe 25 Februarie 2011 21:50
Drama, adaptarea cinematografică a romanului „Vă place Brahms ? al scriitoarei franceze Françoise Sagan. Filmul este povestea unui triunghi amoros compus din Paula, o fermecătoare femeie matură, îndrăgostită de Roger, un neobosit „vânător de tinere amante, şi din Phillip, un avocat american de numai 24 de ani, care face o pasiune pentru Paula. Deşi cucerită de sinceritatea şi de înflăcărarea tânărului, Paula alege să rămână alături de Roger, pe care dramaticul episod nu pare a-l fi clintit din egoismul său.
mihaelatb pe 09 Octombrie 2010 18:14
Finalul , cand ea isi da seama ca a pierdut o iubire curata, dar " nepermisa ", pentru o iubire devenita "obisnuinta ", o obisnuinta care-si inseala nevasta pentru ca ea, nevasta, e o certitudine, e un lucru rezolvat si nu trebuie sa-ti mai bati capul cu ea, asa ca poti pornesti din nou la "vanatoare". Iubito am sa vin mai tarziu...e de fapt laimotivul filmului.
zdupy pe 10 Mai 2010 20:04
am avut noroc cu un unchi(care este fan filmelor clasice) care m-a anuntat cu cateva minute inainte sa inceapa filmu la tv sa ma uit. la inceput m-am uitat un pic cam "fortat" ptk nu eu am fost practic cea kre a decis sa se uite. insa dupa doar cateva minute chiar am scapat de prejudecati (filmele vechi sunt najpa sau plicitisitoare:))- da stiu.. e dovada de ignoranta ) si am inceput sa vizionez cu placere. este o poveste frumoasa, care imi aduce aminte de romanul "patul lui procust" de camil petrescu. poate coincidentele de genu: femeia kre lucra la un magazin mobileaza casa "barbatului"-in cazul filmului casa tanarului(sau mai bn zis casa mamei). daca ati citit romanul si nu v-a placut, vizionati totusi filmul! nu e chiar asa mare asemanarea.
mihaelatb pe 9 octombrie 2010 18:12
da oarecum, dar eu zic sa citesti romanul lui Françoise Sagan, Aimez-vous Brahms ?
keira pe 22 Ianuarie 2011 23:29
Un film clasic bunicel, dar trist, despre o femeie naiva si slaba care tot crede in schimbarea miraculoasa a unui aventurier; un film despre singuratate, trecerea timpului si sperante desarte.

Mi s-a parut simpatic personajul lui Anthony Perkins (Philip Van Der Besh), iubitul fara speranta, care face totul pentru a o cuceri si pastra pe femeia iubita, insa fara sanse de izbanda.

Filip Bogdan pe 05 Octombrie 2006 23:59
un clasic f bun...il caut de f mult timp am auzit ca este un film exceptional, daca poate sa ma ajute cineva cu o informatie unde as putea sa il gasesc.
cezarika21 pe 31 Decembrie 2012 19:34
Un film de dragoste de mare calibru, celebru prin senzualitatea interpretării lui Ingrid Bergman, prin înflăcărarea juvenilă a lui Anthony Perkins şi prin carisma lui Yves Montand. Coloana sonoră a filmului (din opera lui Johannes Brahms) este superbă şi se potriveşte perfect filmului. De văzut şi de revăzut la nesfârşit.
xerses pe 21 Martie 2012 19:59
Un film impresionant ce nu ar trebui ratat.Ce bine au surprins toate starile personajelor cei doi actori minunati.
Iulidesprefilme pe 09 Septembrie 2012 12:45
Un triunghi amoros în care excelează Ingrid Bergman, o mare doamnă a filmului mondial, Yves Montand şi mai tânărul aici, Anthony Perkins.
cosmin_kedii pe 20 August 2013 09:00
Ingrid Bergman este perfecta ca întotdeauna, și joacă cu o mulțime de emoție și sensibilitate
cosmin742000 pe 06 Martie 2013 22:14
Ecranizare dupa romanul lui Francois Sagan mult mai buna decat cartea.
mtraianc pe 28 Octombrie 2012 00:17
trist
ce se intimpla cind o femeie da de un nemernic , cauta un refugiu , in acest film refugiul este un barbat cu 15 ani mai tinar ,,,,,,,,, merita vazut // filmul este o drama
Spikos pe 29 Aprilie 2013 07:33
Demult n-am mai vazut un film in care sentimentele sunt traite si redate atat de "aristocratic" : o pveste de dragoste emtionanta , fara accentele stridente , zgomotoase , gratuite , care , cine , tipa mai tare ! Si totusi sentimentele sunt deschis prezentate , dezarmante , intense , caci dragostea frumoasa este nunumai inteligenta , dar si toleranta . Paula , frumoasa decoratoare , nu ne dezvaluie ce regreta mai mult : tineretea sa sau pe Philip ? La 50 de ani de la lansare acest film original , fara sabloane , inca impresioneaza , atat pe spectatorul obisnuit cat si pe cel avizat , vadind o longevitate greu de egalat ; desi unii il contesta , merita vazut ! Nota 7 .
creanga000 pe 16 Ianuarie 2013 23:03
al draqului traducatori mai sunteti si voi we (,,Goodbye Again,,=Va place Brahms?)..fraierilor
lili22 pe 09 Octombrie 2012 20:55
Un mare succes pe vremuri
Cind s-a facut filmul a fost un mare eveniment , jucau trei actori mari, nu puteai comenta contra.Cartea era diferita, sau ma insel.Parca era alt final.

Feedback