Păreri End of Days

(1999)

Apocalipsa

cezarika21 pe 21 Noiembrie 2014 15:42
Un amestec între "Codul lui Da Vinci" şi "Greu de ucis"
O abrambureală apocaliptică care combină previziuni biblice scoase din context, conspiraţii ale Vaticanului, ritualuri sataniste şi atotprezentul şi atotputernicul El Diablo. Amestecul de fantastic şi de acţiune coboară mult nivelul unui film, care ar fi ieşit cu totul altfel în alte circumstanţe. Viziunea regizorului Peter Hyams este însă una mediocră, iar Arnold şi Gabriel Byrne nu par nici ei să înţeleagă ceva din tot acest haos. Multe goluri în scenariu şi evenimente greu, dacă nu chiar imposibil de explicat. Filmul pare un amestec între "Codul lui Da Vinci" şi "Greu de ucis". Pe alocuri, ceva momente bune, dar acestea sunt rare.
dan_fluturas pe 11 martie 2015 00:03
Bai cezarica21, nici Codul lui DaVinci si nici Die Hard nu erau pe vremea cand a iesit filmul asta. Daca ilvedeai in anii cand a iesit, fii sigur ca te treceau ceva fiori, dar asa.....stai in banca ta
cezarika21 pe 11 martie 2015 07:48
"Die Hard" era, "Codul lui Da Vinci" nu, am pomenit de ele doar pentru a clarifica nivelul filmului pentru un cinefil din ziua de azi. În ceea ce priveşte "End Of Days" l-am văzut prima dată prin 1999 şi nu m-a impresionat nici atunci şi nici azi; Arnold intrase deja într-o perioadă în care juca în filme tot mai proaste.
Infinity pe 05 Septembrie 2013 20:04
End Of Days (1999)
O abordare mai diferita a acestei teme: apocalipsa. Arnold face un rol bun. Merita vazut odata.
pssst pe 21 August 2003 15:46
imi pare rau ca nu pot fi de acord cu blitz: filmul e foarte bun, mai ales in comparatie cu altele mult mai noi...

poat mai mergea lucrat la efecte speciale, dar dramatismul e deosebit, iar AS intr-adevar JOACA. este primul film in care joaca de *****. poate secnariul nu este beton, dar ideea este interesanta si dramatismul este accentuat - culminind cu sacrificiul de la final.

iarasi deosebit de reusita mi se pare scena in care prietenul lui este silit sa il ucida, dar nu poate si plateste scump pentru asta.

una peste alta, un AS nebarbierit care arata ca experienta in film si-a spus cuvintul in final.

ciobotaru pe 26 Octombrie 2009 11:35
Arnold Schwarzenegger
cat de bine arata el aici , deprimat distrus ,joaca bine, iar filmul arata si el foarte bine , bine facut
Cristi Weed pe 12 Mai 2008 16:14
Uite asta este un film reusit al lui arnold ! Dupa terminator 2 nu a mai reusit sa joace in nici un film bun ! Pana la asta :| Care m-a shocat ! Superb !
CosminHorrorMaster pe 15 Iulie 2011 20:57
Dupa atatea aberatii despre sfarsitul lumii, pana la urma Apocalipsa nu a venit in 2000.
blitz43 pe 19 Iunie 2003 13:12
bah, e groasa rau cu Arnie in filmu' aista. Omu' incearca din rasputeri sa joace. SA JOACE!
mda, un thriller cu subiect religios!!!! Un fost politai versat (cu ceva sechele in mariaj) se chinuie s-o pazeasca pe "Cea Aleasa" de mânia si poftele necuratului. Dah, devil himself (Byrne nu-i rau deloc!; ciudat ca Satana se plimba prin biserica ca la el acasa. Ciudat!) o cauta pe Robin Tunney sa i-o traga, si astfel ea sa nasca un copil care v-a pecetlui soarta omenirii. Trebuie remarcat accentul lui Arnold, când se chinuie sa articuleze celebrul "fuck". Cred ca daca juca Axl Rose (hihi - melodia de pe coloana sonora a celor de la Guns se cheama Oh, my GOD!), scapa si cu viata pe deasupra. Si injura si mai colorat!
Una peste alta, "o comedioara" care se ia prea in serios. Si ce dreaq cauta in film scena aia de sex mama-fiica? anyway, prea multe crime inutile in tot filmu',… citeşte

