Păreri Eu când vreau să fluier, fluier

Eu când vreau să fluier, fluier

bebelusul pe 01 Aprilie 2010 11:02
mizerabil
un alt film mizerabilist, plin de ura, de scuipat si de voma; jocul asta imbrancit al actorilor pseudo-naturalisti imi provoaca greata; o poveste derizorie, un film derizoriu' Dumnezeu stie pe ce considerente a luat premiile pe care le-a luat; zero barat!
icZ pe 30 aprilie 2010 21:26
Imi place parerea ta. Aprob tot ce ai spus
Elliss pe 28 martie 2011 23:40
Strainilor, normal ca le plac filmele de genul asta cu injurii, pentru ca la ei nu se gasesc atat de multe, dar noi dupa 2000, am inceput sa umplem filmele numai cu injuraturi, care nu-si au rostul.Si noi nu bagam efecte speciale , fata de ei, pentru ca n-avem tehnica, dar filmul ramane zero barat.
1Simplu pe 12 Februarie 2010 19:43
hm , Eu când vreau să fluier, fluier :)
Sper ca va fi ceva de capul lui.Vreau sa vad si eu odata un film romanesc bun.
cineva007 pe 26 martie 2010 11:05
Depinde de gustul fiecaruia, dar filme romanesti bune sunt cu droaia... Nu stiu ce si cate filme romanesti ai vazut de astepti sa apara in sfarsit unul bun...
Tyson_Kyd pe 22 aprilie 2013 09:59
gonewiththemind iti zic un film care mi-a placut tare mult si care cu siguranta nu se va mai face unul la fel "Asta seara dansam in familie" .
diaconescutv pe 23 Februarie 2010 18:33
Eu când vreau să fluier, fluier
BRAVO ROMANIA! FELICITARI FLORINE!BRAVO ROMANIA! FELICITARI FLORINE!BRAVO ROMANIA! FELICITARI FLORINE!
daJACK7 pe 10 iunie 2010 03:22
BRAVA Florine,BRAVA vere!Un "film" de toata isprava.Te doare capu'.Blestem si acum ora aia jumate in care am stat sa privesc saracia asta de ce-o vrea sa fie ca film - sentimente divine - nu e.
Anamana pe 25 noiembrie 2012 21:37
E unul din cele mai trsite filme Romanesti pe care le-am vazut. Un exemplu trist al efectelor pe care imigratia in masa, de multe ori a cate unui parinte, a avut asupra bietilor copii. Extraordinara performanta a actorului prinicipal, care reuseste sa castige inimile celor care privesc cu motivul lui atat de simplu si inocent
kolcs pe 22 Ianuarie 2010 16:51
piesa de teatru?
de domnisoara Andreea Vălean care a scris piesa de teatru pe care se bazeaza filmul acum cativa ani, de ce nu mentioneaza nimeni nicaieri de cate ori citesc despre filmul asta?

