Păreri Gangster Squad

(2013)

Elita gangsterilor

psihologu pe 12 Ianuarie 2013 14:13
Gangster Squad: gangsteri geniali, film fara sclipire
Glamour, stil, impuscaturi, mafioti si o atmosfera fermecatoare a anilor '40: Elita Gangsterilor/Gangster Squad ii poarta pe spectatori intr-o lume in care politia trebuie sa devina egala cu mafia pentru a reconstrui o lume devenita corupta condusa de cel mai dur mafiot. Elita Gangsterilor te captiveaza in sala de cinema, insa nu reuseste sa se impuna ca o creatie memorabila, care sa iti ramana in minte multa vreme.

Ryan Gosling, Josh Brolin, Sean Penn si Emma Stone sunt protagonistii dramei regizate de Ruben Fleischer, care desi arata in stilul filmelor clasice cu gangsteri, nu are suficienta forta pentru a ramane in istorie.

Elita Gangsterilor aduce din atmosfera magica a sfarsitului Epocii de Aur din SUA, in 1949, cand in Los Angeles, cunsocut si ca Orasul Ingerilor, legea este facuta de temutul mafiot Mickey Cohen (intepretat de Sean Penn). Un grup de… citeşte

Slightly pe 11 decembrie 2014 14:41
Robert de Niro, Al Pacino si ceilalti ai vremii lor raman Il cappo di tuttie cappi al filmelor cu mafioti.
kemrayz pe 09 Martie 2013 22:38
Ryan Gosling (Jerry) a participat doar pentru “freza intr-o parte” in rest nu am vazut niciun sentiment transmis de m**a lui. Ultima oara l-am vazut in “Drive” si am crezut ca asa a fost rolul lui… trist.

Primele 20 de minute le-am vazut in vreo 3 parti. Nu mi s-a parut foarte stralucit. Vorbele intelepte si torturile mafiotilor, caracteristici specifice unui astfel de film, au fost indesate pur si simplu la inceputul filmului facandu-ma sa imi pierd initial initeresul. continuare pe movie-zoom.com

Katalyn89 pe 5 aprilie 2013 11:01
e bun sau nu ?? Filmu`
demericky pe 6 aprilie 2013 02:31
cum am zis..inceputul e tampit.. pe urma devine chiar interesant. ti-l recomand :)
KarGo pe 02 Februarie 2013 03:42
Putea sa fie un alt film mare in categoria filmelor cu gangsteri (subiect interesant + o distributie excelenta), dar s-a limitat la a fi un popcorn movie cu hibele de rigoare. Scenariul este liniar si neverosimil, Sean Penn in rolul faimosului gangster Meyer Harris Cohen este o gluma proasta, mai ales cu acel machiaj nereusit, iar scenele de actiune sunt de-a dreptul penibile in unele momente. Partile bune sunt cursivitatea povestii care nu te lasa sa te plictisesti, regia foarte buna, atmosfera acelor ani redata bine (decoruri, costume, muzica), cateva slow-motion-uri de mare efect, umor fin ales la momentul potrivit si Josh Brolin, singurul lasat sa ofere mai mult decat un rol de duzina. Per total, nu ii pot da mai mult de 6,5/10. Pacat de potentialul sau si de trailerul care arata foarte bine.
MNarcis pe 04 Octombrie 2012 12:56
Il astept cu nerabdare, distributia si descrierea filmului cu siguranta sunt de oscar (acum sa vedem daca si scenariul este de oscar pt ca Ruben Fleischer nu imi inspira prea multa incredere). Daca scenariul va fi unul complex (mai bn zis grozav din toate punctele de vedere) atunci au facut bn ca au mutat data de lansare mai ''aproape'' de oscaruri dar personal (si nu cred ca sunt singurul) mi se pare o mare prostie si tampenie taierea si modificarea scenariului (plus refilmarea) ca in realitate sa intamplat ceva izbitor de asemanator cu ce se intampla in film (alooooooo cica ''viata bate filmul'' si in plus multe dintre filme se bazeaza pe fapte reale, acum sa modifici scene importante din film si sa risti sa daunezi\strici calitatea filmului pt ca a intrat unul in cinema, scoala sau magazin si a impuscat mortal 100 de oameni, daca chiar vor sa ia masuri atunci este treaba congresului… citeşte
wildinthecountry pe 5 ianuarie 2013 15:37
Au scos scena de la cinema Bulangistii
FlorinMovieFreak pe 02 Februarie 2013 20:07
L.A. Confidential .. reloaded ?
Mda .. scenariul scartaie grav .. dar hai sa zicem .. ca-i un film bun .. prestatia actorilor .. costumele (damnnnn), decorurile .. masinile .. totul e la 4 ace .. doar scanteia lipseste .. pacat .. de obicei filmele inspirate din fapte reale .. au succes si sunt foarte bune .. dar na .. fictiunea bate la fund realitatea .. realitatea e boring ..

