Păreri Doctor Strange

(2016)

Doctor Strange

alali pe 02 Noiembrie 2016 20:03
Sar scantei in acest posibil inceput de serie (interminabila).
Multe idei si multe retete combinate in acest nou film Marvel. Un pic de The Karate Kid (1984) un pic de The Matrix (1999) plus Inception (2010) si cate un strop din mai toate filmele gen blockbuster cu vrajitori, magie, supereroi si bineinteles artele martiale, Parand a avea implicatii adanci in domeniul doctrinelor religioase, mistice si/sau oculte, filmul incearca sa ramana totusi neutru relationat la curentele existente si practicate la scara mare.
Din tot acest amestec rezulta un film colorat pana la saturatie, dar si un erou altfel decat vechii supereroi de pana acum. Este cel mai uman detinator de superputeri si salvator de omeniri dintre toti clasicii comic-con-urilor. La 20 de ani de la aparitia lui Batman sau Superman si din aceeasi generatie cu Hulk, Iron-Man, Spider-Man, Fantastic-Four, X-Man, Daredevil, Thor sau echipa din The Avengers, Dr. Strange este omul genial… citeşte

karoly32 pe 5 noiembrie 2016 20:11
ii si un desen animat in 2007 "doctor strange"
alali pe 5 noiembrie 2016 23:42
asa e. Filmul preia cam toate elementele cheie ale desenului, doar ca dpdv al realizarii, il surclaseaza pe acela. Pare greu de crezut, dar filmul chiar bate animatia si se situeaza, prin fantezia mult mai elaborata, deasupra a ceva ce putea practic sa abuzeze de inventivitate, ca doar desenul animate nu are limitele unui film cu actori. Un plus asadar, pentru pelicula din 2016.
sylviuc92 pe 30 Octombrie 2016 02:40
bunicel
Genul de film care l-ai vizionat, ai primit placere si de indata ce ai iesit din sala de cinema l-ai uitat. Usor de digerat, efectele vizuale de calitate, replici bune si un Benedict Cumberbatch perfect. Vizionare placuta.
VIBERS pe 9 noiembrie 2016 13:38
Aceeasi senzatie am avut-o si eu.
bizonul pe 17 februarie 2019 08:08
Film prostut ptr. zilele noastre. Poate, inainte de 89 cand la noi era un vid de film, da, era ceva sa zicem. Acum sunt multa canale tv. si multe filme bune . Doar National tv. tot o lungeste cu niste seriale liftoase si fara sens, de ani buni.
redwolf pe 04 Noiembrie 2016 20:30
FANI MARVEL
E dupa parerea mea cel mai bun film MARVEL. Desi are multe in comun cu celelalte filme ale companiei, acesta vine cu ceva in plus. Idei in genul celor din Inception + umorul tip aroganta caracteristic lui Tony Stark. Filmul mai are in componenta idei filosofice pe plan existential. Nu se merita urmarit in fata pc ului deoarece are multe efecte speciale.
Gumnosophistai pe 14 noiembrie 2016 14:50
Filmul mai are in componenta idei filosofice pe plan existential. Pe bune ???? Și care ar fi alea? Filmul este un amestec bezmetic de idei luate dint aproape toate tradițiile, dar pune accentul pe vrăjitorie nu pe spiritualitate sau pe filozofie. Este un melanj aiuritor de bine și rău (care de fapt e tot rău) fără nici o portiță de scăpare din iadul astfel creat. Cum poți să explici că ăla răul de vroia să „sugă” lumea în disoluție era veșnic (trăia etern și era „unic”) și cu toate acestea a putut fi prins într-o buclă temporală? Eternitatea prin însăși caracteriticile sale nu este în timp, deci nu poate fi prinsă într-un „time-loop”. Filmul șchioapătă din multe astfel de puncte de vedere și filosofice și mistice și fizice și spirituale și chiar și vrăjitorești. Este ilogic. Am înțeles, este o fantezie, dar puteau măcar să aibe o rațiune și o logică. Dar astea toate nu mai contează, deja a făcut încasări de 48 000 000 $ într-un weekend. Mă bucur că nu au făcut încasări și din banii mei!
redwolf pe 15 noiembrie 2016 19:14
Calmeaza te!! In primul rand asta i un univers cinematografic, nu i realitatea de zi cu zi. Filmul asta nu ai voie sa l compari cu filme in genul Interstellar, Arrival sau Inception (unde este descrisa realitatea pe care o percepem noi). Acest film trebuie comparat cu cele din acelasi univers si anume MARVEL. Vreau sa spun ca prin ideile noi si creativitate depaseste multe alte filme MARVEL. Clar ca schioapata prin unele locuri, totusi e fictiune in amre parte, nu te astepti la chestii logice. Ceva de genul e si in cazul lui Ant-man, care se micsoreaza la nivel subatomic modificandu si totodata si masa. In fizica clasica cat si cea cuantica, lucrul asta i imposibil. Totusi, trateaza comentariul ca atare.
Mrc pe 04 Noiembrie 2016 22:27
Tip: Rămâneți in sala de cinema si după ce se termina filmul. De 2 ori. :)
inna04 pe 12 noiembrie 2016 01:43
super !!!
giovanny72 pe 10 Noiembrie 2016 20:15
asa si asa
Vazut in IMAX..Efecte speciale la greu, subiect asa si asa..Cum se pomeneste si in film, The Revegenrs apara partea materiala, ei apara partea spirituala...3D la maxim...Merita vazut o data , pe urma il uitati repede..
VIBERS pe 10 Noiembrie 2016 23:13
Impresionant dar superficial
Contine mici SPOILERE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ii acord nota 6 datorita efectelor care au fost absolut senzationale si pt prestatia lui Benedict Cumberbatch, un personaj carismatic plin de sarcasm si ironie chiar asemanandu-se destul de bine cu Tony Stark.In rest, filmul a fost cam superficial ca poveste, foarte previzibil(ii lipseste un pic de mister si suspans) si facut destul de repede(parca mult prea repede invata Stephen Strange magia) parca trebuia dezvoltat un pic mai mult iar personajele negative mi s-au parut destul de slabe.
makomomo pe 26 Martie 2017 12:21
Nu stiam mai nimic despre personaj si film asa ca m-am uitat fara mari asteptari.Afost o surpriza placuta sa vad ca povestea e interesanta si captivanta.Prima jumatate a filmului este foarte bine facuta dar a doua devine cliseu si aduce filmul acolo unde sunt mai toate filmele cu super-eroi.In gramada nimic senzational.
Este totusi un film bun si bine facut, fata de porcaria Assasins Creed de ex. este de 10x peste.Am apreciat efectele 3D foarte bune dar si paradoxul doctorului, el un super erou in devenire cu puteri fantastice dar cu mainile accidentate si greu de vindecat acele tremuraturi...

