Păreri Dawn of the Dead

(2004)

Dimineața morții

redmen pe 03 Februarie 2008 15:51
Frumos filmul .. reuseste sa te tina in suspans destul de bine.Si parodia este super pacat ca nu a aparut si la noi pe dvd.
george pe 23 Iunie 2008 19:23
ca de obicei va dati cu parerea aiurea fara sa stiti ca este unul din cele mai bune filme de groaza
si legat de subiect:un virus se raspandeste si ii omoara pe toti e un film de groaza cu zombie ce subiect extrordinar vreti sa aiba?? si parodia a fost super

Salbaticul pe 26 februarie 2023 19:59
george, părerile sunt împărțite.
DanDan23 pe 14 Septembrie 2010 13:21
un film horror ce nu trebuie ratat!un film foarte bun.
poli.... pe 22 Martie 2008 11:26
....filmul este soper..cel mai horror film pe care lam vazut..ii super
Radu pe 12 Ianuarie 2008 14:58
Mama,foarte misto filmul . L-am vazut dupa Revelion cu niste prieteni.Stiti cum imi batea inima?Si tremuram.....Mi-a placut foarte mult filmul :)
BLACK-SPIDER pe 20 August 2009 17:10
Un remake reusit!
Aseara am incercat o experienta noua, mai intai am vazut Dawn of the dead, filmul clasic a lui George A. Romero si apoi acesta, remake-ul. Pot spune ca amandoua mi-au placut insa primul m-a incantat mai mult. Acolo zombie erau mai umani, parca erau teleghidati, misunau ca niste roboti cu pasi marunti. Aici deja erau niste bestii flamande, fata de original acesta e mult mai sadic si mai violent. Cea mai tare faza, cea in care zombie sunt vanati dupa asemanarea lor cu una din vedetele de televiziune americane si autobuzele pe care eroi nostri reusesc sa la faca in adevarate blindate pe roti.
Dead_Girl_Superstar pe 03 Februarie 2008 13:15
CAND NU MAI ESTE DESTUL LOC IN IAD, MORTII VOR UMBLA PE PAMANT.

Nu, nu are un subiect puternic, defapt despre asta este vb in maoritatea filmelor de groaza.
M-am uitat la primele 30 minute, n-am avut rabdare sa ma uit la tot, oricum e clar ca mor toti.
Parodie dupa Dawn of the dead este Shaun of the dead, un film super:))

crysteamyhay pe 10 ianuarie 2013 12:17
nu mor toti gasesc un vas de salvare erau pe o insula
black_mamba pe 25 iunie 2013 21:27
Si pe insula nu-i asteapta o armata intreaga de zombi?:)))
Cipryone pe 08 Iulie 2011 08:02
America devine un taram al groazei atunci cand milioane de morti vii incep un adevarat macel printre oameni. Victimele invie la randul lor din morti si astfel fenomenul atinge proportii catastrofale. Un grup de supravietuitori, printre care se afla o sora medicala si un politist, se refugiaza intr-un Mall dintr-un orasel din Wisconsin, altminteri o zona foarte linistita.
FlameOn pe 18 Iulie 2009 18:03
Mi-a revenit si mie pofta de niste filme cu zomby si am luat vreo 2-3.Am hotarat prima data sa-l vad pe acesta deoarece mi se paruse foarte interesant acu 2-3 ani cand l-am vazut prima data.
Filmul e ok,are momentele lui desi acuma nu mi s-a parut chiar asa de interesant ca prima data.Il recomand totusi,nu pot spune ca e un film horror prost.

