Păreri Darclee

(1961)

Darclee

lupescu_dan pe 29 Septembrie 2013 16:28
ARTA FLORESCU - vocea din filmul DARCLEE....
Filmul artistic de lung metraj - film DE ARTA, nu surogat comercial - a fost realizat in 1960, marcand centenarul marii interprete din Romania, care a murit intr-o situatie sordida, in hotelul Bulevard din Bucuresti. Autoritatile romane din acea vreme au fost atat de ticaloase incat nu au fost in stare sa-i asigure funeraliile pe care le merita. A fost inhumata pe cheltuiala Ambasadei Italiei la Bucuresti. In film, vocea Haricleei DARCLEE este aceea a ARTEI FLORESCU. Discurile si matritele discurilor cu vocea sa, imprimate la Milano, au disparut in bombardamentele din al doilea razboi mondial. Se pastreaza, cu vocea sa, a colosalei HARICLEEA DARCLE, doar doua prelucrari folclorice. ...Azi, 29 sept. 2013, TVR 2 a difuzat filmul din 1960, regizat de MIHAI IACOB.
lupescu_dan pe 29 septembrie 2013 16:29
1960 - Centenarul Nasterii HARICLEEI DARCLE...
cezarika21 pe 22 Iunie 2014 16:39
Omagiu adus unei mari artiste române
Încercare cinematografică de a reconstitui începuturile dificile ale carierei artistice ale celebrei cântăreţe de operă Hariclea Hartulari Darclée, prezentată în paralel cu eforturile muzicienilor români de a fonda Opera Națională din Bucureşti, filmul "Darclée" este în primul rând un omagiu adus uneia dintre cele mai cunoscute artiste române care a cântat zeci de ani pe scenele operelor din Paris sau Milano, încununându-se de faimă.

Filmul redă aspecte romanţate din viaţa marii artiste, precum şi fragmente din cele mai importante spectacole de operă care i-au adus faimă Haricleei Darclée. Scenariul are accente melodramatice evidente, care par astăzi desuete, şi interpretări prea teatrale ale marilor actori români, dar intenţiile realizatorilor sunt lăudabile, iar eforturile lor au fost imense pentru acele vremuri grele. Merită apreciate… citeşte

catalin_otelariu pe 13 Februarie 2011 12:05
Despre Darclee
Nu am vazut filmul Darclee. De abia astept sa-l vad. Imi place foarte mult Victor Rebengiuc (daca filmul este facut in 1960 cred ca avea 27 de ani pe vremea aceea). Cat despre Amza Pellea si restul distributiei ce sa mai spun? Jos palaria.
catalin_otelariu pe 15 februarie 2011 21:52
Am vazut filmul si mi-a placut. Dar ca unele din filmele din perioada comunista se termina cu o minciuna. Darclee nu a avut o batranete aplaudata. Ea a murit in 1939 intr-un anonimat total, funerariile ei fiind organizate de Ambasada Italiei si nu de statul roman. Astfel romanii pt care ea a luptat, sustinand activ crearea primei Opere Romane in 1921, in cele din urma nu au meritat-o.
mirceapopa79 pe 10 Martie 2020 11:25
BIOPIC MUZICAL REUSIT
Un BIOPIC MUZICAL REUSIT care reda viata si cariera de succes a marii cantaretze de opera nu numai a Romaniei ci si a planetei HARICLEA DARCLEE. Cu cateva mentiuni. Comunistii au considerat-o victima perfecta a capitalismului si a legionarilor si fascistilor adica a regimului burghezo-mosieresc care a lasat-o sa moara in cea mai crunta mizerie de aceea i-au facut un film odata cu centenarul ei. In film se pomeneste despre liberalii interbelici(dusmanii de clasa) care nu sunt interesati de cultura. Nu apar in film mentiuni despre ultimele zile ale vietii ei pentru ca trebuia pomenite de perioada cand comunistii actualii diriguitori de atunci se aflau in inchisori ca ilegalisti si in plus trebuia pomenit dictatura carlista si ascensiunea legionarilor ca DARCLEE a murit in 1939 adica in vremuri politice tulburi mai precis in 12 ianuarie 1939 la 78-79 de ani.Apoi o alta mentiune: fiul lui… citeşte
cetateanu pe 18 Septembrie 2010 18:51
Ce bine ar fi daca am sti si in prezent sa ne apreciem adevaratele valori si sa le aducem cate un mic omagiu.
Deceoare pe 19 Februarie 2020 15:15
Darclée
Așa cum stă scris și pe afișul prezentat ca poster, numele interpretei de operă se scrie cu accent pe primul E : Darclée. Citinduse ca atare.
blacksea_rider pe 23 noiembrie 2020 11:11
citindu-se
blacksea_rider pe 23 noiembrie 2020 11:17
sau ambele variante ?
cezarika57 pe 03 Iulie 2018 20:13
Biografia romantata a sopranei Hariclea Darclee cea pentru care Puccini a compus opera Tosca
victor_homescu pe 15 Decembrie 2017 16:25
La vremea lui, in anii 1960, filmul Darclee s-a bucurat de un succes stralucit, nu numai la Bucuresti ci chiar in inima showbiz-ului american, in cinematografele de pe Broadway.
cosmin742000 pe 22 Septembrie 2016 09:18
Un film romanesc biografic bun despre viata Haricleei Darclee
Iulidesprefilme pe 22 Iunie 2014 16:17
În opinia mea este, mai curând, un film - document...bine că s-a făcut ! Altfel, încă o valoare a culturii noastre, în speţă a scenei lirice româneşti, ar fi intrat în umbră...
Vegetarian pe 24 Iunie 2014 00:21
True Story = Filme inspirate din cazuri reale scrie in sinopsit .

Un film pt cei iubitorii de opera . Tipic pt un film romanesc muzica este la un nivel mult mai mare decat dialogurile dintre actori , mai mult soptite .. Daca ar fi daclilotritat filmul nu ar fi atat de enervant la frecventele alternante intre pasajele cu opera , si discutii ..

Politicienii mint din vocatie , ii zice un barbat lui Darcle in acest film . Mereu se va satura populatia de politicieni romani daca mereu mint .

Acest film a fost difuzat online la Tvr 2 in 21 iun 2014 la ora 03 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..

ciprian34 pe 28 Februarie 2013 20:14
In acest film apar fosti mari actori Silvia Popovici,Geo Barton dar si viitori mari actori Victor Rebengiuc,Ion Dichiseanu,Amza Pelea.
cosmin_kedii pe 20 August 2013 08:52
filmul inca rămâne un lucru frumos, semnificativ și profund uman .,, un film pe care vi-l recomand din inima,,,
Radu Iscovici pe 17 August 2005 23:58
Unul din cele mai bune filme românesti. Aþi uitat în distribuþie pe Silvia Popovici ºi Victor Rebengiuc, în schimb l-aþi pu primul pe Amza Pellea care apare 1 minut. ! Sunteþi total neserioºi