Păreri Good Will Hunting

(1997)

Good Will Hunting

ingerashuldemonic pe 20 Iulie 2010 18:57
Matematica vietii si psihologia sufletului....un film ce te invata sa-ti asculti sufletul pentru a-ti construi viitorul si, cel mai important, sa nu lasi trecutul sa ti-l/te distruga. Recomand!!!
klaudya_e pe 26 Martie 2010 12:26
daca o drama te poate induiosa, te poate face sa razi, te poate determina sa faci schimbari este o capodopera pt suflet..
alali pe 11 Iunie 2016 14:25
Good (we) Will Hunt(ing) sau Binele, il vom Vana.
Un film pe care l-am adaugat repede in lista filmelor favorite. Nu e ceva nemaiintalnit in aceasta lume a cinematografiei in care criza scenariilor originale incepea sa se simta din ce in ce mai acut, dar e frumos. Emana un farmec pretentios si oarecum erudit, parte prin prestatia celor implicati, parte prin poveste. Astfel filmul reuseste sa cucereasca o mare parte a publicului. E adevarat ca sunt si persoane mai pretentioase care asteptau mai mult de la aceasta productie si tind sa le inteleg si acestora punctul de vedere. Cu siguranta ca o alta abordare care sa se departeze putin de reteta patentata a Hollywood-ului, dar care e generatoare de succes sigur, ar fi ridicat enorm in valoare acest film. Dar si asa, eu fac parte dintre acea mare majoritate care s-a atasat de Will - Matt Damon, l-a indragit pe Maguire - Robin Williams si s-a indragostit de Skylar - Minnie Driver, (care, fie… citeşte
Ynspy pe 30 Martie 2010 17:52
piece of art...
un film despre care probabil as putea scrie un roman si tot nu as spune tot ceea ce simt despre el...povestea lui Will este una despre puterea de a te cunoaste pe tn insuti,de nu-ti irosi tAlentele si darurile pe care viata ti le ofera...acest drum al cunoasterii de sine este redat perfect,Will este incercat de sentimente de frica ,dezorientare,pare a se pierde,a se irosi,insa in final mintea sa este deschisa si reuseste sa se autocunoasca...felicitari lui Robin Williams pt rolul sau si lui Matt Damon si Ben Affleck atat pt roluri cat si pt scenariul creeat...go there and SEE IT!!
AdriAdrianna98 pe 2 ianuarie 2018 22:26
Asa si eu, as scrie atatea despre filmul asta si totusi nu-mi gasesc cuvintele s-o fac. E pur si simplu superb.
ciobotaru pe 31 Octombrie 2009 00:20
ARTA
daca nu iesea in acelasi an cu TITANIC filmu asta lua oscar pentru cel mai bun film negresit , daca nu ai vazut filmul si stai pe ganduri , nu mai pierde o secunda, este cel putin genial
aliku23 pe 2 ianuarie 2010 12:04
good will hunting a luat oscar in 97 si titanic a luat oscar in 98 . daca ar fi iesit in accelasi an ar fi iesit scantei :))
aliku23 pe 2 iulie 2010 16:52
opa , am gresit .. nu stiu de ce am avut impresia ca nu au fost la aceasi decernare :-?
iondindeal pe 10 Aprilie 2010 11:42
DA
Scenariu foarte bun realizat de Matt Damon si Ben Affleck, de aia cred ca li s`au potrivit si rolurile asa bine, mai ales a lui Damon. Robin Williams cu stilu` lui original de interpretare a rolurilor reuseste mereu sa te emotioneze.
veronica210 pe 31 Martie 2010 17:40