mi se pare cam putin corect

Razvan Penescu pe 26 martie 2010 10:56
Piesa care a inspirat acest film a fost publicata de siteul LiterNet.ro in format electronic la http://editura.liternet.ro/carte/264/Andreea-Valean/Eu-cand-vreau-sa-fluier-fluier.html. Volumul poate fi descarcat gratuit.
linde-mona pe 27 septembrie 2010 23:27
Ai mare dreptate. Eu am aflat din coincidenta de piesa, dar merita citita. E buna si scurta
JohnnyAddams pe 06 Martie 2010 11:45
O veni oare vremea cand o sa facem si noi filme care sa prinda la public? Numai drame despre Ceasescu si despre viata de la Revolutie. In 2009 decat Ho Ho Ho! A fost un film in stilul american, chiar daca a fost copiat dupa "Bad Santa". Ceva orginal in genul horror/thriller/actiune.
Cretzulynne pe 20 martie 2010 19:43
adevarat:))
weaksis pe 4 aprilie 2010 00:00
nu e nimic legat de comunism in film..poate doar ca arata realitatea fapt si fond din Romania zilelor noastre si cu asta a socat al Berlinala ca de altfel majoritatea filmelor noastre.
hotbeb3 pe 28 Martie 2010 11:03
Nu pot sa cred
Nu pot sa cred k filmul nu ruleaza in toate orashele... este un film romanesc... sunt dezamagita... locuisc in Bc shi am ashteptat filmul cu sufletul la gura doar k sa aflu k nu este rulat shi aici... :(
Callan pe 4 aprilie 2010 09:56
Acelasi lucru si in Oradea .... din pacate :(
copila_satanista pe 14 iunie 2010 13:30
Din asta pierd romanii... nu stiu sa faca promovare desi ar putea sa castige foarte mult din asta.
nicolascage pe 09 Iulie 2010 09:57
cel mai slab film romanesc facut vreodata
nota 1 cu felicitari!!!! e cel mai slab film romanesc facut vreodata
nemotoujours pe 13 august 2010 01:37
CORECT! NU-I ASA CA ESTI FAN"MISS LITORAL"SAU"A DOUA CADERE A CONSTANTINOPOLELUI"? ALEA FILME DOM'LE! CHELNER!INCA O BERE LA BAIATU'!
Crynick pe 31 august 2011 15:14
invata ba claudiu sa scrii romaneste
gyxu78 pe 15 Martie 2010 20:19
nu cred ca or sa se mai faca filme romanesti ca in anii 70 si 80
exmplu BD , nea marin miliardar si cele istorice cu stefan mihai viteazu etc

N31U pe 3 iunie 2010 22:45
cu siguranta nu o sa mai vedem filme dinalea...
cinefilamator pe 2 octombrie 2010 16:42
Nu ne plac filmele romanesti de actualitate pt ca acolo ne recunoastem natia asta blestemata!
Buster pe 22 Februarie 2010 00:35
New Romanian Movie School
Scoala romaneasca de film a inceput sa nasca noi valori. Dupa American Dreamin' al lui Cristian Nemescu, fenomenalul "4 saptamani, 3 luni si 2 zile" al lui Cristian Mungiu, apare acum "Eu cand vreau sa fluier, fluier" in regia lui Florin Serban. O drama existentiala a unui tanar, dar si o poveste de dragoste, interzisa as putea spune prin prisma faptului ca tanarul Silviu are unele probleme cu legea fiind totusi detinut, iar Ana este o fata culta fiind studenta la sociologie, dar poate pana la urma aceasta poveste va avea totusi un final fericit, pentru ca asta am invatat oarecum din filmele americane: "dragostea si binele inving intotdeauna". In drama lui Silviu aspectele sunt multiple, mai are cateva zile pana la eliberarea din penitenciar, cand apare Ana, studenta la sociologie, dar si mama lui care vrea sa il ia cu ea in Italia pe fratele acestuia, mai mic. Dupa parerea mea, acesta… citeşte
Buster pe 23 februarie 2010 19:44
@ lyghts : Imi pare rau daca te-a deranjat faptul ca am lasat unele comentarii inainte de a vedea filmul, dar fiecare dintre cei care au postat aici si-au exprimat parerea despre film, un fel de preview daca vrei, si din cate am observat nimeni nu a dat o nota filmului inainte de a-l viziona. Asa ca parerea mea ar fi sa iti spui si tu opinia despre el si ti-o vom respecta. Fiecare dintre noi are o anumita acceptiune a trailerului pentru ca nimeni nu a vazut filmul. Cand va aparea si cineva dintre noi il va vedea banuiesc ca isi vor spune parerea care poate va fi aceeasi sau se va schimba de cea pe care au postat-o acum. Pana atunci cred ca suntem in masura sa apreciem ceea ce altii au vazut in acest film ( fiind totusi premiat).
cojy pe 21 iunie 2010 17:35
@Buster, nu te obosi sa raspunzi unor tampitei ca @sashaneo ca e plina lumea,netul,cinemagia de ei.Am facut-o si eu de prea multe ori si am pierdut ore pretioase.Pana la urma, vorba lu' nea Dinu Sararu care se regaseste in reclamele de la Cava d'Oro: "niste tarani".Ei sunt viteji in spatiul virtual dar face-to-face, cum ii iei putin tare, se gainateaza pe ei!Vroiam sa te informez (pe bune si fara suparare) ca poti lasa un comment la trailerul filmului atunci cand inca nu l-ai vazut... Pe mine ma enervau cei care puneau note unui film inainte de a-l vedea... nu ma mai deranjeaza nimic ptr ca si dupa ce-l vad pun note izvorate din ideolectul lor fulminant... astia sunt si cu ei defilam... mama ei de viata!!!
gabitzadana pe 24 Aprilie 2010 09:14
bravo
super film, il recomand..
de mult nu am mai vazut un film romanesc care sa aiba un asemenea impact asupra mea.
felicitari tuturor celor implicati

