Păreri El laberinto del fauno

(2006)

Labirintul lui Pan

Cristi Weed pe 09 Iunie 2008 09:13
In primul rand as vrea sa laud spaniolii pt aceasta capodopera ... cred ca e singurul lucru bun pe care l-au facut vreodata !

In al doilea rand as vrea sa laud prestatia actorilor care este de-a dreptul fenomenala.

Si nu in ultimul rand as dori sa spun ca : Pan's labyrinth merita pe deplin cele 3 oscaruri ! Acest film reuseste sa uneasca lumea fantastica unde se traieste in fericire pana la adanci batraneti cu cea reala unde din cauza unui om tot poporul o poate lua pe cai gresite !

Vizionare placuta !

Medicate pe 21 iulie 2010 21:21
Dumnezeule ... elaborat mai esti ! :)) ai un mic bonus din partea mea !
Oana pe 04 Decembrie 2007 22:35
Daca cineva vrea sa constientizeze sau sa simta ce a insemnat poate pentru sute de copii fascismul,ar trebui sa vada acest film. Cuvintele sint inutile. Nu este o poveste, ci o experienta care merita traita
Teo pe 05 Octombrie 2007 15:57
Dupa ce am vazut un trailer, prima mea impresie despre "El laberinto del fauno" a fost ca urma sa vad un fel de "Narnia". In general imi plac filmele fantasy - nu pentru mesaje, care au obiceiul de a fi banale; ci pentru ca sunt "entertaining"... Am fost socata sa vad CAT DE BUN este, de fapt, filmul asta!!! Nici nu incape comparatie cu mai-sus amintitul "Narnia"!

Trist, putin cam dur, dar, in final, de-a dreptul superb! Este absolut genial, prin cat de realist este - in ciuda elementelor de fantasy... Muzica este si ea perfecta atat pentru poveste cat si pentru atmosfera.

O pledoarie pentru inocenta. Un film care trebuie vazut (pana la capat).

Dan pe 06 Decembrie 2007 12:22
Asta e un basm adevarat. Care spune, la fel ca un basm vechi, ca faptele bune nu duc la rasplati si la prajituri, ci adesea sa platesc cu viata. O poveste cu martiri si cu dileme, despre cat de greu e sa iei decizia dreapta, nu o traznaie cu maturi si vrajitori...
into_the_labyrinth pe 06 Decembrie 2009 19:47
speechless
Spre rusinea mea, nu cunosteam nimic din opera lui Guillermo del Toro cand am vazut filmul El Laberinto del Fauno. Acum pot sa spun ca mai vechiul El Espinazo del Diablo nu a facut decat sa prefigureze capodopera. Este cea mai emotionanta poveste pe care am vazut-o vreodata, cu un mesaj unic: nu pozitia noastra sociala sau de alta natura de pe Pamant conteaza, ci interiorul sufletului si alegerile pe care le facem. Ca realizare cinematografica, totul este la superlativ!!!! Atat in lumea fantastica, cat si in cea reala
a_anywhere pe 21 septembrie 2013 23:55
"(...) chiar dacã D-zeu ne trimite un mesaj este de datoria noastrã sã-l descifrãm. Pentru cã atunci când ne incrucisãm bratele pãmântul înghite numai un vesmânt gol. Departe este sufletul acum, în gloria eternã Pentru cã în durere regãsim sensul vietii si starea de gratie pe care o pierdem atunci când de nastem. Pentru cã D-zeu, în întelepciunea-I infinitã, ne pune rezolvarea în fatã. si pentru cã în absenta Lui fizicã locul pe care îl ocupã în sufletele noastre se reafirmã. (...)"
Theodor2011 pe 23 aprilie 2016 00:23
a_anywhere, carnea si oasele sunt doar hainele sufletului.
Lucian* pe 19 Ianuarie 2007 16:19
Filmul este superb!
Poti vedea o fetita ce inca mai incearca sa ramana in lumea copilariei in ciuda nebuniei lumii adultilor din jurul ei in perioada imediata de dupa terminarea razboiului civil din Spania.
Istoria se impleteste frumos si te face sa vrei sa vezi mai mult din toate planurile actiunii din film, imaginatia copilului, relatia dintre mama si noul sot, sora ce-si ajuta fratele din rezistenta, etc.
Cine a hotarat ca titlul trebuie sa fie tradus aproximativ? In traducere libera ar fi Labirintul Faunului.

