Păreri Dear John

Dragul meu John

Radu47hitman pe 21 Februarie 2010 21:20
Vom fi împreună chiar şi la o distanţă
Ce este dragostea adevărată?
''Dear John'' - o dramă excelentă despre Dragoste, creată pe baza uneia dintre cele mai bune cărţi ale regelui romantismului american, Nicholas Sparks. Cărţi, care merită a fi citite, cel puţin de dragul epilogurilor acestora, care conţin una din cea mai voluminosă definiţie a dragostei adevărate. Lasse Hallstrom, care în tinereţe a filmat filme problematice pentru estete pe vârful de artă şi de psihanaliză, devenind mai matur şi mai înţelept, a început să realizeze că, în lume sunt subiecte eterne, mult mai semnificative, decât problema de incest în familie, boli mintale şi învinşi, care şi-au pierdut sensul vieţii. Şi această înţelegere a întruchipat-o într-una dintre cele mai sentimentale şi senzuale pelicule din toată cariera sa lungă de regizorie.
În conţinut, filmul se divizează în trei blocuri… citeşte

sanzii pe 3 noiembrie 2010 20:14
Ai dreptate- povestea este extraordinara.. cartea la fel. Dar despre film nu se poate spune acelasi lucru. IN NICIUN CAZ! Prima oara am citit cartea si a fost extraordinara.. mai ales sfarsitul.. iti lasa o urma in inima.. si apoi abia am asteptat sa vad filmul. dupa cate chestii pozitive sau spus despre el si din faptul ca la batut pe avatar.. si a ajuns No 1 chiar ma asteptam sa fie ceva capodopera.. dar nici pe departe.. Povestea superba, filmul superficial.
Vioooorel pe 6 iunie 2011 02:15
Andretty .. te azi nu mai eşti singurul.
robbiex2 pe 16 Aprilie 2010 12:53
cam sec finalul, ma asteptam la ceva mai grozav dar este bun, o poveste foarte frumoasa :)
Mbi pe 23 mai 2010 00:17
true.
bainca pe 10 februarie 2023 03:35
T
Deeanne pe 09 Februarie 2010 11:34
Am citit si eu cartea si e superba:X...abia ast sa vad filmul
irina_irra pe 7 aprilie 2010 19:19
da! si eu am citit cartea,e superba,deabea astept filmul
Nikia pe 21 februarie 2011 19:44
da cartea are acelasi titlu cu filmul si merita sa o citesti.....doar ca in film sunt unele modificari fata de ce se intampla in carte la fel ca si in A walk to remember, unde filmul este mult modificat ca actiune fata de carte
into_the_labyrinth pe 23 Aprilie 2010 22:29
Mi-a placut mai mult Notebook, care mi s-a parut ca reda mai bine acele lucruri speciale - pasiunea unica, magia contopirii care se pot naste intre doi oameni care se iubesc cu adevarat. Dar si acesta mi se pare un film cu adevarat romantic, cu personaje bine conturate si cu un story credibil. Din ororile razboiului si lectiile dure ale vietii, atat personajul John, cat si spectatorii sunt convins ca au multe de invatat. Merita vazut pt sensibilitatea sa nu lipsita insa de realism
Raps09 pe 17 Aprilie 2010 13:29
Pacat
Singura drama care ma impresionat ... a fost drama tata- fiu in rest odl story ,pacat...
BaetuAndrei pe 7 mai 2011 16:50
relatia tata-fiu m-a impresionat si pe mine.
BabyBlueee pe 11 Februarie 2010 22:42
channing tatum e aproape mai mereu distribuit in filme gen army,usa marine,oare fiindk e extrem de sexy in uniforma?sau mi se pare mie:))
kamelia16 pe 25 Decembrie 2009 23:04
abia astept
am citit cartea si e geniala. sper ca si filul va fi tot la fel :x
Layra pe 27 ianuarie 2010 19:14
cartea o pot gasi si pe net in format pdf ?
DarryMedrea pe 1 aprilie 2011 20:45
andretty esti un ateu care va fi luat la raspundere de catre Dumnezeu si vesnicia ti-o vei petrece in IAD!!!!
spacebasikutza pe 07 Decembrie 2009 01:46
cred ca....
cred ca suntem primele la filmul asta doar de dragul actorului,e bun in draci!!!!
irina_irra pe 7 aprilie 2010 19:18
Ha! Asa eeeee
Tony19o0 pe 21 septembrie 2010 21:46
silv_xd_tweety.......u ai fi capabil sa lasi pe toti sa tio traga......dc?......ce id de gay ai!:))
aripidezapada pe 15 Aprilie 2010 19:56
asa si asa
Sincer, nu mi s-a parut genial. Si eu sunt innebunita dupa astea de dragoste.
Intr-adevar, te face sa devii cam nostalgic. M-a facut sa plang la scena in care i-a citit scrisoarea tatalui, si cand ea s-a ridicat de la masa si si-a destainuit durerea. - deci e bunicel, creeaza emotii, da. Dar nu mi se pare extrem de profund, sincer ma tot intrebam ce-si tot scriau in scrisorile alea. Daca trebuiau sa zica 3 lucruri unul despre celalalt, oare gaseau de zis si altceva decat cum se simt unul in preajma celuilalat sau ce si-ar dori pt ei, in viitor? nu cred. Oricum, era de asteptat ca nu poate astepta 2 ani, si mi s-a parut aiurea sa i se ceara (chiar si tacit) sa faca asta. Dar nu ma asteptam sa ii scrie asa ceva :| ca se logodeste. Si nici sa faca asta. Putea sa fie alaturi de tim ala si fara sa-l ia de sot ;) mda, naspa.