Zendo pe 19 mai 2010 15:03
un film apreciat de cocalari si pitzipoance ... doar lor li se poate parea " ceva cu feeling " e o mizerie lipsita de talent din toate punctele de vedere ( regie / acting / sunet / poveste ). Mai nou manelistii vad ca intra si in cinematografie. RUSINE !!!
nemotoujours pe 12 august 2010 14:33
ZENDO ESTI VARZA! ESTE CA TU NU AI CULTURA CINEMATOGRAFICA?SAU MAI BINE SPUS SE LIMITEAZA LA "OMUL PAIANJEN "SI "COSMAR PE ELM STREET"-ZI DREPT SI ATUNCI INTELEG DE CE NU ESTI CAPABIL SA DIGERI ASA CEVA.
OoOpSy pe 16 Iulie 2010 17:03
Groaznic!!
E atat de plictisitor incat te saturi sa tot astepti sa se mai intample ceva, si ramai doar sa razi de replicile idioate si de "actiunea" trasa de coada! A fost o pierdere de timp si de bani!
nemotoujours pe 13 august 2010 01:35
TU ASTEPTI CU DRAG INCA UN SPIDERMAN CA SA VEZI SI TU UN FILM BUN,NU?
Pisikutzza22 pe 15 februarie 2011 11:17
nemotoujours....daca ti-e ti-a placut filmul asta plin de injuraturi si fara actiune este parerea ta....asta nu inseamna sa judeci parerea altora....fiecare cu gustul lui...m-am saturat de conceptul "cine nu e cu mine e impotriva mea"....se zice ca e democratie asa ca invatati naibii odata sa respectati parerile celorlalti chiar daca sunt diferite de ale voastre!
sweetchuggagun pe 05 Aprilie 2010 00:59
Da
L-am vazut acum o saptamana. E foarte bun filmu, e inchegat, mi-a placut ideea. Va incurajez sa mergeti sa-l vedeti.
not.Who.you.think pe 27 Martie 2010 00:52
Ma intreb cat de amuuzant e versiunea in engleza a filmului? Pentru publicul nostru e un film bunicel cu o poveste gen stirile protv cu intamplari haioase dar destul de banale pentru Romania si cu niste replici amuzante pentru romani. Ma intreb pentru ce s-au dat premii internationale acestui film... Nu e un film prost dar, cu siguranta, nu este un fim realizat bine ca poveste, senariu si "acting".
weaksis pe 4 aprilie 2010 00:04
nu e amuzant..mi se pare trist..ca ceea ce se intampla pentru protagonist se intampla la nenumarate cazuri. Si da, ai dreptate cu stirile de la ora 5..oricand s-ar incadra cu brio ca un alt omor/viol transmis cu "zambete" de o fata dragut imbracata
Stiri de bine pe 21 Ianuarie 2010 11:58
Inca un film romanesc la Berlinala 2010
[...] Inca un film romanesc a fost confirmat ieri in selectia oficiala a festivalului Berlinala 2010. “Eu cand vreau sa fluier, fluier” este pelicula de debut a regizorului Florin Serban, noteaza Evenimentul [...] citeşte
Stiri de bine pe 20 Februarie 2010 21:48
"Eu cand vreau sa fluier, fluier" castiga Ursul de Argint
[...] la data 20/02/2010 de Gloria Saboff in Cultura Filmul “Eu cand vreau sa fluier, fluier” regizat de Florin Serban, a castigat in aceasta seara Ursul de Argint la Festivalul International [...] citeşte
1Simplu pe 1 mai 2010 17:42
bati campii prostule !! mai bine taci !!
Sergiu.Lobont pe 23 Februarie 2011 23:50
Avem ceva impotriva entertainmnetului?
Nu inteleg cum poate fi rulat un film cu un subiect minimalist intr-un stil atat de anost. Nu inteleg de ce nu putem sa facem un film fara jumatate de ora de injuraturi. Nu inteleg de ce nu putem sa facem un film pe care putem sa il vizualizam cu familia si din care sa avem ce invata... sa aiba o morala.