ArsDeViu pe 14 Iunie 2004 15:50
Daca o sa semene macar un pic cu anteriorul, merita vazut. Nu mergeti la filmul asta, daca nu va plac filmele cu zombi, sau cele de groaza. Nu mai dati calificative anapoda.E ca si cum as incepe sa pun si eu * la filme gen Harry Pothead, sau Titanic, care m-am calcat pe nervi.
Crys pe 30 Iunie 2008 21:00
Superb!
Adrriian pe 26 martie 2013 22:47
Nimic de adaugat:D
mu_zz_i pe 07 Noiembrie 2007 00:48
M-a prins intr-un moment in care nu mai vazusem demult un film de groaza si de accea ii dau 4 stele. In rest ce sa zic... mult sange. Cica apare si 2 prin 2008 sau 2009; o sa mai vedem noi!
gabitz_bibi pe 16 August 2007 03:11
super tare!!!
sile ionut pe 13 Decembrie 2007 18:58
e super filmul chiar daca nu are un final fericit dar merita vazut sunt fan filme horror si o sa va mai scriu pt. ca am vazut multe filme horror uitativa la acesta
queenwhitepeace pe 14 Aprilie 2011 21:34
este un din putinele filme cu zoombie pe care leam vazut.... dar nu pot sa spun ca a fost super, super, super, dar nici ca miam irosit timpul degeaba.. e undeva intre
Dragos.87 pe 21 Aprilie 2022 02:34
Merită o vizionare
Filmul are un scenariu atractiv despre morți care revin la viata si ataca oameni care nu sunt infectați dar nu excelează foarte mult..Deși acțiunea este una apocaliptica, este mult trasa de par si nu s-a mai venit cu idei pe marginea scenariului, in schimb însă mi-a plăcut ritmul care este unul alert si te tine conectat pe tot parcursul lui iar finalul mi s-a părut neconvingător,mai degrabă este o cerșeală a unei noi continuări..Merita oricum vizionat,nu ai sa regreți..
alexandru.alex pe 09 Decembrie 2018 01:15
Prima data cand l-am vazut aveam 11-12 ani si am fost terorizat :))) aveam cosmaruri apoi mi-am facut curaj sa-l vad iar pe la 14-15 ani si nu mai mi-a fost asa frica dar tot mi sa parut bun merita vazut! macar odata :))
cosmin742000 pe 16 Octombrie 2017 09:14
O mizerie de film horror american , deci nimic nou..................................
vladalmond pe 18 Mai 2017 02:50
Extrem de stupide unele personaje. Cu toate astea, e destul de captivant.
Acipi9 pe 18 Iunie 2004 23:38
Nu cred ca la sfarsitul filmului raman lucrurile asa de nelamurite, e clar mor toti. Si hai sa fim seriosi horror nu e deloc, dar in schimb e un film destul de bun. Cred ca suntem cu toti satui de filmele alea horror la care apare un "superman" si ii salveaza pe toti. Pot spune ca dupa filme ca Troy si Van Helsing asta a fost un film destul de reusit.
anonim pe 15 Iunie 2004 14:07
merita sa vedeti acest horror pur. tineti-va bine de scaun !!!
ILoveFruits pe 25 August 2009 15:53
hmm..nush ce sa spun despre acest film..nu e chiar interesant.....
anonim pe 22 Iunie 2004 20:11
dinpotriva, filmul are subiect dar nu-l intelegi tu. de aceea el este chiar bun, si un pic mai difeeit fata de celelalte filme horror. eu cred ca regizorul s-a inspirat din cartea bibliei Apocalipsa, unde se spune ca Satan va fi dezlegat timp de o mie de ani, si atunci El va cauta sa atraga oamenii de partea Lui. Pe mine m-a inspaimantat tare filmul. Am stat si m-am gandit unde va fi speranta atunci?! Chiar toti vom fi stapaniti de Cel Rau?! Dumnezeu este cu noi dar, trebuie sa stim cum sa fim cu El. Al avea pe Dumnezeu in gand si inima nu este suficient. Trebuie sa-i vorbesti in fiecare seara si dimineata. Si ori de cate ori ai necazuri si bucurii. Si atunci cand vrei sa faci o hotarare in viata ta cere-I sfatul si nu-i bune conditii. Nu !!! Nu sunt pocait , sunt ortodox. Am avut multe experiente frumoase cu Dumnezeu. Doresc din toata inima mea sa aveti si voi parte de acea Cunoastere… citeşte
Seryfull pe 31 martie 2010 23:16
un alt film cu zombie
Denis pe 08 Iunie 2004 19:04
Dupa nume n-o sa ma duc pentru ca numi plac filmele horror mai ales cu zombie
M@ryus pe 24 Iunie 2008 16:01
Probabil cel mai bun film cu zombie
chuckyfan pe 9 septembrie 2010 22:48
Inseamna ca n-ai vazut filmele lui George A. Romero sau ale lui Lucio Fulci:)
CosminHorrorMaster pe 22 martie 2011 14:52
Si eu cred ca ar ttrebui sa te mai uiti si la alte filme cu zombie. De exemplu Night of the Living Dead este si mai reusit
KIZ pe 15 Iunie 2004 23:13
filmul nu are nici un subiect. este foarte slab din punct de vedere al scenariului. nici macar in finalul filmului nu se limpezesc lucrurile...
jo pe 14 Iunie 2004 12:01
Propun un concurs: cine a rezistat cel mai mult la Dawn of the Dead inainte sa iasa din sala? Eu ma inscriu prima, cu 63 minute (cand am iesit, tipa de la casa mi'a zis ca deja statusem prea mult) ...

