Păreri Donnie Darko

(2001)

Donnie Darko

Sergiu.Lobont pe 02 Octombrie 2010 23:48
Unul din cele mai inteligente filme dar totodata unul din cele mai intortocheate. Eu am inteles cam 90 % din film si tot mi s-a parut o capodopera. Faza cu motorul de avion e inredibila. Modul in care se joaca regizorul cu cadrele dpdv temporal e remarcabil. Prima data, cand am vazut numele, am crezut ca e ceva de genul film noir, insa nu e. Oricum mi-a depasit cu mult asteptarile.

Nu e pentru oricine filmul acesta. Cred ca e cel mai bun film cu care sa iti masori experienta in vizionarea filmelor. Aici nu mai e vorba de gusturi, daca recunosti ca e un film foarte bun, chiar fara sa iti placa in mod neaparat, inseamna ca te pricepi, daca nu... mai lucreaza putin la definirea gusturilor.

MovieVirus pe 27 noiembrie 2012 23:40
l-am vazut si mi-a placut .. l-am inteles si eu in felul meu si sunt curios ce ai inteles tu (90%) .
Theodor2011 pe 22 octombrie 2014 21:41
Sergiu.Lobont, esti prea increzut. Un ''critic'' de 2 bani. Si noi toti ceilalti (de pe Cinemagia) suntem: prosti, analfabeti etc. Daca reddy a omis/uitat sa mai puna un ''i'' gata sari tu repede si-l cataloghezi Analfabet. Ai coborat multe etaje pana ai ajuns la nivelul lui, nu?:))) Te-as injura mult (asa ai merita). Si nu in mesaj privat, ci aici.
fartalot pe 03 August 2009 01:44
atat de bun incat iti poti exprima parerea asupra-i numai in clisee
si respectele mele pentru Richard Kelly care la 26 de ani a reusit sa regizeze un asemenea film

qwerty_user pe 30 Noiembrie 2009 16:07
nota 10
un film de exceptie. un film vazut de multi, inteles de putini.don't get mad..just darwin's natural selection theory.. ;)
oohtiliya pe 20 decembrie 2009 20:02
si presupun k tu ai trecut selectia :)...
matt93 pe 10 martie 2013 04:27
rahat frate
movie4 pe 11 Februarie 2010 21:04
capodopera
Intr-adevar este o capodopera acest film. Nu multi il inteleg, si cred ca trebuie sa-l vizionezi de mai multe ori, pentru a observa toate detalile , pentru ca ele au un rol foarte important in poveste. Este un film care te lasa sa-l intelegi n propria maniera, despre incepu si sfarsit, viata si moarte, si ne arata ca pentru unele dorinte trbuie sa platesti int-un anumit fel.Jake Gyllehaal a fost alegera perfecta pentru al interpreta pe Donnie. Nota 10 .
nicone27 pe 31 Decembrie 2010 01:54
Pacat
Ma deranjeaza faptaul ca la un asemena film vad note de 1,2,3 doar din cauza ca nu a fost intelles,nici cel mai aspru critic din intrega lume nu cred ca ar fi votat filmul cu o nota sub 5 .
cezarika21 pe 11 Mai 2012 05:48
Un film conceput de minţi bolnave
Trăim într-o lume bolnavă, indiscutabil. Nici nu-i de mirare că cangrena a pătruns și în cinematografie, infestând mediul artistic în general puțin strălucit al ultimilor ani. Tone de puroi au început să se reverse aici în numele unui drept la liberă exprimare, sub o aparență artistică ce-i înșală doar pe cei care nu văd mai departe de lungul nasului.