Robin Wiliams mi-a intrat la suflet cu filmul asta..
silv_xd_tweety pe 12 iulie 2010 16:36
daca ti-a intrat la suflet ar trebui sa vezi si:moscow on the hudson , awakenings, dead poets society, a.i, the fisher king, hamlet, august rush, jakob the liar, one hour photo, patch adams , insomnia... aproape toate .. insa acesta e intradevar cel mai bun film al sau !!
klaudya_e pe 20 iulie 2010 20:15
un rol bun a avut si in What Dreams May Come (1998)
LavyBogdy pe 29 August 2010 19:41
Absolut excepțional!Am văzut sute de filme în viață dar niciodată nu am fost martorul a ceva așa impresionant : dragoste,suflet,prietenie,suferință - sunt cuvinte care definesc capodopera aceasta în adevăratul ei sens.R.W si M.T. sunt incantatori. Avem o "mică" lecție esențială : omul trăiește fără orice dar fără dragoste e o simplă statuie.M.T dă o adevarată lecție de viață.Felicitări!
sebyelton pe 05 Decembrie 2009 08:14
Vad ca lumea lauda mult filmul asta... Cu totate astea, eu nu prea sunt de acord. Nu mi s-a parut cine stie ce. Vad ca unii zic :"cel mai bun film din istorie" wtf? Daca asta e cel mai bun din istori eu sunt cu pluta. Pai in primul rand, ideea e destul de buna cu baiatul care sterge podele da' e un geniu al matematicii, cu toate ca e cam trasa de par :-j. Scenle cu Matt Daemon stiind tot ce e in orice carte din lume e SF de-a dreptul. Alt minus pentru scenarist este volumul mare de injuraturi, adica la un moment dat nu mai stii daca e o discutie intre 2 distinsi profesori la Harvard laureati cu medalii, sau 2 oameni din mahala.Nimic din film nu este imprevizibil. Se vede de la o posta ca cei 2 incearca sa il determine sa isi ia un job bun, si pana la urma el va ceda. Tot filmul se invarte in jurul acestei idei. Inca o data slabut...
dorianjazz pe 17 februarie 2010 19:14
atunci fa tu o camparatie si zi un film care in opinia ta merita mau mult de 4 stele
alali pe 23 septembrie 2016 22:50
wow! Cate polemici a iscat un comment pe care eu nu il cataloghez ca rau, doar ca e prea categoric. In unele parti are o oarecare dreptate. Faptul ca filmul tinde spre un final foarte banal si atat de previzibil, e adevarat. Adica na, pana in punctul in care Will decide sa renunte si la slujba proaspat obtinuta si pleaca dupa fata. Aceasta nuanta nu e chiar atat de usor de intuit. Toti ne-am fi asteptat sa ramana si cu slujba si cu fata.... Unde greseste seby, (si nu spun greseala sinonima la eroare, ci ca o superficialitate in analiza), e ca nu intelege de ce Will spala podelele universitatii si de ce ale aceastei universitati anume. Acest aspect e explicat foarte bine psihologic de catre analistul de conjunctura Williams. Daca dadea mai multa atentie acestui detaliu, probabil ca altfel ar fi vazut acest aspect al povestii. Chestia cu injuraturile, are rost discutata? Doi oameni care se cearta ce ati vrea sa faca? Sa se atace cu teoreme sau cu lucrari pe care nu le-au scris? Acolo e vorba de nervi si de un conflict ce mocneste de ani si ani de zile.
minadi pe 07 Iulie 2010 07:22
foarte bun
o lectie de viata si nu numai.