zarin petru pavel pe 22 Aprilie 2008 00:24
e genial as vrea sa-l vad ba ca e adevarat ce se intampla in realitate . eu unu nu m-as uita la prostia de narnia pun pariu ca iti mananca nervi de la misterul alb .dar pan's labirinth il ridic in slavi filmul. pt. ca are un mister a la lemony sniket, cred si are ceva a la courage the cowarly dog.
Mbi pe 31 August 2009 17:32
ayy che ricco!
GE-NI-AL!
Guillermo del Toro continua sa ne invete sa traim in imaginatia lui bogata cu ecranizarea sa 'Pan`s labyrinth'.

voly pe 29 Iulie 2009 00:35
pur si simplu magnific.............................
michael_mike pe 13 Martie 2007 01:54
scenariul prezinta viata k o serie de alegeri morale , un film f. bun
Marius Tiu pe 09 Aprilie 2007 19:55
Nu sunt un fan al genului fantasy dar acest film este EXTRAORDINAR . Poti cugeta ore in sir la el si parca nu epuizezi toate aspectele . Cine nu are rabdare sa-l urmareasca atent de la un cap la celalalt pierde cel mai bun film al anului ! Aplauze scenaristului, regizorului si actorilor...
Mary Maraya pe 01 Aprilie 2007 21:09
Imi place la nebunie filmul. Lam vazut prima oara in cinematgraf. Mam cam speriat da e frumos oricum abia astpt sal vad shi la TV:D :D :D
lucian9a pe 09 Septembrie 2009 21:18
Prin acest film s-a demonstrat, ca nu numai americanii pot face filme de exceptie..
Felicitarii pentru echipa din Spania care i-au intrecut pe americani in ceea ce priveste meseria de make up artist.

sotha17 pe 26 Martie 2010 15:41
Ce imaginație! De la prima scena pana la final, povestea se prezintă asa de bine structurata, asa de armonios, surprinzător, incat sunt sigur ca putini au clipit la acest film. Jocul actorilor e fantastic, imaginea de asemenea, dar ce rămâne in minte tuturor (trademark Guillermo del Torro) este fantasticul creaturilor, al decorurilor, care pur si simplu sunt greu de egalat...Astept cu nerabdare si The hobbit
viktor27oct pe 30 noiembrie 2010 20:56
altii au adormit...
mitza4 pe 23 ianuarie 2011 03:11
viktor,tu logic adormi.la ce comenturi am mai vazut de la tine de departe iti poti da seama ca ai o minte cam ingusta ;)
thursday pe 23 August 2009 00:15
El laberinto del Fauno
Uite,contrar multor comm-uri,mie imi plac regizorii spanioli si intamplator asta mi se pare foarte bun.Si da ,filmul nu e genul care sa placa oricarei persoane care il vede;e putin goth,are urme de psihologie,nu o sa razi cu gura pana la urechi si nici nu o sa stii cum sa-l recomanzi prietenilor.Dar e unul dintre cele mai tari filme pe care le-am vazut din genul asta si nu pica tocmai cu vise frumoase daca il vezi la 2-3 noaptea...Pentru mine e fara dubii masterpiece.
rassdaqh pe 06 Februarie 2007 04:35
Un film excelent, unul dintre cele mai bune din ultimul timp...
ciobotaru pe 22 Noiembrie 2009 17:02
prin acest film regizorul Guillermo del Toro a dovedit cat de talentat este si ca merita sa stea alaturi cu cei mai buni regizori de la Hollywood
emii pe 23 Ianuarie 2009 03:56
I-am dat o stea pentru ca ...nu intra in orizontul asteptarii mele.
Cum se coace un film in mintea unui regizor?
As dori sa demonstreze regizorul cum s-a ...conversat el cu ...lumea de azi.
Spania? Romania?
Interesanta punte .Povestea porcului de Ion Creanga este o cale pentru copila ...anonima.

