Păreri Evelyn

(2002)

Evelyn

mihaelatb pe 12 Iunie 2023 02:57
Povestea unui barbat ce incepe sa se responsabilizeze si sa decida ce este primordial in viata sa.
Este vorba si de o femeie, teoretic mama, dar care nu are nimic in común cu aceasta notiune, cu toate ca la mijloc sunt trei copii. Copii care sunt nevoiti sa se desparta, baietii intr-un orfelinat si Evelyn, intr.-altul, de fete.
Poveste ce a avut la baza un caz real, ce a schimbat legile si a umanizat justitia.
Pierce Brosnan este credibil in rolul tatalui, rol ce nu a pus prea mari probleme actorului.
Un film cu o nota intre 6 si 7. Merita vazut, dar nici nu este o pierdere prea mare daca nu este vazut. Doar daca esti interesat de modificarea legilor referitoare la minori, in Irlanda.

brigitte_k22 pe 14 Octombrie 2010 16:33
Este unul dintre filmele mele preferate, o drama emotionanta si impresionanta care merita vazuta. V-o recomand ;)
Edbah pe 22 Septembrie 2010 08:43
O poveste emotionanta, inspirata dintr-un fapt real.
cetateanu pe 24 August 2010 18:56
lupta unui parinte cu un sistem depasit pentru a se putea bucura de copii lui,asa se poate rezuma pe scurt povestea acestui film .cine vrea mai multe amanunte vizionare placuta
Iulidesprefilme pe 12 Februarie 2013 19:50
Poveste răscolitoare în care Brosnan mai schimbă rolul...este acum un tată luptător pentru a-şi recupera copiii...
matew10 pe 27 Aprilie 2017 11:59
O drama interesanta fără cosmetizări stupide. Lupta cu sistemul trebuie întotdeauna apreciata mai ales în coordonatele descrise aici. Vizionare plăcuta.
cosmin_kedii pe 06 Februarie 2013 14:39
Un pic de rustic si melodramatic, dar prezentate cu o conștientizare aprofundată a modului în care dreptul familiei poate fi ce a mai distructivă forță într-o societate modernă.
Octaz pe 29 Decembrie 2010 18:23
Este inimaginabil ce se afla in sufletul unui parinte adevarat cand acestuia i se iau copiii si mai mult decat atat si pe nedrept,asta daca nu ai simtit pe pielea ta.De asemenea este foarte impresionant ce este in stare un parinte sa faca pentru a isi readuce copiii acasa."Evelyn" ne ofera povestea unui tata nefericit,victima al unui sistem defect din statul in care locuieste si care reuseste cu dragoste,iubire si mai presus de toate credinta in Dumnezeu si in copiii sai sa faca dreptate.Cazul e cu atat mai induiosator cu cat este inspirat din realitate.M'am tinut de cuvant si am urmarit inca un film cu Pierce Brosnan,nu preferatul meu actor,pana in momentul de fata.Film obligatoriu de vazut,asa cum bine a zis cineva cu care am urmarit filmul "Asta da film !"
danucu pe 28 Noiembrie 2010 21:35
un film minunat, cu o mare incarcatura emotionala. un film despre iubire... despre multa iubire.