Dupa o serie de filme ce aveau ca subiect principal comunismul... de parca nu ne-am fi bucurat indeajuns de el inainte de 89' acum mai trebuie sa il savuram si prin toate filmele pe care le producem... iata acum un film cu un alt subiect... nu cu mult mai luminos decat subiectul comunismului... viata la penitenciar. Om fi noi promoterii filmelor noir? Ma uitasem de curand la "La Vie En Rose" si ma intrebasem pe cand un film in care sa promovam si noi vreo valoare de pe la noi? Vreun Gheorghe Zamfir? Sau e prea luminos acest subiect pentru noi?

In fine... zice-se… citeşte

Chelbos pe 15 aprilie 2011 08:30
eu nu vad nici o problema in folosirea in exces a injuraturilor. asa este in realitate iar filmul vrea sa se apropie cat mai bine de ea. de exemplu si eu cand vorbesc din 10 cuvinte 3-4 sunt injuraturi. ar fi o aberatie sa vezi la inchisoare oameni care sa vorbeasca elevat. pana si la biblioteca se injura. unde traiesti? sau trezeste-te la realitate.
DjEdoom pe 17 Iulie 2010 11:24
Un film lamentabil!! Un film ce vrea sa spuna totul despre nimic...Un film in care personajul central nu are nici cea mai vaga urma de personalitate...O abureala de 2 bani violenta care provoaca greata..
nemotoujours pe 13 august 2010 01:34
SI TU PROVOCI GREATA. TE CREZI INTR-UN CASTEL DE CRISTAL SI VB DE PERSONALITATE LA GRADUL MINUS?NU CUNOSTI OAMENII BAIETE!SA TE FEREASCA D-ZEU SA FII INTR-O ASEMENEA SITUATIE SI SA TE VAD CE PERSONALITATE AI.
DjEdoom pe 15 august 2010 23:32
E plina lumea de cei cat tine care fac dintr-un rahat un templu...Probabil si tu esti vreun pelerin..
educho pe 08 Aprilie 2010 14:19
deloc impresionat de film. sincer ma asteptam la mai mult, mult mai mult de la acest film. m-a dezamagit :(
Bârfitoarea.ro pe 14 Februarie 2010 14:42
“Eu cand vreau sa fluier, fluier” a avut premiera la Berlin | Bârfitoarea.ro
[...] Cinemagia [...] citeşte
cezarika21 pe 16 Octombrie 2014 10:07
Un film mincinos şi ilogic, dar bine interpretat
Nişte deţinuţi romi, o mamă plecată în Italia pentru a practica prostituţia, autorităţi incompetente şi imbecile - cam acesta este grupul de personaje în care se învârte acţiunea acestui film făcut parcă pentru a discredita România, la fel ca şi multe altele realizate după Revoluţie. Fără a încerca să ascund decăderea evidentă a moralei, a educaţiei şi a respectului faţă de muncă din ţara noastră, cred că puteau fi găsite în mediul penitenciar de la noi şi altfel de personaje în afară de nişte pitecantropi neevoluaţi, mizerabili, violenţi şi iubitori de manele.