wildinthecountry pe 12 Ianuarie 2013 01:07
x
De cand am asteptat sa vad acest film.
Ardeam de nerbadare sa il vizionez, fiind un mare fan Ryan Gosling si nu am fost dezamagit. Am stiut exact la ce sa ma astept de la aceasta pelicula. Cu un procent de doar 31 % pe site-ul rottentomatoes.com se pare ca filmul nu a fost pe placul criticilor care s-au plans ca filmul este prea violent, are un scenariu subtire si ca nu a intrat deloc in profunzime.
Stiu ca filmul e departe de a fi o capodopera a genului cum au fost L.A Confidential sau Untouchables, filme cu care de altfel a fost si comparat, insa mie mi-a placut foarte mult si il recomand de vazut la cinema pentru a va bucura de sunetul mitralierelor, de muzica si costumatia specifica anului1949. Criticii nu au inteles faptul ca acest film regizat de Ruben Fleischer nu a fost facut pt a fi o capodopera a genului ci pentru pura distractie, pur entertainment.
Nu stiu… citeşte

brandyXYO pe 31 octombrie 2013 17:28
cum adica filmul a fost facut pt pura distractie ? wtf is wrong with you ? :)) imi placeau commenturile tale..
wildinthecountry pe 31 octombrie 2013 17:30
pai filmul e entertaining,nu? doar nu crezi ca se astepta la oscaruri regizorul
Andrey92 pe 02 Februarie 2013 18:40
E o bataie de joc filmul asta. Sean Penn, actor de oscar, Josh Brolin si Nick Nolte, sa apara intr-un film asa prost scris... Lipsa de realism e marea buba a acestui film. Tipii astia practic in decurs de cateva saptamani reusesc sa faca ceea ce a facut FBI-ul in toti anii. Tipii astia intra peste mafioti si ii impusca direct iar gloantele parca pur si simplu nu ii ating. Lipsa de realism al scenelor de actiune, lipsa de realism al evolutiei povestii. Faptul ca a avut multe lucruri care au fost inspirate din realitate, a ajutat filmul, insa in alte parti sufera prea mult de lipsa de logica. Pacat ca actorii carora le este inmanat Oscar-ul nu se mai uita la fel de mult ca in trecut in ce filme se angajeaza sa joace.
olivian210 pe 14 Ianuarie 2013 23:53
filmul merge,a trecut repede timpul la cinema insa ma asteptam la un film mai pe bune,cu actiune si cu multa seriozitate,cu mult mai putine glume.Aia faceau glume oricand de parca totul era o mare gluma si se duelau cu pistoale cu apa..hai sa fim seriosi.nu e deloc realist,plus ca m-am saturat de cliseele astea,trec 100 de gloante si nu te zgarie macar pic,este o faza trage unul cu 2 thomson,si trage doar pe langa pff..si la final il capo e pazit de 20 de oameni?5 oameni distrug o armata?hmm
Ioana_ngr pe 18 ianuarie 2013 07:59
da, finalul a fost prea previzibil, un final tipic
mtraianc pe 13 Februarie 2013 00:00
bun
au fost alte filme cu Gangsteri mult mai bune ,, ma asteptam la ceva mai mult ,
PS. apropo de subiectul filmului ///
doi tipi intra in restaurant ,unul scoate un pistol si impusca pe toti inafara de unul singur ,si zice : al vezi pe ala ramas viu ? sa sti ca ala e dusmanul meu de moarte

xerses pe 02 Februarie 2013 20:12
Chiar daca nu sunt amator al genului, recunosc ca filmul mi-a placut.
Ioana_ngr pe 18 Ianuarie 2013 07:56
Sean Penn a jucat foarte bine; este un film bun de actiune cu gangsteri, dar sa nu aveti asteptari ca e film drama cu o poveste bine construita (gen alte filme cu mafioti din trecut) ca o sa fiti dezamagiti;
nu imi pare rau ca l-am vazut la cinema, doar ca am avut niste asteptari de la film si am fost cam dezamagita;

