Păreri Flags of Our Fathers

(2006)

Steaguri pline de glorie

sabinalin pe 09 Octombrie 2011 06:41
Fara excese patriotarde
In batalia care a avut loc in perioada 19 februarie-26 martie 1945 pe insula japoneza Iwo Jima si-au pierdut viata in jur de 20.000 de japonezi si 7000 de americani. Clint Eastwood omagiaza memoria celor cazuti intr-una dintre cele mai crunte batalii din cel de-al doilea razboi mondial prin doua filme, prezentand atat varianta invingatorilor cat si pe aceea a invinsilor. "Flags of our fathers" se plaseaza undeva intre "Saving private Ryan" si "The thin red line",adica intre patriotismul gaunos si triumfalist al lui Spielberg si filosofia uneori excesiva a lui Terrence Malick. Spre deosebire de cei doi Eastwood abordeaza povestea bataliei cu mult bun simt si nu intamplator varianta japoneza e mai reusita decat cea americana. Clint alege sa prezinte in prim-plan destinele unor oameni sub vremuri, oameni care au fost nevoiti sa se omoare intre ei din ordinele politicienilor hrapareti ai… citeşte
Mihai M. pe 15 Decembrie 2007 17:48
Eastwood e precum vinul : cu cat imbatraneste, cu atat devine mai bun...Flags of../Letters from.. vor deveni doua dintre filmele clasice, pe care nu le vei intelege decat daca le urmaresti pe amandoua. A fost un act de curaj deosebit din partea lui Eastwood sa transpuna pe ecran viziunea despre CEILALTI(a se intelege dusmanul) si nu pot decat sa ma bucur ca a reusit ceva ce putini ar fi indraznit : sa surpinda esentialul despre razboi...Hai sa facem un mic exercitiu de imaginatie : ce regizor roman, exceptand noul val, ar fi incercat sa faca un film despre maghiari si ce au reprezentat ei in istoria contemporana a Romaniei ? Si cum ar fi fost perceput el de publicul nostru? Filmele lui C.E. sunt niste capodopere ! De la "The red thin line" al lui T.Malick nu am mai vazut o reusita atat de sensibila despre razboi...
Theodor2011 pe 26 Februarie 2016 02:55
Clipul autentic cu momentul inaltarii celui de al doilea steag american 23 februarie 1945 https://youtu.be/1-xGKIn_cnM
Flags of Our Fathers, n-are nici macar 20% din actiunea celuilalt film, Letters From Iwo Jima, film care trateaza acelas subiect istoric dinspre sfarsitul celui de al doilea razboi mondial anul 1945 (februarie-martie) si anume invadarea insulei (din pacific) Iwo Jima de catre armata Statelor Unite, mai exact, infanteria marinei Americane.
Amandoua filme au aceias: tematica, aceias doi producatori Steven Spielberg, Clint Eastwood si regizate de acelas mare regizor Clint Eastwood.

Flags of Our Fathers, este mai slab din punctul meu de vedere ca, Letters From Iwo Jima. Argumente solide: Ratingul IMDb 7.1 pt Flags of Our Fathers in timp ce Letters From Iwo Jima are rating 7.9 Ambele filme au fost facute in 2006 insa, Letters from Iwo Jima a fost printre cele 5 nominalizate OSCAR la sectiunea cea mai importanta si anume Cel mai bun film. Clint Eastwood, de asemenea pt… citeşte