Subiectul este din start unul mincinos: un tânăr de 18 ani, care urmează a fi eliberat după ce a stat 4 ani la închisoare, răpeşte o studentă venită în practică pentru a-şi forţa mama să nu-l ia cu ea în Italia pe fratele lui mai mic. Apoi, după ce încearcă… citeşte

luciiano pe 29 Iulie 2010 01:06
eu cand vreau sa fluier, fluier
slabutz film..mai avem pana ajungem sa facem un film extraordinar
nemotoujours pe 13 august 2010 01:31
TU SIGUR NU O SA FACI
luciiano pe 19 octombrie 2010 12:42
nu sa fac eu ...ca nici tu nu cred ca esti mai presus..ma refeream la un roman
Dahaka pe 10 Iunie 2010 23:17
Regret ca l-am vazut din punc de vedere cinatografic un mare eshec , camera aia zici ca avea parkinson ... totushi , un trepied nu e scump
Justfunky pe 30 Mai 2010 16:23
eu cand vreau sa nu ma uit la o porcarie, nu ma uit!
Nu m-a impresionat catusi de putin filmu, sincer regret pierderea timpului vizionand acest "film".
sunshine16 pe 25 Mai 2010 18:46
o mare tampenie, nu va pierdeti timpul sa il vedeti pt ca nu merita, dupa ce a e este f plictisitor actori sunt f prosti. eu sincer nu am inteles absolut nimic din el.
mausyo pe 23 Mai 2010 23:48
finalul e stupid. Mai ales faptul ca vrea sa iasa la cafea cu studenta respectiva in final. Iar in timpul acelei intalniri nu discuta nimic. Bine, era de asteptat sa nu vorbeasca dupa ce a amenintat-o ca o omara. Filmul are doar un eveniment cand se intampla ceva neasteptat, iar apoi revine din nou la monotonia de mai inainte.

Poate ar fi fost mai bun daca se introduceau niste dialoguri bune, in loc de lungi clipe de tacere din care nu intelegi nimic, Asa ai fi inteles personajul principal.

Vladucu90 pe 19 Mai 2010 00:52
Un film plictisitor, filmat aiurea, cu o poveste si un sfarsit aiurea. Erau momente cand stateau actori timp de 2 minute fara sa zica nimica, credca faceau asa numai ca sa ajunga la durata un film normal. Merita sa te uiti la el numai ca sa vezi realitatea din inchisorile din romania.
Am vazut cu o seara inainte "The Shawshank Redemption" o capodopera, fata de filmul asta, dar mi-a atras atentia , ce inchisori aveau americani in 1994 si ce inchsori avem noi in 2010.
Oricum trebuia sa ma astept la asa ceva de la un film romanesc, din cate am auzit si Poker o sa fie la fel de prost ca asta, sau poate nu apreciez eu filmele romanesti.

cristiana1711 pe 13 Aprilie 2010 21:44
Sincer mi se pare o pierdere de timp .. nici nu stiu de ce a fost premiat pentru ca pur si simplu nu se merita :-j
euandrei91 pe 19 mai 2010 21:11
chiar ca e pierdere de timp ;)
[utilizator şters c4ca4238] pe 30 Mai 2010 17:52
Aiurea...
Ce frumos e prezentata in sinopsis ideea filmului ! Cam cat ar trebui sa te scremi sa il vezi asa cum de fapt nu este!?..." libertatea, vantul, drumul, primul sarut"!!:))))))))))))) Te apuca rasul !!!Ce e de apreciat la acest film? Ce as putea sa invat din asa ceva?Ca e plin, da, de puscariasi in Romania, majoritatea tigani si ca 80% din film se injura ca la usa cortului?Ca e plina lumea de jeguri de oameni plini de besini si figuri vedem in ficare zi, ii auzim in fiecare zi !Mai trebuie sa dau si bani la cinema pentru asta?
closer pe 12 Iunie 2010 00:26
???
Poate sunt eu fraiera, deloc profunda ca sa nu ma autojignesc si sa zic proasta, dar tot filmul am asteptat sa se intample ceva, nu actiune, nu la asta ma refer, dar parca ceva mai mult decat replici bombanite si "bai baiete".nu inteleg ce a fost atat de extraordinar la filmul asta, strainilor li s-a parut atat de intersant pentru ca la ei e cu totul altfel sistemul, viata inainte, in timpul si dupa inchisoare.Filmele noastre castiga pentru ca arata comunismul sau ceva trist si astfel trezesc copasiune si asta e singurul sentiment profund pe care cei de la Cannes l-au trait.Chiar m-am uitat la acest film nu cu iluzia ca ar merita un Oscar, dar cu impresia ca a meritat un premiu la Cannes.Le plac filmele noastre strainilor pentru ca pentru ei suntem ca niste soricei de laborator,studiaza prin noi trecutul sau o lume din care nu au facut si nu vor face vreodata parte.Ma asteptam la mai… citeşte
VRazvan pe 28 Mai 2010 07:03
Nu inteleg de ce a facut atatea valuri.
Din pacate este un film slab slab, nu imi vine sa cred cat de slab este, la cata reclama si fus s-a facut ma asteptam sa vad ceva macar decent.
Se spune ca reprezinta realitatea? Care realitate?
In afara de faza ca maica-sa l-a abandonat si a plecat in italia totul este char sf daca vorbim de romania. Cand vreodata se va intampla asa ceva iintr-un penitenciar in romania? Niciodata.
Ca i-a tras cu scanunu in cap gardinalui hai ca mai merge, ca a luat-o pe aia ostatica hai ca o inghitim si pe asta, ca i-a adus-o si pe maica-sa, hai fie sa zicem si asta merge, dar ca i-a adus si masina ... sa fim seriosi... in realitate la o faza de genu asta nu pleca ala din camera aia nici daca dadea basescu ordin sa il lase sa plece.
Nota 2 de la mine. Filme ca "Furia" sau "Marfa si banii" sunt mult peste asta si alea chiar sunt inspirate din realitate.
Singurul lucru de… citeşte

