Păreri Following

(1998)

Urmăritorul

alexandru_d pe 18 August 2010 01:07
pentru 1998 cred ca este un film bun, te invaluie in mister si naste cateva intrebari; este al patrulea film marca Nolan pe care il vad si pot spune ca este la inaltime, fiind printre primele opere ale sale...
BenPC pe 02 August 2011 13:33
Prima piesa din puzzle...
Luat separat, fara sa fi vazut alt film de-al lui Nolan si putine filme in general, Following, este un film destul de "crud" fiind filmat in alb-negru fara prea multe artificii tehnice bazat mai mult pe schimburi de replici oferite decent de o mana de actori necuoscuti si care are la baza un scenariu cam dificil si greu de urmarit.

Magia apare atunci cand ai vazut toate filmele lui Nolan si esti familiarizat cu stilul lui- e uimitor cum la 28 de ani cu un buget de aprox 6000$ (cu putin efort o mare parte din cinemagicieni pot face rost de suma asta) a reusit sa faca faca un film, primul, care sa inglobeze o buna partea din talentul lui .. unul din talente fiind acela de a reusi sa se joace cu mintea ta.

Chiar daca pare greu de crezut, in acest film sunt imprastiate indicii care fac referire la viitoarele lui filme, pt mine asta e fascinant .. deci sa lasi… citeşte

Lau888 pe 08 Decembrie 2010 20:09
Un film magnific, facut cu un buget de doar 6000 de dolari, prima opera de arta a marelui regizor Christopher Nolan, caramida de temelie a filmului Memento. 69 de minute in care esti obligat sa nu ratezi niciun detaliu, pentru a pune toate detaliile cap la cap in final si a alcatui povestioara acestui film. Va invit sa il vizionati de mai multe ori pentru a-l intelege mai bine. Superb!
FlorinMovieFreak pe 27 Ianuarie 2013 14:17
Superb!
Ei bine, aici avem filmul care a dat nasterea lui Memento si o farama din Inception (cel putin numele Cobb si ideea ca-i un hot). Sau ar trebui sa reformulez, de aici a plecat Nolan cu un scenariu si a continuat in celelalte. Tocmai de aceea au iesit urmatoarele din ce in ce mai bune, pentru ca si-a perfectionat scenariul. A plecat de la o idee si a ajuns la 1000!

Filmul este genial, are o idee care ar putea fi considerata tabu sau fetish si pana la urma aceasta idee starneste curiozitate si mister. Filmul este brut si onest din punct de vedere al scenariului si pare rupt dintr-o realitate care culmea ar putea fi oricand plauzibila.

deadlord pe 16 Septembrie 2012 00:37
Un film care sincer m-a lasat cu gura cascata. Un film foarte bun cu un scenariu si o regie de exceptie. Ca si toate celelalte filme ale lui Christopher Nolan si acesta este incredibil.
adrian_cristea_499 pe 08 Martie 2022 00:10
O surpriză plăcută! Nu mă așteptam să fie atât de bun, chiar dacă este scris de Nolan, am zis că asta e primului lui film, o fii mai slab, dar nu. O surpriza plăcută, nota 7,50!
6Patronul9 pe 05 Decembrie 2018 23:52
Un film destul de interesant si imprevizibil.Nu este pentru toata lumea insa merita o vizionare,in special daca esti fan Christopher Nolan.Este impresionant cum interpretarile de aici ale unor actori complet necunoscuti sunt mai credibile si au mai multa greutate decat interpretarile multor actori cunoscuti din prezent.
Kuhaylan pe 09 Aprilie 2013 21:04
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000