daca fiecare actor are un rol care ii "defineste" cariera, acesta este rolul lui Matt Damon.

White.Lily pe 25 februarie 2012 13:00
Cred ca rolul din Talentatul domn Reply nu e mai prejos. Ba chiar se autodepaseste Matt Damon acolo.
minadi pe 26 februarie 2012 01:34
asa este :P . ambele roluri sunt jucate foarte bine de Matt Damon.
deea9595 pe 09 Aprilie 2011 13:36
un film superb si foarte interesant cu actori excelenti:)
iar scena ,,It's not your fault,, e una dintre cele mai emotionante scene pe care le-am vazut!

narcisson pe 22 august 2014 01:09
Total de acord cu a doua parte!! Transmite foarte multa emotie. :)
AdriAdrianna98 pe 2 ianuarie 2018 22:32
Asa e. Pe mine m-a emotionat insa cel mai mult la final *SPOILER* cand ajunge prietenul lui la el acasa si nu-l gaseste si zambeste... Acolo n-am mai putut, mi-a dat o lacrima. :)) PRea frumoasa scena aia.
marlena alecsa pe 03 Februarie 2005 11:17
chiar merita...impresionant...
Sergiu.Lobont pe 17 Septembrie 2010 20:26
Un film in care l-am descoperit pe Robin Williams la adevarata valoare... poate prea tarziu, nimic nu e pierdut. Filmul e bun, nu stiu de ce la inceput cand am vazut rolul lui Matt mi-a venit in minte rolul lui Chris O'Donnel din Scent of a Woman... nu stiu de ce. Oricum, aveam pretentii de capodopera din partea filmului insa este doar bun.
vision pe 09 Septembrie 2010 21:57
^:)^
Lui Robin Williams i se potriveste perfect acest rol de psiholog trecut prin multe .... e absolut genial filmul ...
RiZY pe 20 August 2006 17:38
Super mijto filmul. Pana acum l-am vazut de 2 ori , l-ashi mai vedea o data.
Ioana pe 18 Mai 2007 20:05
Mai mult decat "mijto"! Un film ce ramane...
robertsandu pe 11 Iunie 2012 15:31
Bacșiș pentru personaje
Good Will Hunting nu are un ritm prea grozav, iar de efecte speciale nici nu poate fi vorba. Cât despre buget, nu impresionează nici el, filmările la peliculă durând doar 3 luni. Dar ceea ce Good Will Hunting are din plin se cheamă sentiment. Pentru că povestește curajos o dramă de mare calitate umană, care, deși nu este poleită cu clișee siropoase - precum A Walk to Remember de exemplu, propune semnificații profunde.

Și pentru că o poveste bună trebuie să aibă în centrul ei personaje deosebite, așa este cazul și aici. Psihologul interpretat de Robin Williams este pur și simplu genial, un om foarte pasional. Parcă fiecare vorbă pe care o zice în film provine de undeva din străfundurile ființei lui și este susținută de o experiență de viață uriașă.

Nici celelalte personaje din film nu sunt plate. Will reprezintă la rându-i… citeşte

