Păreri Frenzy

(1972)

Frenzy

cezarika21 pe 28 Septembrie 2016 19:53
Quasirealitate marca Hitchcock
Marile aglomerări urbane ascund în cotloanele lor un număr mare de monștri. Pe străzile umede, scufundate în ceață sau în smog ale Londrei și-au purtat pașii indivizi ca profesorul Moriarty, Jack Spintecătorul sau Dracula. Nici un oraș nu a dat omenirii atâtea exemple de criminali în serie (reali sau fictivi).

Realizat la Londra la mai mult de treizeci de ani după ce Hitchcock se stabilise în America, ”Frenzy” prezintă un astfel de caz de criminal în serie, un ștrangulator care atacă femeile singure și le sugrumă cu propria cravată după ce le violează. Identitatea criminalului rămâne un mister pentru autorități, deoarece numărul dezaxaților ce cutreierau flămânzi străzile metropolei britanice era prea mare pentru a întocmi un cerc rezonabil al suspecților. Ca peste tot, poliția găsește un individ care se nimerește în locul… citeşte

tihanis pe 19 Noiembrie 2010 02:10
sinopsisul da prea multe detalii pt un film de suspans. merita vazut chiar de mai multe ori daca esti pasionat de filme marca hitchcock
alex_il_fenomeno pe 18 August 2012 17:52
Hitchcock s-a adaptat bine pentru perioada premoderna a cinematografiei , adoptand niste elemente care in filmele sale vechi lipsesc cu desavarsire ( spre exemplu , apare nudul in productia aceasta ) , dar oricum a avut din plin acelasi suspans si atmosfera remarcabila cu numai filmele sale o contin . merita urmarit , chiar daca nu esti un fan declarat al regizorului sau al acestui gen , pentru ca te surprinde placut .
cosmin_kedii pe 12 Martie 2013 12:04
Thriller foarte bun, cu un criminal în serie (în 72 de filme cu criminali în serie erau destul de rare). Un script intrigant și inteligent, un fel de remake al lui Jack Spintecatorul. Decorul și atmosfera generală a filmului este un mare succes.
recomand

Dragos.87 pe 10 Februarie 2024 03:06
Neașteptat de bun,recomand insistent!
Răul are miros și te pândește înainte de a suporta consecințele..Un film bun, cu o intrigă spectaculoasă ce îți pune mintea la contribuție, atât în privința acțiunii cât și a personajelor..Reflectă foarte bine realitatea și îți menține o bună curiozitate în desfășurarea poveștii la care nu poți să ghicești deznodământul..Un film absolut senzațional, marca Hitchcock, pe care nu trebuie să-l ratezi..!
pisicuta1 pe 15 Iulie 2017 01:07
un film clasic foarte bun ,merita vazut de pasionatii acestui gen de filme!
ZbrancaCosmin pe 10 Septembrie 2013 16:29
Tipic anilor 70
pot spune ca e o mare porcarie, de mult timp nu am mai vazut o asa mare tampenie si ma mir cum de am rezistat pana la sfarsit poate pt simplul fapt ca imi place sa ma amuz pe seama prostilor....