Nu mi-am dat seama ca tot ea a fost si in Mamma mia :) - super :D

monnika pe 29 septembrie 2010 20:25
de acord,mai fain e notebook
narcisson pe 12 septembrie 2014 00:40
Cam multe spoilere, aripidezapada. Lasa-i si pe ceilalti sa descopere detaliile, nu le spune dinainte. :)
Alcoolemie pe 14 Aprilie 2010 05:08
Am votat filmul cu 9 pentru ca o merita. Pe mine unu povestile de genul ma "inmoaie" ca sa zic asa... L`am vazut si pe Tatum in alt rol decat cel de bataus non stop.
In tot acest film tin sa mentionez ca timpul a fost cel mai mare dusman al dragostei... cum e deasemenea si in viata de zi cu zi... cu toate ca vorba suna altfel si anume "timpul le rezolva pe toate". Le rezolva intr`un mod foarte zdrobitor... suferi de nedescris!

Eufimia pe 08 Februarie 2010 14:54
Pare foarte bun. Si actorii imi plac. Abia astept sa-l vad.
littleangel8910 pe 18 Decembrie 2009 20:03
Abia astept sa il vad ... avand in vedere ca este o ecranizare a lui Nicholas Sparks (A walk to remember, the notebook, the last song, nights in rodanthe)... sper sa nu dezamageasca
ruxandralucia pe 25 Ianuarie 2010 12:27
poate-mi spune si mie cineva cand apare la noi...ca in SUA apare in februarie, dar nu stiu nimic de lansarea in Romania
sc_iulian pe 30 ianuarie 2010 16:14
dupa cum spuneam lansarea in Romania era anuntata pe 12.02.2010.
ruxandralucia pe 2 februarie 2010 12:09
eu nu gasesc lansarea filmului la nici un cinematograf in 12.02, am luat toate site-urile la rand
adelyky pe 15 Octombrie 2009 14:36
can't wait
dupa trailer pare bun...i can't wait to see it :D..mai ales ca e scrisa povestea de aceasi persoana care a scris si pt the notebook si a walk to remember care sunt amandoua filme foarte bune
dushu pe 11 Februarie 2010 23:23
daca nu moare ala nu are rost sa ma uit la film :)
daiana00 pe 12 februarie 2010 17:29
Bravo,frate,si mie-mi plac finalurile triste:)).. Somethimes...ca sa nu se creada ca sunt chiar malefica,caci se mai intampla sa imi placa la nebunie si finalele fericite,dar in general sunt dramatica si lacrimogena.
clawdia pe 8 iulie 2010 16:43
nu moare ala si ....raman impreuna pana la urma
claudiu-daniel-lugoj pe 26 Martie 2010 14:34
Superba aceasta drama romantica,un film excelent dar si foarte dramatic.Un film in care ne arata pina unde poate duce dragostea fata de o persoana pe care am pierdut-o cinva,dar pe care nu o putem uita niciodata.Pentru mine acest film este o capodopera pentru ca a reusit sa trezeasca simturile din mine,dar si un mare regret.Nu puteam sa ratez un film ca acesta mai ales ca este jucat de o actrita la care tin foarte mult,este vorba de Amanda Sayfried care mia ramas in minte prin privirea ei patrunzatoare din filmul mamma mia si ma bucur ca am vazut aceasi privire si in acest film chear daca a fost o drama.Nu ratati un asemenea film,va va misca profund si probabil va va aduce aminte de o dragoste pierduta daca ati avut asa ceva,acest film va face sa va simtiti nostalgic.Un film foarte bun pe care il recomand ori-caruia dintre voi.
silv_xd_tweety pe 31 mai 2010 19:34
intradevar un film care l-ar impresiona si pe Chuck Norris :X
ramonikramo pe 15 Octombrie 2009 20:38
pare dragut. sunt fana nicholas sparks si imi plac si ecranizarile, mai putin nopti in rodanthe. sunt nerabdatoare sa vad si ecranizarea asta
dream pe 01 Iulie 2010 23:06
I'm miles from where you are..
Pacat ca filmul sa termina exact in momentul in care dramatismul atinsese apogeul.. Finalul da senzatia unei compuneri facute de un licean care trebuia sa se incadreze in doua pagini desi avea material de minim trei! John o lasa pe Savannah cu lacrimi in ochi dandu-i de inteles ca nu o poate ierta, iar apoi la cateva minute distanta filmul se incheie brusc cu o impacare spectaculoasa in urma unei intalniri, bineinteles intamplatoare dintre cei doi. Mult mai plina de substanta relatia tata-fiu desfasurata pe fundal! Per total, un film sensibil care merita vazut!
Mbi pe 23 Mai 2010 00:16
Finalul filmului nu mi s-a parut potrivit avand in vedere contextul filmului.
Cu cat era mai dramatic,cu atat mai bine..parerea mea:).
Anyway...pretty good!

