Păreri End of Watch

(2012)

Ultima razie

wildinthecountry pe 03 Octombrie 2012 22:03
x
Un film politist bun total atipic si intr-un mod realist filmat.
Nu avem parte de exagerari ci de lucruri care se intampla la tot pasul prin LA.
Chimia dintre cei 2 protagonisti principali este fantastica si ne face clar sa credem faptul ca ei sunt in acelasi timp parteneri de lucru si prietenii cei mai buni care isi petrec fiecare zi impreuna patruland ,arestand si avand grija unul de celalalt.
Spre final filmul devine intens si chiar emotionant de urmarit...
Un plus pentru Jake Gyllenhaal care dupa Donnie Darko si Brokeback Mountain ofera cel de-al treilea rol al sau mai serios...

rcc pe 11 Octombrie 2012 13:06
Un film bun, pare un pic plictisitor la inceput, dar destul de repede devine captivant, poate chiar prin realismul sau si ajungi chiar sa traiesti emotiile celor 2 personaje principale. Mi-a placut si nu este nici un pic o pierdere de timp.
psihologu pe 04 Octombrie 2012 09:15
End of Watch: fratia albastra
Pentru regizorul si scenaristul David Ayer politia din Los Angeles e a doua casa, iar creatia sa End of Watch se aseaza fara dubii printre cele mai reusite drame cu oameni in uniforma din ultimii ani.
Surpriza lui David Ayer (Training Day, SWAT, Harsh Times) cu End of Watch vine din tonul hiperluminos in care portretizeaza un duo de politisti ce patruleaza pe strazile din South Central. Pentru un moralist obisnuit sa lucreze in nuante de gri, pentru un permutator intre bine si rau, End of Watch se califica neasteptat si cu lejeritate in categoria tributului adus uniformei albastre si eroilor ce o imbraca zi de zi. Poate unii, mai ales cinicii, il vor inghiti mai greu asteptand in permanenta aparitia macar si secundara a unui politist corupt, santajabil, mizer sau tulburat. Nici urma de asa ceva. Politistii din End of Watch nu sunt niste sfinti, dar sunt al naibii de aproape de… citeşte

Sapientia pe 30 Noiembrie 2012 19:34
"Can't see dick here!"
Unul dintre cele mai bune filme cu si despre politisti pe care l-am vazut. Ce mi-a placut cel mai mult a fost ca in timpul filmului te simti de parca-ai fi acolo, in mijocul actiunii. Probabil din cauza modului in care a fost prezentat si, bineinteles, datorita regizorului. care-a facut o treaba fantastica. Combinarea genului "found-footage" cu cel normal a ajutat foarte mult la realismul pe care filmul a vrut sa-l portretizeze. Scenariul a fost bun, regia grozava, coloana sonora buna, si baza filmului, care-a fost relatia dintre cei doi, a fost realizata exceptional. Foarte realista. Conversatiile, misiunile pe care le aveau, si in mare, viata de politist asa cum este vazuta de noi, oamenii de rand.. Si, desigur, faptul ce adresa ca exista si viata plictisitoara de politist, ce consta in hartogaraie. Bun film. Merita vazut.
cosmin_kedii pe 14 Octombrie 2012 11:38
Foarte bun filmul. Superba actiune ... Povestea este plină de suspans, umor si emoție de la început până la sfârșit . filmul spune o poveste despre prietenie si de lucru de zi cu zi a doi ofițeri de poliție.
anonymous.6229028630c4f pe 16 Noiembrie 2012 20:38
deea9595 pe 27 Decembrie 2012 23:29
un film excelent, iar felul cum a fost filmat si jocul actorilor chiar au adaugat un plus de realism acestuia
dar finalul chiar a fost extrem de emotionant:(
il recomand