xerses pe 02 Noiembrie 2016 18:09
Cu efecte vizuale absolut spectaculoase, filmul devine o experienta vizuala placuta.
turtles pe 07 Noiembrie 2016 14:53
Filmul s-a ridicat la inaltimea asteptarilor. Mi se pare ca merge intr-o directie noua (alta decat cea cu care ne-a obisnuit marvel de ceva timp) impresionand nu numai vizual. Merita vazut la cinema!
mihnea_aspru95 pe 11 Noiembrie 2016 16:41
Fanii MARVEL, vor pleca mulţumiţi / încântaţi de la cinematograf
Al doilea film din a treia Fază - Marvel Cinematic Universe, începe cu noua deschidere LOGO Marvel Studios de 35 secunde.
Mi-a plăcut, mai ales că vine cu o fanfară sublimă de la un bine-cunoscut compozitor de la Hollywood - Michael Giacchino (cel care a compus partituri, pentru filme ca Star Trek, Super 8, Speed Racer, Mission: Impossible, John Carter, Jurassic World, Jupiter Ascending, Tomorrowland, Dawn of the Planet of the Apes, Deasupra tuturor, Incredibilii, Inside Out, Ratatouille, Zootopia, acum Rogue One: A Star Wars Story).

Să trec la filmul în cauză, DA, Doctor Strange a copiat (mai degrabă s-a inspirat după) multe scene şi caractere din filme populare (toate de la Warner Bros.): The Matrix, SE7EN, The Lord of the Rings, Batman Begins, The Dark Knight Rises şi capodopera INCEPTION.

