Păreri Eminescu versus Eminem

(2005)

Eminescu versus Eminem

Andrei pe 18 Martie 2007 14:36
Filmul este groaznic ..nu am sa inteleg niciodata ce v-a placut la aceasta "capodopera" a cinematografiei romanesti ..poate pentru ca Florin JR este blond cu ochii albastrii ;) in schimb give me a break ...chiar si un copil de 3 ani poate sa scoata ceva mai bun decat acst film the 3 lei
Nicolae Margineanu pe 19 Octombrie 2006 20:32
Fiule,felicitari pentru filmul tau,si pentru tine si pentru tatal tau,fostul meu coleg, F.Piersic.
espre acest film,ce pot sa zic,lipseste ceva,o regie.Lipsesc foarte multe,nu este chiar cea mai buna lucrare a ta.Esecuri avem toti,sper ca pe viitor sa-ti dai mai multa silinta,si daca ai nevoie de ceva ,anunta-ma ca te ajut din toata inima! Salutal pa taticu.
Nicolae Margineanu,actor,regizor,scenarist.

xerses pe 15 Mai 2012 18:38
Un subiect numai bun de filozofat pe seama lui, si un film reusit pe marginea subiectului.
sabinalin pe 12 Mai 2012 14:06
Te duci...
Minimalism la Puiu si Mungiu? Daca da, atunci la Piersic junior avem de-a face cu ultraminimalism. Omu' vrea sa scape de povara grea a unui nume ilustru si face tot posibilul de a fi nonconformist. Si, de cele mai multe ori, ii iese, reuseste sa se individualizeze. E un film despre generatia produsa de jungla capitalista, despre o generatie care pare a nu avea nimic sfant dar care are, totusi, nevoie de valori. Eminem pare sa-l sufoce pe Eminescu si totusi... Nu exista poveste, intregul nu-i unitar dar cateva episoade functioneaza admirabil. Exceptional Oreste... "dar sa vina domnule odata lumina aia", surprinzator de decenta Geanina Corondan. Contre-emploi memorabil cu seniorul, juniorul se pricepe foarte bine sa faca reclama. Bendeac si Parvu fara vulgaritati, ce placere! Andreea Gramosteanu, Mirela Zeta, Iulia Lumanare, Andreea Samson, buna generatie feminina, pacat ca-s subfolosite… citeşte
bebe pe 12 Septembrie 2005 11:05
io am vrut sa-i dau 4 stele (ca ma gandesc la nivel international), da pan la urma to 5 i-am dat
Monica Muresanu pe 24 Mai 2005 15:08
Va multumesc pentru acest film.
alina pe 24 Mai 2005 01:22
Nu stiu daca Florin viziteaza acest forum dar pt ca exista o mica sansa...il felicit pt Eminescu vs. Eminem!1 Mi-a placut foarte tare, in special abordarea, ideea atat de simpla si atat de bine scrisa...Mi s-a parut inedit, inclusiv filmarea alb negru, foarte speciala. Fetita este extraordinar de bine aleasa, la fel si muzica de final.Super tare scena cu Fumuru si cea cu Florin. Nu in ultimul rand..mi-au placut baietii..care au fost foarte buni si banuiesc ca nu e chiar simplu sa joci un text atat de.... natural. Am vazut filmul in cadrul festivalului acum vreo luna si o sa-l revad zilele astea! Si recomand tuturor piesa Zaruri si carti..la Prometeus..cu Florin si Catalin Fumuru...SUPER TARE!! Si abia astept sa vad Fix Alert, pe care l-am ratat.

Florin..Eminescu vs Eminem e genial, sper ca toata lumea sa-i gaseasca sensul..si succes la festivaluri!

Elena pe 15 Mai 2005 20:30
1.un calificativ nu poate fi pus deoarece filmul se lanseaza pe 20.05.Suntem in 15.05.Mai e!!!
2.Mor de curiozitate!!Titlul e genial,filmul sper ca pe masura :D.Oricum,eu il ador pe Florin Piersic Jr.,este un foarte bun actor.De fiecare data cand am vazut un spectacol jucat de el,am plecat de acolo cu un sentiment de implinire spirituala,cum de mult nu am mai simtit vizionand o piesa de teatru.

