Păreri Deconstructing Harry

(1997)

Viața lui Harry

alali pe 13 August 2014 23:44
Un film de(spre) autor.
Un mai putin cunoscut film, in care nici Robin nu are un rol ce sa il scoata in fata, dar oricum, cred ca este filmul care se potriveste cel mai bine acestor zile.
Asa cum spuneam, rolul lui Williams este invizibil in acest proiect al lui Woody Allen si la propriu si la figurat.
Ca filmul se potriveste acestor triste zile de dupa trecerea in nefiinta a indragitului actor? Este cu siguranta datorita temei pe care o abordeaza. Acea senzatie pe care o ai in unele momente de reflectie si in care iti treci in revista realizarile, implinirile, motivele pentru care merita sau nu sa mai lupti, sa mai continui. Vedem un Harry doborat, un Harry care parca nu mai are motiv sa existe, asa cum il intruchipeaza Williams in singura scena pe care o are in acest film. Asta este practic soarta libertinajului, nesupunerii nici unei regului, nici unui precept. Traiesti liber, nelegat de cei din… citeşte

zeno.marin pe 24 Iulie 2011 23:43
Mel is out of focus!
Asa a vrut Woody Allen sa rupa cateva cadre, asemeni unui dirijor glumet care da intrarile altfel decat pe partitura, sa incerce daca auditoriul cunoaste aria. Caci explicatia vine totusi natural "Sunt un tip care nu poate functiona bine in viata, dar o poate face in arta". Aceasta este fraza de incheiere si concluzia pe care o trage Harry Block, cel a carui personalitate o descompune Woody Allen. Filmul nominalizat la oscar pentru scenariu, ne conduce prin lumea acestui scriitor lovit de un blocaj de creatie. Si iata ca rezultatul acestei fantezii este ca avem un film cu atat de multi actori buni, incat impresia mea este ca fiecare si-a dorit sa faca echipa cu celelalt, din mandrie profesionala.

Un pic prea evreiesc, excesiv concentrat pe sex si mult prea nevrotic, filmul nu rupe traditia peliculelor lui Woody Allen, asa ca cine agreeaza particularitaile umorului sau cu… citeşte

catze999 pe 11 Mai 2010 20:43
genial
genial......ca daca nu ar fi nu v-as povesti. woody allen din nou remarcabil atat ca actor cat si ca regizor. un fel de dostoievski vesel plin de umor si cinism in secolul nostru. filmul e suberb plin de subiecte tabu. ironic si subtil. il recomand celor care iubesc viata asa cum e in nici un caz celor care se uita la avatar sau acces direct
xerses pe 09 Iunie 2017 15:15
Cred ca acest film isi are publicul sau.Pentru mine a fost doar un interes pentru actori, dar nu m-a impresionat prin nimic.
lili22 pe 27 Aprilie 2018 22:11
Nimic nou in acest film.Un artist evreu nevrotic cu relatii numeroase .Regasesti actori care au mai jucat in filmele lui Woody Allen.
Iulidesprefilme pe 03 Februarie 2013 13:01
Ca în fiecare peliculă de-a sa, Woody Allen adună o pleiadă de actori deosebiţi...