Păreri Girl, Interrupted

(1999)

Tinerețe furată

abain93 pe 22 Aprilie 2011 00:27
Girl, interrupted tradus intr-un chip foarte interesant ,,tinerete furata,,(insa nu fara o semnificatie in acest film) este unul din acele filme care nu se axeaza pe captivarea privitorilor prin intermediul unei actiuni ample ci mai degraba prin examinarea atenta asupra constientului(sau mai bine zis a inconstientului) a firii si a naturii umane. Este un film pe care oamenii pasionati de filme de actiune se prea poate sa nu il guste dar care pe oamenii cu o adanca perceptie pur psihologica poate sa ii ravaseasca serios. Si asta deoarece multi s-ar putea gasi in postura Winonei ryder(cea de a fi la marginea prapastiei gata sa cazi in orice clipa). Filmul propune o aventura ravasitoare in lumea oamenilor,,nebuni,, care ne face sa intelegem ca numeni(absolut nimeni)nu este pe deantregul sanatos.
"Sa fi nebun nu inseamna sa ai un secret intunecat. Daca ai spus vreodata o minciuna si… citeşte

White.Lily pe 04 Octombrie 2010 14:34
Angelina Jolie si Winona Ryder au facut acest film sa straluceasca. Jolie ca Jolie, care a mai avut un rol relativ asemanator in Gia, insa Winona Ryder a fost pur si simplu fenomenala.
Girl, Interrupted este un film care se bazeaza mai mult pe relatia psihologica dintre personajele principale care genereaza o tensiune si un suspans intens.
Deloc de neglijat este prestatia lui Brittany Murphy , care personal nici nu am recunoscut-o. De-abia la sfarsitul saptamanii mi-am dat seama ca este ea.
Un film ce merita toata atentia si consideratia, un film ce te invata despre relatiile interumane, fie ele si intr-un ospiciu, care in definitiv nu difera atat de mult fata de cele din lumea exterioara.

doddydeea pe 7 octombrie 2018 19:27
Care saptamana???
lebadapelac pe 22 Mai 2011 22:22
Cu siguranta Angelinei i se potriveste perfect rolul pe care la jucat...
inexistentus pe 13 iunie 2013 20:33
De acord. Du-sa cu pluta :))
wooking_dany pe 23 decembrie 2019 00:40
Cand vad baietii scriid "frumoas-o", ma aouca plansul :))))
Iamsaved pe 04 Martie 2011 12:36
Lucrul care m-a impresionat cel mai mult la acest film a fost rolul Angelinei Jolie,parca iti pulsa prin vene fiecare replica pe care o zicea,incredibil.In general filmul te cucereste incet dar sigur.
Pirv Ioana pe 08 Decembrie 2008 11:20
Este filmul cel mai drag mie. Imi pare rau ca nu am reusit sa-l revad sambata, 06.12.2008, pe PRO Cinema.
Sunt extraordinare toate actritele care au participat la realizarea filmului, in mod special cele doua din rolul principal. Este un film greu, dupa parerea mea, iar pt. a realiza astfel de roluri, iti trebuie talent de PROFESIONIST, ceea ce au si reusit sa creeze "fetele".

mihaela20 pe 24 Februarie 2013 21:19
Nu am sa inteleg niciodata de ce a luat Angelina premiul Oscar pentru acest rol.
Un film destul de mediocru,Winona a fost geniala nu contest,singurul motiv pentru care am rezistat pana la capat a fost clar Winona..Angelina este doar o femeie frumoasa,cred ca s-a confundat fumusetea cu talentul.