recomand pt cei care vor un film de actiune, merita..just enjoy the movie

legolas05 pe 13 Mai 2012 15:12
Un film foarte bun,au exagerat un pic cu impuscaturile dar asta nu prea conteaza,merita vazut
Theodor2011 pe 04 August 2013 01:57
Nu stiu de ce nu scrie biografic la genul filmului? Vad ca nici pe IMDb nu apare acel Biography.
Pana la urma Gangster Squad are la baza povestea reala a fostului boxer si apoi devenit gangster in Los Angeles, Mickey Choen ( deci film Biografic) aliat cu alti fosti gangsteri celebrii si tot evrei (ca rasa/etnie (bine ca nu i-au prins nazistii din Gestapo in perioada 1939-1945 ca-i masacra de pe atunci pe cei 3) Bugsy Siegel si Mayer Lasky
Un film cu o distributie de exceptie. Cred (Parerea mea) ca Sean Penn, a jucat PERFECT, afisand acel aer foarte dur de criminal cu sange rece si ca: gesticulare, exprimare, comporatre si mimica a fetei, dur, nepasator, ca acei capi mafioti criminali din acele timpuri. Gangster Squad, ma duce cu gandul la Incoruptibilii condusi de Eliot Ness, cei care l-au ''starpit'' (Bagat in celebra inchisoare Alcatraz) evident la o scara infinit mai mare… citeşte

mosu332 pe 15 Februarie 2013 21:51
bunicel, are nota mare doar datorita perioadei in care se intampla actiunea, in rest: plin de clisee, scenele de actiune zici ca sunt filmate cu un aparat ieftin..... si un pic "fortat" pealocuri.
jonby83 pe 27 Mai 2012 14:19
WOW!
emma si ryan din nou impreuna intr'un film...mijto!astept cu nerabdare filmul!
gabyyy21 pe 17 Aprilie 2012 03:55
Comedie?!
Regizorul a facut treaba foarte buna cu Zombieland..
dar acum schimba genul..(sau nu?:))
Sper sa nu o faca de oaie:P
Un must-see parerea mea..numai pentru actori

tudiqu pe 25 August 2013 16:42
Ador filmele cu gangsteri, iar acesta mi-a placut foarte mult.
Sean Penn e genial in rolul antagonistului.
Finalul e previzibil, dar scenele de actiune sunt foarte faine.

tonymaestrul pe 14 Iunie 2013 16:49
Un film recomandat celor care le plac violenta si filmele cu mafie dar si celor care vor actiune si crime. Presarat cu cateva glume reusite filmul reuseste sa te atraga si sa te faca sa il vizionezi cu sufletul la gura. MErita vazut ...OBLIGATORIU !
GALD pe 11 Mai 2013 16:05
Fara sclipire
Un film ce incearca sa se apropie cat mai realist de perioada dominatiei gansterilor in L.A.
Este un camp de lupta pentru fosti combatanti in razboi, care intra intr-un alt razboi, al intereselor de dominatie a al orasului Ingerilor, care din fericire mai are ingeri protectori.
Desi se incearca cateva efecte, iar actorii se straduiesc sa fie la inaltime, subiectul nu prea lasa loc de multe artificii, insa e binevenit in peisajul cinematografic.

