Păreri Emperor

(2012)

Emperor

moloce pe 03 August 2013 12:10
IMPARATUL
Inca o pagina de istorie ,care pare bine relatata prin intermediul acestui film,nota IDMB , mi se pare mica.
FoxHound pe 01 August 2013 17:31
Emperor !
"Imparatul" este o drama istorica impresionanta si cu o poveste de dragoste neasteptata,miscatoare si frumoasa in acelasi timp.Dupa bombardamentele atomice de la Hiroshima și Nagasaki,Japonia se predase,in sfarsit, in cel de Al Doilea Război Mondial,dupa cele intamplate,fortele americane conduse de generalii Douglas MacArthur (Tommy Lee Jones) şi Bonner Fellers (Matthew Fox) sunt însărcinati cu găsirea împăratului Japoniei si judecarea lui daca este sau nu vinovat de crime de război(atacul de la Pearl Harbor etc.).
Get0dac pe 05 August 2013 23:51
Filmul este o incursiune in istoria destul de recenta a Japoniei. O Japonie in genunchi, infranta de cele doua bombe atomice americane. Cine seamana vant....culege furtuna. Merita vazut.
stricted pe 16 Februarie 2019 21:29
Un film excelent !
Este o lectie ,o incursiune in istorie, mai exact in istoria Japoniei,imediat dupa Al Doilea Razboi Mondial.
lavara_laiarna pe 04 Decembrie 2018 20:43
Un capitol bun și la obiect. .de istorie.
defav pe 15 Septembrie 2013 22:00
Foarte bun filmul si istoric vorbind, destul de realist, cred . Mac Arthur chiar a facut treaba buna in Japonia, e bine redat de Tommy Lee Jones, ca un tip impetuos, hotarat, dar echilibrat in deciziile delicate ce tineau de soarta imparatului . Americanii au reusit in '45 sa menajeze susceptibilitatile japonezilor , lucru dificil dupa ce aruncasera bombardelele nucleare .Povestea de dragoste e una din cele mai frumoase, filmul e si "pollitically corect" fata de japanezi pt ca tangential , indirect, se recunoaste si o anumita vina a lui Roosevelt cu Pearl Harbour-ul (mai mult decat evident pentru mine ca banditul de presedinte american a facut manaria aia ). Filmul se constituie deci intr-o drama interesanta,recomand cu tarie sa fie vazut , nota mea e 7.2
vladimir84 pe 02 August 2013 11:47
Nu stiu cat de mult respecta linia adevarului, dar filmul este foarte bun, transmite o stare de melancolie iar la sfarsit lasa o impresie placuta privitorului. Actorii sunt bine alesti, iar povestea de dragoste din flashback-uri este cu adevarat impresionanta. Un film reusit.
cosmin_kedii pe 09 Noiembrie 2013 08:40
Filmul spune despre zilele de după capitularea Japoniei din al doilea război mondial
cotzofica pe 07 August 2013 23:08
Un film bun. Păcat că e subapreciat. Nu prezintă scene de război, ci începutul reconstrucţiei Japoniei după al 2-lea război mondial. Recomand.