raulmagicboy1 pe 20 aprilie 2013 16:22
Poate ptr ca a stralucit si poate pentru ca a fost cel mai spectaculos moment al carierei sale. Si nu e adevarat, Jolie nu e o femeie DOAR frumoasa, e si foarte talentata.
fleurdelautomne pe 26 Iunie 2010 16:26
winona ryder nu dezamageste nici cel mai pretentios spectator, reusind sa depaseasca stereotipia filmelor despre adolescente turbulente
iulia_marinescu pe 24 Aprilie 2014 01:53
10 pentru Winona Ryder si Angelina Jolie !! M-a impresionat , superb !
qwerty_user pe 02 Decembrie 2009 15:15
film foarte bun, desi de regula gasesti un story line mai bun in cadrul filmelor fara actori celebrii,astfel interesul trece de la actor la poveste,acest film cuprinde ambele incrediente : actrite bune si mai ales un story line foarte interesant..film foarte bun
MNarcis pe 03 Noiembrie 2011 21:53
Obligatoriu de vazut macar o data in viata, un film cu un subiect superb, extraordinar, plus ce sa mai zicem de cum isi joaca rolul Angelina Jolie (si dupa vizionarea filmului am ramas putin surprins si uimit zicandu-mi cat de mult se poate fuma in acest film, nu cred ca am vazut alt film in care sa se fumeze mai mult, nu am nimic impotriva pt ca sunt fumator dar daca un copil de 15 ani vede acest film sa nu isi faca o parere gresita cumva in genul: ca sa fumezi este la moda sau cool sau poate vor sa promoveze cancerul) ma rog revenind la film m-a impresionat f mult, merita vazut si revazut!
old_fashioned_morphine pe 4 octombrie 2012 19:44
In perioada aceea se fuma foarte mult, si chiar era promovat drept un obicei normal in societate.
mihaelatb pe 16 Iunie 2014 23:35
Nu am fost sensibilizata de aceasta poveste, caci eu fac parte din acea clasa sociala care nu are sustinerea economica si nici timpul liber sa aiba depresii, stari de incertitudine si angoase. Cand nu stii ce sa pui pe masa, cand parintii se zbat pentru a duce pe linia de plutire o familie, nu ai timp de intrebari retorice, ce-mi doresc sa fiu, nu vreau sa fiu ca mama, etc
Trebuie ori sa inveti ca sa depasesti conditia sociala a parintilor si sa-i poti ajuta, ori sa muncesti pentru a-ti intretine familia.
Internarea intr-o clinica psihiatrica gen Girl, Interrupted sau Splendor in the Grass , presupune un anumit nivel de trai.
Presupune o razvratire, dar pe banii taticului.
Despre aceasta perioada si epoca s-au facut filme: Taking Off (1971), cantece Les bourgeois (Jacques Brel), asa ca Girl, Interrupted nu mi se pare ca ar aduce ceva nou.
Sau poate s-a… citeşte

madalinaXD pe 09 August 2012 12:03
frumos….lectie de viata……..atat de minunata este viata incat omul ca fiinta umana nu-si da seama decat in momentul in care o pierde…..
1Katalin pe 09 Septembrie 2011 16:22
nu am cuvinte despre acest film...pur si simplu a fost EXTRAORDINAR ! nu degeaba are la activ un premiu Oscar
eylaynya pe 23 Decembrie 2009 20:49
extraordinar....e un film care te marcheaza :-s ********************
Dragos.87 pe 02 Februarie 2024 22:22
Neașteptat de interesant, atât ca poveste cât și regizoral vorbind, este intens și bine realizat..Filmul este o prezentare a unor traume care te pot urmări toată viața sau nu dar și a locului unde pacienții sunt tratați și în ce mod..Mia plăcut la nebunie prestația Angelinei Jolie, absolut incredibil joc actoricesc..O poveste interesantă care merită vizionată cu interes în ce privește subiectul.
iuluassss pe 08 Iunie 2021 05:02
Cu toate ca sunt un fan al genului, acest film nu m a impresionat. Nota 6
El_KaPpa pe 06 Iunie 2020 00:33
8,4/10
Farmecul acestei drame psihologice nu este povestea propriu zisa ci complexitatea personajelor, modul cum evolueaza si relatiile dintre acestea. Este genul de film in care actingul conteaza enorm de mult. Din fericire, la acest capitol a iesit foarte bine. Atat Angelina Jolie, care face cel mai bun rol al sau, cat si Winona Ryder, au fost excelente, fiind sustinute foarte bine din spate de Brittany Murphy, Whoopi Goldberg, Elisabeth Moss si Vanessa Redgrave. Povestea este simpla la prima vedere dar are multa substanta si transmite multe mesaje, avand si atuul de a avea radacini din realitate.
GeorgeEduard pe 09 Februarie 2016 22:55
Un film excelent . Winona si Jolie sunt dementiale .
lili22 pe 28 Septembrie 2015 22:05
acceptabil
Pacat ca s-a ales un happyend pentru final, ori in viata nu e chiar asa, bolile psihiatrice nu trec ca o gripa.
In film apar numai femei tinere, de parca boala alege si pe femeile la varsta menopauzei le ocoleste..Depresia , de exemplu e mult mai des intalnita la femeile peste 50 ani, impovarate de grijile vietii , coplesite de munca.Boala psihica nu ti-o alegi, te alege ea pe tine, in nici un caz nu e un moft american, in Romania avem 5 milioane de oameni afectati de o tulburare psihica.
Winona si Angelina au jucat bine.