eko pe 14 Decembrie 2012 03:59
un film cu un scenariu foarte simplu despre viata adevaratilor politisti , Jake si Pena au jucat incredibil impreuna . poate la inceput un pic c-am aiurita filmarea , dar a compensat cu jocul actorilor incredibil de real. Sper ca urmatorul film al lui David , Ten sa fie mult mai bun si cu mai multa actiune. nota 10
MisSuN pe 30 Septembrie 2012 18:49
Pierdere de timp si bani! Tot filmul e o lunga asteptare ca actiunea sa inceapa..daca nu adormi pe scaun, sigur pleci!
Alex.kid pe 8 octombrie 2012 00:14
Clar ai crezut ca ai bilet la twilight.
torkus pe 17 ianuarie 2013 22:25
@Costirik: sau ma sinucideam cu ak lu liberace:))
mosu332 pe 13 Ianuarie 2013 13:01
atipic
Un film atipic cu politisti. Dupa titlu si poster ai crede ca e un film clasic de actiune cu politisti in care bang bang tot; e nui chiar asa ( eu cu impresia aceasta am inceput sa vizionez filmu ), dupa ce am inteles ideea mi s-a parut un film genial, un pic banal pe'alocuri ( dar de nu ficare minut din viata cuiva este plin de andrenalina ) pur si simplu prezinta povestea a doi parteneri si viata lor de zi cu zi. Un film despre loialitate.
flopozippo pe 02 Februarie 2013 16:16
Curaj, daruire, sacrificiu si multa aciune. Un film cu si despre politistii de pe strada, cu mult suspans si adrenalina.
xerses pe 06 Ianuarie 2013 18:58
Un film desprins din viata politistilor americani...Interesant de urmarit...
MNarcis pe 08 Decembrie 2012 22:02
Intens!
Un film care m a distrat si captivat foarte mult, regia foarte buna, interpretarea foarte buna, modul in care a fost facut filmul (modul de filmare) da un plus foarte mare filmului (pur si simplu ''simti'' altfel actiunea, de parca ai fi si tu acolo, de parca ai lua efectiv parte la actiune, la intamplari), dialogurile\replicile sunt (din nou) un mare atu, cand sunt foarte amuzante, cand sunt foarte serioase, inteligente (despre viata, servici, oameni, relati, etc), un alt mare plus\atu este faptul ca filmul parca ar avea mai multe scenarii, personajele trec prin atat de multe situati incat ''nici nu ai timp sa respiri'' (parca ai viziona un intreg serial, sau vreo emisiune cu politisti in actiune doar ca aici sunt adunate intr-un singur film)...........iar finalul? cireasa de pe tort. Un film dinamic, dur, emotionant, un film care mi-a placut foarte mult (pur si simplu ,,mi-a intrat pe… citeşte
alina.d pe 25 Octombrie 2012 17:16
not that kind of action
Ok, filmul mi-a placut, a fost destul de interesant si de realist. Actorii au jucat foarte bine, dar eu m-am dus la film cu intentia de a vedea ceva actiune tipic americana (deh...fiecare are slabiciunea lui). Nu mi-a placut absolut deloc si nu mi se pare fair sa induci in eroare spectatorul si cand zic asta ma refer la trailer. Dupa vizionarea lui te astepti la cu totul altceva. Bineinteles, filmul este mult mai mult decat se vrea a fi in trailer, asta este absolut adevarat. Dar se mai gaseste un fraier ca mine care vrea sa petreaca o seara la cinema, uitandu-se la un film usor digerabil. Pana la urma trebuie sa recunosc ca mi-a placut.
Lockdown89 pe 13 Octombrie 2016 15:54
Realitatea din strada!
Un film despre datorie,respect,loialitate,lupta,si nu in ultmul rand prietenie adevarata.Un film profund care pune viata si moartea fata in fata iar la mijloc 2 politisti devotati meseriei,care isi fac datoria pana la final,2 prieteni pe care viata si moartea decid sa-i desparta!Se spune ca in meseria de politist doar pe cel de langa tine il ai sa-ti pazeasca spatele,acest film ilustreaza acest lucru cat se poate de bine!
tonymaestrul pe 02 Iulie 2013 20:00
Un film cu multa actiune dar din pacate cu un final trist.... Are momente comice si este ca un documentar despre munca de politist. Aici putem vedea ce inseamna sa ai partener de munca in politia americana.
elmedico pe 11 Mai 2013 14:53
Un film senzational !
zuzaky76 pe 07 Decembrie 2012 21:42
Speed Action
Deosebit!!!! initial este bine sa vedeti filmul romanesd Politist, Adjectiv sa va dați seama cat de arhaici suntem !!!!!!
user-606ef974ed744 pe 16 Noiembrie 2023 12:13
Cosmin 742000 sa ți dam muie toți de comunist împuțit ce ești, sa ne pisam pe tine și pe mâță, pe nevasta ta și sa ne vezi pula în ciorba diseară de zdreanta penala ce ești.... Cu stima.
PS-filmul e marfa, merita urmărit.
Vizionare plăcută