diannetho pe 15 Mai 2010 10:05
Un film absolut superb. Nu ma asteptam sa fie asa de bun... intradevar merita vazut caci povestea e foarte frumoasa in sine iar modul in care actorii joaca, e destul de bun. Este un film emotionant (cel putin mie mi-a stors cateva lacrimi). Daca am ocazia, as dori sa citesc si cartea
Bebitzica pe 18 Aprilie 2010 13:37
Este o poveste de dragoste frumoasa si profunda dar am fost putin dezamagita la final...Mi-a placut cum s-au reintalnit dar cred ca ma asteptam la ceva mai spectaculos, mai dragut....in fine....este un film destul de bun....merita vazut...
roxxy pe 29 Aprilie 2010 22:04
l-am asteptat cu nerabdare,ideea parea a fi p gustul meu ,dar am ramas putin dezamagita knd l-am vazut,nu m-a surprins cu nimic ma asteptam la ceva mai bun.totusi a meritat datorita lui Channing Tatum:x
tinutsa pe 07 Noiembrie 2009 11:54
cand apare filmul asta? :D imi plac la nebunie romanele lui sparks! he's the best!
valy13iony pe 22 Ianuarie 2010 12:59
sa inteleg ca s-a schimbat data lansarii in romania???
nightmare28 pe 11 Ianuarie 2010 20:59
ff urat:((
mai e mult pana apare da.....pt Channing Tatum astept :X
cezy98 pe 08 Februarie 2013 09:38
Relatia rece dintre tata si fiu m-a impresionat si cum personajul principal fuge de probleme in loc sa le infrunte. Ce nu faci la timp numai faci niciodata. Foarte dragut desi finalul putin ciudat!
danii1234 pe 03 Februarie 2013 16:11
Un film impresionant de dragoste care m-a captat minute in sir :x
AndreBlack pe 30 Ianuarie 2013 21:28
Filmul este foarte bun . Amanda Seyfried si Channing Tatum joaca excelent . O poveste de dragoste foarte reusita . Merita vazut , il recomand !
tulip23karen pe 08 Ianuarie 2013 21:56
Am citit mai intai cartea, asa ca filmul nu mi s-a parut cine stie ce. Savannah lui Sparks era mai cumintica si mai... altfel, probabil cei care au citit stiu despre ce vorbesc. Nu ma asteptam sa fie interpretata de o blonda sexy si pasionala, asa cum am vazut-o in film.
In orice caz, o poveste de dragoste frumoasa, dar nu mai frumoasa decat cea dintre tata si fiu.