mirco2000 pe 08 Mai 2013 15:16
Un film bun
Mi-a placut enorm de mult , chiar daca este un film cu gangsteri care nu se compara cu The Godfather . Dar mi-a placut mai mult . Distributia este una excelenta , Sean Peen , Ryan Gosling si Josh Brolin fac roluri bune , regia este un buna , cu parti slow montion bine puse la punct iar coloana sonora este una bine aleasa. per total un film ce nu trebuie ratat si pentru mine este un film de nota 9
MrHolmes pe 05 Mai 2013 17:12
Gangster squad
Ca si filmul Ïncoruptibilii", filmul de fata prezinta povestea caderii unuia dintre cei mai mari mafioti ai americii. E bun filmul, adica e de vizionat in locul altor filme de actiune care sunt mai de duzina. La momentele de actiune e filmat putin ciudat.
alexandra.petronela pe 01 Mai 2013 16:14
Un film foarte bun, merita vazut. Cine are chef de putina actiune asta e filmul potrivit:x
radu3455 pe 24 Aprilie 2013 12:03
la ce distributie are ma asteptam la ceva mult mai bun,scenariu nu ma incantat nota 7
elmatza pe 21 Aprilie 2013 20:28
Mie mi-a placut:)) O poveste interesanta putin exagerata pe alocuri
Sorin87 pe 06 Aprilie 2013 09:12
Gangster Squad este un film care m-a lasat cu gura cascata, nu credeam ca o sa fie asa bun mai ales scenele de actiune
Get0dac pe 06 Aprilie 2013 04:11
Elita gangsterilor........cam deturneaza tot intelesul titlului original, cred ca Echipa antigangsteri sau Vanatorii de gangsteri, suna mai real. Ce sa va spun despre film.....un ,,Incoruptibilii,,...mai putin valoros din pacate. De ce ? Pai raii dau cu grenade, trag cu mitraliera.....baietii buni cu pistolul. Ghiciti cine invinge.... Mai au americanii astia o obsesie cu arsul banilor, rar vezi incoruptibil din asta in rol principal, sa ia si el un dolar acasa....nu....le da foc... Mai avem o problema. Baietii care fac filmele astea cred ca nu au idee ce forta au mitralierele alea din film, ce forta are o grenada, un camion care explodeaza. Politistii imping de pe sosea un camion....cu un automobil. Tras de par. Exagerat. De vazut totusi de catre fanii genului, macar pt. distributie si efecte speciale. Mi-a placut enorm, machiajul lui Sean Penn. Vizionare placuta.
john_gotti pe 24 Februarie 2013 01:34
mediocru
dezamagitor, plin de clisee, o copie nereusita a lui L.A. Confidential si/sau The Untouchables.
YgReK pe 13 Ianuarie 2013 01:31
Cu siguranta merita revazut
Un film foarte frumos,bine jucat,cu un scenariu bine legat,fazele curg una dupa alta si nu te lasa sa-ti iei ochii de pe ecran,actorii au jucat bine iar povestea destul de atragatoare.
Postmodern pe 10 Ianuarie 2013 23:12
Gangster Squad - nu-i tocmai The Godfather | Postmodern
[...] le-ar putea fi răsplătită curiozitatea de a fi mers să vadă Gangster Squad prin distribuţie – despre Sean Penn am spus deja numai de bine; Josh Brolin e fermecător [...] citeşte
Movieplex pe 10 Ianuarie 2013 11:13
Nu are nici o sansa la Oscar, dar in rest este un film bun pentru iubitorii de gen.
Andrei.Ciprian pe 15 Mai 2012 08:23
Bun,dar nu intra la categoria "Capodopere"!
Mi-a placut.Gangster Squad,este un film bun!Gangster Squad este genul de film care nu plictiseste nici macar o secunda,regia este buna,actiune din plin,multa violenta si umor.Ce nu mi-a placut a fost scenariul care scartaie si machiajul lui Sean Penn care a fost groaznic(desi Sean Penn se achita de rol).Per total Gangster Squad este un film bunicel care merita vazut dar nu intra in aceeasi categorie cu Goodfellas,Casino,A Bronx Tale etc.
PS:Desi este inspirat din fapte reale,pentru mine Gangster Squad se aseamana izbitor cu The Untouchables.

Vaporas pe 02 Februarie 2013 20:15
Bunicel si atat!
Nu te da pe spate acest film,nu se compara cu nici un film despre Gangsteri pe care lam vazut pana acum,daca ar fi sa aleg sa revad filmele pe care le am vazut pana acum despreGangsteri, acesta ar fi cu siguranta ultimul pe care as-i dori sa-l revad...
vladut_jucausul pe 26 Ianuarie 2013 11:37
parodie excelenta - bonnie and clyde de romania - 1 min

bonnie si clyde - varianta autohtona - o parodie excelenta de 1 min

un like pe youtube daca v-a placut

Jenny_pisica pe 19 Ianuarie 2013 20:10
Asta e bun rau, de obicei mie nu- mi plac filmele cu gangsteri dar pentru acesta am facut o exceptie si am constatat ca nu am pierdut timp !! are ceva amuzant, nu?
Srdjan pe 13 Ianuarie 2013 11:31
E un film bun, care te tine interesat 2 ore. Eu sunt un mare fan al filmelor cu gangsteri si chiar daca acest film nu se ridica la nivelul altor filme pe aceeasi tema, tot ramane unul pe care il vezi cu placere.
gyxu78 pe 11 Ianuarie 2013 23:31
here comes santa !!! :)) .
mwBoy pe 08 Ianuarie 2013 23:45
Am o intrebare: Stie cineva de ce Cinemacity nu ruleaza acest film?? M-am tot uitat in program si nu vad. Sunt din Arad si asteptam demult filmul acesta.
my_shoes93 pe 18 Februarie 2013 08:52
mediocru...
Slab rau...un scenariu prafuit si pe care l-am rontait de miliarde de ori in acest gen de film ! Sean Penn are un rol bunicel dar fara prea mare `greutate ` !
Ii dau o stea, sa fie....