Vegetarian pe 08 Decembrie 2016 02:35
Meseria de politist Dezavantaje = cine doreste sa ucida politisti , si cum ajung tineri sa traga in politisti in Los Angeles ..
Libertatea nu este singura valoare care defineste viata buna .

a fost la National TV Miercuri, 07 Dec 16 22:30

Vegetarian pe 8 decembrie 2016 02:35
Etica si faiplayul sau dus pe apa sambetei . Singurul premiu este banul .
user-5e3e92f1c0e2d pe 26 Mai 2021 15:45
cosmin 742000..sa ne pishcacam peste tine buhaiule..carnatule..bulaule !! sa ne ia phula in gura femeia ta..daca vrea..daca nu ia-o tu..in buci de sclerozat alienat mintal..mori in plm javra
DragonMaster pe 12 Ianuarie 2017 18:48
Trist si comic in acelasi timp
Am evitat acest film de cativa ani buni si ma bucur ca pana la urma
am reusit sa il vad chiar daca mi-a luat destul de mult si in acest fel am fost cu multe filme geniale pe care le-am tot amanat iar dupa vizionare imi pare rau de fiecare data ca nu le-am vazut mai repede.
End of Watch pot spune ca intra in topul filmelor cu politisti printre care amintesc:Training Day(2001),Heat(1995),Die Hard(1988),Se7en (1995),Mystic River (2003) etc.
Cei doi actori Jake Gyllenhaal si Michael Peña formeaza o prietenie uimitoare si de multe ori ai impresie ca sunt frati si nu colegi de munca.
Mi-au placut ambii actori la maxim si rar mai vezi filme unde actorii principali sa se potriveasca atat de bine in roluri si un exemplu de anul trecut este The Nice Guys (2016) care a fost laudat de multi cinefili de afara.
End of Watch este un film excelent pentru toate… citeşte

mishu_mishulescu pe 16 Aprilie 2016 03:46
Megafilm
Daca "traiesti" filmul asta, te vei cutremura. Foarte dur si realistic facut. Exceptional !
Utube pe 02 August 2015 21:37
Genul filmului: acțiune, crimă, dramă, realizat sub formă de reportaj la un moment dat devenind obositor de urmărit datorită mișcării continue a cadrelor filmate;

Ideea filmului: a mai fost exploatată și de alte creații cinematografice;

Realism: nota 5 din 10, probabilitate medie;

Intriga: 6 din 10, pe alocuri neverosimilă;

Realizare acțiune: 7 din 10, cu multe scene incredibile, mai ales în scenele cu împușcături;

Realizare efecte speciale: 8 din 10, pentru numărul mic de astfel de efecte;
Interpretarea actorilor ”buni”: 7 din 10, în ciuda personajelor pe care le interpretează și care seamănă mai mult cu Beavis și Buthed;

Interpretarea actorilor ”răi”: 2 din 10, greșit realizate și mult mai mult greșit interpretate;
Coloana sonoră: 8 din 10, cu melodii… citeşte

Marius.PTK. pe 02 August 2014 16:03
Superb Film
Nu ratati acest film...Nu se poate sa nu va placa doar daca nu sunteti doar impatimiti ai filmelor porno sau Chuck Norris.
Teodor1998 pe 22 Iulie 2014 02:11
Ultima razie...
Un film care a captivat si a amuzat pe toata durata filmului cu replici care mai de care mai interesante.
Unul din plusurile filmului este scenariul, iar apoi actorii care s-au descurcat foarte bine.
Dar cel mai mare atu al filmului este modul de filmare, care te face sa traiesti altfel actiune si iti ofera un plus de suspans, uneori chiar facandu-ma sa ma intreb daca nu acest film este un fel de documentar cu fapte reale filmat de cei doi politisti.
In opinia mea este un film care merita vizionat.