V-aş recomanda, mai întâi să-l vizionaţi la… citeşte

ionion1992 pe 3 martie 2018 19:34
Ie super filmu asta ,acu am terminat vizionarea pentru a 3 oara
doomlol96 pe 05 Noiembrie 2016 23:18
Tipic Marvel, ici-colo cate o glumita, ici-colo cate o bataita, plotul slab ca de obicei, dar actiunea si efectele speciale sunt acolo sus de tot. Ideea filmului este buna numai ca nu este folosita la maxim, paremi-se ca s-au grabit unpic la final. Un punct slab al filmelor cu super-eroi este ca sunt prea previzibile, se incadreaza intre 7-8, mie personal mi-a placut Deadpool mai mult, totusi merita vazut, mai ales in IMAX 3D.
mihnea_aspru95 pe 11 noiembrie 2016 16:15
Asa e, cred ca de la AVATAR este cel mai bun film cu efecte vizuale si de urmarit in IMAX 3D.
doomlol96 pe 12 noiembrie 2016 18:17
Interstellar, Gravity...
omega13 pe 24 Ianuarie 2017 20:35
Merita vazut .
Efecte superbe, Benedict Cumberbatch se potriveste ca o manusa rolului , actiune interesanta . Marvel ca de obicei nu dezamageste !

FunnyX pe 31 Octombrie 2016 01:07
L-am vazut la cinema, in 3D. Este un film de efecte, insa prea "american". Din nou un erou american salveaza lumea, scenariu arhi-cunoscut de altfel. Amuzant e modul in care o face. De la un vrajitor-magician incepator (ucenic), evolueaza incredibil de repede ajungand sa-l invinga pe cel care vroia sa distruga lumea. Clasic si previzibil in acelasi timp. Dar filmul are si multe parti bune. E un film cu magicieni buni si rai, insa e altfel decat alte filme de acest gen. Exista suspans, imprevizibil, chiar daca finalul il intuiesti usor. Vazut acasa, pe laptop, nu o sa va dea pe spate. Dupa cum ziceam, e un film de 3D, unul foarte reusit din acest punct de vedere.
giovanny72 pe 7 noiembrie 2016 20:35
Este distribuit in 3D, nu poate fi vazut altfel...
Mrc pe 12 Noiembrie 2016 23:27
Foarte frumos dar nici chiar așa cum il ridicați in slavi si pe culmile gloriei aici. Parca acum ați văzut prima data un film cu efecte speciale. E era așa special ? Ca întorceau aia orașul ? - in inception au facut la fel ai era acum mulți ani in urma. Ce e așa special de sunteți așa entuziaști. Frumos si gata !
mitso pe 31 Ianuarie 2017 15:43
Multiversuri si bizarerii
Imi plac foarte mult filmele care imbina genurile aventura, fantastic si actiune. Doctor Strange le indeplineste fantastic de bine pe toate. Vine cu scene inedite, humor, interpretare si scenariu rezonabile plus imaginatie uluitoare transpusa prin efecte speciale de categorie grea! :D
gheorghita_balan pe 11 Noiembrie 2016 02:43
Mai rar asa film,dar bun!
Un film destul de impresionant,emotionant,bazat pe accent de o buna caracterizare a personajelor,in care isi determina rolul bine fiecare pe subiecte bine detaliate si aprofundate.Efectele 3D,si implicit coloana sonora...absolut superbe!!
La sfarsitul filmului...nu-ti poti spune decat ca,de ce parca a durat asa putin,iar unii pot ramane masca instantaneu inainte de a iesi din sala.