serban_ionescu pe 25 august 2016 13:50
Nu ai inteles se pare deloc ideea filmului care este mai presus de orice aparenta inadvertenta in ceea ce priveste logica strict umana, si anume aceea ca tipul de om demn si cu incredere DEPLINA si NEZDRUNCINATA de orice tentatie de tip diavolesc in credinta si devotamentul lui total pentru forta Dumnezeiasca (divina) a binelui, poate invinge prin el insusi ajutat fiind DE HARUL DUMNEZEIESC coborat asupra sa, forta RAULUI DIAVOLESC !
antonyo pe 30 Iulie 2002 00:00
este cel mai educativ film si nu are cine ce sa zica de rau despre acesta film atat de bun
danielopol radu pe 15 Aprilie 2007 13:11
este unul dintre cele mai bune filme ale lui arnold schwarzenegger dupa terminator
niku pe 02 Ianuarie 2007 19:49
Cel mai bun film din anul 2000. Arny are mare clasa !!!!!!!!!!!!!
mtraianc pe 19 Noiembrie 2014 22:21
scaraotchi ala era asa de autoputernic ca a trebuit sa,si caute gagica de iau sarit capacele umblind pe jos ,,prin tot orasul si uite asa sa impiedicat de te miri cine
serban_ionescu pe 25 august 2016 13:47
andreea_andreea pe 23 Ianuarie 2010 21:59
am vazut si eu filmul mai de mult, mi a placut, interesanta ideea, imi plac filmele cu tema Apocalipsa, diavoli ... etc
spanac2015 pe 2 noiembrie 2011 12:05
chiar a fost ok filmul , singurul moft a fost efectele speciale care nu prea au fost pe masura filmului
FlameOn pe 15 Iunie 2009 03:41
Un film interesant mi-a placut cel mai mult ideea de 666 ca defapt in vise se vede invers si ar fi 999....interesant ca actiune...nu m-a plictisit...un film frumos
isip pe 08 Noiembrie 2009 21:57
alin
mda...este un film ft bun ca de obicei arnold stie ce are de facut in film is si cateva secvente infioratoare dar si ceva scenete cum face ala sex cu mama si fiica o secventa care practic nici nu trebuia inclusa intr-un astfel de film.nota mea e....9
matew10 pe 17 Iunie 2022 09:57
Fara prea multe pretenții, filmul oferă ceva indicii, ca s-a dorit a fi un film subtil, însă își ratează scopul băgând pe gat spectatorului doar o lupta previzibila dintre bine și rău. Ceva mai multe efecte speciale și o lectura mai aprofundata din apocalipsa din partea regizorului făcea privitorul sa aprecieze mai mult filmul, în schimb a rămas cu un gust amar.
silviu37 pe 04 Septembrie 2021 15:08
robin tunney e scumpica foc in filmul asta,interpreteaza un personaj mai tanar decat varsta ei din anul 1999
contas pe 10 Iulie 2021 05:37
Serban_ionescu, cu scuzele de rigoare, e prea mult comentariul! Mai bine scurt dacă ți-a plăcut sau nu. Mie mi-a plăcut, simpatic, dar nu de Oscar!.
belora pe 20 Octombrie 2019 20:46
Merita vazut
Nu cred ca nu la vazut cineva pana acuma! dar daca nu lati vazut vil recom,and cu caldura
Salbaticul pe 26 Mai 2019 23:15
Un review, 50 caractere, un review, 50 caractere, un review, 50 caractere și încă un review=Nota 3.
cezarika57 pe 27 Iulie 2018 13:49
Obsesia sfarsitului mileniului II. Ce ne asteapta in anul 2000 ? Bine ca atrecut !
balta67verde pe 11 Noiembrie 2016 20:20
Mi-a placut foarte mult. L-as considera mai mult Horror decat SF. Byrne joaca exceptional ! Schwarzenegger ca de obicei, poarta tricoul cu muschi si are parte de multe scene cu explozii si bataie.
serban_ionescu pe 25 August 2016 15:03
Un film de actiune si aventura intensa de tip fantastic, foarte bine realizat tehnico-cinematografic dar si cu 2-3 dialoguri cu tema PROFUND-INTERESANTA filozofico-religioasa
Ideea principala a acestui film bun si de calitate, in ciuda UNEORI a oricaror inadvertente in ceea ce priveste logica strict umana obisnuita, este aceea ca tipul de om demn si cu incredere DEPLINA si NEZDRUNCINATA de orice tentatie de tip diavolesc in credinta si devotamentul lui total pentru forta Dumnezeiasca (divina) a binelui, poate invinge prin el insusi ajutat fiind DE HARUL DUMNEZEIESC coborat asupra sa, forta RAULUI DIAVOLESC ! Deci asa dupa cum Satana (Diavolul) pentru a face rau omenirii are nevoie de personificarea lui si deci patrunderea spiritului sau malefic absolut in diferite corpuri fizice umane SLABE CA SI CARACTER, tot asa si forta Dumnezeiasca a binelui absolut si victorios, are nevoie pentru a se materializa efectiv in fapte pozitive deplin izbavitoare pentru omenire,… citeşte
george_89 pe 30 Martie 2007 00:18
filmul este bun. e pe aceasi unda cu the omen primu a fost lansat in anul 2000 odata cu intrarea in noul mileniu cand se spunea ca v-a fi sfarsitul lumii al doilea pe 6.06.2006 cand se spune ca s-ar fi nascut antichristul. e clar ca aceste doua filme au fost facute pt a scoate cat mai multi bani deoarece oameni ar plati sa vada asemenea filme care te duce intr-o stare in care nu stii ce sa mai crezi. oricum in apocalipsa rolul nu prea i s-a potrivit lui arnie ,nu prea avea ce cauta in film deoarece nu i se potrivea.una peste alta e un film bun si atat
cosmin_kedii pe 09 Martie 2013 19:16
Prietenul nostru Arnold foloseste un mod cu totul original, pentru a lupta împotriva diavolului
Realizarea este foarte bine făcut și unele planuri sunt de neuitat (a se vedea intrarea în biserica a lui Satan) actori sunt excelent, cu mentiune speciala pentru Arnold în acest film care arată cel mai mare potențial din talentul sau de actor de comedie. Efectele speciale sunt narcotice, în special scena cu metroul care care mi a placut
deadlord pe 07 Septembrie 2012 11:51
Un film foarte interesant. Merita vazut................
CazaGio pe 03 August 2012 17:01
Idee interesanta
Desi inspirata din Biblie ideea cu cei Satana si cei 1000 de ani, sunt placut surprins ca s-a facut un film pe tema aceasta. Imi place de asemenea ca personajul insarcinat cu salvarea lumii este jucat de Arnold Schwarzenegger
xzibit pe 15 Martie 2012 18:04
E un film ectraordinar. Poate cel mai bun film cu tema sfarsitul lumii. Nu inteleg de ce are numai nota 7. Sunt de parere ca cei care au votat sub nota 7 sunt niste terminati carora nu ai ce sa le ceri nimic.
chiba_florin pe 14 Noiembrie 2011 18:56
bun filmu'
ne arta o fata putin mai diferita a "Terminator"-ului
...INTERESANT