decyy29 pe 31 Ianuarie 2013 00:28
Bun..si atat!
Acest film n-a fost facut sa castige Oscarul,si nici vreun actor care joaca in el,este ceea ce este...sa nu uitam ca a fost inspirat din evenimente reale.La ce poti sa te astepti cand o echipa de politisti infrunta un gangster celebru?Multiplayer shooter :-) Oricum,nu dai banii degeaba pe bilet,merge.
simona_r85 pe 23 Ianuarie 2013 23:11
un cocktail de actiune, umor si putina dragoste
Super!!!Super!!Super!!
Mi-a placut!Cea mai buna parte?Interpretarea lui face Sean Penn.Rolul de mafiot neindurat, plin de sine, arogant, avid dupa putere i se potriveste ca o manusa.Joaca exceptional.Replicile, miscarile si grimasele pe care le face il pun in lumina.Apoi Ryan Gosling...ihh...acelalasi Ryan Gosling plin de sarm, incredere si sex-apleal, indragostit, agresiv dar si comic in acelasi timp e de-a dreptul delicios.
Mi-a placut pistolarul ...si chiar Giovanni Ribisi care se potriveste perfect in rolul personajului caruia ii merge mintea, dar pare un pic prostut.
Emma Stone...al dracului de sexy!!
Culoarea locala a fost bine zugravita prin costume, masini de epoca si alte detalii.
Mie mi-au placut fazele comice picate exact in mijlocul tensiunii.
Ce i-as reprosa?Ca nu a tinut decat vreo doua ore.
In opinia mea, este un film care nu… citeşte

Deffence pe 17 Ianuarie 2013 23:38
FRUMOS
Un film foarte bun pe care il recomand ;-) merita sa-l vedeti la cinema.
florin36ani pe 09 Februarie 2013 23:00
super tare filmul, nu credeam ca e asa ! daca nu va place inseamna ca am eu gusturi proaste !
v0ltz pe 10 februarie 2013 18:21
Daca te iei dupa comentariile unora pare un film de duzina. Nu ai gusturi proaste deloc, este un film de nota 10 cum rar se fac.
andrei_paunescu pe 09 Iunie 2021 18:01
Nu am stiut/crezut vreodata ca pot avea abilitatea de a sti tot ceea ce urmeaza sa se intample intr-un film, de la inceput si pana la final. Un film foarte previzibil. Scenografia foarte buna, fara greseala, in schimb!
carmen_angelus_romila pe 09 Noiembrie 2018 12:56
"Elita gangsterilor" ne prezinta intr-un mod cu totul dramatic, lupta, uneori zadarnica a politiei din L.A. cu membrii de temut al mafiei organizate, in cardasie cu importanti oameni politici, intr-o realizare onorabila si cu participarea multor actori de elita.
sabinalin pe 08 Octombrie 2018 15:26
O tema care parca nu se epuizeaza niciodata, gangsterii in America primei jumatati a secolului XX, razboialele dure purtate in orasul Ingerilor pentru suprematie dar si impotriva politiei, un mafiot negru in cerul gurii, un comisar sef si doi politisti gata de orice pentru a-l neutraliza, femei fatale, mult antren, multe vedete pe metru patrat,Penn, Gosling, Brolin, Nolte, Patrick, Stone, teoretic ar fi trebuit sa iasa bomba atomica dar nici pe departe, lipseste decisiv un Scorsese ca intregul sa se transforme in capodopera, in plus Penn e caricatura pe langa un, sa zicem, de Niro, ce rol ar fi facut pe vremuri Big Bob in acest film, de Oscar curat, ce-a iesit e totusi un film agreabil bun de vizionat intr-o seara cand privitorul nu are altceva mai bun de facut.
andystarx pe 16 Februarie 2017 21:10
Cred ca este printre cele mai slabe filme cu gansteri,vazute vreodata ! Pacat de distributia aleasa pe spranceana,dar scenariul este foarte slab,iar lui Penn ,nu ii sta deloc bine in rol de mafiot ! Nu il recomand !
Kuhaylan pe 29 Noiembrie 2016 15:42
WD 1
........................................................
Bayard pe 24 Mai 2015 19:23
Se anunta un super film, super distributie..... dar de fapt iese o combinatie foarte slaba intre Untouchables si L.A. Confidential
XShadowX pe 27 Martie 2015 13:24
Un crime-drama foarte bun ;)
Inca un film de Ruben Fleischer foarte bun , de data aceasta un crime-drama cu o distributie formata din actori foarte buni ( experimentati si tineri : Emma Roberts ) si un scenariu foarte bun , o poveste care are loc intre anii '40 si '50 in America (Los Angeles) unde coruptia si crimele sunt numeroase iar mafiotii la putere ...
DE NERATAT acest film !

kakapiciu pe 13 Ianuarie 2015 23:15
Filmul este bun in sinea lui insa nu prea sunt eu genul filmelor cu gangsteri.