AeroX pe 11 noiembrie 2016 09:47
Sau mai era o scena dupa cateva credits...la sfarsit :)
VIBERS pe 11 noiembrie 2016 11:00
Sunt 2 scene.
900adytza pe 08 Noiembrie 2016 12:56
Foarte bun filmul...efectele sunt mind blowing iar povestea foarte bine pusa la punct. Personajul principal are oarecum personalitatea lui Iron Man, ma intreb cum o fi daca s-ar intalni amandoi:)). Iar la sfarsitul fimului mai este inca o scena ...nu voi face spoiler,dar recomand sa o vedeti :D.
catalin1107 pe 06 Mai 2017 19:35
Un film foarte bun , il recomand cu incredere !!!!
margochirila24_69 pe 02 Februarie 2017 15:11
Magie, super eroi, efecte speciale si un Benedict Cumberbatch fara repros!
claudiu-daniel-lugoj pe 11 Aprilie 2017 18:50
Un film foarte bun ce iti pune mintea si imaginatia la lucru.Filmul este excelent ideea este una noua zic eu.Cu siguranta acest film e doar inceputul si usor, usor va implica toate personajele Marvel.Filmul este de urmarit,important este ce se va intimpla in continuare cu Doctor Strange.Dar asta probabil in urmatoarea parte a filmului.
GeorgeLeurzeanu pe 04 Aprilie 2017 20:15
Un film foarte bun din seria Marvel
Un film foarte bun din seria Marvel cu efecte speciale care aduc aminte de Matrix si Inception si poate pe undeva chiar sunt mai reusite. Este un film de actiune cu eroi imaginari, scenariul clasic al luptei dintre bine si rau deci aici nimic notabil insa carisma actorului principal (acelasi care joaca si in Sherlock ) aduce o nota interesanta desfasurarii actiunii filmului. Se face referire la Avengers si lasa loc pentru o continuare cu o noua combinatie de idei generate din benzile desenate.
victor_homescu pe 26 Martie 2017 20:53
cu iz de animatie
Merita numai daca este urmarit in cheia unei animatii de actiune si efecte speciale.
Nimic mai mult/nimic mai putin.

andystarx pe 03 Martie 2017 19:30
Observ ca tot mai mult copii sau nepriceputi,probabil fani ai filmelor cu benzi desenate,comenteaza pe aici,insa filmul asta e departe de a fi unul bun,chiar este foarte slab cu altele de la Marvel ! Eu nu il recomand nimanui,si se mai fac si continuari ! Si ca tot vorbesc unii de Ant-man,ala chiar mi se pare unul din cele mai bune filme Marvel !
Octaz pe 12 Noiembrie 2016 15:17
Inca un super-erou pus in valoare extrem de bine de baietii de la MARVEL! Doctor Strange este mai realist si mai potrivit ca niciodata in persoana lui Benedict Cumberbatch. Tipul are talent, are simtul umorului si stie sa intre in pielea personajului! Filmul a fost palpitant si a avut un scenariu ceva mai diversificat decat alte filme monotone! Am avut parte si de pesisaje nemaintalnite precum cele din Nepal si am observat cate putin din modul de viata al acestor civilizatii straine noua!
cosmin742000 pe 01 Aprilie 2017 00:32
Inca un blockbuster american de duzina facut la norma....................
NoDreams pe 21 aprilie 2017 14:40
si inca un retardat fara viata care are impresia ca este interesant ..hai sictir
giuneit pe 12 Noiembrie 2016 21:03
masterpiece
am fost astazi la vizionarea filmului doctor strange in sistem 4dx si pot sa spun cu mana inima ca acest este un adevarat masterpiece,efectele speciale si cele vizuale pur si simplu mau facut sa-mi stea inima in loc,iar scenele de lupta aproape ca miau taiat respiratia,la cat de bun e acest film nici nu am simtit cand au trecut 1h si 55min,Jocul actoricesc al lui Benedict Cumberbatch este exceptional si ireprosabil,nu mai vorbesc de ceilalalti actori care au fost la fel de exceptional,dialoguri foarte bune si o regie cum doar la James Cameron am mai vazut,am mai vazut filme marvel bune dar asta ma lasat masca ,palaria jos pentru fim,actori,si regizor!!!
cotzofica pe 16 februarie 2017 12:04
Este un film bun, de unii poate fi considerat foarte bun, dar în niciun caz "masterpiece". Să păstrăm, totuşi, proporţiile. Şi nici puţină gramatică n-ar strica...
user-64d8aee06b743 pe 13 August 2023 14:27
Acest film este direct destinat exclusiv oamenilor culti.
alexreviews123456789 pe 30 Mai 2021 15:40
Mai mult desene animate, ii dau 7 pt efectele vizuale.
bistriz pe 29 Mai 2021 21:38
Alert. L-am văzut până la capăt.
E genul de film pentru adolescenții analfabeți funcționali.
I-am dat nota 5.