Stephen2D pe 10 Februarie 2016 21:00
O dramă sumbră cu accente horror deghizată într-un basm pentru adulţi
"Labirintul lui Pan" este un fel de film cumulativ al regizorului mexican Guillermo del Toro. După ce a lucrat la proiecte care au oferit multe efecte speciale, precum "Hellboy", sau care au creat o atmosferă înfricoșătoare din alte lumi ("Spectrul Răzbunării"), aici, în poate cea mai matură creație de film a sa, regizorul reușește să împletească cele două fire, creând un film misterios, dar și construit în jurul efectelor. Apetența regizorului spre magie, spre oroare, spre emoție, este atât de naturală și atât de viguroasă (chiar înspăimântător de viguroasă), încât nici măcar Hollywoodul n-a reușit s-o anemieze. Plasat în anul 1944, filmul ne spune povestea Ofeliei (Ivana Baquero), o fetiță care descoperă lumea fantastică a unor creaturi din pădure, când mama ei o duce în nordul Spaniei pentru a se întâlni cu tatăl ei vitreg, un membru… citeşte
theothe pe 07 Mai 2010 09:49
dap...
ei da...idei noi,filme noi ca tema...
bun de vizionat intr-o noapte cu luna...he,he...

colinx pe 26 Februarie 2007 14:36
Acum acest film plin de imaginatie are in palmares si trei premii Oscar.poate ca a fost surpriza serii,dar eu ma bucur pentru acest film foarte mult.cred ca sunt cel mai mare sustinator al genului fantasy.am scris si eu ceva povestioare fantastice, dar palesc in comparatie cu universul ireal atat de tangibil din acest film.as vrea sa auzim mai mult despre el...
alin9314 pe 25 Octombrie 2015 19:00
slab filmul.Partile reale,cu revolta rebelilor a fost interesanta,dar nu am inteles rolul acelei fete care vrea sa ajunga in tara minunilor,nu am rezistat pana la final.Exagerata nota,iar oscarurile au fost pt aranjamente si machiaj. sfat pt cei care cauta drame,sf de calitate si se uita pe cinemagia si imdb dupa note : ;Mai bine nu'
Manusa pe 19 Septembrie 2011 08:52
Un film care m-a uimit prin actiunea lui, o adevarata poveste, un basm pe care doar Guillermo del Toro il putea realiza si dovedeste ca este un regizor excelent cu o imaginatie bagata.
paul2000 pe 07 Iulie 2011 17:50
Un film fantastic de exceptie si plin de originalitate! Imbinand genurile cu o indemanare egalata nu de multi regizori, Guillermo del Toro creaza o lume cu doua fete - una idilica, de basm si una cruda, in plin razboi! Actorii joaca bine, efectele sunt extrem de realiste si bine realizate, iar scenariul si regia sunt foarte bune! Filmele europene continua sa fie de o calitate superioara si greu de ajuns de altii! Un Must Seen! Recomand!
ToRRRmenT- pe 12 Septembrie 2009 09:38
tormi
Foarte tare filmu asta ,avand in vedere ca Del Toro a regizat numai filme de nivel mediu [sa zic =D] filmu e exceptional.
claudiu-daniel-lugoj pe 05 Iunie 2009 11:50
claudiu-daniel lugoj
sincer nu mi-a placut deloc acest film nu merita vazut e o pierdere de timp.
marillion pe 8 iunie 2013 23:40
Eşti doar un patetic semianalfabet, care dacă tăcea, filosof rămânea.
claudiu-daniel-lugoj pe 25 aprilie 2016 17:22
Am rectificat mersi mult.
berti1092 pe 20 Februarie 2017 10:53
Vazut-da, placut-nu.
Claaaar acest film nu este pentru oricine, iar de aceasta data fac parte din categoria oricine. Prea brutal, prea glacial. In cazul in care aveti probleme cu secventele in care sangele sare in toate directiile, mai bine nu dati play acestui film (senzatia de voma si gol in stomac m-a acaparat). Am aprecia prestatia actoriceasta a multora din film , dar in mod special a fetitei si a Capitanului si m-a enervat atat personajul cat si interpretarea ”mamei”. Personajele fantastice au fost bine create si destul de infricosatoare, cu tendinte horror.
Nu il recomand, avand in vedere cantitatea de intuneric (si la propriu si la figurat) violenta, sange si moarte, dar daca cele enumerate de mine nu va deranjeaza, posibilitatea ca acest film sa va placa, este destul de mare.