SANDA45 pe 01 Septembrie 2012 19:30
Atat cartea cat si filmul sunt cu adevarat exceptionale, prestatiile actorilor impresionand pana la lacrimi.
Dana04 pe 16 Iunie 2011 17:48
Acest film merita vazut cine nu l a vazut sa se uite!!!
Wisy pe 28 Noiembrie 2010 23:13
un film foarte dragut...mi-au dat vreo 2 lacrimi:)))
Thoughts about nothing… pe 26 Iunie 2010 14:16
Dear John, imi pare rau…
Dar filmul a fost slab. Si plictisitor. Si lung. Si fara cap – fara coada. Am avut insa rabdarea sa-l vad pana la sfarsit… De la jumatate insa, am inceput sa ma uit la ceas - cate minute mai sunt din el si, credeti-ma, au trecut foarte greu. Macar de ramaneau impreuna… Ups! Nu trebuia sa [...] citeşte
Rihanna pe 30 Mai 2010 14:07
Filmul e bun si actorii sunt foarte ok, dar oricat se incearca, nu se poate compara nici cu the notebook nici cu a walk to remember, asta e clar. Asta e prea trist fata de celelalte doua, sau cel putin eu asa cred. Oricum, merita vazut.
Medicate pe 27 iunie 2010 14:37
Nici o treaba n-ai in comentariul tau ! Ce legatura are cu notebook si a walk to remember ? Poate doar faptul ca a fost un film siropos , ATAT ! Nu compara filme ce nu pot fi comparate ... au fost alte cazuri ce nu merita sa fie puse fata in fata, pentru ca fiecare din ele a fost special ;) !
chemical pe 24 Mai 2010 00:35
cel mai mult mi-a placut faptul ca isi scriau scrisori... :)
magical pe 03 Mai 2010 21:27
adepta a filmelor de dragoste ce sunt..pot sa sustin sus si tare k mi-a placut...Ideea...originala,iar finalul putin cam surprinzator,dar totusi ultima scena mi-a lasat un zambet pe buze si poate speranta unui nou inceput...dupa lacrima din scenele anterioare..Morala e una foarte simpla si adevarata,dar nu o sa incep s dezvolt ideea asta de dragul celor ce inca nu au vazut filmul!;) Mi-a placut mult,cam asta e concluzia,si il recomand cu toata caldura!
Kramell pe 03 Martie 2010 19:53
pare foarte frumos filmul,dar stie cineva cand apare in romania?imi doresc foarte mult sa il vad :X
legolas05 pe 23 Februarie 2011 22:22
ce pot sa spun despre acest film....nu prea ma impresionat cu nimic,am pierdut timpul degeaba uitanduma la el....aceasta este parerea mea
Piratu pe 25 Mai 2010 02:29
Patrunzator
Un film care a iesit bine si a atins prin scenariul sau efectul scontat acela de drama combinata cu dragostea dintre cei doi protagonisti.Nicholas Spark a dat inca o data inspiratia pentru cinematografie prin romanul sau Dear John reusind si prin romanele Notebook,A walk to remember si The last song sa se faca cunoscut intregii lumi. Nu putine au fost momentele din acest film in care sa nu fiu profund impresionat de povestea dramatica a celor doi protagonisti. Abia astept viitoare ecranizari dupa romanele acestui scriitor daca asa ceva se va mai intampla.