Manusa pe 02 Mai 2011 21:53
Clint Eastwood a facut o treaba foarte buna cu acest film, mie mi se pare un film destul de reusit dar sub Latters from Iwo Jima. Filme care aduc aminte de evenimentele din Cel de-al Doilea Razboi Mondial sunt o gramada dar cele bune sunt destul de putine si acest film l-as incadra intre....
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 23:19
Eroii sunt un simbol pe care il cream,de care avem nevoie..Clint E. a făcut din acest film o adevărată capodopera care iti va rămâne tatuat in minte.Filmele produse de maestrul Eastwood,mereu iasa de un succes impecabil.O drama-război si totodată o bătălie de faima si glorie.Sincer este un film care nu trebuie ratat sub nici o forma,il recomand cu mare interes..!
Mihai2508 pe 15 Septembrie 2010 20:15
Un film care nu prea are suspans, sau ceva care sa te atraga foarte mult, e un film care prezinta cat de nedorit poate fi un razboi.
stillbear pe 25 Mai 2015 16:47
Dupa parerea mea, in comparatie cu " Letters from Iwo Jima" ,acest film este mai bine realizat,avand o poveste mai interesanta si niste actori mai experimentati. Ideea de a face doua filme cu acelasi subiect principal,privit din doua perspective mi se pare geniala......Nu sunt capodopere,insa aceste filme merita vazute de catre iubitorii acestui gen si nu numai.
ciobotaru pe 03 Ianuarie 2010 01:47
tot Clint Eastwood
filmul este filmat si regizat in acelasi timp cu Scrisori din Iwo Jima si mi s-a parut la fel ca si celalalt , PLICTISITOR !!!!
ornitoring pe 27 Iulie 2022 19:21
Un film fără o poveste prea buna propagandă prea multa ptr acțiunea ep care o arata un film foarte slab cu indulgenta un 5
cosmin_kedii pe 23 Mai 2012 23:54
Aceasta este unul din cele mai bune filme ale anului şi, probabil, cel mai bun film modern, despre al Doilea Război Mondial
IMHERE pe 09 Decembrie 2011 17:12
Un gest cat de cat banal, ridicarea unui steag, transformat de americani in propaganda de a strange bani pentru a continua razboiul. In rest... mult sub Iwo Jima. Nu transmite aceeasi emotie.
danymury pe 07 Aprilie 2011 14:38
se putea si mai bine...o fost frumos asa in sinea lui...da asa cu actiunea si alea ..nu prea bun
balta67verde pe 01 Decembrie 2016 09:39
Un film bun, dar nu extraordinar. L-am vazut odata si imi ajunge.
Mihai pe 29 Ianuarie 2007 02:01
Invata cum sa scrii mah.Mincatorule de litere
mosu332 pe 09 Martie 2014 21:59
Un film bun, care merge dar nu se compara cu celalant film facut in paralele de Clint Eastwood si anume Letters from Iwo Jima ... varianta cu japonezi este net superioara acestuia.
Vladut1994 pe 11 Ianuarie 2011 20:48
Un film bun,nu foarte spectaculos sub ,,Scrisori din Iwo Jima"...Recomand amatorilor de acest gen
Seraph_Menumorut pe 22 Ianuarie 2007 01:28
un film depre patriotismul si simbolurile americanilor in timpul celui deal doilea razboi mondial.O poveste frumoasa despre eroi
.Scenele de razboi nu sun cine stie.

andreiclawhammer pe 09 Martie 2007 03:22
LOL...mda,mai greseste omul,nu tre sa fim rautaciosi.

Si acum despre film cateva cuvinte:vreau sa il vad,mai ales ca pute a stilul lui Clint Eastwood,ceea ce nu e neaparat un lucru rau...

george_89 pe 30 Martie 2007 00:28
un film despre razboi care nu mia placut
a sintetizat perfect prostia oamenilor de a se bate pt o insula care nu insemna mai nimic.si se mai mandresc americani ca au cucerit insula. Singuru lucru care cat de cat iti atrage atentia este traumele pe care le-au suferit soldati care au supravietuit. in rest ... 2 stele

Alexandru87 pe 9 noiembrie 2009 18:33
"cat de cat iti atrage atentia este traumele pe care"... Nici nu ar trb sa comentez altceva... Invata putina istorie, ai spus o mare mare maaaareee aberatie. Americanii nu aveau nici o sansa sa se apropie de japonia fara insulele acelea vulcanice de care spui u ca ar fi lipsite de importanta! Au fost unul din cele mai strategice puncte ale japonezilor, motiv pentru care sau si chinuit atat sa le apere... vezi, Scrisorii din Iwo Jima, si porma mai comenteaza odata aici. Asta referitor la afirmatia ta legata de prostia oamenilor, cat despre acest film, era mult mai bun ca simplu documentar de maxim o ora! Nici doua stele, dar de vazut ca simpla lectie, merge zic eu vazut ca o continuare pt scrisorii din Iwo Jima.
Alexandru87 pe 9 noiembrie 2009 18:36
Strategice.. ma refer ca punct de aparare impotriva flotei, aviatiei americane.