Smrs pe 29 Mai 2020 23:06
Foarte bun.
Am ales să mă uit la acest film având rezerve referitor la valoarea sa. Am crezut că e un nou film tipic Marvel, cu super eroi și foarte exagerat cu efectele speciale. Ei bine, n-a fost așa. Pe lângă faptul că e un film foarte bun, care te invită la meditație în general, nu precum cea a maeștrilor din film, acesta îmbină perfect cele două domenii veșnic rivale - mistic și științific - și nu neapărat prin faptul că reprezentantul absolut al științei, un ateu sceptic 100%, dr Strange ajunge un mare maestru al vindecării alternative, cât mai ales prin punerea față în față cu o întrebare retorică: de ce toți susținătorii exclusivi ai materialismului și științei ne recomandă să credem într-un Multivers, pe motiv că nu doar noi existăm în lumea asta, dar ne limitează să credem că toți sunt „ca noi”? De ce n-ar fi și lumi supranaturale, pur… citeşte
andrei_oarga pe 23 Iulie 2019 19:44
De necrezut cum un film cu astfel de efecte fabuloase nu a câștigat Premiul Oscar pentru efecte,de altfel,e un film cu super-eroi remarcabil si interesant,Benedict a făcut o treaba geniala in rolul Doctorului Strange,probabil printre cele mai bune filme Marvel!
user-5a1afdcbc1b83 pe 29 Martie 2019 11:42
Scenariul este bine pus la punct,interpretarile sunt de mare clasa,regia este foarte buna,iar din punct de vedere vizual filmul e o adevarata bijuterie.Doctor Strange e tot ce ne-a fost promis și chiar mai mult. Pe scurt e super tare iar efectele vizuale sunt super si de acolo poti sa inveti si medicina nota 10000 da am dat mai mult de 10.
carmen_angelus_romila pe 09 Noiembrie 2018 13:49
"Doctor Strange" este o noua productie al prolificului univers "Marvel", remarcabila prin aceeasi abordare fantastica al unor supereroi ce lupta impotriva puterilor negative ce pericliteaza existenta si linistea universului, un film ce nu face rabat de la mirificul efectelor speciale.
6Patronul9 pe 07 Martie 2018 21:50
Scenariul este bine pus la punct,interpretarile sunt de mare clasa,regia este foarte buna,iar din punct de vedere vizual filmul e o adevarata bijuterie.Benedict Cumberbatch are o interpretare de exceptie insa pentru mine au iesit in evidenta si Tilda Swinton impreuna cu Benedict Wong,care sunt sarea si piperul filmului.Nu pot decat sa il recomand cu caldura tuturor.
ionion1992 pe 25 Februarie 2018 20:13
Foarte bun!
Foarte bun filmul ,te tine atent de la inceput pana la sfarsit.Poveste ,efecte de nota 10 un film de distractie care merita vazut .Recomand ,foarte tare!
alina_neamtu pe 18 August 2017 17:47
Doctor Strange e tot ce ne-a fost promis și chiar mai mult. Simboluri magice – scrise cu foc în aer – , lupte între corpuri astrale, tripuri în dimensiuni întunecate și o metropolă distorsionată caleidoscopic.

Citește întreaga recenzie aici - https://uberkino.ro/reviews/review-doctor-strange-2016/