raluca221089 pe 21 Mai 2010 11:58
beautiful
un film foarte frumos;) mai ales actorul channing tatum.joaca foarte frumos in filme.:X:X
Vladut1994 pe 12 Mai 2010 10:05
Super
Un film foarte frumos si linistitor.Mie unul mi-a placut si il recomand tuturor.....................
zdupy pe 09 Mai 2010 22:52
frumos! cateva faze mai dubioase:)).. dar per total e o pov frumoasa de dragoste:D. pt fete, bestiala e scena in care c. tatum plange la volan. iar pt baieti.. hbr nam:)).
andyy pe 06 Mai 2010 00:41
Un film minunat, cu o intensitate fantasctica a ceea ce se numeste ...dor.O iubire intensa care este interzisa de cel mai neomenesc lucru, razboiul.
stefania_filip pe 01 Mai 2010 03:29
O drama cu adevarat senzationala...iubirea,razboiul si umanitatea atat de frumos conturata in acest film...unul dintre putinele filme care m-au facut sa plang!
alec pe 27 Aprilie 2010 17:01
alec
merita vazut...e o poveste superba de dragoste:X...desi nu e la fel de bun ca si cartea...nicholas sparks scrie niste carti foarte romantice:D
shooter pe 18 Aprilie 2010 18:28
as da un plus pentru the notebook si a walk to remember dar si acesta este un film foarte bun.totul se invarte in jurul uni om dur calit in razboaiele lumii sfasiat pana la urma de doua iubiri pe cat de diferite atat de imposibile aproape.un film care nu trebuie ratat.
EYLINE pe 18 Aprilie 2010 17:52
Cine nu o sa-l vizioneze chiar are de pierdut. Un film extraordinar...ramane sa va dati seama si voi de acest lucru...Apropo, nu este legat numai de iubirea celor doi Savannah si John ci despre iubire in general, despre cum sa-l ajuti pe cel din jur fara sa astepti recunostinta si cum sa-ti calci pe mandrie spunandu-i adevaratele sentimente.
Blu3sky pe 17 Aprilie 2010 18:08
destul de bun.. chiar o drama frumoasa care atinge punctele sensibile din tine! recomand!
sweetdya pe 19 Aprilie 2010 21:39
Ma asteptam la un film gen: The Notebook sau Pearl Harbour (cu care seamana putin) si am ramas dezamagita. Ma asteptam la mult mai mult. Scenariul cam slabut, tras de cap, mi sa parut foarte aiuria faptul ca sa casatorit cu TIm, cred ca putea sa fie alaturi de el si fara sa se ajunga la casatorie, dialogurile simplute fara incarcatura emotionala. Finalul slabut si ambigu, as fi preferat un final tragic sau macar un happy end. Per total totusi, e un film relaxant, simplut numai bun pentru o zi plictisitoare de duminica.
adre pe 19 Martie 2010 14:07
inca un roman de Nicholas Sparks la fel de bun ca si celelate, as putea spune :p
astept sa vad filmul!

Go1 2 3 4