Într-o bogată carieră cinefilă, mărturisesc că am văzut foarte puține filme care să transmită subliminal mai multă violență și înclinație către anarhism precum ”Donnie Darko”. Numai cine nu vrea nu vede că filmul instigă la ură, dar o face într-un mod mai subtil, de aceea tinde să scape majorității privitorilor. În opinia mea, filmul a fost conceput de niște minţi bolnave cu scopul de a manipula nişte spectatori naivi sub pretextul că se referă la o călătorie în timp.… citeşte

PiticVerde pe 14 septembrie 2015 14:23
'Un film conceput de minţi bolnave' pt acest text ai nota 10 de la mine
qawHaq pe 26 februarie 2020 17:00
Neapărat trebuie ca cinemagia să pună undeva, pe lângă "like"-ul ăla anost, şi un buton de râs. Există opinii atât de imbecile încât nu poţi decât să râzi, fiind în imposibilitate firească de a formula un răspuns riscând derizoriul.
turonian pe 03 Decembrie 2009 12:52
Film de excepţie!
Fără îndoială un film remarcabil.
Mă încearcă un sentiment de mulţumire, că s-au făcut şi că încă se fac asemenea filme.
În ceea ce-l priveşte pe www - el săracul e în lumea lui...

Tweeknax pe 02 Ianuarie 2011 23:11
Capodopera
Genial film, nu inteleg cum de nu a fost macar nominalizat la Oscar,Golden Globes. De urmarit cu mintea 'limpede'!
After_Eight pe 5 martie 2012 20:24
corect, ceea ce pentru tine e un adevarat eveniment...
Chelbos pe 16 Iulie 2010 21:49
film exceptional. iti capteaza atentia pana la sfarsit. incredibila inlantuirea de evenimente si coincidenta unora. pacat de final. eu sunt adeptul filmelor cu final fericit:)
mie unul imi ajung finalurile urate din realitate

White1 pe 20 octombrie 2010 22:07
Mie mi s-a parut un final destul de fericit.
oohtiliya pe 20 Decembrie 2009 20:09
este extrem de complicat poate pentru k l-am vazut in franceza mi-au scapat anumite lucruri... ideile de baza sunt interesante si, mai important, adevarate..., faptul k sfirsitul lumii a fost calificat ca sfirsitul lumii sale este genial...in ansamblu dramatic ...
kingdogg69 pe 01 Septembrie 2010 03:07
12 secunde
Prea SF, prea confuz, iepurele parca e din alt film. Mi se pare prea exagerata ideea ca un om in costum de iepure ii spune ca va veni sfarsitul lumii. Vezi tot filmul ca la final sa vezi cum toata actiunea se reia de la inceput si se termina in cateva secunde. Ce pot sa spun? Chit ca ma asteptam sa nu imi placa filmul, dar tot nu credeam ca o sa fie asa de plictisitor. Acum nu vreau sa va vad ca sariti cu replici de genu " ce vina avem noi ca nu ai inteles tu filmul?". Pur si simplu nu e genul meu de film. Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul!
PiticVerde pe 14 septembrie 2015 14:22
sunt perfect de acord cu tine
Matrix pe 19 Ianuarie 2004 12:56
Dupa Memento inca o experienta cinematografica deosebita.
Recunosc insa ca am fost putin dezamagit dupa ce l-am vazut pentru ca ma asteptam la altceva avand in vedere pozitia 10 in topul imdb al filmelor sci-fi.
Dar este acel gen de film care trebuie revazut.
Scenariul este interesant, foarte bine filmat si regizat, filmul se scurge repede lasand impresia ca e foarte scurt.
Un film de vazut si revazut.