catze999 pe 05 Septembrie 2010 15:03
un film de 2 lei. dar macar respecta traditia filmelor proaste facute de romani in ultima vreme. filme care in general refleca mizeria . iar premiile luate pot fi considerate o insulta, deoarece reflecta perceptia occidentului asupra noastra. un popor de africani vai de mama lor.
maryyy pe 28 Iunie 2010 15:16
pierdere ...dar pierdere de timp!
naspa filmul! o prostie de film......mai bine stai acasa si tragi un pui de somn decat sa vezi asemenea film!
nemotoujours pe 13 august 2010 01:43
DE CE NAIBA TE-AI MAI TREZIT,DACA SOMNUL E SCOPUL VIETII TALE? STIAI CA LA UNELE FILME TR.SA MAI SI GANDESTI? ZAU NENE!
maryyy pe 12 februarie 2011 03:08
Ce-ar fi sa ne lasi pe noi sa ne spunem parerile asa cum simtim, iar tu sa-ti vezi de treaba ta?! Chiar nu observi? esti neinteresant!!! Asa ca....chill out!!!
anak1n pe 11 Iunie 2010 21:26
dezamagit
sunt dezamagit de film, e foarte slab ... ma asteptam la ceva mai bun
ba_lauru pe 09 Iunie 2010 02:33
Hmm
Film mai prost facut nu am vazut... fratilor sunteti orbi? sau vreti sa va dati mari cunoscatori de film?
Avem atat talent (românii) si stam sa aratam jegurile din puscarii?
Avem atatea legende frumoase...atatea povesti...atati eroi... faceti filme despre ei...nu mai faceti ieftinaturi de filme... si asa 80% din film sunt secvente de umplutura... sa nu mai zic de sonorizare, in care se aude mai tare cum respira actorii decat replicile....
nota mea... jeg de film

aleccs pe 27 Mai 2010 17:01
mizerabil
cel mai prost film pe care l-am vazut vreodata. nu are nimic in el , sunt momente de 3,4 minute in film cand nu se intampla nimic nici nu se misca imaginea , ai impresia ca sa blocat. imi pare rau ca am pierdut o ora jumate pe un asemenea film.
gogoasha123 pe 20 Mai 2010 21:28
Timp pierdut din viata mea
O asa infectie de film nu am mai vazut de nu stiu cand.....Mi-am pierdut timpul pretios din viata mea urmarind aceasta scarbosenie de film ....Niciun subiect, absolut nimic incitatnt care sa ma atraga la acest film .
,, Un baiat este inchis intr-un penitenciar, blah blah .....vine fratele lui in vizita si-i spune ca vrea maicasa sa-l ia cu ea in Italia .....blah blah .....Baiatul nu este de acord si ii pune un ciob in gat unei fete cursante care venise la penitenciar pentru niste studii......blah blah ....Intr`un final , directorul penitenciarului se lasa induplecat si-i da masina baiatului care vrea defapt sa bea o cafea cu acea cusanta...blah blah .... SI SE TERMINA FILMUL DUPA CE BAIATUL BEA O CAFEA cu ACEA CURSANTA ,, ....
citeşte

