Păreri Free State of Jones

(2016)

Preţul libertăţii

Theodor2011 pe 17 Septembrie 2016 02:39
Dat fiind faptul ca razboiul civil american (1861-1865) este capitolul din istoria mondiala care imi place si ma intereseaza cel mai mult, acest film, Free State of Jones, n-avea cum sa nu imi placa.
Povestea filmului este bazată pe istoria ţinutului Jones (Mississippi) din timpul Războiului Civil şi pe perioada imediat următoare acestui conflict ce a curmat o mulţime de vieţi. Personajul principal/central al acestei povesti din acea perioada tulbure a statelor unite, este fostul soldat confederat, Newton Knight. Soldat confederat care nu a mai acceptat umilita la care era supus. A fost un erou al acelui tinut/oras sudist (Jones) care se gandea in primul rand la binele altora si mai apoi la binele lui (cel putin asa reiese din film) Si-a pus viata in pericol pt libertatea semenilor sai din acea regiune, Jones.

Avand in vedere ca membrii academiei americane de… citeşte

alfonso1 pe 18 septembrie 2016 23:21
Nu o sa castige nici un Oscar,nici nu o sa fie nominalizat,nu e chiar asa bun, prezic eu. Dar vom vedea:)
Theodor2011 pe 19 septembrie 2016 18:12
Eu doar mi-am spus parerea. N-am zis ca o sa castige OSCAR'ul, nu stiu exact, n-am cum sa stiu asta in acest moment, dar banuiesc ca va fi totus nominalizat (repet, este parerea mea). Tu n-ai invatat pana acum ca nu toti oamenii au aceleas pareri? Stii oare sa respecti si parerea unei alte persoane chiar daca nu esti de acord cu ea? Nu este nevoie sa imi raspunzi la aceste doua intrebari acum si aici, raspunde-ti tie insuti. Data viitoare cand imi vei mai da replica la un anume review, am sa te rog sa vii cu argumente. Tu spui ca acest film (te citez): ''nu e chiar asa bun'' ma rog, este parerea ta, ai dreptul la o parere sau o opinie personala, insa cand faci aceasta afirmatie ''nu e chiar asa bun'' , normal ar fi sa fie acoperita si de un argument.
alfonso1 pe 16 Septembrie 2016 23:36
Foarte bine jucat
O mica pagina din istoria USA,realist redata,fara a fi romantata excesiv,cu un joc actoricesc foarte bun,filmat foarte bine,muzica buna. Un film cu un mesaj zic eu,trist, toti mai buni decat ceilalti si la fel de slabi(pieritori).
rafaelito88 pe 12 Septembrie 2016 23:16
un film foarte bun...
un film reusit din toate punctele de vedere,chiar merita sa-l vizionati! vizionare placuta!
Sorin87 pe 09 Octombrie 2016 23:07
Emotionant film, mi-a placut povestea lui si as mai dori sa vad asemenea filme
andystarx pe 27 Decembrie 2016 00:32
Pot sa apreciez foarte mult prestatia lui Matthew,care ramane unul din cei mai buni actori ,dupa parerea mea,dar filmul mi s-a parut mult prea lung,pentru acest subiect!Il recomand ,doar pentru acest actor,in rest pe mine unul nu m-a impresionat,desi este dupa un caz real !
eduard_stratan pe 13 Septembrie 2016 14:50
Cred ca nota de pe imdb este prea mica !
cristina_elena_bucataru pe 14 septembrie 2016 18:13
pentru ca acolo voteaza srainii si ei sunt mai stricti
pablo2009 pe 14 septembrie 2016 23:32
user-5f5e129f0743d pe 13 Septembrie 2020 15:38
Toti "expertii' comenteaza....Pe langa alte filme mi se pare ok
claudiu-daniel-lugoj pe 24 Februarie 2018 21:07
Un film bunicel nu impresioneaza de loc,nu simti emotia nu ai trairi mari la acest film si asta al trage in jos.Povestea e una adevarata ca e facut dupa fapte reale dar lipseste emotia acestui film.
psihologu pe 03 Mai 2017 12:21
Un film mai bun ar fi confundat narațiunea curata a salvatorului alb cu o explorare reală a felului în care politica rasială a unei insurgențe rasiale mixte din sud, ar fi putut fi.

O necesitate pentru fanii războiului civil, "Free State of Jones" este o dramă ficționată în legătură cu adevăratele evenimente care au fost ascunse de lumina reflectoarelor istorice.

ALINGT78 pe 06 Noiembrie 2017 22:18
excelent, poate fi socotit o capodoperă! Te ţine cu sufletul la gură până la final, atunci când binele şi dreptatea triumfă.
Kuhaylan pe 03 Noiembrie 2016 14:33
WD 1
...................................................
cosmin742000 pe 04 Noiembrie 2017 09:13
O mizerie de film de razboi american , deci nimic nou........................