Theodor2011 pe 20 Decembrie 2012 23:41
Ma uitam pe youtube, si vedeam bucuria lui Matt Damon si Ben Affleck, cand au castigat premiul OSCAR pt- cel mai bun scenariu ORIGINAL, este impresionant sa castigi OSCARUL la 25 ani (Ben Affleck) si 27 (Matt Damon). Unii scenaristi au 50 de ani de profesie in domeniu fara a avea macar o nominalizare la OSCAR. Matt Damon a mai avut si meritul nominalizarii la sectiunea-Cel mai bun actor in rol principal. De asemenea impresionant a fost si momentul inmanarii premiului OSCAR la sectiunea- Cel mai bun actor in rol secundar lui Robin Williams care a interpretat excelent rolul psihologului si terapeutului Sean Maguire. La cea mai importanta sectiune a unei decernari OSCAR si anume -Cel mai bun film al anului GOOD WILL HUNTING a fost doar nominalizat, personal cred ca daca nu era si TITANIC pe lista filmelor nominalizate, castiga cu siguranta si premiul suprem de cel mai bun film al anului.… citeşte
ADBadea pe 26 iulie 2013 18:47
Theodor2011, stim si noi ca este impresionant sa gastigi oscarul. Si mai stim ca este mai impresionant sa castigi oscarul la 25, 27 de ani. Si mai stim si ca oamenii sunt diferiti. Ne spui si noua, te rugam, ceva ce nu stim?
Theodor2011 pe 23 septembrie 2016 23:20
Te salut alali! Nu spun nimic! Parerile difera uneori. Nu toata lumea are aceleas gusturi cinematografice. Oricum pe tine personal te respect (cel putin in ceea ce priveste cinematografia)
MNarcis pe 18 Ianuarie 2012 12:40
Cand aveam 10 sau 11 ani (nu mai retin exact), am vazut la emisiunea lu' Florin Calinescu de pe pro tv (o emisiune destul de vizionata pe vremea aceea) un invitat, (mai bine zis un baietel) de clasa a 2 sau a 3 la emisiune (normal ca m-am intrebat ce cauta acolo) iar spre surprinderea mea Florin i-a dat o problema de matematica de clasa a 12 liceu sau de facultate (nu mai retin exact) iar baietelul in minte a parcurs toata rezolvarea plus raspunsul corect intr-un timp record (de parca l-ar fi intrebat cat face 2+2) oricum, iar la aceea varsta frageda am inteles ca adevaratele ,,genii'' se nasc cu acest dar de la ,,mama natura''.........mai sunt si mari personalitati in orice domeniu care ,,muncesc'' foarte mult (iar prin munca ma refer la faptul ca invata, studiaza foarte mult) si datorita munci lor ajung in ,,varf'' in domeniul pe care vrea sa il profeseze sau sa il urmeze, insa… citeşte
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 14:29
Un film care merita vazut pentru scenariul excelent si pentru interpretarea foarte buna a lui Robbin Williams
White.Lily pe 25 Februarie 2012 13:11
Good Will Hunting or A Beautiful Mind?
Fara a face o comparatie cu un alt film la fel de impresionant ca acesta, putem spune pe bune dreptate despre Will ca are o minte sclipitoare.
Sunt filme ca acesta care iti merge direct la suflet si care te imbogatesc spiritual.

Cred ca mesajul filmului nu a fost neaparat genialitatea lui Will cat teama fiecaruia dintre noi de a iesi din conul nostru de comoditate. Cu o minte sclipitoare sau nu, cati dintre noi sunt in stare sa se autodepaseasca, sa lase in urma prejudecatile, asteptarile celor dragi, si sa-si ia viata in maini?

ADBadea pe 26 iulie 2013 18:42
Domnisoara Alba Lily, care ar celalat film la fel de bun ca asta? Fara sa facem o comparatie, bine-nteles. Asa e cand n-ai inspiratie incepi cu ceva ce pare interesant si inteligent.
Theodor2011 pe 26 iulie 2013 21:01
ADBadea, vad ca ai prostul obicei in a posta replici, de mare mistocar la review-urile celorlalti useri, stai in sl.b.z in banca ta, de mistocar de doi bani ce esti, si invata sa scrii corect, bineinteles se scrie legat, nu dezlegat
catasmile17 pe 21 Ianuarie 2012 11:31
Una dintre cele mai bune drame pe care le-am vazut si am ramas placut impresionat de acest film !!!!
body3DevinA pe 19 August 2013 15:36
Capodoperă
Printre cele mai bune filme pe care le-am vazut, o capodopera. La fel ca A Beautiful Mind, in acest film ni se prezinta viata omului de geniu care nu are ce cauta in societatea din ziua de azi, mizerabila. 2 premii şi 7 nominalizări Oscar, un premiu şi 3 nominalizări Globul de Aur, un premiu şi o nominalizare Berlin, un premiu Academia Europeana de Film, s-a batut cu Titanic, As Good as It Gets si L.A. Confidential. Vizionare placuta!
farfui33 pe 03 Noiembrie 2011 17:50
farfui
capodopera capodopera capodopera capodopera .......................................................
ADBadea pe 26 iulie 2013 18:34
Daca o mai spui inca de 4 ori chiar esti genial.
sorinreddog pe 08 Ianuarie 2010 22:34
Sorin.Pitesti
Bun film si totodata interesant,sunt sigur ca sunt multe genii in toata lumea ,chiar si in Romania,care sunt in situatia personajului Will Hunting,sunt saraci,nu sunt incurajati de nimeni si se pierd in mediocritate...
ADBadea pe 26 iulie 2013 18:39
Cand citesc ce scri, parca incep sa ma pierd... Cadere de calciu probabil.
keira pe 12 Septembrie 2010 12:28
Este un film reusit iar actorii Robin Williams si Matt Damon fac aici niste roluri frumoase. Mi se pare o idee foarte buna ca filmele sa infatiseze, din cand in cand, cate-un om de geniu sau cu o minte sclipitoare. Sunt filme motivante, care te fac sa doresti sa evoluezi mai mult ca om. Imi plac filmele cu scop educativ sau inaltator. De mediocritate nu ducem lipsa. :-)
Raddu pe 21 Februarie 2013 13:13
9/10
Bun , foarte bun chiar. Te lasa fara cuvinte . Nu am mai vazut de mult un film de o asemenea profunzime. Matematica pentru ratiune si psihologie pentru suflet alterate putin de o frica profunda . Foarte foarte bun.
danii1234 pe 03 Februarie 2013 01:18
un film impresionant si actorii te lasa cu sufletul la gura :x
ionutzoo7 pe 27 Decembrie 2012 21:58
Ma intreb doar cum de am vazut asa tarziu filmul asta?E incantator.....mi se pare ca nu are cum sa nu-ti placa.Dar desigur,asta e doar parerea mea.
fain pe 02 Noiembrie 2012 00:50
pfuau ce film !!
wow wow wowwa !
merita sa-l vezi si de 20-30 de ori.
genial scenariu, excelent jucat. ce personaje puternice