Andrey9211 pe 17 iulie 2010 17:49
nu e adevarat omu asta e clar ca gusturile lui la filme sunt praf.filmu e foarte bun!
Comentarii la: Ke$ha – Save me pe 19 Aprilie 2010 01:06
recomandare film : eu cand vreau sa fluier fluier !!! - Info Monden, Lansari, Videoclipuri, Premiere, Muzica
[...] EU CAND VREAU SA FLUIER, FLUIER – Deci ma asteptam sa nu-mi placa si totusi mi-a placut mult. de ce?? ca e autentic….. totul e real si cotidian, nu carmazuri, coafuri, schimbari de situatie ridicole… totu frumos, curat, nota 10 la catalog. [...] citeşte
ankanka213 pe 18 Iunie 2010 12:55
bun deci l.am vazut si pot sa recunosc k am ras k lacrimi....deci un kkt mai mare de film km e asta nu am vazut in viata mea...a durat putin,actiunea jalnica,finalu barim sa nu mai vorbesc de el( se vede k e film romanesc) in fine...JALNIC
regizorul pe 29 Mai 2010 01:45
cel mai prost film din lume o dezamagire totala o pierdere de timp si bani cand o sa invete sa faca un film ca lumea nu stiu dc leo dat premiu
raudemic pe 24 Mai 2010 01:06
film de 100 euro,merita premiul de cel mai penibil film din 2010
nemotoujours pe 13 august 2010 02:14
CITESTE CE I-AM SCRIS CELUI DE DEASUPRA TA.M-AM SATURAT SA TOT REPET.LUATI-VA DE MANA SI MERGETI LA UN FILMULET PORNO CA SA VA REVENITI.
raudemic pe 21 august 2010 11:57
nu meriti nici un raspuns,totusi cred ca tu ar trebui sa mergi la un film porno sa mai vezi un cur ,o tzatza..
coloratinalbsinegru pe 19 Mai 2010 19:08
Un film stupid. Lu ala care a filmat ii tremurau mainile sau ce? Ma asteptam la ceva mai bun si chiar cautam de mult filmul...imi pare cam rau ca mi-am irosit 1 ora jumate cu...nimic!!
Franzkafka pe 23 August 2010 12:11
Paralizia temporara
Un film incredibil de prost! Scenariu infantil , actiune lipsita de logica si coerenta , interpretare de copii in recreatie sau handicapati frenetici ... Inacceptabila este pozitia unora care se vor mari cinefili si decoreaza filmul cu epitete si comparatii jenante! Intr-adevar , la finalul filmului ,. "ramai pironit in scaun" , dar in niciun caz de admiratie! Vai ...
Vladut1994 pe 10 August 2010 13:23
slab
Un film slab ,fara un scenariu caprivant...Povestea este stupida,iar injuraturile atat de mizerabile incat nu aveau traducere nici in engleza....Un plus este dat de naturaletea actorilor ,in reste jalnic....Greu de inteles cum a luat premiul la Berlin.....
nemotoujours pe 13 august 2010 01:30
MAI VEZI CINEMA,NU DOAR FILME. SI ATUNCI O SA PRICEPI DE CE A LUAT. A PUTEA SA COMENTEZI NU INSEAMNA CA SI INTELEGI
Vladut1994 pe 1 septembrie 2010 15:44
Medicate eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic ...Fiecare om are propria viziune asupra vietii si asupra lucrurilor pe care le vede...Nu pot si nici nu vreau sa schimb parerea cuiva...Sunt de acord cu parerea ta si iti dau dreptate dar o injuratura in romana are o rezonanta si o incarcatura mult mai mare decat una in engleza...Imagineaza-ti ca esti tata si in timp ce copilul tau se joaca u te uiti la ,,Eu cand vreau sa fluier,fluier" ...Pare amuzant exemplul dar cam asa e ...
sabinalin pe 28 Martie 2010 18:29
Nici o nota falsa
Prima surpriza foarte placuta: duminica 28 martie la ora 12.30 la cinematograful Studio sala a fost aproape plina, dovada ca marketingul a fost inspirat iar premiile de la Berlinala au contribuit si ele la acest succes neasteptat. A doua surpriza: filmul insusi. Foarte intens, foarte bine scris, foarte bine regizat, cu cateva scene care se lipesc de retina oricarui cinefil care se respecta: confruntarea dintre Silviu si mama sa nedemna, momentul in care Silviu il implora pe "Finu" pentru telefon, prima intalnire dintre cele doua personaje principale, scena din final. A treia surpriza: George Pistereanu. Dupa 1990 este a patra lectie de actorie din cinematografia romaneasca dupa Vlad Ivanov in "4,3,2", Razvan Vasilescu in "California dreamin'" si Dorel Visan in "Senatorul melcilor". Cei trei mentionati sunt actori cu multa experienta insa Pistereanu e un debutant care izbuteste o… citeşte
kakapiciu pe 04 Mai 2011 19:49
Singurul lucru care nu imi place in acest film sunt scenele in care Silviu (George Piştereanu) sta si "priveste in gol", iar ceilalti actori la fel. Parerea mea este ca puteau sa le mai scurteze, in rest totul este in regula!
Raku pe 29 Mai 2010 11:51
Nu e un film pe gustul meu deoarece replicile sunt cam prost facute cam ca in orice film romanesc dar merita vazut pentru povestea destul de interesanta!
nemotoujours pe 13 august 2010 02:07
ADEVARUL ESTE CA SI PE MINE M-AU DERANJAT CA IN LOC SA DISCUTE DE KANT,HEGEL,CARTA DREPTURILOR OMULUI SI COTE DE BURS SE INJURAU,DAR VORMA TA,FILM ROMANESC... NU E CULTURA NENE LA ASTIA!
Ymmyll pe 27 Mai 2010 02:04
ieftin
Adevarul este k" despre Romania de pot face multe filme, insa nu vreo comedie"
Aceasta idee se regaseste in multe filme ....dar in acest film nu cred k s-au bagat multi bani, ce poate sa impresioneze ar putea fi trairile personajului principal....in rest sub asteptari....