Dark_werewolf13 pe 13 Mai 2016 19:42
După părerea mea, filmul este foarte plictisitor, cadrele sunt groaznice și ideea este anostă. :P Păcat că nu mi-a plăcut!
ben pe 09 Octombrie 2005 23:53
de unde pot face si eu rost de el?
gibonu pe 25 August 2005 16:23
genial. adicatelea GE-NI-AL. cam asta e
clara pe 24 August 2005 18:09
nu le prea am cu internetul, dar ma bucur ca am gasit site-ul asta. am fost si a m vazut eminescu vs eminem la scena. nu pot sa spun decat ca sunt foarte impresionata de film. nu credeam sa mai vad un film in tara asta, care sa ma tina pe scaun o ora si jumatate, chiar a trecut ca nimica, un film care sa ma amuze extraordinar, iar in final sa inghet cu totul. am plecat tulburata. am inteles ca filmul e facut cu buget zero, e incredibil, chiar e adevarat acest lucru? oricum, n-aveam o parere prea buna de florin piersic jr pana acum. dar e senzational.
Daria pe 13 Mai 2005 14:00
"Eminescu vs.Eminem" e o particica din viata noastra de fiecare zi iar finalul filmului te invita, cu candoare, sa meditezi, o clipa macar, la profunzimea ei.
Denis_stelistu pe 04 Mai 2005 22:02
Hopa!!Florin Piersic JR.in post de regizor.Oricum a fost un mare actor,dar filmul asta e de rahat.Eminescu vs.Eminem care e cel mai tare.
alex_il_fenomeno pe 14 Mai 2012 17:59
a fost un film destul de interesant prin originalitatea avuta , Florin Piersic Jr. aratand ca poate sa schimbe cinematografia romaneasca prin diversitate , ceea ce nu este deloc un film rau . avand in vedere ritmul destul de scazut , povestea care uneori nu se leaga , il poti considera un film greoi , unul obositor , insa ideile pe care le discuta protagonistii pot ajuta pe multa lume sau pot captiva , in cazul in care esti interesat de aceasta industrie ! iar trio-ul Emanuel Pârvu, Constantin Diţă, Mihai Bendeac este genial , reusind sa fie atat de natural ! merge urmarit cu foarte mare atentie .
Largo pe 12 Decembrie 2008 04:11
Incerc sa dau de Eminescu vs Eminem, cu subtitrare in engleza, fara success. Help!!!
Cosmina pe 20 Octombrie 2006 12:43
c'mon, domnu' margineanu, cred ca asta era si ideea. nu script, nu regie, nu montaj, nu nimic, ci imagine alb-negru si viata adevarata, pur si simplu.
E GENIAL!
povestile pot fi spuse si altfel.

raluca pe 13 Octombrie 2006 20:01
m-a razbunat enorm!!!!!!!!! acest film! pe langa faptul ca e bestial!!!, e si genial pe deasupra, cred ca asta s-a spun deja! pe mine m-a razbunat adanc episodul cu oreste!!...pe un santier,acum 2ani, eram singura fata,arh, si trebuia sa-mi dovedesc calitatile in fata unui constructor mizerabil(eminem), caruia ca sa ma creada pe cuvant, a trebuit sa-i recit scrisoarea I, de eminescu. am facut-ooo, si apoi mi-a zis ceva care m-0a facut sa vars! si am iesit infranta din colaborarea aceea! cred cu putere ca suntem patria lui eminem, unfortunatelly!
bogdan pe 08 Mai 2006 09:54
senzational. cam scump dvdul dar vorba filmului "face toti banii" incluzind si bonusul
bebe pe 01 Aprilie 2006 14:16
am sapat si-am gasit doua link-uri pentru cumpararea sau inchirierae acestui film care a aparut pe dvd

bogdan pe 21 Septembrie 2005 14:11
tare de tot. l-am vazut la scena. pacat ca nu ruleaza pe ecrane. mi-a placut oreste si... toti. si nu prea eram fan oreste. e cam nebun junioru. adica misto.
Sorin pe 26 Iulie 2005 23:26
Felicitari!Dovada ca se poate face arta din nimik!Sunt un fan al fimelor independente americane si ma bucur ca am inceput sa ne mishcam shi noi Pacat ca in La Scena se fumeaza...Totushi...Mi-a plakut fetitza care recita si cei trei baietzi care sunt dementzialiMi-a placut faza cu Terminatoru'!Oricum,scenariul e GENIAL!
pupu pe 22 Iulie 2005 02:03
este cel mai tare. de neratat.
Nistor Mihai pe 22 Iunie 2005 14:00
E cu certitudine cel mai bun film romanesc pe care l-am vazut vreodata. Satiric, metaforic, non-conformist si conservator totodata, contemporan, romanesc 100%, filmul este o comedie foarte reusita care surprinde indeaproape o viziune de un incomensurabil bun simt si bun gust a lui Florin Piersic JR. Trebuie totusi sa recunoastem ca cea mai tare scena este cea care apartine lui Florin Piersic Senior. Concluzie : 1. Film GENIAL 2. Aschia nu sare departe de trunchi.
Alexia Iordan pe 07 Mai 2005 01:25
Deci,Florin Piersic jr e fiul lui Florin Piersic!!!Ce nu intzelegi?Florin Piersic SENIOR(!!!!) a fost shi inca e un mare actor ca n-a murit!Shi eminescu vs eminem (l-am vazut la festival ca shi tine cred) mi s-a parut supertare!Am ras cu lacrimi!E superinteresant!E mortal!Parerea mea...