mishulescu pe 04 Februarie 2014 10:33
Foarte.... hard !
Un film extraordinar,socant, ce prezinta viata reala din ghetourile LA si extrem de periculoasa si riscanta slujba de politist . Practic, dupa ce intri in tura , nu stii daca mai ajungi intreg acasa. Comparand cu " gangsterii " de la noi, te-apuca rasul.
crome pe 06 Decembrie 2013 22:31
bun , bun filmul ! inca o data jos palaria in fata regizorului david ayer !
the_ghostdj pe 27 Noiembrie 2013 01:35
Hard one
fara cuvinte, un film ce arata viata polististilor si in timpul serviciului si in timpul liber
CINEFILUL DE SERVICIU pe 08 Septembrie 2013 19:09
End of Watch (2012) « Cinefilul de Serviciu
[...] Site: http://www.endofwatchthefilm.com/ Sites: IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  CinemaRX  Cinemagia Like&Share Pin ItMai multEmailShare on TumblrPocketDiggPrintLike this:Like Încarc... By [...] citeşte
Theodoric pe 10 August 2013 15:01
Am mers cu ideea ca va fi un film foarte bun si m-am intors din pacate dezamagit.Scenele m-au deranjat foarte mult si altceva decat prestatia lui Jake Gyllenhaal nu am gasit sa ma impresioneze.Povestea este slaba si neinteresanta,iar de la actiune nu am primit mult suspans.Din pacate un film slabut.Nota 4
vladimir84 pe 06 August 2013 21:58
Un film foarte emotionant, simplu dar totodata extrem de complex, care ne demonstreaza ca nu este usor sa fii de partea legii.
Homie pe 05 Mai 2013 22:17
Un film dragut pacat ca este si real ce este acolo.. Pacat ca intr un oras asa frumos exista atata mafie.. parca strica totul
georgel1976 pe 20 Aprilie 2013 12:15
merita vazut
un film fara multa actiune, dar bine dozata incat te face sa vezi tot filmul pe nerasuflate. un film realist, despre relatiile de serviciu si cele familiale intre colegii de serviciu. merita vazut.
emy_sinaia pe 17 Martie 2013 18:02
Dur
Un film dinamic si sangeros despre viata politistilor americani care patruleaza in cartierele rau famate, violenta si criminali la tot pasul.
broascamihai pe 02 Ianuarie 2013 00:51
Obligatoriu de vazut
Recomand filmul tuturor politistilor , la noi inca este bine , dar sunt sigur ca si in Romania vor veni vremuri cand cutitele vor face loc pistoalelor si nu din acestea cu gaz sau aer comprimat , ci cu munitie reala.
Super film despre relatia de prietenie dintre 2 politisti si greutatile fiecarei zi de munca. Acest film ne face sa apreciem joburile in care ne rutinam.

nicoux pe 31 Decembrie 2012 10:53
Povestea sau nu a doi parteneri si prieteni ce traiesc lucruri periculoase reale in jobul ce-l au incredintindu-si chiar viata unul celuilalt intrun film ce devine intens si chiar emotionant de urmarit.
margott pe 26 Decembrie 2012 21:00
Nu stiu cat o fi filmul de realist, mie mi s-a parut destul de clara intentia de a face din politisti niste eroi (spre deosebire de Rampart). Atuurile filmului ar fi faptul ca modul de filmare te face sa simti efectiv adrenalina in unele momente, plus imprevizibilul situatiilor cu care se confrunta cei doi. Un mare minus : cliseul cu ochelarii de soare americani, penibil sa vezi politistii la datorie cu ochelarii de soare pe nas, ca niste super-staruri.
ovis2009 pe 21 Decembrie 2012 17:08
sublim
Un film de actiune, politist, poate unul dintre cele mai realistice. Un mare 10 pentru actorii principali.
End of Watch – filmul perfect al lui Ayer cu Gyllenhaal?
[Titlu in limba roamna: Ultima razie]
CoolRank: 7.9/10