mymanakarma pe 08 Ianuarie 2011 22:34
Lynch cel mic...
Da...un film la care s-a rumegat destul de bine! Simbolurile sunt cheia catre o intelegere macar empirica a acetui film. Ma bucur ca tinerii regizori imbratiseaza viziunile si stilul inconfundabilului Lynch. Si ma bucur ca se realizeaza si filme care iti pun mintea la contributie. Stiu ca e frustrant, dar altfel nu poti creste...pe nici un plan :) din partea mea un 9, pentru ca 10 merita Lynch :)
Alexandru--- pe 03 Martie 2006 16:38
dap....un film destul de greu de inteles....aika la o prima vedere pare complikat....multe scene cheie...pe kre daka nu le prinzi....ratezi esentialul....orikum merita un loc in primele 200 all time
Gameandseth pe 29 Octombrie 2010 17:22
Taci sin gura bai songoku, e un film bun,care necesita putin efort ca sa-l intelegi dar pt mine e dupa "The fountain",sa intelegi the fountai trebuie sa ai si minte si suflet
After_Eight pe 5 martie 2012 20:26
corect buei ala de-l suparasi pe nenele mai de sus....! Deci Songokule , tre sa ai si inima si minte si cei doi rinichi buei, ca sa intelegi arta adevara !
Manusa pe 25 Octombrie 2011 21:39
Un film cu actori foarte buni dar cu un subiect foarte ciudat si prost.
ledouc pe 03 Iunie 2004 11:20
un film care iese din tipicul american "bang bang you're dead" foarte bine realizat, e drept putin cam depresiv dar care reuseste sa arate intr-o oarecare masura ca in spatele unei persoane aparent normale poate fi chiar opusul.
Andrei pe 19 Decembrie 2007 02:11
genial SF, Jake Gyllenhall are o prestatie incredibila, story lineul la fel, pacat k undeva la final filmul te lasa confuz, dar nu in acel sens bun. Trebuie revazut cu atentie pt ca micile scene cheie schimba cursu' sf-ului.
MESSE pe 1 aprilie 2012 20:00
Forever!!!!!!!!!!!!!!
MESSE pe 2 aprilie 2012 18:26
SUPEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEER!R!R!
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 03:17
Un film penibil , nu ma asteptam din partea lui Maggie sa joace intr-asa o porcarie
YulianHD pe 23 mai 2015 00:20
Multi il vad ,putini il inteleg , este doar parerea ta ... Probabil ca nu toti au mintea de a intelege un film bun .
elmedico pe 07 Septembrie 2010 14:02
Poate este un film bun, dar pentru mine a fost doar perdere de timp!
MESSE pe 4 aprilie 2012 22:44
Eu nu mi-am pierdut sperata in tine........macar muzica ti-a placut?
elmedico pe 5 aprilie 2012 01:32
Sincer nu mai tin minte! :))))))))
sorinreddog pe 22 Ianuarie 2010 23:12
Sorin.Pitesti
Nu vad de ce m-ar atrage un astfel de film,nu este nimic deosebit,chiar nu imi place deloc ideea...
resztt pe 2 mai 2010 20:36
Noi, oamenii inteligenti, alegem filme inteligente care ne pun mintea la contributie. Tu si miile de oameni ca si tine, preferati sa va uitati la OTV si la serialul Elodia din cauza incapacitatilor mentale. Este de inteles acum de ce nu te-ar atrage un astfel de film.
MESSE pe 4 aprilie 2012 22:47
am uitat..ce-am zis?....mmmmm......ma omoara chestia asta cu 50 de caractere parca am fi toti nea pitbull-aka maidanezu ca sa scriem comentarii lungi,diareice!
CristiN pe 03 Februarie 2011 02:05
Ce pot sa zic , mie mi-a placut filmul . Fiecare cu genurile lui . Gusturile nu se discuta .
www. pe 09 Martie 2006 10:07
film stupid cu actor tanar si ieftin un K_pax reloaded nu ati inteles poate filmu' pt. ca joca deplorabil Jake
yusaw pe 13 aprilie 2010 22:29
bla bla blaa! hai ramai la desenele tale...;)
pedross pe 11 februarie 2011 13:42
sper ca din 2006 te-ai mai desteptat si tu.
AdriAdrianna98 pe 18 Octombrie 2015 15:17
Cand am vazut fimul acesta, pot spune ca n-am inteles absolut nimic din el. Mi s-a parut imposibil sa fie asa o pierdere de timp vazand cate note si recenzii bune avea in comentarii. Acest lucru m-a facut sa caut si am citit explicatii detaliate ale acestui film. Invit pe oricine in situatia mea sa-mi urmeze exemplul citind explicatia in cele 2 parti:
Si sa nu faca prostia pe care am intentionat-o eu, sa consider filmul o pierdere de timp si sa-i acord o nota mica. Acum ca am inteles filmul, pot spune ca sunt absolut impresionata unde poate ajunge imaginatia umana si este cu siguranta o capodopera. Daca aveti rabdarea necesara, va recomand chiar sa-l vedeti de 2 ori pentru a fixa detaliile care sunt cruciale in acest film. Extrem de… citeşte

