Păreri Enemy At The Gates

(2001)

Inamicul e aproape

T.Octav pe 28 Aprilie 2017 04:54
L-am vazut cu cateva zile in urma.Un film incredibil,actiunea este complexa,iar actorii excelenti!
Dragos.87 pe 01 Martie 2017 12:38
Foarte bun acest film,aproape de perfectiune cu multe momente emotionante dar si cu un suspans care te tine incordat pe tot parcursul povestii.Jude Law si Ed Harris au o prestatie actoriceasca de mare clasa iar decorul este excelent de bine realizat incat sa descrie imaginea dezolanta a razboiului.Este un film reusit fara exagerari,o drama cruda care nu trebuie ratata!
lizzle_m pe 30 Ianuarie 2016 18:48
Fara cuvinte....
Imi plac foarte mult filmele de razboi...iar acest film m-a impresionat!
Merita mult mai multa atentie. Distributia actorilor este perfecta, Jude Law face un rol de zile mari. Am ramas captiv in fata ecranului de la inceput pana la final.
Vorbele lui Danilov inainte de a fi impuscat m-au miscat profund, sunt pline de adevarat, niciodata nu va exista egalitate intre oameni, mereu va exista un motiv de invidie intre noi.
Chiar si la inceput, Danilov are o vorba inteleapta " Pentru ca societetea sa prospere, avem nevoie de eroi" Asta trebuie sa facem si noi, sa cautam acei eroi care sa ne ridice moralul, nu sa promovam toate prostiile.
PS:
O adevarata lectie de viata, acum ne este usor sa stam confortabil intr-un scaun de birou si sa sa scriem un comentariu acestui film, am uitat sa pretuim viata, majoritatea. Razboiul este o experienta deplina, dura dar te… citeşte

stricted pe 21 Decembrie 2015 12:34
Sublim !
Un film de neuitat ,cu o interpretare desavarsita a lui Jude Law. Exceptional,o capodopera, nu am cuvinte sa il laud la adevarata lui valoare. Atmosfera de razboi e redata cu talent, suspansul si povestea de dragoste completeaza povestea originala a filmului. .Nu cred sa existe cineva iubitor de gen care sa aduca vreo critica negativa acestui film.
MariaVilla pe 21 Februarie 2015 03:19
Superb!
O mica particica a isoriei ce nu te poate lasa indiferent!
Un film regizat cu bun gust si o interpretare pe masura!
Recomand din toata inima; unul dintre putinele filme de razboi ce merita vizionate!

kakamo pe 13 Ianuarie 2015 16:08
Misto filmul
Dar apreciez f mult inceputul...cu trimiterea si ''instructajul'' si mai apoi ''modalitatile'' de motivare ale rusilor, care nu ma indoiesc ca erau identice cu cele folosite in timpul razboiului. As fi adaugat 5-10 min cu o scena a recrutarii ''cu arcanul'' de prin satele rusesti
vhjhgfghfhgv pe 09 Martie 2014 13:28
un film bazat pe fapte reale un thriller care iti taie respiratia nota 10
deadlord pe 02 Septembrie 2012 20:21
Un film foarte bun. Actiunea filmului este complexa si asta imi place cel mai mult la filmul asta.
c_vasi23 pe 15 Iulie 2012 10:51
pot sa zic ca am descoperit un film desi a aparut in 2001, este unul dintre filmele mele favorite...merita nota maxima.
diciluma pe 13 Mai 2012 13:33
Un film de razboi neasteptat de bun . Nota maxima pentru decoruri .
AlreadyStorm pe 10 Februarie 2012 23:50
Superb film! Te tine in suspans la cota maxima pina la final.De asemenea vreau sa remarc inca odata actorul Jude Law, magnific rol! Excelent! Sfatul meu: nu-l ratati!
swat13 pe 15 Septembrie 2011 00:31
wd
mda si asa mureau strabunicii nostrii in roazboi ori cu un glont in cap ori morti de frig acest film mai reinvie istoria
vally72 pe 08 August 2011 00:46
Un film de exceptie ce reuseste sa redea foarte bine razboiul psihologic dus intre cei doi lunetisti (un razboi personal) transpus peste planul razboiului propriu-zis dintre nemti si sovietici.
Crist11 pe 06 Iulie 2011 00:18
Foarte frumos filmul... extraordinar este putin zis.
Genial :D