Regie: David Ayer
An: 2012

Actori: Jake Gyllenhaal, Michael Peña, Anna Kendrick
Genul: drama, thriller

Unul dintre beneficiile statutului de contributor la Raluk.ro este si faptul ca ajung sa vad ca “tema de casa” niste filme care nu ar ajunge pe lista mea “scurta” de vizionari. Printre ele se numara si End of Watch, tradus la noi prin Ultima razie. Si pentru o foarte buna bucata din cele 109 minute chiar mormaiam “in barba”, ... citeşte

andystarx pe 09 Martie 2018 17:49
Intersanta cum a fost prezentata viata politistilor din America ,cu riscurile de rigoare,si jocul bun al actorilor principali,insa nu este un film extraordinar,sau pe gustul meu !
Mitza_MvP pe 08 Noiembrie 2016 21:13
Acest film imbina perfect actiunea si dramatismul unor scene socante cu momente in care razi in hohote,dialogurile fiind foarte amuzante cu mult peste unele filme de comedie...
Distributie de zile mari,Natalie Martinez la fel de frumoasa ca in Death Race,iar Jake Gyllenhaal sI Michael Pena au facut o pereche curajoasa si amuzanta in acelasi timp.
Super actiune si mai ales ca filmul iti da senzatia ca esti in masina de politie sau cu politistii pe teren..

cris_strike pe 22 Iunie 2013 11:26
bunicel
putin ciudat asa " mi sa parut politisti astia erau intr-o lume a raului "a traficantilor de droguri si multe altele etc...trist sfarsitul cand unul dintre eie doi mor dar era de asteptat pana al urma" doar erau eie contra la mafie la hoti etc. thx
narcisson pe 08 Iunie 2013 01:12
End of Watch
Pe mine unul, filmul a reusit sa ma impresioneze foarte tare, Totul incepe cu titlul, care, tradus in limba romana, este foarte sugestiv pentru intreg filmul. Am pornit cu ideea ca va fi o pelicula buna, dar nu indeajuns; sunt incantat ca a reusit sa imi insele asteptarile. Pe de alta parte, numele lui David Ayer ca regizor spune totul: film regizat de el am mai vazut decat Training Day pana acum, insa, de asemenea, un film excelent. Scenariul nu este unul de Oscar, raziile parca neavand nici o legatura una cu cealalta, filmul da mai mult senzatia de serial. Recuzita este excelenta; m-au impresionat foarte tare cadavrele si ''carnea vie''. Despre protagonisti, nu pot spune decat ca au fost de nota 10: Pena si Gylenhaal au creat o chimie speciala, au intrat perfect in pielea personajelor. De asemenea, dialogurile dintre ei au fost cand extrem de spumoase si triviale, cand serioase, cand… citeşte
lolosu pe 26 Februarie 2013 15:35
Un film excelent..arata si pune f bine in evidenta viata politistului de zi cu zi...cuvintele de la inceputul filmului sunt exceptionale..merita!!!
emi4bt pe 04 Februarie 2013 08:39
un reality
Jake Gyllenhaal şi Michael Peña doi super politisti, ce isi duc pana la finalul filmului cu bine rolul, un film gen Reality tv. film care ar trebui sa intre ca material de studiu si pt politia romana. si atunci am mai vedea burtori....si......
Rippa pe 05 Ianuarie 2013 12:36
un film despre mafia mexicana din L.A., si lupta apriga a doi politisti de patrula care incearca din rasputeri sa aduca cat mai multi dealari si traficanti dupa gratii.Daca a -ti jucat macar o data San Andreas ,atunci nu puteti ratata acest film.
catalin_cj pe 8 februarie 2013 21:58
ar mai trebui sa vezi filmul odata. ca sa il intelgi si matale. dupa ce ai scris acolo cine nu l-a vazut are impresia ca e un nou dreed .
Sorin87 pe 03 Ianuarie 2013 19:59
End of Watch
Un film care arata adevaratul pericol din politia americana, mi-a placut actiunea din film si suspansul
deadlord pe 28 Decembrie 2012 23:32
Un film foarte bun. Nu m-a impresionat foarte tare dar totusi mi-a placut.
cosmin742000 pe 29 Noiembrie 2017 09:11
O mizerie de film de actiune american , deci nimic nou..............................