Păreri GoldenEye

(1995)

cezarika21 pe 17 August 2015 15:49
Prelungirea Războiului Rece
Mestecând aceeași temă uzată a Războiului Rece, ”GoldenEye” prezintă încercarea agentului James Bond de a contracara planul unei organizații mafiote postsovietice de a manevra în scopuri ostile un satelit militar secret. Filmul abundă în numeroase situații explozive, unele dintre ele foarte puțin probabile precum plonjarea într-o prăpastie după un avion pentru a-l redresa sau o urmărire cu tancul pe străzile din Sankt Petersburg.

Acțiunea este alertă și captivantă, dar desprinsă aproape cu totul de realitate. A vedea un agent britanic cum face legea în relațiile internaționale într-o lume dominată de americani pare destul de fantezist, ca și supremația MI6 asupra unor agenții internaționale mult mai extinse pe plan global precum CIA sau FSB. Este evident că filmul trăiește de pe urma nostalgiei cinefililor mai în vârstă față de… citeşte

sabinalin pe 26 Ianuarie 2011 11:33
Promovarea tovaraselor noastre de munca
Chiar daca Razboiul Rece s-a terminat, lumea continua sa aiba nevoie de Bond, James Bond. Adversari nu mai sunt sovieticii dar rusii raman pe pozitii si sunt ajutati si de "cai troieni"... Cum tovarasele de munca trebuie promovate intru multumirea feminismului tot mai agresiv, tovarasa Xenia Onatopp impresioneaza cu frumusetea dar si cu priceperea intr-ale crimei. Frumoasa care-l ajuta pe Bond nu-i nici ea vreo diafana, la nevoie stie sa dea si palme cand e absolut necesar, si pe parcursul filmului sunt astfel de momente... Pierce Brosnan e pentru prima oara Bond si nu face de ras franciza: e un demn continuator pe linia impusa de Connery si Moore. Spectacolul e,ca de obicei,la el acasa. Si, ca promovarea tovaraselor de munca sa fie desavarsita, seful lui Bond e de-acum femeie, Judi Dench jucandu-si rolul cu eleganta si sobrietatea care o caracterizeaza. Enjoy!
psycho_t1x pe 12 martie 2011 16:24
Da tu tot ce faci din cate observ, este sa povestesti filmul. La titlul asta cat si la restul din seria 007 (banuiesc ca asa ti-ai facut un prost obicei sa lasi la toate comm pe care le lasi). ROSTUL parerii tale este sa-ti LASI PAREREA nu sa spui tot ce se intampla!!!!!!!!
claudiu-daniel-lugoj pe 25 Iunie 2009 11:56
claudiu-daniel lugoj
un film destul de reusit de actiune despre agentul 007,mie unul mia placut are si efecte speciale destul de bune si multa actiune.
Felix pe 18 Aprilie 2005 23:02
As putea spune ca e unul din calsicele James Bond ... dar alea erau cu Sean Connery ... oricum dargut ... arata exact ca si celelalte :)
serban_ionescu pe 08 Septembrie 2017 20:17
In acelasi tipar al liniei generale obisnuit modeste a seriei tuturor James Bond-urilor anterioare
Doar continuarea traditiei prezentei femeilor atractive, aici detasandu-se doar frumosul chip de la vremea respectiva al actritei poloneze Izabella Scorupco in rolul Natalya Simonova cat si DOAR silueta atractiva a actritei Famke Janssen in rolul negativ Xenia Onatopp, adaugandu-se evidentierea unor fugitive peisaje naturale placute ochiului in cadrul unor secvente spectaculos-explozive la propriu dar si la figurat al unei actiuni totusi in profunzimea esentei ei IEFTINE, cu enorme exagerari ultra puerile si deci de "nedigerat",chiar daca respectivele cadre sunt caracterizate prin casacadorii si efecte vizuale reusite pentru vremea respectiva din anii 1994-1995, reprezinta singurele elemente pozitive ale acestui film, pe ansamblul lui sperficial si modest (totusi mediocru). Este deci un film strict ultra comercial, strict "de efect" superficial, realizat exclusiv pentru unicul scop… citeşte
emy_sinaia pe 26 Septembrie 2014 22:20
ok