Filmul ar fi avut mai mult succes ca arcade (unul in plus nu strica niciodata, sa le mai dam la glanda mortzilor vii ;) )

mihai300 pe 12 februarie 2012 12:53
30 de minute :(
naty pe 03 Aprilie 2009 16:09
Unde joaca Natalie Brown in acest movie?
Se zice ca actrita Natalie Brown joaca in acest film de groza!
Dar unde?adik in filmografia sa scrie clar Dawn Of The Dead!
Dar sincer n-am vazut-o deloc!!!
Oricum este cel mai tare film cu zombie!
Dar stai sa-l vezi pala cu The Last Sect care ete si cu Zombie si cu vampiri!
Sigur o sa va plaka pt k pe mine una ma innebunit!! :X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X

danut_iulian pe 24 Decembrie 2017 21:34
un film foarte bun mia palcut mult debea astept si partea a doua.
negru_dragan_yahoo_com pe 16 Decembrie 2016 13:24
filmul are din punctul meu de vedere o nota prea mare ,nu a reusit sa ma impresioneze cu toate ca sunt fanul filmelor horror ,sunt filme horror mult mai reusite decat acesta si totusi au o nota mica ,personal consider filmul slab ,mult sub nivelul asteptarilor mele ,voi da nota 5 acestui film.
Mr.Halloween pe 25 August 2015 11:53
Un remake la fel ca si originalul, cu unele adaosuri la scenariu si niste efecte mai bune.
tatucu_alin pe 04 Aprilie 2015 15:41
Un remake cam la fel de bun ca originalul.Nu mi s-a parut nici inferior nici superior lui.
Shadow_Master pe 01 Ianuarie 2015 12:39
Parerea mea este ca asta a fost un film cu zombie chiar foarte reusit. A avut efecte speciale destul de bune, a fost plin de actiune si l-a avut in distributie pe Ving Rhames care e un actor foarte bun.Chiar mi-a placut acest film. Il recomand.
kakapiciu pe 23 Iulie 2014 23:57
De unde a inceput, de ce si cum se poate combate acest virus ar fi prea frumos sa aflam di film.
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 19:12
Unul din filmele mele preferate de groaza...!!!!!!
BiaB pe 19 Aprilie 2012 20:08
Unul din cele mai reusite remake-uri dupa parerea mea.Se putea lipsi de unele faze mai putin necesare insa trebuie sa recunosc ca fost destul de bun.Merita vazut!
cosmin_kedii pe 15 Aprilie 2012 08:33
Film mare, foarte infricosator, nu vă aşteptaţi la un final fericit
alekz26 pe 12 Februarie 2012 14:28
bun
Cu siguranta Dawn of the Dead este cel mai bun film cu zombi pe care l-am vazut.Te tine in suspans...sooper!!!
Anamarria pe 20 Noiembrie 2011 18:25
Mie cam imi plac filmele cu morti si deci nu a scapat nici asta nevizionat de mine. Frumos film, nu m-a plictisit!
dragonfly333 pe 18 Noiembrie 2011 10:32
foarte bun filmul,l-am vazut de 4 ori si l-as revedea oricand!
radu3455 pe 09 Octombrie 2011 16:39
un horror superb iar inceputul este fantastic te tine in suspans tot filmu nota 10 +
joker9615 pe 05 Septembrie 2011 23:12
mijto
N a ce sa zic lam vazut e belea filmu sunt un fan horror zombie filme mor dupa ele