Theodor2011 pe 27 Martie 2016 18:45
Este un film fantasy si trebui tratat ca atare. Interesanta si rar intalnita aceasta combinatie de genuri in acest film si anume fantasy cu tenta istorica. Este poate cel mai bun film spaniol facut vreodata. Dupa parerea mea este al patrulea cel mai bun film al anului 2006 dupa The Departed (OSCAR), Letters From Iwo Jima si Babel
El laberinto del fauno, seamana oarecum cu un alt film fantasy, Bridge to Terabithia.
El laberinto del fauno, un film frumos, patrunzator si emotionant, un film ca un basm

vhjhgfghfhgv pe 09 Martie 2014 13:10
mi-a placut actiunea si aventura fetei. este o aventura. nota 10
ionutzoo7 pe 04 Iunie 2012 17:17
Inainte sa-l vad si eu asteptam ceva gen narnia......un fantasy asa de o seara ploioasa....dar filmul mi-a depasit asteptarile complet.Avem un paralelism al celor 2 lumi...prima o lume cruda,lumea razboiului si a urmarilor sale...iar a 2-a este o lume ireala,fantastica unde basmele devin realitate.Una peste alta filmul este bun...putin diferit de majoritatea filmelor spaniole...dar obligatoriu de vazut.
Bulldogul pe 25 Mai 2012 14:31
Greu
Nu este un film usor. Iti trebuie putina rabdare sa intelegi si sa rezisti pana la capat. Acest lucru insa iti va da o satisfactie teribila la finalul filmului. Nu pot spune ca este o capodopera insa, firul povestii te tine curios pana la sfarsit.
Personal l-am vazut din doua bucati ( am adormit aproape de jumatatea filmului ) , insa merita vazut.
DPMDV un film de nota 8.
Bafta all!

catasmile17 pe 09 Iulie 2011 21:55
un film foarte bun, trebuie sa apreciez spaniolii pentru acest film !!!!!
Ammelie pe 02 August 2010 16:49
Pan's Labyrinth
Un film fantastic - si nu numai in sensul propriu al cuvantului. O impletire a unei lumi reale dure cu o lume fantastica plina de magie care doar subliniaza diferentele dintre acetea. Diferente tipate uneori cu toata puterea: 'Magie nu exista, nici pentru tine, nici pentru mine!' Si multe alte cuvinte puternice ce ti se strecoara in oase si iti raman acolo reci; 'Nici macar nu va sti numele tau.' De vazut, neaparat. 8/10
Tyybi1 pe 09 August 2015 16:37
E bun filmul, dar nu mi se pare o capodopera. Chiar nu e cine stie ce...
makketo pe 15 Iulie 2013 23:17
Nu prea a fost pe gustul meu... insa este foarte captivant, toata lumea pacific rim al lui del toro, faun, hell boy... hell boy mi-a placut... faun asta... e mai special... probabil lipsesc glumele din hell boy... pacific rim... nu stiu... inca nu sunt decis daca da...asa... povestea este destul de interesanta... o fetita speciala, lume imaginara, lume reala... mi s-a parut un pic ciudat caci nu se sperie de creatura incornorata, la fel cum mi s-a parut ciudat ca i se face pofta de struguri intr-un moment crucial-agitat al povestii... e cam stupida partea respectiva... in fine... una peste alta frumusel si interesant... nu e pac pac deci merita...
MNarcis pe 15 Mai 2012 19:47
Un film superb din toate punctele de vedere, un film cu un scenariu f captivant si cu un final imprevizibil si f surprinzator (mai rar in 2007 un film cu un deznodamant total imprevizibil) un film gothic minunat, plin de mister si suspans (nu mai vroiam sa se mai termine), un film care merita vazut si revazut!
GeorgeGeo2011 pe 29 Aprilie 2012 17:15
Acesta este cu siguranta cel mai bun film facut vreodata de spanioli
Audrey19 pe 08 Aprilie 2012 14:37
E un must see dupa parerea mea...este putin inspaimantator insa este foarte bine realizat si mi-a placut si ideea razboiului din ambele lumi prea tare
zgubi pe 21 Iunie 2011 01:01
la vremea cand aparuse prin cinematografe si mai tarziu pe HBO nu l-am luat in vizor ; ce-i drept nu prea m-a atras numele si din cauza asta nici n-am stat sa ma interesez de povestea in sine.
acum dupa ce l-am vazut pot spune ca e una dintre cele mai reusite combinatii dintre domeniul fantastic si evenimentele istorice marcante din Spania lui Franco.este fara doar si poate cea mai buna creatie a lui Guillermo del Toro.