Un film bun dar cu prea multa implicare politica, inceputul iti taie rasuflarea dar faza cu prinsul avionului in zbor e trasa tare rau de par.
serban_ionescu pe 8 septembrie 2017 14:14
Numai faza aceea cu avionul "e trasa de par" ??? Nu cumva marea majoritate a "fazelor" (ca sa te citez exact) SUNT MULT "TRASE DE PAR", ca si in mai toate celelalte "James Bond"-uri ultra puerile ?
emy_sinaia pe 17 septembrie 2017 13:49
Ai dreptate...
ciobotaru pe 15 Aprilie 2012 03:43
un film cu buget mare din anii '90, un nou inceput al agentului 007
catasmile17 pe 01 Februarie 2013 23:10
Un film foarte bun pentru acea perioada. Mi-a placut.
Manusa pe 25 Octombrie 2012 22:51
Dupa ce am vazut acest film pot face comparatie intre James Bond si Chuck Norris. Ce nu face Chuck Norris, aceeasi intrebare o pot pune in cazul lui Bond.......James Bond, mai ales dupa acea scena de la inceputul filmului, in care Bond sare .....dupa avion......si in care bineinteles este suspans.......Un film care mi-a placut si care are o actiune foarte buna.
deadlord pe 09 Septembrie 2012 21:59
Dupa parerea mea este cel mai bun film 007 cu Pierce Brosnan
alex_il_fenomeno pe 07 Noiembrie 2011 16:47
asa cum era de asteptat , filmul nu dezamageste deloc , fiind un thriller de spionaj cu inflente puternice de actiune . desi actiunea poate fi usor ghicita si interpretata , pana la rezolvarea cazului , agentul secret James Bond trece prin foarte multe , reusind sa arate ca este un adevarat luptator pentru natiunea sa , in defavoarea adversarei sale din acest film ( nu inteleg ce au americanii cu Federatie Rusa ... le e frica de posibilitatea de a fi depasiti de ei sau ce ?) . oricum , este un film interesant , pe care nu merita sa il ratati .
TitoJacksana pe 25 Iunie 2022 13:59
A fost ok dar consider ca cele facute in 2000 sunt mult mai bune, 7/10
forever_young_ pe 13 Ianuarie 2021 16:23
BUN !
un film de actiune sub marca James Bond destul de reusit ....muzica din film buna !
CosminTan pe 17 Iulie 2020 10:42
Ochiu' de Aur
Cel mai bun film 007 din seria jucată de Pierce Brosnan. Și asta se datorează lui Martin Campbell care a regizat mai târziu și Casino Royale.
cezarika57 pe 21 Iunie 2018 19:27
James Bond are activitate si dupa caderea URSS-ului Generali corupti care vor bogatii nemasurate, dar si colegi care erau considerati morti vor sa dietruga lumea. Un nou M-de asta data feminin, dar mai rece si mai hotarat (Judi Dench). Pierce Brosnan este sarmant si irezistibil, umor englezesc de calitate, si este primul James bond care arata ca simte durerea.
andystarx pe 10 Februarie 2018 19:51
Melodia filmului este superba,insa filmul m-a cam dezamagit,este destul de sters,e primul din serie pe care il vad cu Brosnan,dar nu m-a impresionat deloc !
blackmore pe 01 Februarie 2020 13:10
O mizerie ca orice film cu James Bond....................
GeorgeLeurzeanu pe 20 Mai 2017 13:42
Un brand al filmelor de actiune cu spioni
Agentul 007 este unul dintre cele 2 mari branduri de succes ale filmelor de actiune cu spioni iar acest film este unul dintre cele mai reusite din seria aventurilor agentului 007. Este un film de super-actiune , uneori “trasa de par” dar asa e specificul acestor filme si contine de toate : lupta corp la corp, impuscaturi, explozii , urmariri cu masini si chiar cu tancuri. Intriga este una decenta iar scenariul chiar are cateva replici interesante de umor subtil englezesc. Actorii se descurca foarte bine, muzica se potriveste iar regia si decorurile sunt bine realizate. In final ramane un film de actiune care nu trebuie ratat din lista celor mai bune all-time.
nick-azh pe 07 Februarie 2014 21:54
Agentul 007 contra GoldenEye