eliza0wt pe 07 Septembrie 2010 22:10
Este un film palitant as putea spune, dar se vede clar cum a fost inspirat din seriile Rezident Evil. Oricum nota 7 pentru suspans si pentru finalul neasteptat.
Wisy pe 03 Septembrie 2010 21:58
mda:-? ...dc zombii aia nu se luau si de caine?? adik o fost mai bn ca sincer nu as fi vrut sa vad asa ceva doar ca ...ma gandesc ca si animalele tot carne is...sau ce..au devenit zombie astia fitosi si nu le place blana si penele??...sau nu stiu astia cum sa reprezinte animale zombie..pt ca muscate ar deveni si ele zombie:)))))
ionut77 pe 01 Iunie 2010 15:43
George A. Romero cel mai tare
belutzaa pe 22 Aprilie 2010 13:43
Ori nu mi se pare mie a fii horror pentru ca am vazut filme mult mult mult mai bune care intradevar sunt horror, ori nu e horror. Filmul intradevar e bunicel, nu pot spune ca e prost, dar cand am vazut ca e interzis sub 14 ani am crezut ca e mai "horror" de atat :)) oricum merita vazut :)
psihologu pe 14 Aprilie 2010 19:29
Ok, Ok, Ok................
merita din aproape toate punctele de vedere.....doar pentru amatorii genului.....
andreea_andreea pe 29 Decembrie 2009 22:59
l am vazut acum vro 2 ani, mi a placut foarte mult .... o idee interesanta
Radu47hitman pe 21 Decembrie 2009 00:51
Când nu mai e loc în iad, Morţii vor împânzi pământul.
Un film foarte bun, mai mult horror decat thriller dupa parerea mea. Cei care au privit si le-au placut ''După 28 de zile'' cu siguranta ca vor gasi interesant si acest film. Cred ca daca s-ar fi intamplat cu adevarat situatia care-i prezenta-ta in film, in real, in zilele noastre, anume aceleasi actiuni ar intreprinde omul, la fel ar gandi (la un adapost, la o iesire din situatie, la cautare ajutorului s.a.m.d.) si cam prin aceleasi buclucuri ar trece...
Nota mea e 7, deaorece au fost cateva momente care mai mult mi-au parut ridicole, decat reale, pentru acea situatie in care se aflau eroii principali si plus la asta m-a asteptam la un final mai palpitant.

CriticFilmVest pe 13 Februarie 2024 06:40
Scenariu: horor-hilar, palpitant, pueril, sadic, cu zombii, foc, apă, împuşcături, sângeee, morți, hoții, dramă, sex, o naştereeee, etc. Idei imbecil de groteşti. Comunicațiile totuşi ar funcționa un timp. Posibil ar fi şi electricitate. Zombi însă ar dispărea după vreo două luni de inaniție, chiar dacă s-ar mânca între ei. Bebeluşul zombi e chiar ceva groaznic de inedit. Vânătoare cu puşca cu lunetă , în mod ludic, e iar ceva violent, cum e de fapt tot filmul.
Regie slabă, interpretare la fel. Mulți figuranți, (majoritatea bărbați) care mor-învie, dispar într-o scenă, apar în alta.
Per total un film de văzut dacă ai u-mooor, şi cauți să criiii-tici...
Zombi sunt printre noi acum. Doar trebuie căutați , priviți în jur....