xerses pe 10 Iunie 2011 23:38
Un film foarte interesant ca realizare cinematografica.Mi-a placut.
fanfirth pe 15 Decembrie 2010 13:33
Mi-a placut si m-a impresionat. E bine spus ca e un basm pentru oameni mari.
Pe fundalul unei povesti triste si violente spiritul visator al unui copil ne invata cum sa trecem peste incercari...

mvpsebi pe 09 Aprilie 2010 03:11
UNIC
Un film fantastic si la propriu si la figurat. Recent am vazut Alice in Wonderland, pot spune insa ca e un film banal in comparatie cu acesta. Impresionanta este transpunerea, imbinarea problemelor sociale, reale ale acelei perioade cu povestea fantastica a Ofiliei. Eu unul nu am mai vazut un asemenea gen de film, un basm cu mari influente dramatice, in care se pune si mare accent pe reliefarea naturii umane.
stoean george pe 06 Iunie 2007 21:31
bun filmul,dar te cam sperie.imaginatie folosita la maxim cu rezultate foarte bune.
DragonMaster pe 28 Martie 2011 14:23
O capodopera
Este cel mai bun film spaniol vazut de mine.Nu pot explica in cuvinte cat de magnific este peisajul si povestea acestui basm.Merita vizionat din plin.Nota mea este 10.
qwerty_user pe 06 Decembrie 2009 17:48
creaturi interesante, insa poveste slaba, fetita ..putin retard..in fine, un film slabut..
ValentinaV pe 27 Decembrie 2016 14:17
un film bun, care merita a fi vazut si nu contine vulgaritati, lucru rar si demn de apreciat, de asemenea.
Pentru cei care au vazut filmul as vrea sa adresez o intrebare, asa ca SPOILER ALERT! : finalul era real sau doar in mintea ei? sau a fost facut asa incat sa multumeasca imaginatia tuturor spectatorilor ?

andystarx pe 07 Decembrie 2016 20:01
Nota 7/10
Un film care m-a surprins in mod placut,asta fiindca nu sunt adeptul acestor filme,are si o coloana sonora buna,si o interpretare pe masura ! Merita o vizionare,mai ales de fanii genului,dar nerecomandat sub 18 ani !
Spikos pe 07 Mai 2013 13:51
Excelent !
O drama vazuta si traita prin ochii si mintea nevinovata a unei copile , minte plina de imaginatia lecturilor frumoase ale copilariei ; o fetita orfana , nefericita intr-o famile staina care nu o accepta , reuseste sa traiasca cu eroii ei imaginari basmul unei vieti reale dure , plina de cruzime , din timpul razboiului civil spaniol ; nu supravietuieste fizic , dar povestea ei este superba , moralitatea exemplara pentru atatia adulti care se invart in jurul ei , si este extraordinar de frumos redata cinematografic , realul se impleteste fericit cu fantasticul pana in ultima clipa , impresionanta , a "eliberarii" ! Nota 9 .
Sorin87 pe 11 Decembrie 2012 00:09
El laberinto del fauno este un film foarte reusit cu o poveste fascinanta si monstrii foarte interesanti, din trailer iti dai seama ca ai ce vedea dar cand vezi filmul iti vine sa te mai uiti la el inca odata
Keira86 pe 26 August 2010 12:17
Frumos!
Acest film este un basm si cu aceasta idee trebuie sa porniti atunci cand vedeti filmul, pentru a-i intelege si aprecia finalul.
Asa cum Harap Alb este un basm, asa si El laberinto del fauno. Un basm ecranizat superb!

Go1 2

Feedback