DragonMaster pe 04 Iulie 2011 14:44
Un film pe care il recomand
Este un film pe care trebuie sa il vezi obligatoriu,este una dintre cele mai bune filme de razboi.Nota mea este 9.
Midnite pe 03 Iulie 2011 02:26
Magnific!
Un film cu adevarat magnific! Recomand din toata inima.
danymury pe 07 Aprilie 2011 14:41
este foarte bine facut filmu!!!!
actiunea si exploziile si toate...foarte fain

Irinel28 pe 13 Martie 2011 01:36
Exceptional
Un film deosebit, o poveste reala in care adevarul sta la baza atot ce sa intamplat in cel de-al doilea razboi mondial, mi-ar placea sa vad aceea pusca.
NmpN pe 13 Martie 2011 01:30
Exceptional
Un film exceptional . Si cu actiune si emotionant ! Merita ,unul dintre cele mai bune filme despre razboi . Recomand
fanfirth pe 12 Martie 2011 13:54
Atmosfera de razboi e redata de exceptie, actorii sunt deosebiti astfel incat toata povestea va tine spectatorii lipiti de ecran de la inceput pana la sfarsit.
dayenutza pe 01 Martie 2011 03:53
Un film care te antreneaza si nu te lasa deloc, unde un Jude Law care imbraca foarte bine rolul (Vassili Zaitseveste) eroul rusilor , un proletar modest,cel mai bun ochitor se confrunta cu Ed Haris ( Maj. König) un alt lunetist de aceasta data neamt. Batalia intre cele doua state este tacita si tacticizata iar din care va iesi castigator cel mai rabdator si devotat caa ... doar suntem la Stalingrad
Scaraoski pe 22 Februarie 2011 13:28
Dupa parerea mea e un film mai frumos decat Saving Private Ryan.
NaTyLuTz pe 22 Aprilie 2010 11:03
Capodopera
Un film foarte bun, scenariu foarte bun, interpretare actoriceasca foarte buna si o coloana sonora pe masura. Vorbesc numai la superlativ despre el pentru ca mi-a placut foarte mult si m-a tinut nemiscat din fata ecranului mai bine de 2 ore ceea ce putine filme au reusit. Duelul inteligent si pe muchie de cutit dintre cei doi, sacrificiul unor personaje, povestea de dragoste, dramatismul razboiului si ceva scene de pe front au oferit complexitatea de care are nevoie orice film bun. Cat despre Jude Law ,nu imi place in mod special dar aici face un rol de exceptie. Recomand din suflet acest film minunat.
Didier Dumbrava pe 07 August 2002 00:00
Am avut ocazia sa citesc 'cateva' carti referitoare la batalia Stalingradului, batalie care a avut un rol semnificativ in cedarea presiunii naziste in estul Europei si inceperea retragerii spre VaterLand.
Filmul repezinta lupte deschise de strada intre soldatii celor 2 tabere, cat si cele 'ascunse' intre lunetisti care incearca sa faca ravagii in liniile 'inamicului'.
'Pastorul din Urali' Vassili Zaitsev este un soldat care e trimis intr-o misiune sinucigasa de seperiorii lui pentru a 'sparge' liniile apararii germane. Cand majoritatea soldatilor trimisi ca si el in misiune sunt morti el se preface deasemena mort pentru a fi omorat in contraatac.
'Intalneste' un ofiter politic Danillov care se ascunde ca si el pentru a scapa.
Vassili gaseste o pusca si este remarcat de Danilov ca fiind un tragator de elita ... si cei doi scapa. Danilov creeaza in timp un mit… citeşte