PlesaAdrian1978 pe 10 Iulie 2017 00:22
Nota 8
Un film cu super eroi destul de bun pentru aceasta categorie . Sunt curios cum va fi continuarea acestei parti. Nu mi-as fi imaginat intr-un asa rol pe Benedict Cumberbatch . Isi merita nominalizarea Oscar.
andyy pe 13 Iunie 2017 01:06
Un film captivant plin de efecte speciale spectaculoase si foarte bine realizate. Cu siguranta vazut la cinema efectul este mai mare. Si subiectul este interesant, bazat pe studii stiintifice reale, astfel incat acest film poate fi interesant si pentru cei care nu agreaza genul acestuia.
SYNDJ pe 27 Februarie 2017 01:11
E bun, n-are cum sa nu-ti placa. E interesant. Nu te plictisesti la el. Super aventuri, efecte si soundtrack. Imi place ca nu are multi actori si nu se scufunda in povesti "nemuritoare" si nesemnificative despre acestia. Acum, ramane de vazut cum o sa fie partea a doua. Toate francizele la inceput sunt foarte bune, promitatoare, dar se pierd sau te pierd pe tine ca cinefil pe parcurs. E ca si cum vezi un sezon dintr-un serial, faci un an pauza, ca deh, trebuie sa filmeze urmatorul sezon, iar apoi revin cu sezonul 2 si te cam pierde, devine plictisitor, si parca totul e un "failed" menit doar sa aduca bani. Nu mai zic ca pentru un film trebuie sa astepti mai mult de un an. Deci uiti tot ce a fost in primul. :))

P.S. FIlmul dureaza 2h, dar parca a durat cat un episod dintr-un serial. :D

belora pe 26 Februarie 2017 23:50
Merita vazut
Un film bunicel,dragut.Recomand..................................................................
cadariu_cosmina pe 26 Decembrie 2016 11:17
bunicel
Inceput promitator, apoi am revazut cumva tot felul de ”secvente” din alte filme .
Spre final chiar ma asteptam sa apara si personajele din filmele respective...

Mihai2508 pe 30 Noiembrie 2016 11:53
Obligatoriu de vazut
Un film din universul Marvel, foarte reusit, care merita vazut, il recomand cu placere, mai ales pentru fanii seriei. Efectele speciale sunt foarte bine realizate, printre cele mai bune. Are si destul umor, si chiar astept o intalnire intre personajele Doctor Strange si Iron Man. Povestea este OK, dar nu iese din tiparul celor cu super-eroi. Oricum ar fi se anunta un viitor frumos. SFAT !!! ramanet si dupa credite deoarece mai urmeaza, nu una, ci inca doua scene.
lavara_laiarna pe 02 Ianuarie 2018 17:05
Lupta dintre bine și rău produce povești pe bandă.Sub o altă formă acest film venit și de la Marvel,surprinde doar la nivel de IMAX.Aproape că nici nu contează cine joacă fiindcă rolul actorilor este diminuat spre zero de efectele din abundență.
danut_iulian pe 23 Februarie 2017 23:36
Cu efecte vizuale absolut spectaculoase.
Un film reagizat bine cu efecte speciale foarte bune.

Sorin87 pe 23 Februarie 2017 15:37
Un film foarte tare, abia astept partea a 2-a care cu siguranta o sa fie si mai spectaculoasa
sabinalin pe 05 Februarie 2017 13:54
Dupa un film atat de puternic, atat de intens emotional precum "Silence" am ales sa ma relaxez un pic din punct de vedere cinematografic si ce relaxare putea fi mai buna decat cel mai recent film din universul Marvel? Remarcabila distributie: Benedict Cumberbatch, cel mai valoros actor britanic iesit la lumina in ultimul deceniu, actor care stie sa puna "carne" oricarui rol, Rachel Mc Adams, o aparitie plina de farmec ca intotdeauna, Mads Mikkelsen, danezul care a uluit o lume intreaga in "The hunt", Tilda Swinton, o alta aparitie care confera consistenta oricarui film. Cei patru importanti actori se joaca si se distreaza de minune, ritmul e asa cum trebuie, povestea e destul de subtire insa la un astfel de film nu ea e cea care conteaza. Sa vina Thor 3!
mihai_chindris pe 31 Ianuarie 2017 00:13
*multe efecte speciale*. Nu prea m-a impresionat, dar "merita" vazut cand n-ai ce face. 7/10
miky_dudeck pe 05 Ianuarie 2017 16:41
genial
am fost de 3 ori in cinema pentru a vedea filmul atsa...absolut genial de fiecrae data. si cu siguranta il voi revede si acasa
lumaxya pe 18 Decembrie 2016 20:33
Multe efecte speciale care te tin in suspans. Merita vazut.
AweSoMe pe 26 Noiembrie 2016 23:43
O experiență vizuală bună,merită văzut din punctul meu de vedere la cinema.