andystarx pe 14 Ianuarie 2018 00:17
Un film de la care aveam ceva asteptari,insa nu m-a impresionat cu nimic ! Nu neg,rolurile bune facute de Jolie,si Winona Ryder,singurul oscar ,dealtfel castigat de ANgelina ,insa este un film mult prea lung pentru ceea ce s-a vrut a fi !
Iulidesprefilme pe 14 Aprilie 2015 10:14
Filmul lui Mangold, după întâmplări reale, descrise în cartea Susannei ( de aici genul biografic al peliculei ) este un ALT "zbor deasupra unui cuib de cuci"...un alt, nu neapărat un altfel...Văzut şi revăzut, filmul dezvăluie rafinate semnificaţii ale relaţiilor interrumane (între părinţi şi copii, între pacienţi şi doctori, la nivel pacient- pacient). Lisa rămâne personajul care trezeşte curiozitatea, teama, interesul celorlalte paciente traumatizate din diferite cauze, dar influenţa ei pare să fie mai apăsată asupra Susannei, fire opusă ei. Semnificativă este secvenţa în care Lisa, în dorinţa ei de a spune adevăruri care...nu se spun unei bolnave psihic, demonstrează ce înseamnă forţa cuvântului asupra unei fete labile psihic, împingând-o spre sinucidere...Ambele actriţe, care joacă aceste roluri cu încărcătură psihologică (Lisa şi… citeşte
MadalinaTrenchea pe 27 Iunie 2013 23:02
Un film care m-a impresionat pe deplin. Personajele sunt foarte bine definite, actorii joaca minunat, povestea este foarte buna, pe scurt, il recomans cu siguranta.
bianca_roca pe 31 Mai 2013 15:12
Un film foarte bun, care are detoate. Este genul de film care te cucereşte pas cu pas, iar la sfârşit nu îţi va părea rău că l-ai vizionat. Winona Ryder şi Angelina Jolie şi-au jucat extrem de bine rolul.
pisicuta1 pe 26 Martie 2013 21:20
un film foarte bun,

winona ryder,joaca foarte bine,mertita vazut!

pst35 pe 17 Iunie 2012 16:55
Winona Ryder si Angelina Jolie si-au intrat in rol ffff bine, Angelina cred ca de prin vremea cand a fost facut filmul a inceput sa straluceasca, in film parca iese mai mult in evidenta ca si Winona si nu prin faptul ca este fff frumoasa...
Madyss pe 22 Mai 2012 00:48
O drama extrem de reusita si o distributie de exceptie. Angelina Jolie si Winona Ryder isi dovedesc talentul in acest film.
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 14:15
Unul di putinele roluri bune ale Angelinei Jolie.................
Girl, Interrupted – umplutura de Winona cu topping de Angelina
[Titlu in limba romana: Tinerete furata]
CoolRank: 7/10

Regie: James Mangold
An: 1999

Actori: Winona Ryder, Angelina Jolie, Whoopi Goldberg
Genul: drama, biografic

Crazy isn’t being broken, or swallowing a dark secret. It’s you, or me, amplified.
Nebunii, alaturi de bufoni si copii, au fost apreciati in special de lumea literara ca emitenti ai adevarului, periculosi pentru ca nu reactioneaza la mecanismele de control ale societatii. Din pacate, nu asta este cazul filmului de fata, ci, in cuvintele unui personaj de baza, sora ... citeşte

Andrei.Ciprian pe 29 Ianuarie 2012 17:58
Foarte bun!
Actingul este perfect.Angelina Jolie face unul din cele mai bune roluri ale sale iar Winona Ryder face si ea un rol foarte bun.Un film emotionant pe parcursul caruia nu m-am plictisit nici macar o secunda.Il recomand!
catasmile17 pe 07 Ianuarie 2012 00:29
Un film care te capteaza de la inceput !!!!! M-a impresionat foarte mult !!!! Merita vazut !!!!
Lulli pe 07 Septembrie 2011 15:09
Filmul a fost simplu dar foarte bun... Angelina Jolie a fost superbă! O poveste foarte tristă care te prinde.
sik54 pe 23 Octombrie 2010 12:00
un film foarte bun,ultima parte m-a impresionat foarte mult.O poveste despre prietenie si regasire de sine,foarte frumoasa.
ice_eyes pe 24 August 2010 22:26
tema filmului e simpla si de actualitate,o problema cu care se confrunta multi, insa filmul poate fi considerat bun datorita accentuarii elementelor de amsamblu.
ciobotaru pe 22 Aprilie 2010 11:04
este un film bun care merita vazut , dar pe mine nu a reusit sa ma surprinda foarte tare
serghei_romanu pe 23 Decembrie 2009 23:00
Mi-a depasit asteptarile
Un film captivat de la un capat la celalalt si asta in primul rand datorita Angelinei Jolie care a fost vioara intai.In general sunt adeptul filmelor ce au in centrul atentiei mai multe personaje si prezinta cu lux de amanunte relatiile dintre acestea.Daca mai adaugam psihologia si dramatismul filmului de fata avem ceea ce poate fi un film de neuitat.Cred ca Girl Interrupted este una dintre cele mai bune creatii ale ultimilor 20 de ani.9/10