andystarx pe 28 Ianuarie 2019 17:39
Mda,inca un film de razboi,bunicel ,chiar bun,actingul a fost foarte bun,merita cu siguranta o vizionare,chiar daca este dur !
avgvstvs pe 19 Aprilie 2014 20:39
Blu-Ray
Cand se poate achizitiona varianta pe Blu-Ray disc cu subtitrare inlimba romana?
Homie pe 03 Mai 2013 21:42
Ca adorator de filme de razboi ma consider un mic critic.. Filmul a fost foarte bun ce mi a placut si mai mult este si reala povestea..
cosmin_kedii pe 10 Ianuarie 2013 13:25
Scenele de deschidere, mai ales tinerii soldați ai Armatei Roșii care traversa raul Volga în câmpul de luptă, au fost atat realiste ,vizual uimitoare, care a pictat o imagine înspaimantatoare și grandios în ceea ce privește batalia de la Stalingrad. Cred ca acest film a fost capturat stralucit faptul ca oricat de mult presa sovietica în al doilea razboi mondial a jucat o propaganda despre eroismul personal în timpul razboiului, autoritațile au avut o lipsa totala de respect pentru viețile individuale
cosmin91 pe 09 Septembrie 2012 13:57
"Un singur glont poate schimba istoria." o poveste care arata cum un razboi dintre doua natiuni se poate transforma cu atata usurinta intr-o lupta personala intre doi oameni care incerca sa-si descopere unul altuia slabiciuniile pentru a supravietui. Foarte interesante sunt si vorbele ofiterului Danilov: "intotdeauna vor exista oameni bogati si oameni saraci ... bogati in talent, saraci in talent... bogati in dragoste saraci in dragoste"- vorbe care demonstreaza ca egalitate perfecta intre oameni nu poate exista. Un film bun dar caruia ii lipsesc momentele tensionate care sa te faca sa te intrebi ce urmeaza cat si un final care ar fi putut fi mai reusit.
pssst pe 06 Ianuarie 2004 12:40
din pacate iara vedem ca exista oameni care zic ca nu pot citi pentru ca nu au ochelari buni, cind de fapt ei nu stiu sa citeasca. a bon entendeur salut!

am zic ca where egales dare e nr.1. sunt consecvent (ginditi-va si la cit de vechi e!). am zis ca poate guns of navarone este nr.2. si apocalypse now si platoon sunt in primele 5. atunci in cel mai rau caz cel de fata este al 5-lea ever.

de ce? joc impecabil la JL. EH minunat ca totdeauna. RW naturala si senzuala fara a fi vulgara.

scenariu minunat, mai ales ca e inspirat din realitate.

o nedumerire am. din moment ce JF joaca plat ca o foaie de hirtie, de ce pe poster nu sunt JL si EH?

costi2506 pe 9 ianuarie 2010 16:19
pt ca JF si JL sunt personajele pozitive care lupta impotriva cotropitorilor nazisti bla,bla,bla...
KORBEN pe 06 Ianuarie 2004 20:25
si io tot pentru inceput
mi se pare mult mai impresionant(inceputul) decat la saving...am ramas masca in rest filmu e de vro3 stele

cosmin742000 pe 07 Februarie 2017 00:31
Un film jenant , plictisitor , plin de clisee , foarte previzibil , greu de indurat
bogdamme pe 10 Februarie 2014 20:25
Slabut si plictisitor! .
draguvalentin pe 21 Martie 2003 18:56
varza, fara ritm,stii tot ce se va intampla....un magiun de film
defav pe 1 mai 2012 17:27
chiar crezi ce spui ?! daca asta-i un "magiun " de film , atunci care e "tortul"
Go 1 2