danutzz92 pe 18 Septembrie 2012 19:19
Un film foarte bun, mi-a placut foarte mult interpretarea lui Robin Williams.
hurricane0 pe 07 Ianuarie 2012 17:35
Se spune ca familia e un refugiu intr-o lume nemiloasa iar acest tanar si-a putut gasi familia in terapeutul sau.
Alex94Alex pe 28 Decembrie 2011 02:18
Un film care m-a impresionat. O poveste de viata, de caracter si de inaltare.
legolas05 pe 30 Ianuarie 2011 18:13
atat de mult mi-a placut filmul asta....este foarte interesant si foarte frumos.....nota 10
cercetas pe 19 Martie 2012 20:45
De vazut si revazut!
De la o vreme incoace am inceput sa clasific filmele in doua categorii: cele in care joaca Robin Williams si cele in care nu joaca Robin Williams. Referitor la Good Will Hunting as putea spune ca poate personajul Sean Maguire nu reprezinta cel mai bun rol pe care l-a interpretat acest mare actor (excelent in orice caz doar ca cel din Mrs. Doubtfire a fost pur si simplu exceptional), dar dupa mine, filmul asta este cel mai bun in care a jucat maiestrul! Este genul de film (extrem de putine mai sunt ca el) care te schimba ca om, care te smulge din indiferenta si te face sa vezi ce are cu adevarat valoare in viata pe care o traiesti. Il recomand tuturor.
ADBadea pe 26 iulie 2013 18:36
Si eu clasific oamenii tot in doua categorii: Cei care se sau inteligenti sau vor sa para si cei care chiar sunt.
Vorador pe 17 Ianuarie 2012 18:01
"Some people can never believe in themselves, until someone believes in them."
Un film exceptional foarte bine realizat,te indeamna sa-ti asculti mai mult sufletul in alegerile din viata.Are o multime de mesaje sociale iar dupa vizionarea lui iti raman in minte o multime de citiate,e ca si o carte de Oscar Wilde.

''You're not perfect, sport, and let me save you the suspense: this girl you've met, she's not perfect either. But the question is whether or not you're perfect for each other.''

JokerMaster pe 31 Martie 2023 04:04
WoW !!!!
Filmul este de nota 10 la toate capitolele.
Nu-mi vine să cred că l-am ocolit atâta timp..... ????