Gebeleizis pe 21 Octombrie 2011 23:43
Eu personal nu am înțeles acest film. Mi-a provocat aceeași stare de confuzie ca și "Natural Born Killers".
8ctav pe 16 Septembrie 2010 00:57
filmul aceste trebuie vazut macar de doua ori, sa reiei toate detaliile mici ca sa il intelegi...oricum foarte tare ideea si Jake Gyllenhaal a jucat prea bine
Iamsaved pe 20 August 2010 00:41
Cu siguranta unul dintre cele mai ciudate filme pe care le-am vazut si tocmai de aceea il ador,un film foarte special cu un tanar Gyllenhaal in plina forma.
Gerrard831 pe 19 August 2010 01:07
Donnie Darko mi se pare un film dupa care trebuie sa stai si sa pui cap la cap toate evenimentele pentru a incerca sa intelegi ce s-a intamplat de fapt. Fiecare il interpreteaza in felul lui. Dupa cum majoritatea spun trebuie sa te uiti de 2 ori la el sau chiar de mai multe ori, ca sa il intelegi.
paradox_utopic pe 16 Septembrie 2011 20:11
banal
nu inteleg de unde atata entuziasm pt un film care spune (adevarat,prin simboluri,pe cai intortocheate ) lucruri atat de simple.probabil cei mai multi au ramas socati ca n-au inteles nimic din film !!! vad aici comparatii cu "the fountain" si 'memento',incredibil ! nu poti compara o idee de film geniala, gen "inception" cu un amalgam de idei copiate gen "matrix".
MNarcis pe 22 Octombrie 2011 18:42
Extraordinar!
Trebuie urmarit cu atentie, este un film obligatoriu de vazut cel putin o data in viata.
TomaMihai pe 20 Iulie 2010 18:00
Filmul meu preferat.A trebuit sa ma uit a doua oara la el pentru ca, sincer, prima data nu am inteles mare lucru.Merita vazut.Coloana sonora exceptionala dupa parerea mea...Mad World...
PS: pt www: "Go suck a fuck"

qqq pe 09 Martie 2006 10:07
Untr-adevar,un film exceptional,plin de subtilitati,care te lasa in meditatie dupa ce se termina.Surprinzator de bun,iti intra sub piele.
qqq pe 19 ianuarie 2004 12:56
Oameni buni ,ce spuneti despre www?Destept om nu-i asa?Nici nu a auzit despre filmul asta pana acum 2 zile cand i-am spus de el.Ce sa mai vorbim daca l-a vazut sau nu.Dar el isi da frumos cu parerea.Pe cuvant daca am mai intalnit un om asa batut in cap ca asta.De fapt,el aproape nici un filml nu a vazut,dar el scrie la toate.Frumos,Da pe dinafara de destept ce ii.
Zeev pe 22 Noiembrie 2015 21:42
Cellar Door.
Pot spune cu mâna pe inimă că acest film este unul din favoritele mele, motiv şi pentru care mi-am zis să îmi fac cont şi să contribui cu o notă, măcar atât. După ce l-am terminat prima dată, am rămas cu ochii fixaţi pe peretele de lângă mine timp de vreo 2 ore ( poate exagerez, nu zic nu). Aveam multe întrebări, aşa că l-am mai vizionat o dată. De două ori. De trei ori. Am citit cât am reuşit pe net despre acest film şi despre posibilele teorii. Mi-au trebuit câteva zile ca să pot spune că am înţeles tot ce era de înţeles şi să îl aşez frumos lângă favorite în " palatul meu al minţii ", ca să mă exprim mai în stilul unui Sherlock modern. Când aud piesa ' Mad World ' a lui Gary Jules, am un gol în mine. Au trecut câţiva ani de când l-am vizionat şi sentimentul este identic. Poate pentru unii e o capodoperă, pentru unii o prostie… citeşte
PiticVerde pe 14 Septembrie 2015 14:20
nota? rahat de chiuaua
L-am urmarit foarte atent si am descoperit multe chestii care se bat cap in cap, din partea mea e o pierdere de timp,pacat de actorii ce joaca in film,nota minima din partea mea.
YulianHD pe 19 decembrie 2015 01:33
"rahat de chiuaua" imi dau seama de varsta dumnitale , ai dreptate , pentru unii fara minte care inteleg doar filme gen : Scary Movie e un "rahat de chiuaua" ...
Get0dac pe 13 Octombrie 2013 14:26
Donnie Darko, e ca o pictura abstracta....vezi un cerc cu o linie si interpretezi ca fiind sufletul uman...sau un simplu mar. Donnie Darko ca si curentul abstractionist din arta, are fanii sai sadomasochisti.
Am citit absolut toate comentariile, mai ales ale celor cu note de 9 si 10....si majoritatea au dat notele astea pt. e epata...habar nu au ce au urmarit.....SUBLIM..CAPODOPERA...MIROBOLANT...cand ii pui sa iti explice si tie, biet profan.....ciuciu.
Sfaturi pt. cei ce vor sa inteleaga (atat cat se poate)...acest film...
Deschideti subtitrarea separat...copiati toate citatele din acea carte ESENTIALA in intelegerea filmului.....in decursul filmului, notati-va:
Care e Universul Tangent....
Care e Universul Primar...
Cum se construiesc portalurilor dintre Universuri
Cine sunt Vii Manipulati
Care este artefactul ce provoaca distorsiunea… citeşte

