Păreri Empire of the Sun

(1987)

Imperiul soarelui

iondindeal pe 05 Aprilie 2010 23:59
avion cu motor ~
Mi`a placut mult.Impresionanta povestea celui de al doilea razboi modial vazuta prin ochii unui copil care-i resimte din plin efectele si duce permanent lupta cu supravituirea. O realizare remarcabila ca majoritatea filmelor lui Spielberg.
Manusa pe 17 Septembrie 2011 22:42
Un film foarte bun, reusit si cu o distributie foarte buna. Christian Bale are o evolutie excelenta si nu degeaba a ajuns unde este acum si anume in topul celor mai buni actori. Mi-a placut filmul si are momente emotionante, care m-au surprins.
Wonka pe 15 August 2009 19:30
Un film bun , mi' a placut mult , Bale joaca bine .
ciobotaru pe 17 Noiembrie 2009 12:05
film regizat de steven spielberg si care se invarte in jurul dramei traite de acest baietel , Christian Bale arata de mic ca are talent ,
77ravens pe 14 Aprilie 2006 16:26
O caracteristica a filmelor lui Spielberg e fascinatia pentru film pe care chiar regizorul pare sa o aiba;el pare a opri timpul pentru a savura IMAGINEA, tot asa cum timpul se opreste pentru tanarul care isi vede idealul zburand pe cerul senin,sub forma unui avion
Blu3sky pe 05 Mai 2010 01:01
nu am citit castingul inainte de film.. si pe la jumatea filmului am fost gen "jim e Christian Bale??" :)) si rapid pe imdb sa vad daca chiar el e..
cat dsp film, fenomenal!