paul2000 pe 01 Iulie 2011 20:27
Un film foarte bun, cu o distributie de exceptie si o poveste interesanta! Plin de suspans, cu momente infricosatoare si cu efecte foarte bune, filmul nu dezamageste la capitolul actiune! Merita vazut de toata lumea! Recomand!
CristiN pe 01 Februarie 2011 23:36
Filmul este unul de exceptie cel putin mie mi`a placut . Recomand
_catycaty_ pe 11 Ianuarie 2011 18:55
bun
bun filmu (nu l-am vazut pana la sfarsit) pacat ...............................
Yuber pe 18 Aprilie 2010 17:01
Un film foarte bun cu un scenariu interesant si care te tine in suspans.Arnold face un rol bunicel, intruchipand un politai betiv,ramas vaduv si care are tentative de suicid ,dar Dumnezeu ii pregateste o mare surpriza...De asemenea inspirata a fost si aparitia in rolul negativ a lui Gabriel Byrne,care prin prezenta sa da filmului un aer misterios.Filmul pune intrebarea daca forta sau credinta vor salva omenirea de amenintarea raului.
gaga pe 08 August 2008 17:02
chiar ca-i fain.
CarlosTheJackal pe 01 Ianuarie 2007 15:00
dupa terminator asta e cel mai bun film al lui..gg!
miron ndreia pe 03 Aprilie 2006 12:20
un film destul de socant..am fost impresionata de acest film...povestea e foart socanta
Dominic pe 04 Mai 2004 23:41
Filmul e bunicel nu pot sa-l critic.Arny` a jucat bine de data asta...Singurul film care mi-a placut cu Arny!
Manusa pe 18 Iunie 2013 22:27
Un film foarte bun, pe care l-am urmarit de mai multe ori, ca si cand ar fi fost pentru prima data. Mi-a placut si prestatia lui Arnold care a jucat foarte bine.
alex_il_fenomeno pe 02 Noiembrie 2011 15:54
un film foarte bun , in care avem parte de toate : de la o poveste care a ingrozit intotdeauna ( si inca mai ingrozeste multa lume ) pana la efecte speciale remarcabile , in care actori de geniu ies la rampa cu prestatii nemaipomenita . in acest film am mai avut parte si de o lupta de la distanta dintre Arnold Schwarzenegger si Gabriel Byrne , lupta amplificata si de tensiunile povestii si repercursiunile acesteia . a fost mult mai bun decat m-as fi asteptat , asa ca vreau sa il recomand mai departe .
xerses pe 30 Octombrie 2011 19:45
Mi-a facut mare placere sa revad acest film cu eroul Jericho Cane.