GoldenEye, fiind un thriller de spionaj cu inflente puternice de actiune . desi actiunea poate fi usor ghicita si interpretata , pana la rezolvarea cazului , agentul secret James Bond ( Pierce Brosnan , actor ales excelent ) trece prin foarte multe , reusind sa arate ca este un adevarat luptator pentru natiunea sa , in defavoarea adversarei sale din acest film ( nu inteleg ce au americanii cu Federatie Rusa ... le e frica de posibilitatea de a fi depasiti de ei sau ce ?) . oricum , este un film interesant , pe care nu merita sa il ratati .
serban_ionescu pe 8 septembrie 2017 13:58
Nu intelegi, sau tii neaparat sa TE PREFACI CA NU INTELEGI ??? Pai nu bolsevicii rusi au tinut neaparat sa impuna exclusiv prin forta, timp de aproape 1/2 de secol bolsevismul falimentar economico-social, dictatorial, privativ de libertate (vezi Cortina de Fier de ex.), inchizitorial, etc... intregii jumatati estice a Europei cat si altor tari din afara ei ???
Razvan600 pe 01 Iulie 2013 21:15
My name is Bond...James Bond
Cu siguranta cel mai bun film din seria "James Bond". Pierce Brosnan se descurca de minune in acest rol.
Iulidesprefilme pe 12 Februarie 2013 19:28
Melodia de pe coloana sonoră a filmului compusă de Bono şi de The Edge (U2), e interpretată de Tina Turner...
serban_ionescu pe 8 septembrie 2017 13:48
Ei si ???
cosmin_kedii pe 17 Mai 2012 07:09
Nu numai ca este una dintre cele mai bune ,,Bond,, personaje concepute vreodata, Pierce Brosnan este idolul meu
pisicuta1 pe 18 Martie 2012 22:05
da
un film bun......................tipic ..............
radu3455 pe 24 Ianuarie 2012 17:11
un film exceptionabil nota 10 iar Pierce Brosnan a jucat formidabil
spriamarierose18 pe 09 Ianuarie 2012 21:18
Raman la concluzia ca Pierce Brosnan s-a nascut sa-l joace pe Bond. Dupa Roger Moore.
VIBERS pe 19 mai 2014 20:40
Si toti dupa Craig.
ciprian34 pe 09 Ianuarie 2012 14:04
Brosnan continua seria agentilor 007,e un rol ce i se potriveste
xerses pe 04 Iunie 2011 17:42
Film foarte bun, plin de scene tari de actiune.Imi place acest James Bond.
Vorador pe 27 Februarie 2011 20:00
Primul film a lui Pierce Brosnan in rol de James Bond,imi place ca pe langa actiune mai este si umor.Merita vazut.
C. Farrell biggest fan pe 20 Noiembrie 2010 20:15
Bond revine
Dupa 6 ani in care a lipsit complet de pe ecrane James Bond revine spectaculos...Pierce Brosnan preia rolul lasat de Timothy Dalton si face un debut de nota 10...A fost unul dintre filmele asteptate de toti fanii lui Bond si categoric unul dintre cele mai bune....pacat ca ce a urmat cu Brosnan au fost esecuri....insa bine ca a revenit nea' Campbell sa mai revitalizeze inca o data seria cu Casino Royale
ice_eyes pe 03 Septembrie 2010 11:30
printre altele, coloana sonora e foarte tare ( tina turner - goldeneye ).
cetateanu pe 24 August 2010 19:39
Coloana sonora a fost a minunatei Tina Turner iar filmul este cum ne -a obisnuit seria dinamic cu multa actiune si rasturnari de situatii.
RoCkKiD pe 07 Iulie 2010 15:19
Pot spune ca il asteptam pe Pierce Brosnan cam de prin 62' :-)
ankci pe 28 Iunie 2010 16:48
Anca
Imi place foarte mult ,am vazut traileru si pare a fi interesant..as vrea sa il vad cat de curant
vlad199030 pe 14 Aprilie 2010 21:33
Foarte tare filmul.Pierce Brosnan este un Bond foarte bun,dar totusi Roger Moore este cel mai bun Bond.
palade_gil pe 12 Iulie 2009 19:45
foarte, foarte bun. Ca tot ceea ce este cu Bond.... James Bond
cosmin742000 pe 24 Mai 2012 10:31
Film execrabil , ca toate cele cu James Bond , oricum mai bun decat cartea (care e de necitit , si totusi am citit-o numai ca sa vad ce naiba gaseste Mircea Badea la acest personaj), Femeile sunt frumoase , bune , dar atat
VIBERS pe 29 iulie 2014 00:55
Execrabil ca si gandirea ta.

Film - GoldenEye

GoldenEye