MrHolmes pe 18 Septembrie 2013 21:20
Donnie Darko
Un film bun, care intra clar la categoria celor care iti invart mintea. Daca incerci sa-i gasesti o logica, e foarte greu, dar daca spui ca nu are nici o logica, nu ai dreptate. Probabil prezinta ideea universurilor paralele, sau cum ar fi daca ar fi; la fel cum este prezentata in filmul "Mr Nobody"
robertsandu pe 19 Decembrie 2012 16:34
Donnie Darko. Un film care are ceea ce multora le lipsește - o viziune
Văzând filmul ăsta de vreo trei ori, eu zic că mi-am format, cât de cât, o idee despre ce este vorba în el. Și cred sincer că, deși poate nu are nici impactul, nici măiestria și nici lascivitatea unui Mulholland Dr., Donnie Darko ne arată tuturor că se mai pot face încă filme deosebite cu bani puțini, dacă îți pui mintea la contribuție. Regizorul Richard Kelly merită toate laudele, fiindcă a venit cu o viziune proprie și originală în această cloacă de filme comerciale care nu vin niciodată cu nimic nou. Pelicula sa a fost filmată mai puțin de o lună cu un buget de vreo 4 milioane și nici măcar nu a ajuns prin cinematografe.

Acum, eu chiar nu-mi propun să intru în detalii legate de poveste. Dacă i-ați dat de capăt, bine. Dacă nu, vă invit să citiți pe net "The Philosophy of Time Travel" și să faceți mai bine cunoștiință cu… citeşte