portofel pe 05 Ianuarie 2010 17:27
descrie actiunea romanului identic.oricum,fiind regizat de Steven Spielberg,era de asteptat sa fie un succes.despre Cristian Bale ce sa zic,de mic si-a demonstrat talentul
coman nicolae pe 31 Octombrie 2006 08:07
O realizare remarcabila, ca majoritatea filmelor lui Steven, o asociere extrem de reusita a scenariului cu sunetul, decoruri, dar mai ales fondul muzocal..
Matrix pe 10 Octombrie 2003 09:10
Merita vazut, daca nu pentru scenariu macar pentru imagine. Un film foarte bine filmat.
GeorgeMenu pe 25 Mai 2015 17:30
Nu inteleg de ce filme de acest gen , care te fac sa versi o lacrima au note asa mici. Incredebil filmul , isi merita toate premiile.
AlyonaPetrov pe 07 Martie 2012 08:55
Despre film
Eu în general ador filmele cu războaie;spre exemplu,filmul acesta e perfect pentru adolescenţii răsfăţaţi care nu ştiu ceea ce a fost şi care într-un fel dacă s-ar uita la film ar putea să se pună în pielea acelor copii.Până şi pe mine m-a emoţionat la un moment dat,când Jim a fost luat de lângă părinţii lui şi dus în lagăr.E un film superb şi de nota 10. :)
alex_il_fenomeno pe 25 Februarie 2012 17:29
un film genial , in care s-a simtit din plin amprenta regizorala a lui Steven Spielberg . povestea , atat de dramatica , te captiva inca de la inceput , si reusea sa te tina in priza pe tot parcursul ei prin catastrofele prezentate , prin aceste crime impotriva umanitatii , lucruri dramatizate si mai mult de acele decoruri care isi spuneau disperarea , acei actori extraordinari , Christian Bale si John Malkovich , a caror poveste nu vroia sa se desparta sub niciun chip !! mai mult ca sigur te va cuceri , chiar daca nu esti un fan al filmelor de razboi .
Vorador pe 22 August 2011 23:53
A Small Boy in a Great War
Christian Bale a aratat prin acest film ca talentul sau nu este castigat prin timp,el asa s-a nascut.O poveste marcanta si impresionanta a celui de al doilea razboi mondial vazuta prin ochii unui copil.
andystarx pe 31 Ianuarie 2017 16:05
Un film bunicel al lui Spielberg,dar nu extraordinar pe acest subiect ! Are o coloana sonora impecabila,mi se pare un pic cam lung,si jocul micutului Bale de atunci,este foarte bun,motive pentru care merita o vizionare !
Neddhu pe 13 Februarie 2013 19:55
Un film de vazut
L-am vazut odata mic eram si mi-a placut la nebunie, destul de trist ca ansamblu ( dar avand in vedere subiectul era normal). M-a impresionat faza in care nu poate micul pilot kamikaze sa decoleze, si scena reuniunii.
rory_cris pe 17 Februarie 2019 16:44
2 ore pierdute din viață aiurea... am vzt și filme mai bune, cu adevărat bune/ ghiaurul nu-mi place absolut deloc. enervant rău. în fine... când te gândești că tot ce a tras a cam fost din vina lui..ce prost!
africanus pe 13 Februarie 2012 17:05
Magnific.
Christian Bale in rolul care l-a facut celebru si i-a deschis drumul spre cinematografia adevarata, un film de exceptie in care Steven Spielberg triumfa facand astfel un adevarat maraton regizoral. Merita vazut si revazut ori de cate ori ai ocazia!
leo26 pe 08 Octombrie 2014 23:50
Slab
Mereu ne lasam influentati de critici, nota de pe IMBD, eu sunt doar sincer ,filmul e slab, spre foarte slab. Actiunea subtire, povestea slaba si ea. Un teatru ieftin.
rory_cris pe 17 februarie 2019 16:47
și eu l-am considerat o porcărie. spre deosebire de tine, i-am da nota ”monument de prostie”... :))) deși, poate merita un 4 sau 5
radu3455 pe 30 Iulie 2015 22:17
un film despre razboi extraordinar,o poveste emotionanta la care a contribuit din plin prestatia senzationala a lui Christian Bale care era pe atunci doar un copil,recomand nota 8
Ghemot pe 11 Martie 2015 22:53
Capodoperă!
O capodopera fara indoiala! Un film regizat de Spielberg...si cu asta cred ca am spus tot!
quanticdaemon pe 14 Iulie 2013 04:23
Am revazut de curand acest film superb si m-a impresionat mai mult poate decat atunci cand l-am vizionat prima data.Este un film pe care patina timpului nu isi va pune amprenta niciodata,asta in mare parte datorita viziunii extraordinare de care da dovada regizorul Steven Spielberg,precum si a rolurilor magnifice realizate de John Malkovich si de foarte tanarul actor pe atunci Christian Bale.
Iulidesprefilme pe 26 Ianuarie 2013 18:24
Filmul a avut drept sursă de inspiraţie romanul scriitorului J.G. Ballard şi redă o aventură dramatică...
ciprian34 pe 30 Noiembrie 2012 18:49
Un film foarte bun si un rol mare facut de acest copil care a stiut sa supravietuiasca in conditii grele de razboi
MNarcis pe 05 Decembrie 2012 13:16
Un film bun despre supravietuire, despre viata in lagar, despre fascinatie si vise, un film nici foarte bun dar nici foarte slab, cel mai exceptional lucru' care chiar iti castiga toata admiratia este prestatia lui ''Batman'' (Christian Bale), un film clasic, artistic bn realizat\regizat care merita vazut (insa nu de catre amatorii\fanii filmelor de actiune).
CazaGio pe 24 Octombrie 2012 18:24
Vi-l recomand cu tarie
Bomba atomica... asemanatoare cu o lumina alba, ca si cand Dumnezeu ar face din cer o fotografie...un film splendid, cu un Christian Bale care a evoluat nemaipomenit, avand in vedere varsta sa frageda
defav pe 13 Octombrie 2012 17:57
Un film excelent , realist despre prizonierat ............................
Tyybi1 pe 06 Septembrie 2012 09:41
Am sa revat acet film...nu am apucat sa vad sfarsitul. Din cate vazusem era foarte bun.
Vegetarian pe 06 Iulie 2012 04:03
Pt cei care mananca repede , inghit mancarea , mai ales orez , filmu asta poate ii dezobisnuieste de obiceiul asta nesanatos !? In prima parte a filmului dupa ce baietelu ramane singur , apoi e urmarit , ajunge la o maghernita unde doi hoti gatesc o oala cu orez . Orezul ajunsesera sa se vanda cu 10 $ kg . Copilu nu mai mancase de mai multe zile , alergase prin oras .. si era flamand . Cel care ii daduse o farfurie cu o portie de orez fiert , vazandul cat de grabit inghite mancarea scumpa , mai risipind si pe jos , ia zis calm ca trebuie sa mestece de 6 ori fiecare inghititura ca sa se sature . Baietzelu mesteca in graba de 6 ori fiecare inghititura . In film mai sunt secvente cu oameni educati sau nu , copii etc care se bat intre ei pt un cartof fiert , cateva linguri de orez etc . Toti vroiau sa supravietuiasca cateva luni pana cand se termina razboiul si urmau sa fi eliberati .
fanfirth pe 30 Mai 2012 12:33
Un mare DA pentru acest film emotionant, dur dar care o anume poezie . Un film care ramane in memorie atat ca poveste dar si pentru jocul actorilor care mai apoi au devenit staruri adevarate.
pisicuta1 pe 28 Mai 2012 22:55
da
e un film exceptional iar Bale ,de mic avea talent .merita vazut!