GeorgiaNNN pe 17 Decembrie 2022 16:46
Mda... genial ! Absolut fantastic, excelent la superlativ! Nota 10+ , chiar ca o lecție de viața , etalată elegant !
monica.alexandra pe 19 August 2021 15:12
M-a impresionat foarte mult. O adevarata lectie de viata cu 2 personaje de calibru 1
user-5eda0f529a449 pe 21 Iulie 2021 16:57
Wow, unul dintre cele mai mari filme ever, exceptionale roluri fac Matt Damon si Robin Williams.
user-601d81e7c4b07 pe 05 Februarie 2021 19:38
Un monument de film. Trebuie vizionat de oricine are oportunitatea! Este cel mai frumos și inteligent film pe care le-am văzut din câte îmi amintesc acum!
MariusCiprian87 pe 20 August 2020 02:10
Într-adevăr, un Matt Damon într-o prestație de zile mari, un actor ce se anunța de pe atunci unul mare, imens...însă scenariul pot spune răspicat că nu e atât de genial pe cât a fost de ovaționat și premiat la vremea respectivă, probabil privim cel mai bun film cu și despre relația psiholog - pacient, jucată cu brio de regretatul Robin Williams și tânărul pe atunci Damon, însă în comparație cu multe alte capodopere în adevăratul sens al cuvântului, acest film pălește, are cei drept momentele sale de "glorie" și cam atât, nimic special, doar niste roluri foarte bine jucate... dar cu un scenariu și o idee de final care pe mine personal, din păcate nu ma surprins într-un mod "wow" și totuși rămâne un film de colecție a cinematografiei hollywood-iene, de văzut!
Caktus pe 11 August 2020 20:17
"It's not your fault."
Un film cu un scenariu foarte bun si o interpretare impecabila. Cu mult peste asteptari.

Scenariu: 9/10
Final: 9/10

9/10

forever_young_ pe 26 Mai 2020 15:59
FOARTE BUN !
un film vazut si revazut de cateva ori ....e pacat daca-l ratezi.... Robin Williams si Matt Damon sunt de senzatie !
user-5eab1904745c3 pe 07 Mai 2020 21:09
Prin acest film Ben Afleck si Matt Damon au fost propulsati pe culmile succesului.Asta denota faptul ca sa ajungi sus in varf,mai ai mult de urcat.
carmen_angelus_romila pe 18 Ianuarie 2020 07:54
Premii binemeritate pentru un produs cinematografic de calitate ce abordeaza, intr-o maiera debordanta, drama psihologica al unor caractere puternice, dat schingiuite ireversibil, o matematica al sufletelor, in maniera magistral-interpretativa al actorilor, Robin Williams si Matt Damon.
ioanaa_ioana pe 06 August 2019 20:43
Foarte bun, de la construirea subiectului pana la interpretare. Eu l-am notat cu 10.
Iulidesprefilme pe 30 Aprilie 2019 13:41
Un film bun, de văzut...Robin Williams a obținut, pentru prestația sa, premiul Oscar la categoria Cel mai bun actor în rol secundar...
edy_stefan5 pe 26 Decembrie 2018 23:39
Merita 100% !
Nu trebuie sa ne mire nimic, doar sa stam cuminti si sa asistam la o frantura a vietii . Acuma stiu, e un film de referinta, e pentru cei care nu cred ca altul trebuie sa aiba o sansa in viata din cauza pozitiei sociale, unde vedem cu ochiul liber un anonim ca Will (Matt Damon) cu un factor de inteligenta iesit din comun, pentru care nu exista problema nerezolvata in matematici, doar in viata, fiind un neadaptat din cauza unor traume suferite in perioada de crestere si la care singurul leac il are doar maestrul in psihologie Sean interpretat cu maestrie de Robin Williams, care serveste cu aceasta ocazie, si el o lectie de viata de la acest pusti minune.

catacris2003 pe 04 Martie 2018 21:35
Ca de obicei, idee de film buna si transpusa pe ecran greșit.
Nota 4.