Octaz pe 30 Septembrie 2011 17:17
Dupa doar o vizionare, cu toata straduinta pe care am depus'o marturisesc ca nu l'am inteles in intregime, desi am prins cateva detalii... Nu sunt adeptul filmelor lipsite de actiune sau entuziasm, dar reusesc sa ma stapanesc pentru un astfel de film psihologic care stiu ca este extrem de bun. Totusi prefer filmele pishologice gen "Shutter Island" sau "Inception" acolo unde exista putina actiune si nu plictiseste omul. Sunt convins ca daca l'as mai viziona inca o data l'as intelege pe deplin, dar nu o sa o fac pentru simplul fapt ca, mai bine urmaresc un gen de film care imi place decat unul care neceista asemenea concentrare ca acesta. Nu cred ca voi mai urmari acest gen de film pentru mine absolut plictisitor asemeni acestuia sau asemeni recentului urmarit "The Machinist".
Ammelie pe 23 Iulie 2011 11:55
Donnie Darko (2001)
Un film care cere sau macar merita o a doua vizionare. Eu una recunosc ca am fost putin depasita si cu siguranta nu l-am inteles in intregime. Probabil o sa il revad la un moment dat, dar deocamdata nu pot sa ii dau mai mult de 6/10
nicone27 pe 9 februarie 2012 01:30
E nu poti nu vrei :))) mai bine te mai uitai odata la el si ii dadeai o nota dupa
Ammelie pe 11 februarie 2012 10:26
Foarte probabil ca sa il mai vad o data, dar nu e ceva ce imi impun. Cateodata, nu poti aprecia un film decat daca esti 'in the mood' pentru filmul respectiv. Vom vedea...
Adrian. pe 02 Decembrie 2012 19:15
Obligatoriu de vazut
Cred ca este unul dintre cele mai bune filme psihologice vazute in ultimul timp. GENIAL
karenin08 pe 02 Iunie 2012 14:48
Un mind-twisting exceptional,plus una dintre cele mai frumoase piese puse intr-un film.(Mad World)
TrixKode pe 27 Decembrie 2010 20:58
Ajutati-ma sa inteleg filmul fratilor.. l-am vizionat de doua ori si tot nu l-am inteles. As fi recunoscator acelui cetatean care imi va trimite un mesaj in care sa scrie ca ar fi bucuros sa-mi raspunda la intrebari.
clm pe 3 ianuarie 2012 18:08
ideea filmului este ce ai putea face daca ti-ai cunoaste destinu, drumu in viata, exemplu ce ar putea face un pusti, care este vazut de altii cu probleme, bolnav, iar finalu e clar, ce se intampla daca nu cunosti viitoru
clm pe 3 ianuarie 2012 18:28
sau mai poti interpreta ce s-ar putea intampla intr-un univers paralel cu aceeasi persoana
Keira86 pe 09 Decembrie 2010 20:42
Superb!
Un film aparent greu de inteles si asta il face o capodopera. Atatea elemente nedeslusite si atatea ipoteze! SUPERB!
andils pe 05 August 2010 17:17
La un moment dat nu imi dadeam seama cat e sf si cat e halucinatie. un film orginal cu siguranta.
dido pe 23 Decembrie 2012 19:48
Mai mult drama si mai putin sf...
Coloana sonora este excelenta!Filmul este o oda adusa celor singuri,neadaptati la lumea asta plina de platitudini,sabloane si inregimentare...Frica...de a nu fi diabolic te poate intoarce in timp...sa-astepti linistit propria sucombare...Concluzia...fii asementi turmei altfel ramai pe langa...
RomaniaMare pe 30 Iunie 2010 01:34
Trebuie sa recunosc ca filmul asta ma depaseste. Un film extrem de subtil.
alina si robi pe 30 Aprilie 2006 23:10
daca nu aveti la ce alt film sa va mai uitati atunci luati-l pe asta ca va puteti uita la el de cate ori vreti...ca sa il intelegeti...in vacanta ii aloc o saptamana ca sa il pricep-ma uit la el in fiecare zi...poate poate...
narcisson pe 13 Noiembrie 2016 14:14
Este primul film pentru mine caruia chiar nu stiu ce nota sa-i acord. Inception, Shutter Island, Interstellar si altele, au parut perfect logice pentru mine, insa acesta m-a pierdut total, universul filmului e mult prea paralel pentru mine. Tocmai de aia o sa ma abtin sa il votez.
radu3455 pe 01 Decembrie 2014 12:01
la ce s-a putut gandi acest regizor care pe atunci avea doar 26 de ani,in acelasi timp tiimp e si ciudat dar si genial,Jake Gyllenhall joaca fantastic, ca sa-l intelegi pe deplin trebuie vazut de cel putin 2 ori nota 8
leo26 pe 20 Martie 2013 16:36
Poate gresesc.
Nu mi se pare deloc complicat filmul, tipul a murit din prima, dar totul se petrece daca el ar fi scapat cu viata ce s-ar fi intamplat, ar fi cunoscut tipa si restul. Ce este asa de greu?
leo26 pe 12 aprilie 2016 00:45
Coment pentru toti prostii care mi-au dat dislike si n-au inteles nimic din acest film minunat. Tipul a murit cand acel motor a cazut pe casa, unii oameni sunt sortiti sa moara( daca el nu murea atunci) se intampla restul , tot ce continuat in film. Tipul urma sa o cunoasca pe ea, si savarsea crima. Iepurile ii aparea deoarece il mustra constiinta. Cand acel accident s-a petrecut tipul respectiv era imbracat cu acel costum de Iepure. Ne punem mereu intreb... Oare daca nu murea ce era cu viata lui pe mai departe, cam asta se intampla cu el. Din pacate nu ajungea prea bine.
leo26 pe 12 aprilie 2016 00:47
Scuze de micile greseli la tastare.