Makaveli13 pe 13 Aprilie 2010 20:36
oare!???????
ma rog ca dupa ani in care nu am fost in stare sa facem decat filme comuniste si cu 1 singur actor in toate rolurile, ca acest film sa rupa bariera si sa ne scoata pe piata internationala!
poate acest tanar regizor sa ne schimbe parerea despre filmele romanesti?

danutica pe 19 aprilie 2010 15:22
W's Clash of Titans
danutica pe 19 aprilie 2010 15:23
e bun filmul ma !!!cum dracu nu se gaseste eu l-am descarcat de pe deemtrack!!ia incerca vz merge???
razsax pe 23 Martie 2010 06:50
Felicitari!
Suntem poate prea exigenti cind e vorba de film romanesc!
In opinia mea nu rupe gura targului, dar cu certitudine merita vazut!
Trebuie sa felicitam echipa pentru premiile castigate, sa aiba sanatate si bani pentru a conceretiza proiecte mai bune.

TAMARAINSA pe 26 martie 2010 01:18
Dar, ce? Tu stii ce este 'inima targului'? Sufletele celor care stau si asteapta un fiu care a gresit si acum plateste pentru pacatele parintilor nu pot fi inima ...targului?
silv_xd_tweety pe 21 Aprilie 2010 19:40
daca nu e cu Banica , nu-i
..pacat ca a avut un asa mic castig

e un film foarte frumos .. cu o melodie nemaipomenita (La Familia (Sisu si Puya) feat. Bibanu si Cedry2k - Consecinte) ... :X dar cum a spus-o si Florin Serban daca nu e cu Mos Craciun nu e apreciata de romani .. ma rog .. Ho Ho Ho a avut castiguri mult mai mari ... :(

Go1 2 3 4 5